سال چهارم / شماره : 735 / دوشنبه / ۲۵م سنبله ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Monday, 16 September , 2019

آن‌سوی پایتخت

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 46199

۲۹ جوزا , ۱۳۹۵

beyond the capital


پروان

هشت تن به اتهام استخراج غیرقانونی معدن ‌بازداشت شدند

وزارت دفاع ملی اعلام کرده است که هشت معدن‌چی را از مربوطات ولسوالی کوه‌صافی ولایت پروان هنگام استخراج معدن به‌صورت غیر‌قانونی، بازداشت کرده است.

‌وزارت دفاع در خبرنامه‌ای گفته است، این انفراد در نتیجۀ عملیات مشترک نیروهای اردو، پولیس و امنیت ملی که زیر نام «غبار ۲» راه‎اندازی شده بود، گرفتار شده‎اند. براساس خبرنامه، این عملیات از دو روز قبل به هدف جلوگیری از دسترسی طالبان به معادن ولسوالی کوه‌صافی راه‌اندازی شده است.

نیروهای دولتی در این عملیات، چهار پایه جنراتور، هشت پایه ماشین سنگ‎بری، ۲۵ عدد بالون گاز، ۱۵ باب خیمه، ۳۰ تخته کمپل، ۴۰ تخته دوشک و هشت بشکه تیل دیزل و پترول را نیز حریق کرده‎اند.

…………..

فراه

۹ طالب مسلح ‌کشته شدند

مقام‌های امنیتی در ولایت فراه اعلام کرده‌اند که در نتیجه عملیات نیروهای امنیتی در این ولایت، حداقل ۹ طالب مسلح کشته و ۱۴ تن دیگر آنان زخمی شده‌اند.

 عبدالرئوف رحمانی، سخنگوی نیروهای ارتش فراه به رسانه‌ها گفته است که این عملیات در روستاهای تودنگ‌ها و دارستان ولسوالی بالابلوک انجام شده است. به گفتۀ وی، در این عملیات که به هدف پاکسازی این مناطق از وجود مخالفان مسلح راه‌اندازی شده بود، ‌۴ طالب کشته و ۷ تن دیگر زخمی شده‌اند و نیز ۴۷ کیلوگرام مواد منفجره و پنج حلقه ماین کشف و خنثا شده‌اند. وی افزوده است که در یک عملیات دیگر، که در روستای سیاه‌جنگل این ولایت انجام شده، ۵ طالب کشته و ۷ طالب دیگر زخمی شده‌اند.

مقام‌های امنیتی تأیید کرده‌اند که در پی این عملیات‌ها، دو سرباز ارتش زخمی شده‌، اما به غیر‌نظامیان آسیبی نرسیده است.

عملیات پاکسازی ‌ولسوالی بالابلوک فراه و اطراف آن از وجود طالبان، از چند روز پیش به این‌طرف جریان دارد. ولایت فراه در غرب کشور از ولایت‌های نسبتاً امن کشور است، اما طالبان مسلح در بخش‌هایی از این ولایت از جمله بالابلوک فعالیت دارند.

……………………..

 

جوزجان

کشته‌شدن دو طالب در دشت لیلی

در نتیجه درگیری میان محافظان معاون اول ریاست‌جمهوری و مخالفان مسلح، دو طالب کشته شده‌اند.

محمد‌رضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان، به رادیو آزادی گفته است که این درگیری در دشت لیلی صورت گرفته و دو تن دیگر از مخالفان مسلح در آن اسیر ‌شده‌اند. به گفتۀ غفوری‌، زد‌و‌خورد میان محافظان جنرال عبدالرشید دوستم و طالبان مسلح ساعت ده قبل‌از‌ظهر روز جمعه (۲۸ ثور) آغاز شد و بعد از مدت کوتاهی دوباره خاتمه یافت. سخنگوی والی جوزجان گفته است که به افراد معاون اول رییس‌جمهور کدام آسیبی نرسیده است.

چهار روز قبل نیز در یک عملیات قوای امنیتی در مناطق شرقی جوزجان ۲۵ نفر از طالبان اسیر، ۳۷ تن آن‌ها کشته و چهل نفر دیگر آن‌ها زخمی شدند.

جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست‌جمهوری، نزدیک به سه ماه می‌شود که برای تأمین امنیت ولایات شمال، به این ولایات رفته است.

…………

 

بغلان

سرخ‌کوتل بغلان‌ دوباره به تصرف نیروهای دولتی درآمد

مقام‌های امنیتی تأیید کرده‌اند که منطقه سرخ‌کوتل ولایت بغلان روز جمعه (۲۸ جوزا) دوباره به تصرف نیروهای امنیتی دولتی درآمده است.

جنرال امیرگل حسین‌خیل، آمر امنیت بغلان، به رادیو آزادی گفته است که در این درگیری تلفات سنگینی به طالبان مسلح مخالف دولت وارد شده است؛ اما وی در این مورد جزئیات نداده است.

منطقه سرخ‌کوتل ولایت بغلان از جمله مناطق با آثار باستانی این ولایت به شمار می‌رود. طالبان یک ماه قبل در عملیاتی این منطقه را به تصرف‌شان درآوردند.

مقام‌های امنیتی بغلان گفته‌‌اند که در درگیری میان نیروهای امنیتی و شورشیان طالب، آسیبی به نیروهای امنیتی نرسیده است.

طالبان تاهنوز در این مورد چیزی نگفته‌اند.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: