سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۱۴م حمل ۱۳۹۹
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 2 April , 2020

وضعیت زندگی دانشجویان دختر در لیلیة دانشگاه کابل

نویسنده : عاقله رشیدی - کد خبر : 9504

۴ سرطان , ۱۳۹۳

عاقله رشیدی


 دانشگاه کابل یک لیلیه برای پسران و یک لیلیة جداگانه برای دختر‌ان دارد و در حال حاضر بیش از سه هزار دانشجو در این دو لیلیه بود‌و‌باش دارند. در لیلة دختران حدود یکهزار‌و‌ششصد تن دختر،  بود‌وباش  دارند که بیشتر‌شان از ولایت­های بدخشان، غزنی، تخار و دایکندی‌اند. در کنار بعضی ویژه‌گی­هایی که لیلیة دختران دارد؛ مثلا، تمام کارمندان لیلیه از مدیر گرفته تا معلمان و آشپز و اجیر همه از طبقۀ زنان‌اند. وسایل و امکانات ورزشی نیز در لیلیه تهیه شده است و کسانی که علاقه داشته باشند، می­توانند در داخل لیلیه فعالیت­های ورزشی نیز داشته باشند.

 با آن‌هم دانشجویان با مشکلات زیادی مواجه‌اند و مهم‌تر‌ این‌که مشکلات:

 نبود مینوی غذایی درست و پایین‌بودن کیفیت غذا:

عمده‌ترین مشکل، مینوی غذایی است که متأسفانه در این لیلیه‌ مینوی غذایی درست نیست؛ یک نواخت است و مینوی غذایی از طرف شب بسیار ثقیل‌.

سر‌پرست لیلیه می­گوید ‌این مینو از طرف ریاست‌جمهوری تعیین شده و از صلاحیت وزارت تحصیلات عالی نیست که در آن تغییرات بیاورد.

 مشکل غذایی ‌کیفیت پایین غذا‌ست. از طرف صبح، چاشت و شب تنوع غذایی نیست در مجموع ما از طرف چاشت برنج داریم و در صورتی که تنوع غذایی رعایت نشود، باعث ‌نوعی سوء‌تغذیه ‌خواهد شد.

با آنکه مسئولان به خواست­های دانشجویان پاسخ مثبت داده بودند؛ اما پس از مدت کوتاه دوباره مشکلات یاد‌شده دامنگیر ما شده است. تعداد‌ اندکی دانشجویان که از اقتصاد خوب بر‌خوردار‌اند و مشکل‌شان را ‌رفع کرده‌اند، بقیه ‌با این مشکل دست‌و‌پنجه نرم می­کنند.

 وزات تحصیلات عالی در مجموع انتقادات دانشجویان را در رابطه با بی‌کیفیت‌بودن غذا و دیگر مسایل رد می‌کنند.

اگر وزارت تحصیلات عالی به مشکلات دانشجویان رسید‌گی نکند، ما نمی­توانیم با فکر آرام به تحصیلات خود ادامه ‌دهیم.

-       بود‌و‌باش چندین دانشجو در یک اتاق:

لیلیة دختران ظرفیت هزار‌و‌دو‌صد دانشجو را دارد و فعلاً در لیلیه بیش از هزاروپانصد نفر وجود دارد. هر‌اتاق به‌شکل عمومی‌ برای چهار یا شش نفر طراحی شده است؛ مسئولان لیلیه ـ‌اما‌ـ در یک اتاق، بیش از ۶  دانشجو را جا داده‌اند که این خود سبب مشکلات شده است.

در هر‌اطاق حدود هشت نفر‌یم که عموماً برای چهار ‌یا ‌شش نفر تهیه شده و ما هشت نفر زندگی می­کنیم که جای مساعدی برای درس‌خواندن نیست و دختران از طرف شب بیرون از اتاق‌ها، در تاریکی و با استفاده از نور موبا‌یل درس می­خوانند.

در یک اتاق هشت نفر وجود دارد که فضای درس‌خواندن در اتاق ممکن نیست.

مسئولان وزارت تحصیلات عالی تنها این مشکل دانشجویان را پذیرفته‌اند و گفته‌اند، برای حل این مشکل باید حکومت ساختمان‌ جدید لیلیه را اعمار کند. از حکومت، به‌خصوص وزارت تحصیلات عالی می‌خواهیم که به مشکلات ما رسیدگی کنند.

 1. اسدالله شادان
  ۹:۵۳ ق.ظ در سرطان ۴م, ۱۳۹۳

  من اما خوابگاه دخترانه دانشگاه کابل را با وجود کم و کاستی هایش، غنیمتی برای آنان میدانم که زمینه ساز اصلی ادامه تحصیل آنان به حساب می آیند و از طرفی هم جدا از همه ی حرف و حدیثها پیرامون این خوابگاه، سالم ترین محل برای دخترانی اند که با دلهای پاک و مملو از امید از دور دست ترین نقاط افغانستان برای ادامه ی تحصیل قدم به کابل میگذارند؛ کابلی که صیدگاه برای لاشخوران است. ویژگیهای این خوابگاه اینست که بجای زندگی کردن در یک اتاق مجردی در پس کوچه های کابل و گذاشتن وقت برای خرید موادغذایی و تهیه غذا و همچنین بجای روزانه یک ساعت پیاده روی و صد گونه ناسزا شنیدن از انسان نماهای کابل تا رسیدن به دانشگاه، همین غنیمت را باید نعمتی پنداشت و سعی نمایند تا خودشان محیط خود را سالم نگهدارند و از ان استفاده نمایند. از زمان بهره برداری این خوابگاه تا سال ١٣٨٨ مصارف مواد غذایی دختران در این خوابگاه را خانم لورا بوش همسر رئیس جمهور سابق امریکا پرداخت میکرد، به همین دلیل ممکن است کیفیت و تنوع غذایی سابق را نداشته باشد.

 2. محمدعلی مرادی
  ۲:۱۱ ب.ظ در سرطان ۴م, ۱۳۹۳

  خوش به حال دختران که شش نفر و هشت نفر در یک اطاق هستند و اعتراض هم کردند و اعتراض شان نیز شاید پذیرفته شود.
  وای به حال لیلیه پسران که در یک اطاق دوازده یا بیش از دوازده نفر هستند و کسی حتی اندک فکری نمیکند. و غذاهای هردو لیلیه هم به نظرم یکسان است که اصلا خوب نیست.
  به هر صورت امید که به مشکلان بر طرف شود.

 3. nazanin
  ۴:۱۶ ق.ظ در سرطان ۲۷م, ۱۳۹۳

  salam dostan aziz man ham mikhaham dar in lilia beyayam baray dars khandad khod wa mikhahm dars hay khod ra edama bodaham ama molomat beishter nadaram (omid war hastam ta in ki barayam molomat bodhid ta ki man ham dar in lilia amada botanam

 4. nazanin
  ۴:۲۸ ق.ظ در سرطان ۲۷م, ۱۳۹۳

  number mobile:00923333509764

  live in pakistan

  : farsi
  native language

 5. حسین
  ۹:۳۵ ق.ظ در دلو ۱۵م, ۱۳۹۳

  باید.دولت.پیگیر.باشد دانشگاه.آینده.یک.کشور.است

 6. ehsan
  ۱۰:۵۵ ب.ظ در حوت ۳م, ۱۳۹۳

  باسلام به همه ی هموطنای عزیزو دلبندم عزیزانم میگن پشت هر تاریکی روشنی وجود دارد ما باید دربرابر این مشکلات دوام داشته باشیم وبا این مشکلات مبارزه کنیم و زیر این مشکلات کمر خم نکیم تاوطن عزیزمان را آباد کنیم میدونید من در ایران زندگی میکنم اینجا واقعا برای تحصیل شرایط سختی داریم شاید امنیت داشته باشیم اما میدونید دلت ایران کثافت اینقدر در مدرسه کممان میگذارد که گفتنی نیست منم انشاا…۳سال دیگه برای دانشگام به خانه ام خواهم برگشت من از همه ی هموطنای عزیزم خواهش میکنم هیچوقت دستشان را پیش کسی دراز نکنندچون هیچ گربه ای مهض راضای خدا موش نمیگیره.دووووووووووووووووووووووووووووووووووووووتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااانننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننن داااااااااااااااااااااااااااااااااااااارررررررررررررررررررررررررررمممممممممممممممممممممم هموطنای عزییییییییییییییییییییییییززززززززززززززمممممممممممممممممممممممممممم

 7. زینب
  ۸:۱۱ ب.ظ در حوت ۲۱م, ۱۳۹۳

  امید وارم که همیشه همه دانشجویان سربلند باشند

 8. جلال
  ۲:۲۸ ب.ظ در حوت ۲۳م, ۱۳۹۳

  من عاشق وطنم هستم
  انشاءالله بعدازاینکه دانشگاهم درایران تمام شد
  به وطنم برمیگردم.بچه هابیایم دست به دست هم دهیم ووطنمان راآبادکنیم.
  به امیدروزی که وطنی آباد سربلندباهم بسازیم

 9. قرجیز
  ۲:۲۶ ب.ظ در حمل ۸م, ۱۳۹۵

  نظری ندارم

 10. رستم علی
  ۹:۰۹ ق.ظ در حمل ۱۱م, ۱۳۹۵

  با سلام و تقدیم احترام به همه ی دانشجویان در کشور .
  برادران و خواهران دانشجو. ما در شرایطی قرار داریم که هیچ چیزی در کشور ما معیاری نیست . از استادان مکاتب تا دانشگاه ها و غیره .وغیره… اعتراض کردن و شریک ساختن مشکلات حق شماست و باید در راستای حل آن کوشش جدی صورت گیرد. اما ناتوانی حکومت و فساد مالی . سمتگرایی. نژاد پرستی مشکلاتی اند که ما را از بهتر شدن وضعیت کنونی نا امید ساخته است. اما ناگزیر با این حال بسازیم و در آتش سرد سوخته سوخته پخته شویم. تا واقعیت ها با جان و دل لمس کرده باشیم و دیدگاه های جدیدی برای فعالیت های خود ما در آینده داشته باشیم .
  و السلام

دیدگاه‌تان را بنویسید: