سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۱۴م حمل ۱۳۹۹
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 2 April , 2020

بکارت: از پردة نازک پاکی و ناپاکی تا پرده‌ای میان مرگ و زندگی

نویسنده : مریم بربری - کد خبر : 9346

۳ سرطان , ۱۳۹۳

مریم خاوری


گزارشی از مریم بربری

 هر‌چند ۵ سال از قتل زهرا در شب عروسی‌اش می‌گذرد؛ اما مهاجران افغانی ساکن حاشیة شهر مشهد هنوز‌هم آن خبر را در خاطره‌های‌شان دارند و این خبر را در لابلای برخی صحبت‌های کوتاه‌‌ یادآوری می‌کنند. زهرا، معلمی بود که در مدارس خودگردان مهاجران افغانستانی به کودکان درس می‌داد. روزی که همسر آینده‌اش برای خواستگاری، ‌زنگ دروازةخانةشان را به صدا درآورد. او نمی‌دانست که بله‌گفتن به او، بله‌گفتن به مرگی زودهنگام است. زهرا در پایان شب عروسی که همة مهمان‌ها به خانه‌های‌شان برگشته بودند، با ضربات چاقوی همسرش‌ کشته شد. همسر زهرا بعد از این‌که او را به قتل رساند، به خانوادة عروس گفت که دخترتان باکره نیست و به سزای عملش رسید. فردای عروسی، پزشکی قانونی (طب عدلی) پس از بررسی جسد اعلام کرد که نوعروس با هیچ مردی رابطة جنسی نداشته است؛ اما گواهی پزشکی قانونی، زندگی زهرا را به او برنگرداند.

بکارت، اساس ازدواج

زهرا اولین قربانی چنین شک و پیشداوری‌ نیست؛ بلکه از این موارد هر‌ساله در افغانستان اتفاق می‌افتد و برخی از مردم هم این‌گونه قت‌لها را کاملاً قابل توجیه می‌دانند.

رضا رضایی وقتی ازدواج کرد، برایش باکره‌بودن همسر آینده‌اش خیلی مهم بود. در‌واقع اساس ازدواجش را باکره‌بودن همسرش تشکیل می‌داد. با این حال او می‌گوید: «بحث باکره‌بودن و داشتن بکارت از جهت‌های مختلفی بررسی می‌شود: از جهت طبی باکره به کسی می‌گویند که پردة بکارتش سالم باشد و چیزی داخلش نشده باشد. از نظر دین و شرع هم به همین شکل است ـ‌البته این باکرگی باید تا زمانی که دختر ازدواج نکرده ‌سالم باشد و برای مرد آینده‌اش نگه دارد. خوب این روشن است که اگر دختر این باکرگی‌اش را از طریق رابطه با یک شخص، ورزش یا حرکات خطرناک از دست بدهد، جامعه به او به چشم ناپاک و منحرف، نگاه می‌کند و اسم بی‌پاکی به روی آن دختر می‌گذارند ـ‌حتی اگر رابطه‌ای نداشته باشد و به وسیلة یک شئ یا یک حادثه باکرگی‌اش را از دست داده باشد. اما یک علت دیگر که مردم به پردة بکارت تأکید دارند، داشتن رابطة جنسی با شخص دیگر‌ است؛ اما بدون آسیب‌رساندن به این پرده هم می‌شود رابطه برقرار کرد. به همین دلیل، بودن پردة بکارت نمی‌تواند نشانة پاکی یا  ناپاکی باشد. این را هم ‌می‌دانیم که بعضی از دخترها، مادرزادی ‌پردة بکارت ندارند یا شاید نوع پردة بکارتش چنان باشد که زود پاره نشود و نمی‌شود گفت این دختر ناپاک است.»

او، همسرش را ناموس خود می‌داند؛ ناموسی که برای او نهایت همه‌چیز و مفهومی مقدس است. طوری که حاضر است جانش را برای آن فدا کند. او می‌گوید: «باید تمام توان خود را به کار ببریم و از ناموس‌مان حفاظت کنیم تا از حرف‌های مردم و گپ‌هایی که در آینده ممکن است مردم بگویند، جلوگیری کنیم.» او معتقد است، مردی که همسر خود را به خاطر خیانت می‌کشد کار درستی کرده است؛ اما باید قبل از این‌که همسرش را به قتل برساند، دربارة درستی گمان خود تحقیق کند.

 زهرا می‌گوید، وقتی برای اولین‌بار فهمید باکره‌بودن برای یک دختر چه‌قدر مهم و ضروری است و معیار پاکی او و هم‌جنس‌های او است، خیلی احساس حقارت کرد

بکارت و استثمار مردانه

۱۳ سال پیش، وقتی علی محسنی ۱۹‌ساله تصمیم گرفت ازدواج کند، برای او باکره‌بودن همسرش خیلی مهم بود؛ چون پدر و مادرش به او گفته بودند که پاک‌بودن یک دختر را باید از باکره‌بودنش تشخیص داد؛ اما علی که امروز یک فعال اجتماعی و سیاسی است، می‌گوید،‌ پردة بکارت وسیلة استثمار زنان توسط مردان شده است و فشارهای روانی بسیاری بر دختران وارد می‌کند. آن‌ها را از فعالیت‌های ورزشی و گاه از فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نیز باز‌می‌دارد و حتا باعث ازدواج زودهنگام دختران می‌شود؛ چون برخی از خانواده‌ها می‌دانند که به‌راحتی با یک حادثة کوچک هم باکره‌بودن یک دختر از بین می‌رود و از ترس آبروریزی، دختران‌شان را در حالی که هنوز به سن بلوغ ازدواج نرسیده‌اند، به عقد مردی در می‌آورند که این ازدواج‌های زودهنگام اثرات منفی بر زندگی دخترانی که مادرهای نسل آیندة مایند بر جای می‌گذارد.

او ملاک پاک‌بودن یک دختر را باکره‌بودنش نمی‌داند. او می‌گوید، ‌اگر الان ازدواج می‌کردم، هیچ‌وقت برایم باکره‌بودن همسر آینده‌ام مهم نبود؛ چون می‌دانم که اگر من هم پردة بکارت داشتم، نمی‌توانستم تا الان باکره بمانم. حتا اگر دختری رابطة جنسی نداشته باشد هم امکان از بین رفتن پردة بکارتش است. باید کسی که ازدواج می‌کند به شخصیت دختر مورد نظرش توجه کند و براساس اعتماد متقابل ازدواج کند. به عبارتی، این اعتماد باید در ذهن مرد شکل بگیرد نه در بحث باکره‌بودن.

من باکره نیستم

مرضیه، دو سال پیش ازدواج کرد. هنوز دو هفته از عروسی‌اش نگذشته بود که همسرش راهی اروپا شد و او را تنها گذاشت. طی مدت‌ دوری، مرضیه متوجه شد که همسرش با یکی از دوستانش رابطة دوستی عاشقانه برقرار کرده است. بعد از این‌که فهمید همسرش به هیچ عنوان از این کار دست بر‌نمی‌دارد، تصمیم گرفت طلاق بگیرد. او یک سال از زندگی را صرف پیگیری درخواست طلاقش کرد و به دفاتر مراجع تقلید و دادگاه‌‌ها مراجعه می‌کرد. به او می‌گفتند یک مرد حق دارد تا چهار زن بگیرد و گرفتن همسر دوم یا داشتن رابطة عاشقانه با زنی دیگر دلیل موجهی برای طلاق‌گرفتن نیست. مرضیه بسیاری از این سخنان ناراحت می‌شد و در پاسخ می‌گفت که اکر همسرم چنین کاری را در نبود من می‌تواند انجام دهد. پس من هم می‌توانم در نبود همسرم رابطة عاشقانه با مردی دیگر برقرار کنم و در جواب می‌شنید که باید چادر عفتش را بلند کند و این حرف‌ها از یک زن بعید است. تلاش‌های مرضیه منجر به طلاق وی شد و حالا مرضیه زنی مجرد است. خواستگارانی در خانةشان را می‌زنند؛ ولی وقتی می‌فهمند که او باکره نیست، از ازدواج با او منصرف می‌شوند. مرضیه می‌گوید ‌در جامعة ما باکره‌بودن یک امتیاز دخترانه است حتا دختران تحصیلکرده یکبار به او گفته بودند که چون باکره‌اند، از او برتر‌ند و این امتیازی است که مرضیه ندارد. این حرف‌ها او را به‌شدت ناراحت می‌کند و می‌گوید، برخی از دوستانم به من توصیه می‌کنند که به خواستگارانم نگویم که قبلاً عروسی کرده‌ام و می‌توانم با یک عمل جراحی باکره شوم؛ اما ‌نمی‌خواهم ‌به همسر آینده‌ام دروغ بگویم؛ اما ‌شخصیت و شعور زن در ازدواج‌های امروزی بهایی ندارد.

مریم، دختر هفت‌ساله‌ای بود که توسط پدرش سربریده شد؛ چون پدرش گمان کرده بود که مامایش به او تجاوز کرده است.

هیس، چیزی نگو!

زهرا حسینی، دانشجوی رشتة هنرهای زیباست. او سوال‌های زیادی دربارة زنانگی خودش در ذهن دارد؛ سوال‌هایی که همیشه به دنبالش بوده است. زهرا چند سال پیش، وقتی تغییرات جسمی بلوغ را تجربه کرد، همیشه می‌خواست بداند که زن‌بودن یعنی چه؟ و از مادرش این سوال‌ها را می‌پرسید اما مادرش در جواب می‌گفت‌: «هیس چیزی نگو، دانستن این چیزها برای دختر خوب نیست.» مادرش فکر می‌کرد که ممکن است زهرای تازه‌بالغ چشم و گوشش باز شود و چیزهایی بداند که برایش دردسر‌ساز شود؛ اما زهرا نمی‌توانست سوال‌هایش را بی‌پاسخ بگذارد. او وقتی کوچک بود، مادر و پدرش او را از تفریحات ورزشی منع می‌کردند. به او همیشه گوشزد می‌کردند که مبادا زیاد این طرف و آن‌طرف بدود یا از روی جوی آب بپرد. او نمی‌دانست چرا او نباید این کارها را انجام بدهد. او دوست داشت بازی کند و شاد باشد مثل پسرهای هم‌سن و سالش.

 زهرا می‌گوید، وقتی برای اولین‌بار فهمید باکره‌بودن برای یک دختر چه‌قدر مهم و ضروری است و معیار پاکی او و هم‌جنس‌های او است، خیلی احساس حقارت کرد. به‌خصوص ‌که یکی از استادهایش داکتر بود و به او گفته بود که پردة بکارت ممکن است آسان از بین برود. زهرا با خودش می‌گفت که چرا پسران باکره نیستند و فقط باید دختران این‌طور باشند. آیا نباید مردان هم پاک و نجیب باشند؟ زهرا هنوز‌هم جواب سوال‌هایش را نیافته است.

تحقیر شخصیت

ملیحه حسن‌زاده، یکی از دخترانی  است که در ادارات دولتی کار می‌کند و در کنارش مصروف فعالیت‌های فرهنگی است. او می‌گوید، وقتی فهمیدم که در بین زنان هم صحبت‌کردن دربارة بکارت «تابو» محسوب می‌شود و ما حتا نمی‌توانیم به‌راحتی با هم‌جنسان‌ خود در این زمینه صحبت کنیم، چه برسد به این‌که بخواهیم در بین عموم فرهنگسازی کنیم.

او می‌گوید‌ با این‌که می‌داند که باکره‌بودن در جامعة افغانستان چه مفهومی برای نجابت و پاکی یک زن دارد و ممکن است به‌راحتی از بین برود؛ اما هیچ وقت نمی‌خواهد ‌در این باره تحقیق کند تا متوجه شود که ممکن است در این سال‌ها پردة بکارتش‌ را از دست داده باشد یا نه. او می‌گوید اگر روزی ازدواج کنم، با کسی ازدواج خواهم کرد که به نجابت من اعتماد داشته باشد و باکره‌بودن من ملاکی برای نجابتم نباشد. من احساس حقارت می‌کنم از این‌که همسرم نجابت مرا از این راه‌ها تشخیص دهد. پس شخصیت و شعور من ارزشی ندارد؟

آبروی خانواده

علی خاوری که در‌ دانشگاه درس می‌خواند و از کاربران شبکة اجتماعی فیسبوک است، زیر یک خبر دربارة قتل‌های ناموسی و نبود مجازات برای عاملان این قتل‌ها نوشته است: «این‌گونه قتل‌ها مجازاتی ندارد؛ چون آن‌ها مایة بی‌آبرویی خانوادةشان را از بین برده‌اند، وقتی آبروی خانواده برود، چه‌چیزی برای خانواده می‌ماند؟» احسان حسینی، کاربر دیگر فیسبوک که دانشجوی فوق لیسانس روزنامه‌نگاری است نیز در این‌باره نوشته: «چون ناموس است، قتل در پایش است. سوال: ناموس را برداریم یا قتل را؟ هر‌دو‌ را‌‌ چه‌طوری؟ عینک خود را به قضیه تغییر بدهیم چه؟ چرا ناموس‌داری به میان می‌آید؟ ترس. او باید با من (نه، مال من) باشد.»

او دربارة اظهار علی خاوری نیز پاسخ داده: «قبول دارم که در جامعة شرقی آبرو، بود و نبود خانواده است. شاید خانواده‌ها بر اساس آبروداری یا نگهداری آبرو (به‌عمد یا جبر) باهم‌اند. مسئلة من این است‌: «ای زن بی‌آبرو!» چرا همیشه (یا اغلب) زن، ناموس است؟ مردانِ سینه‌چاکی که از برچسب خوردن «بی‌ناموس» خارا می‌شکنند، چرا خود، ناموس نیستند؟ اگر کابل تشریف برده باشید، وقاحت مردانِ ناموسی را با چشم می‌بینید. پس ماییم که ناموس ساخته‌ایم و خود، از ناموس‌بودن گریزان.»

مریم، دختر هفت‌ساله‌ای بود که توسط پدرش سربریده شد؛ چون پدرش گمان کرده بود که مامایش به او تجاوز کرده است.

کنوانسیون‌های بین‌المللی و ۱۵۰۰ خشونت

نتیجة جست‌وجوی ما در ‌آرشیو اخبار رسانه‌ها نشان می‌دهد که کمتر به بحث قتل‌های ناموسی توجه می‌شود و اگر در رسانه‌ها چنین اخباری منتشر شود، در سطح بسیار محدود است. حتا نهادهای مرتبط با حقوق زنان هم کمتر به بحث قتل‌های ناموسی و رابطة این قتل‌ها با حدس و گمان اطرافیان دربارة باکره‌بودن یا نبودن دختر توجه کرده‌اند. به گزارش رادیو آزادی، کمیسیون مستقل حقوق بشر در تازه‌ترین خبر خود گفته است که امسال، حدود هزار و ۵۰۰ مورد خشونت علیه زنان در کشور ثبت شده است‌. موارد خشونت علیه زنان شامل لت‌و‌کوب، ازدواج‌های اجباری و زیر سن، تجاوز جنسی، اخراج اجباری زنان از منزل، بد دادن، عدم پرداخت نفقه از سوی شوهر و امثال آن است.
کنوانسیون‌های بین‌المللی از دولت‌ها می‌خواهند که در زمینة منع خشونت و تغییر شرایطی که به ترویج خشونت علیه زنان و دختران می‌انجامد اقدامات لازم را انجام دهند. کنوانسیون رفع هر‌گونه تبعیض علیه زنان در بخشی از مادة ۵ از دولت‌های عضو می‌خواهد که در تغییر الگوهای رفتاری، اجتماعی و فرهنگی مردان و زنان به‌منظور دست‌یابی به برانداختن تعصبات، عادات و دیگر روش‌های عملی که بر طرز تفکر «پست‌نگری» یا «برتر‌بینی» یک جنس نسبت به جنس دیگر یا نقش کلیشه‌ای زنان و مردان مبتنی است، بکوشند.

 1. علی رسولی
  ۱۱:۴۹ ق.ظ در سرطان ۳م, ۱۳۹۳

  مقاله جالب است از خواهر محترم ما.بکارت نوعی فرهنگ مرد سالاری در کشورماست وبرای نقض حقوق زنان چنین چیز اعمال میشودو البته تا اندازه ناشی از فرهنگ اسلامی افراطی ماست زیرا در اسلام هم محدویت های برای زنها قایل شده است از قبیل چهار زن برای یک مرد وغیره.
  اما من به عنوان یک جوان که ۲۴ سال سن دارم واز دانشکاه لیسانس دارم معتقد ام که چنین مفکوره کاملا مزخرف بوده وباید از بین برده شود چرا؟
  زیرا نقص اشکار حقوق زن است و برای مردها چرا باکره بودن مهم نیست؟ و تنها بر زنها اعمال میشود.
  و برای خودم به عنوان شخص که هنوز مجردام بکارت اصلا مهم نیست و نه خواهد بود و تنها فکتورهای انسانی برایم مهم است که همسر داشته باشد وبس.

 2. کنجکاو
  ۱۲:۳۸ ب.ظ در سرطان ۳م, ۱۳۹۳

  خب نمیشود این پرده ی بکارت دوخته بشه و بعدش به ازدواج مجدد بپردازه؟!؟!
  منظورم اینه که با پیشرفت تکنولوجی و علم طب، اینکار حتماً باید آسون باشه!
  نمیشه که زن پرده ی خودش رو از این طریق دوباره به دست بیاره (و زندگی تازه ای رو شروع کنه)؟!؟!؟!
  ممنون اگه جواب بدین.
  -_-

 3. علی‌شاه ظریفی
  ۱:۲۸ ب.ظ در سرطان ۳م, ۱۳۹۳

  به انگشتانِ مریم بربری برکت.

 4. فروغ
  ۲:۴۷ ب.ظ در سرطان ۳م, ۱۳۹۳

  خانم بربری مطلب شما را خواندم و برایم نهایت دلچسپ واقع شد. در رابطه به مسله بکارت باید اشاره کنم اینکه این مورد بیشتر بر میگردد به سطح آگاهی، دانش و فهم جامعه مان که مردم از بابت مسله بکارت تا چه اندازه آگاه اند و آیا گاهی درین باره کدام مطلب را خوانده و یا شنیده اند و یا خیر. خوب در واقع این همه قتل های ناموسی و کشتن دختران بنظرم کاریست نه چندان متعارف. شخصاً برای من بکارت اصلن معنا و مفهومی ندارد و اگر در آینده بخواهم ازدواج نمایم البته برای شخص من از بکارت مهمتر شخصیت، کرکتر و اصلیت دختر ارجحیت دارد تا اینکه بکارت… و دلیل اش هم اینست که بنده درین موارد مطالعه گسترده نموده و نمیشود برای یک دختریکه اصلن هیچ ارتباط جنسی با کسی نداشته عجالتاً بر چسب بزنیم که تو باکره نیستی و غیره.
  در نهایت باید گفت که مسله باکرگی اصلن و به هیچوجه یک امر مهم تلقی شده نمیتواند و یک مورد بی اساس است.

 5. محمد جان یسنا
  ۶:۲۰ ب.ظ در سرطان ۳م, ۱۳۹۳

  من نیز چنین مفکوره های متعالی را می ستایم و امید دارم که ارزش های واقعی رو نما و بر زد خرا فات قد علم نماییم.

 6. علیجان یاری
  ۱۲:۰۷ ب.ظ در سرطان ۴م, ۱۳۹۳

  سلام خدمت خانم بربری ..
  خدمت به عرض برسانم که اگر بیشتر در مورید این گونه موارد تحقیق شود بیهتر است چون این موارد ها از موارد حساس جامعه است و مخالفان و موافقان فراوان دارد ..
  شما از یکمنظر به این مسهله پرداختید اگر از زاویه دیگر هم نگاه کنید بیهتر خواهد بود /.
  چون روزنامه ای که شما در ان این مقاله یا تحقیق را به چاپ رساندید روزنامه پر تیراج و پر خواننده است ..

 7. بیگم
  ۱۲:۲۶ ب.ظ در سرطان ۴م, ۱۳۹۳

  قلم سبز مریم جان! جسارتت قابل قدر است.

 8. سید هدایت الله هاشمی
  ۲:۵۱ ب.ظ در سرطان ۴م, ۱۳۹۳

  در جامعه و منطقه ای که من زندگی می کنم اگر مردی با چند زن بیگانه ارتباط نامشروع قبل از ازدواج و حتی دوران ازدواج نداشته باشد، برایش عیب بزرگ محسوب شده و حتی نامرد به حساب می آید.. اما اگر زنی حتی صدایش را نامحرم بشنود، جرم بزرگ و غیر قابل بخشودنی محسوب می گردد. در این مورد اول باید باور ها و ذهنیت های نادرست و غلط را تغییر بدهیم تا به وضعیت ایده ال برسیم و اخلاق انسانی بجای اخلاق مرد سالاری در جامعه حاکم شود..

 9. کیهان فرهمند
  ۳:۱۰ ب.ظ در سرطان ۴م, ۱۳۹۳

  جالب بود!

 10. محمد حسین
  ۱۰:۳۴ ب.ظ در سرطان ۴م, ۱۳۹۳

  آری در شهرم شاهد دختری که بخاطر نداشتن بکارت زندگی وی و خانواده پدر او تباه شد هیچ از یاد نمیبرم که مردم در مورد خانواده آن دختر چی بد و رد ها میگفتند.

 11. عبدالواحد فروغ
  ۱۱:۰۷ ب.ظ در سرطان ۴م, ۱۳۹۳

  مقاله جالب و آموزنده ای بود.دراقع بکارت نشانه پاکی و ناپاکی زنگ شمرده نمی شود.زایل شدن بکارت عوامل زیاد دارد ٬تنها رابطه جنسی باعث زایل شدن آن نمیگردد.ممکن یک دختر بر اثر عوامل گوناگون ازدست بدهد٬ برای مردان که عاری از نوع بکارت اند وقتی زنش بکارت ندارد بجای دست زدن به اعمال ضد انسانی عامل زایل شدنش را جستجو کند نه اینکه عزت نفس یک انسان را خدشه دار کنند.گیروم که بکارت در اثر یک رابطه جنسی بوده باشد٬ استثنانات در رابطه جنسی وجود دارد که در یک مقطع زمانی بسیار کوتاه باعث نجات زندگی یک شخص میگردد.آیا درچنین مورد قیمت بکارت بالا است یا زندگی یگ فرد؟

 12. مهرپور
  ۱۰:۲۰ ق.ظ در سرطان ۹م, ۱۳۹۳

  تاجایی نوشته خوبی بود ولی دوستان اکثرا به یک طرف قضیه نگاه کرده و قلم زده اند. اول: پرده بکارت برای شخص خودم که متهل هستم نیز اهمیتی خاصی ندارد و این امر سبب بروز پاکی و نجابت زن و یا دختران را ندارد.
  همانگونه که نویسنده و دوستان دیگر فرموده اند، پرده بکارت میتواند توسط عوامل مختلف ازبین برود و دختر دارنده این پرده نباشد. البته در جامعه بین الافغانی این پرده از اهمیت خاصی برخوردار است و اغلب مردم دخترانی را که دارنده این پرده است پاک و عفیف میدانند ودخترانی که ندارند را نا پاک و برچسب های عجیبی را بر آنان می نهند.
  خیلی دخترانی هستند که توانسته پرده بکارت شان را سالم نگهدارند و به شوهر اینده شان نشان دهند که سالم است و قبل از ازدواج باکسی ارتباط نامشروع نداشته است. هر جوانی که عفت دختران را از مجرای بکارت بشناسند بخطا رفته اند. دلیلی وجود دارد، دختران میتوانند قبل از ازدواج ارتباطات فوق العاده عاشقانه ی با بچه ها داشته باشند و از سوی هم میتوانند پرده بکارت شانرا حفاطت نمایند.
  خیلی دخترانی هستند که با وجود داشتن ارتباطات عاشقانه قبل از ازدواج پرده بکارت شان را حفاظت نمایند و به شوهر ایند شان نشان دهند که عفیف اند. و از سوی دیگر اگر دختری پرده بکارتش را با ورزش، خیززدن و یا چاک نشستن از دست میدهد فرق دارد با انکه این پرده راتوسط آلت مردان از بین رفته باشد.

 13. سهرابی
  ۲:۴۷ ب.ظ در سرطان ۱۰م, ۱۳۹۳

  کاش ذهن های خوابیده و بیمار مردان بیدار می شد و آنقدر به خود آگاهی میرسیدند که شخصیت زن را از زوایای دیگر می نگریستند.

 14. فرهاد
  ۴:۴۱ ب.ظ در سرطان ۱۰م, ۱۳۹۳

  جناب رسولی افکار غرب زدة خودت برای خودت باشه چرا به احکام اسلامی توهین میکنی اگر برای جناب عالی باکره بودن دختر مهم نیست حتما اینم برایت مهم نیست که زنت با هزاران نفر دیگه رابطه جنسی داشته باشه پس یک کلام ادمی بی غیرتی . البته منم با کشتن دختران به خاطر بکارت نداشتن مخالفم بکارت نشانه پاک دامن بودن دختر است البته منظور این است که بکارت از طریق رابطه جنسی از بین برو و اگر از طریق دیگر از بین برو نمی توان برچسپ ناکی به دختر زد. در ضمن نویسند مقاله خلط مبحث کرده است هیچ ادمی عاقلی دختری را که بکارتش از طریق غیر رابطه جنسی از بین رفته را ملامت نمی کند.

 15. علی
  ۱۰:۵۵ ب.ظ در سرطان ۱۰م, ۱۳۹۳

  فرهاد گرامی با شما موافقم،

 16. علی دانش
  ۵:۳۴ ب.ظ در سرطان ۱۱م, ۱۳۹۳

  نوشته جالبی بود.

 17. علی دانش
  ۵:۳۶ ب.ظ در سرطان ۱۱م, ۱۳۹۳

  جالب بود

 18. آفربن
  ۱۱:۲۳ ب.ظ در سرطان ۱۱م, ۱۳۹۳

  خیلی مقاله ی سطح پایینی بود :)

 19. سلیمان
  ۱۲:۰۵ ب.ظ در سرطان ۱۳م, ۱۳۹۳

  به نظر من در جامعه بسته ای مثل افغانستان، مردها نیز با شرم و اکراه در مورد چنین مسائلی صحبت می کنند. تعجب می کنم که چطور یه خانم به صورت آشکار چنین مواردی را مطرح می کند. خوب است در مورد این مسائل اطلاع رسانی شود ولی نه به این شیوه که پیش گرفته شده است.

 20. مریم بربری
  ۹:۲۰ ق.ظ در سرطان ۱۴م, ۱۳۹۳

  سلیمان، دوست عزیز، وظیفه روزنامه نگار بیان نارساییهای اجتماعی است. البته من سعی کردم در این گزارش فقط از نارسایی ها گفته شود اما حرف خلاف عفت عمومی گفته نشده.

 21. ahmad
  ۱۱:۴۰ ب.ظ در سرطان ۱۹م, ۱۳۹۳

  Jaleb bod

 22. اسد پارسا
  ۳:۴۵ ب.ظ در اسد ۲۷م, ۱۳۹۳

  درود به جامعه باز و خانم بربری که به موضوعات داغ اجتماعی می پردازند امید وارم این تابو ها شکسته شوند و مردم فارغ از جنسیت کمی هم به دید انسانس یه همدیگر بنگرند نه جنس برتر و جنس پست

 23. مینا
  ۱۲:۲۴ ق.ظ در میزان ۳۰م, ۱۳۹۳

  من میگم ، خب اصلا رابطه جنسی داشته باشه ، با کسی که دوستش داشته (نه هر کسی) و یک رابطه خوبی بوده ، چه اشکال داره؟
  وقتی هم ازدواج میکنه با همه تمام وجود با همسرش زندگی میکنه.
  در جواب اقای کنجکاو ، اصلا چرا باید ترمیم بشه؟
  در جواب اقای سلیمان ، مگه ایشون چی گفتند؟ کاملا واقعیات رو بیان کردند ، فک نمیکنم زن بودن نویسنده چیزی رو نقض کنه.

  اینقدری بگم من پرده م رو هنوز حفظ کردم ، اما به عنوان یک دختر ۲۶ ساله مجرد ، ترجیح میدادم درگیر یه همچین چیزایی نبودم . و من هم مث پسرها زندگی جنسی سالم خودم رو داشتم. خیلی خوب خیلیم عالی
  پاکی و نجابت هیچ جور رابطه مستقیمی با داشتن پرده نداره.

  مریم جان بهت زنده باد میگم. ادامه بده.

 24. کمیل
  ۴:۴۵ ب.ظ در جدی ۱۶م, ۱۳۹۳

  فکر نکنم رسیدن به لذت جنسی برای دختر از راهای دیگر بطور باید ممکن باشد ؟ اگر ممکن باشد دیگر پرده بکارت معنای ندارد چون داشتن پرده بکارت نشان دهنده اخلاق دختر برای فردای زندگی است در غیر ان دختریکه با دوستش کار بکند و پرده بکارت اش را هم حفظ کند هیچ تضمینی وجود ندارد که بعد از عروسی با شوهر اینده اش بطرف تجدید خاطره بادوست قبلی اش بدون کدام ترس و هراس بطور مخفی و اصلی نرود و از کجا معلوم که بتواند خود را در ملاقات های اول و دوم با دوستش بتواند خود را کنترول کند یا دوستش خود را کنترول کند از چهاده سالگی تا بیست و شش سالگی و بالاتر از ان خیلی راه است تصور کنید. اری “پرده بکارت نمیتواند رابطه مستقیم با پاکی و نجابت داشته باشد”.

 25. فیروزه
  ۱۱:۱۶ ق.ظ در ثور ۴م, ۱۳۹۴

  دست مریزاد مریم عزیز
  برای اولین بار بود که دیدم چنین سوژه ای در بین گزارش های حوزه زنان افغان منتشر میشه

  در فضای مردسالارانه ایران هم که تجربه رابطه جنسی خارج از چهارچوب ازدواج، حق هیچ زنی نیست، داشتن یا نداشتن بکارت پرده اهمیتی بسیاری داره و نبودش گاه منجر به کشته شدن تازه عروس، خودکشی، جدایی زودهنگام، طرد شدن از سوی هر دو خانواده و … می‌شه

 26. سهیلا
  ۴:۵۲ ب.ظ در سرطان ۸م, ۱۳۹۴

  من ۲۶ سالمه و و همیشه ذهنم در گیره این بکارته …. ولی از ۱۸ سالگی به دفعات از رابطه هام لذت بردم خیلی هم خوب … آخر کارم سر پسره گول میمالیم به اسم باکره. این همون کاریه که ما وادار به انجامش میشیم ….

 27. رحیم جان
  ۱۲:۴۴ ب.ظ در اسد ۱۴م, ۱۳۹۴

  تبصره بی حیایی !
  دوستان بعضی نکات که در مورد بکارت شما نگاشته اید منظورم نویسنده مقاله خواندم ، اما بیاد داشته باشید دیگر کسی به نام آزادی بیان و مطبوعات که ریشه غربی دارد اتکاء نکنید و مردان را فریب ندهید ، درست پرده بکارت به گفته متخصصان سروریسهای نسایی ولادی از هر ۱۰۰۰ ولادت آنهم شاید یک ولادت است که پرده بکارت آنهم نقض و یا نقص داشته باید ، و عواملی که شما به آن اشاره کردید مانند ورزش و اینچنین موارد هیچگاهی سبب پاره شدن پرده بکارت نیست ، اینکه شما به کدام دین و عقیده هستید کار ندارم اما سطح آگهی تانرا پیرامون موضوع همه جانبه تحقیق و بر رسی نمایید بعد به یاوره سرایی که شما خود علمدار آن شده اید بپردازید

 28. صاد
  ۱۱:۱۰ ب.ظ در اسد ۱۴م, ۱۳۹۴

  اسم خاورمیانه رو باید به خاورجهل تغییر داد. تو ایران هم همین وضع.

 29. الهه
  ۷:۰۱ ب.ظ در سنبله ۱۴م, ۱۳۹۴

  salam mordeshoor harchi bekarate ba javii ke to in jamee doros shode adam fek mikone margo zendegish baste be bekarate

 30. الهه
  ۷:۰۴ ب.ظ در سنبله ۱۴م, ۱۳۹۴

  fek nakonam to hich jameee andaze jame ma sexo bozorg konan

 31. سارا
  ۱:۱۰ ق.ظ در میزان ۱۰م, ۱۳۹۴

  من هفت ساله که تو انگلستان درس می خونم. تو این مدت هم با کسی رابطه نداشتم. اما بالاخره از یه کسی اون قدر خوشم اومد که بخوام باهاش باشم. وقتی بهش گفتم باکره هستم این قدر عذاب وجدان گرفت که احساس بدی بهم دست داد.
  خوب حالا من دیگه باکره نیستم . می دونم که دیگه نمی تونم مث یه دختر ایرونی ازدواج کنم ولی واسم اهمیتی نداره چون یه بار برا همیشه به خودم ثابت کردم که فقط خودم مالک تن خودم هستم

 32. الی
  ۸:۰۰ ب.ظ در میزان ۲۰م, ۱۳۹۴

  وای خدا این بکارت شده مایه عذاب و فکر و خیال همه، البته هرکسی دیدگاهی داره، من خودم نامزد داشتم (عقد موقت) اینقدر همدیگرو دوست داشتیم که حاضر به رابطه شدیم و من دوشیزگیمو از دست دادم،ولی متاسفانه به دلایلی رابطه ما به ازدواج ختم نشد، اما من پشیمون نیستم و در آینده بخوام ازدواج کنم واقعیت و حتما میگم چون همه چیز رسمی و قانونی بوده، قبول کردن یا نکردن طرف مقابل هم به خودش بستگی داره، تموم شد و رفت والا

 33. من
  ۳:۰۳ ب.ظ در عقرب ۱۳م, ۱۳۹۴

  سلام من دختری هستم ک بکارتمو از دست دادم اما مثل این آدمایی ک ادعای روشنفکری و حقوق برابر میخوان حرف نمیرنم من چیزی ک واقعا بوده رو میگم …بله خیلی از آقایون میگن اونی ک ب پدرش خیانت کرده ب منم خیانت میکنه . فرموده شما درسته ! خیلی ها میگن عمرم با دختر غیر باکره هدر میره آقا اینم درسته …اما جایگاه توبه کجاست؟!دخترانی رو میشناسم ک بعد از دست دادن بکارتشون آزاد تر و ب دفعات رابطه برقرار کردن اما من خدای من گواهه که سرم رو از شرم از خانوادم ک سهله از همه مردم میندازم پایین تو مدتی ک بکارت ندارم خیلی بیشتر مراعات میکنم در حالی ک میتونستم ول بشم نگاه من رو زمینه هم کلام نمیشم با مردهاحجابم رو زیاد کردم تا نگن جامعه رو ب لجن کشیده دختره ول:| اون آقایونی ک بکارت یه دختر رو میگیرن یا در کل رابطه جنسی دارن یا داشتن جان مادرتون منصف باشید و پی دختره باکره نرید . اون آقایونی که رابطه نداشتن و نگران اینن ک گیر دختر غیر باکره بیفتن بهتره ب نثر صریح قرآن اعتماد کنن هر کسی مثل خودش گیرش میفته (حالا باز آقایون میگن فاحشه ها مگه قرآن میخونن؟!)آقای عزیز من فاحشه نیستم فقط اطلاعات نداشتم و اشتباه کردم عاشق شدم و خریت کردم اما میدونی چیه من رابطمو خودم تموم کردم اونقدر خدا دوسم داشت ک ب دلم بندازه برم معاینه من بعد مدها از دست رفتنشو فهمیدم ….آره من یه تیکه گوشت بی ارزشم اما این تیکه گوشت بی ارزش الان خیلی بیشتر از باکره ها مواظب هستش . گرخدای من آن است ک من میدانم شیشه را در بغل سنگ نگه میدارد . مردان سرزمینم شروع کنید تقدیس کردن خودتون و لیچار گفتن بمن رو

 34. بیتا
  ۵:۳۹ ب.ظ در عقرب ۲۴م, ۱۳۹۴

  بنظر من اینکه ملاک یکطرف بجای حضور شخص و ارزشهای اخلاقی وانسانی فقط یه تیکه کوشت به اسم برده بکارت باشه خیلی باید بحال ان ادم افسوس خورد اشکال ازون نیس از طرز فکر جامعه ماست وقتی یه دختر ساعت نه شب خونه میرسه هزاربار ازش سؤال میکنن کجا بودی ولی وقتی بسر اون خانواده دو نصف شب هم میاد کسی کاریش نداره میکن اون مرده هرکاری کنه کسی براش حرف درنمیاره اما این دختره که براش حرف درمیارن
  اکه بسری با کسی رابطه داشته باشه یه جیز عادی برای خیلی هاست خانواده ها راحت تر کنار میاند ولی خدا نکنه دختری یه دوستی ساده داشته باشه هر لقب و برجسب که بکی بهش میزنن
  اکه تو سطح جامعه راه بری اول به دختره میکن حجابتو رعایت کن ولی کسی به اون اقا نمیکه جشماتو حفظ کن زن رو یه کالا میبنن وقتی این برخوردا تو بیشتر خانواده هست بسر خانواده که میشه مرد اینده جامعه ازین تفکر الکو برداری میکنه تا وقتی این تفکر وجود داره که هرکس که باکره نیست فاحشه است هیجی درست نمیشه خیلی از ما ادای روشنفکری رو درمیاریم ولی یبار نمیکیم جرا باکره نیست ایا هرکسی که اقدام به برقراری رابطه کرده هرزه است؟ ایا بکارت فقط با امیزش جنسی ازبین میره؟ خیلی از تحصیل کرده های جامعه هنوز به جهل موندن تو این جامعه فقط به مرد اجازه انجامهر کاری رو میدن جون اون جنس رو برتر میدونن. طوری برخورد میکنن که انکار هیج معیار انسانیتی جز بکارت وجود نداره

 35. علی
  ۱۲:۱۱ ب.ظ در عقرب ۳۰م, ۱۳۹۴

  سلام راستش من خودم با دختری اشنا شدم که خودش بطور غیر مسقیم بهم گفت پرده نداره و قبلا با یه پسر بوده میگه دوساله پسره گذاشته رفته و من منتظرشم برگرده حتی میگه خانوادم هنوز فک میکنن با اون پسرم انگار قضیه هم جدی بوده در سطح خانواده که حتی این خانم به خاطر پسره جلو خانوادش وایستاده اما پسره میذاره میره حالا من عاشق این خانم شدم من به این فک نمیکنم که گذشتش چی بوده اما به این فک میکنم اون از این کارش دیگ پشیمونه هرچند میگه من یا باون پسره ازدواج میکنم یا هیچوقت دیگ ازدواج نمیکنم اما به نظر من بودن این خانم با من یا هرکس دیگه ای که با مشکلش کنار بیاد میتونه حالشو خوب کنه و زندگی رو بهش برگردونه خیلیا اینجا داره خودشونو روشن فکر جلوه میدن اما واقعا به اون سطح نرسیدن و حاضرن زندگی یکی رو تباه کنن که خودش از کارش پشیمونه …

 36. مینا
  ۱۰:۱۵ ب.ظ در قوس ۱م, ۱۳۹۴

  سلام متاسفانه کسانی هستند که به دلیل سادگی زود گول میخورند من خودم کسی رو دارم خواستگار اما من رو هروقت میدید وادار میکرد به دابطه دهانی بازور اما حالا خانوادم مخالفه من باکره ام اما احساس گناه دارم حالا باید چه کارکنم دوست داشتم یکی کمکم کنه

 37. نورا
  ۵:۵۶ ب.ظ در قوس ۲۶م, ۱۳۹۴

  من دختر استم با هیچ کسی رابطه نداشتم اما پرده خود را در طفلیت با افتادن به زمین از دست دادم آیا تشخیص داده میشود که من رابطه با کسی نداشتم

 38. نورا
  ۷:۴۷ ب.ظ در قوس ۲۶م, ۱۳۹۴

  من دختر استم ۱۹ سال دارم با هیچ کسی رابطه نداشتم اما پرده خود را در طفلیت با افتادن به زمین از دست دادم آیا تشخیص داده میشود که من رابطه با کسی نداشتم

 39. مهتا
  ۳:۳۲ ب.ظ در جدی ۱م, ۱۳۹۴

  سلام
  اونایی که همش انگشت شون طرف بقیه هست ایا یکبارم به خودشون نگاه کردن که چه غلطی کردن؟؟
  من از یک خانواده اصیل افغانی هستم که مدت سه ماهی میشه بکارت مو از دست دادم اونم بخاطر عشقی یک پسر .من داستان مو میگم اون مردهایی هم که خودشونو پاک جلوه میدن و میگن دختر باید پاک باشه میشه جواب منطقی به من بدن.لطفا.
  مدت چهار سال پیش با پسری اشنا شدم البته توی محیط درسی بعدش عاشقش شدم و اونم عاشق من .ولی بعد از یکماه حرف زدن با تلفن فهمیدم با کسی در ارتباطه و منم رابطه با کلی سخی باهاش قطع کردم .تا اینکه دو سال بعدش باز اومد سراغم ولی نبخشیدمش.و تا اینکه همین سه ماه پیش دوباره اومد و ادای مجنون هارو دراورد منم یک دختر ساده اینبار چون گریه کرده بود بخشیدمش.و حاضر به ملاقات با اون شدم ولی ای کاش که نمیشدم و در ملاقات اول باهام کاری کرد که نباید میکرد باید ذکر کنم که به زور بود ولی من با اینکه بار اولم بود خونی ندیدم و اون پسره هم بهانه گیرش اومد و گفت چون تو از اول باکره نبودی پس من هیچ مسئولیتی در قبال تو ندارم و الان هم رفته خارج من و با کلی مشکلات روحی و روانی که الان دارم تنهام گذاشته بعد از این حادثه وقتی دکتر مراجعه کردم گفتن پرده من جنس حلقوی ارتجاعی بود و به همین دلیل با پاره گی بدون خونریزی بوده .الان کی هست که به پسره بفهمونه که هر چی کرده خودش کرده اخرش با کلی حرفای بد و تحقیر و اینا ولم کرد که تو دختر پاکی نبودی و من با همچین دختری حاضر به ازدواج نیستم .هر شب و روزم شده گریه .دیگه الان نمیتونم ازدواج کنم یعنی چرا یکی جواب بده ؟؟ چون خدا پرده بکارت مو بدون خون افریده و تا اخر عمر باید تنها بمونم و پرد ام رو هم ترمیم نکنم چون میشه فریب ؟ ایا پسرها با اینکه ازدواج کردن فریب نمیدن همسرشون و ؟؟ وقتی نوبت یک دختر برسه همه چی میشه بد و غیرقانونی غیر اخلاقی؟؟الان چون اینکار شده یعنی باید برم خودکشی کنم و یا اگر خانواده ام بفهمن باید من و بکشن چون ابروشونو بردم؟؟در حالی بعد این ماجرا بیشتر پابند دین خودم شدم؟؟ بیشتر به حجابم میرسم بیشتر متوجه حرفا و روابطم با پسرها هستم؟؟ ایا من ناپاک هستم و اسم هرزه و فاحشه رو باید روم بزارن؟؟ایا اون پسری که با من اینکارو کرد اون با ابرو است و همه گناها مال منه و تا آخر عمر باید جزاشو ببینم؟؟چرا کسی از روی انسانیت به قضیه نمیبینه.چرا چرااااا؟؟؟

 40. ف.م
  ۶:۰۱ ب.ظ در جدی ۱۶م, ۱۳۹۴

  ۷سالگی بهم تجاوز شد. گناه من چیه؟. کی حرفمو با ور میکنه. از وقتی ب سن تکلیف رسیدم حد محرم و نا محرم و خیلی چیزای دیگه برام مشخص شد به یه پسر نامحرم نگاه نمیکردم چه برسه ب این جور دوستیا و خیلی چیزای دیگه,اما تاوان کار یه از خدا بی خبر رو من باید بدم چراااااااااااااا؟ الان ۲۴ سالمه امیدم فقط ب خداست. خانم بربری از شما ممنون.

 41. سار
  ۱۲:۱۰ ب.ظ در جدی ۱۸م, ۱۳۹۴

  سلام من ۱۸سالم هست نمیدونم پرده دارم یا ن با هیچ پسری رابطه نداشتم ولی اگه پرده نداشته باشم دیگه هیچوقت نمیتونم ازدواج کنم؟من الان میترسم برم دکتر اگه بگه پرده پارست چیکارکنم من با هیچ پسری نبودم

 42. گرگ شب
  ۲:۴۵ ب.ظ در دلو ۲۹م, ۱۳۹۴

  خب به نظر من داشتن بکارت مهم نیست به دلایلی اونم اینه که بدن هر کس مال خودشه ویه زن باید خودش برای بکارتش تصمیم بگیره نه کس دیگه اگر یک دختر کسی رو دوست داشته باشه و اون فرد هم بهش علاقه داره چرا که نه؟!با هم رابطه داشته باشن چون رابطه جنسی با کسی که دوسش داری حق همه هست و جزءی از زندگی خصوصی ادمه کسی حق نداره دخالت کنه تو این وسط خب بکارتو از دست میدی ولی چه عیب داره عشق و لذت حق همس بعدشم برا ازدواج دختر اگر مشکلی پیش بیاد به خاطر فرهنگ غلط جامعه ماست نه رابطه جنسی و گرنه بکارت توی امریکا و اروپا بی معنیه

 43. حسن
  ۳:۳۴ ب.ظ در حوت ۱۶م, ۱۳۹۴

  با عرض سلام به همه دوستان یک سوال بسیار مهم داشتم
  چطور میشود که دختر بکارت نداشته باشد ؟
  و چطور با آزمایش مشخص میشود ؟
  آیا مرد هم با آزمایش مشخص میشود ؟
  میشود به من کمی توضیح بدهید.
  آدرس ایمیل من هست hassan32h@gmail.com

 44. امید
  ۹:۴۴ ق.ظ در حمل ۹م, ۱۳۹۵

  سلام به خوانندگاه عزیز!
  داشتن بکارت خیلی مهم است چرا؟
  باکره بودن شخص ازدونگاه قابل تشخیص است. اول : داشتن بکارت. دوم: سفت بودن(تنگ بودن)دیوارهای مهبل، شایدکسی ذاتن فاقدبکارت باشداماهیچ گاهی دیوارهای مهبل بدون رابطه ی جنسی خودش رابازنمی کند؛دیوارهای مهبل باداخل شدن چیزی وشی ای باز(گشاد)می شود.شماخودتان فکرکنید؛باکسی بنام دختر(کسیکه تاحال رابطه ی جنسی راتجربه نکرده باشد)عروسی کنیدودرهنگام نزدیگ شدن به اواحساس کنیدکه اورابط داشته،چه واکنشی نشان می دهد؟شخص خودم حتادرموردفکرهم کرده نمی توانم.

 45. قربان علی جعفری
  ۳:۱۸ ب.ظ در ثور ۲۰م, ۱۳۹۵

  باکره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  هرکس طبق برداشت ومعلوماتش از جامعه که درآنزنده گی میکند سخن میزند!
  هیچ وقت کسی ازواقعیت هایکه اسلام بیان فرموده چیزی نمی گوید فقد وفقد میخواهم یک نمونه از حرفهای اسلام رو خدمتون بعرضم،یکی از بزرگان اسلام در فرمایشات خویش این طوری بیان نموده (شمشیر زن حجاب است)دلایل عقلی ومنطقی خیلی ها زیاد دارد که خودتان پیدایش کند موضوع که در این جا خیلی هاحایز اهمیت است پاکی تنت وسرشت دخترخانم هامیباشند،
  نظر خودم : من به این حرف ها اصلا اهمیت قائل نیستم چرا؟ بخاطری اینکه میدانم اگر دختر خانمی باکره داشته باشند حجاب عقلی را رعایت نکند دراین صورت باکره بودنش هیچ دردی مردی آینده اش را دوانخواهد کرد بنابراین وقت حرف ازباکره میشود یاد اون چاپان میوفتم که میگفت باکره یعنی اینکه همه وجود دختر خانم هاباید باکره باشند این حرف مرا خیلی فرفته خود کرد.

 46. پرنیان
  ۵:۵۲ ب.ظ در ثور ۲۰م, ۱۳۹۵

  بنظر من بکارت بودن مهم نیست اون بدبختی که دراثر افتادن یادویدن پردشو ازدست میده چه گناهی کرده که الان نتونه ازدواج کنه ازدستی که نبوده اون بنده خدا ازکجا میدونست پاره میشه پرده اش

 47. لیلا قلی زاده
  ۴:۴۰ ق.ظ در میزان ۱۵م, ۱۳۹۶

  چرا مملکت ایران را جوری کردن که انقد پرده بکارت مورد اهمیت قرار گرفته در حالی که یه دختر میتونه از تمام بدنش رابطه جنسی داشته باشه الان جوری شده که اگه کسی پرده بکارت نداشته باشه یعنی بدبخت شد فساد کارشد مردها به چشم دیگری نگاهش میکنن مثلا اگر کسی در سن ۱۵سالگی ازدواج کرده دوماه بعد طلاق بگیره دیگه همه مسخرش میکنن میخوان باهاش رابطه بزارن هیچ پسری حاظرم نمیشه باهاش ازدواج کنه چون باکره نیست بهش لقب بیوه میدن اونم مجبوره یا خودکشی کنه یا زن پیرمرد بشه یا ازدواج موقت کنه تا خلاص بشه ازوضعیتی که داره واقعا برای طرز فکر مردم کشور خودم متاسفم که پاکی وخوب بودن دختر را در پرده بکارت میبینن

 48. G
  ۱۲:۴۳ ق.ظ در میزان ۲۱م, ۱۳۹۶

  ای کاش اینطور بود که شما میگید . چون من الان ۳۴ سالمه و از ۱۷سالگیم این سنگینی حرفها و اینکه ازدواج نمیتونم بکنم برام شده یه کوه درد الهی هیچ جای دنیا دختری به روزگار بد نیوفته

 49. تاجیک
  ۱:۰۰ ق.ظ در دلو ۱۶م, ۱۳۹۶

  شما دیگه خیلی شکاکی در ضمن اوج لذت جنسی خانوما کمتر از راه دخول صورت میگیره با راه های دیگه بهتر ج میده .من متاهل هسدم .خودمو در گیر پرده بکارت نکردم هیچ وقت و آسیب دیدم ولی خداروشکر اونقدر نبود ک نتونم ازدواج کنم و همسرم بهم اعتماد داشت اینجا لزومی ب دروغ گفتن نیست ولی ی کم انصاف یعنی پسرا ک پرده ندارن همه هرزه ان . چرا فک میکنین همش ب بکارته اینو کلی میگم یکی از دوستام ندونسته در دوران نوجوانی پردشو کنده بود چون نمیدونست چیه و کنجکاوی میکرد الان یعنی اون دختر با ی جنده یکیه؟ ی پسر هیچ وقت ب خودش و جنسیتش کنجکاو نیست .

دیدگاه‌تان را بنویسید: