سال چهارم / شماره : 735 / چهارشنبه / ۲۰م حمل ۱۳۹۹
Vol No 04, Issue 735, Wednesday, 8 April , 2020

رستاخیز دادخواهی در کابل؛ حکومت با گروگان‌گیری مسئولانه برخورد کند

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 46196

۲۹ جوزا , ۱۳۹۵

Protest in Kabul


بیش از سه‌هزار تن از شهروندان کشور در اعتراض به گروگان‌گیری و آدم‌ربایی در بزرگ‌راه‌های کشور، روز گذشته (جمعه، ۲۸ جوزا) در پارک شهرنو در کابل تظاهرات کردند.

این تظاهرات که زیر نام رستاخیز دادخواهی راه‌اندازی شده بود، شرکت‌کنندگان در آن حکومت را به بی‌توجهی در قبال سرنوشت گروگان گرفته‌شده‌هایی که در مسیر بزرگ‌راه کابل‌ـ‌تخار در مربوطات ولایت کندز از سوی طالبان ربوده شده‌اند، متهم ساختند. آنان از نهادهای امنیتی خواستند که تا هرچه زودتر این افراد را از بند ربایندگان آزاد سازند و نیز عاملان گروگان‌گیری در کشور را بازداشت و کیفری سازند.

معترضان ابتدا در پارک شهرنو تجمع کرده بودند و بعد از آن حرکت‌شان را به طرف قصر سپیدار ادامه دادند. ‌آنان با سردادن شعارهای «حکومتی که مسئولیتش را در برابر شهروندانش ادا کرده نتواند، باید کنار برود و عاملان آدم‌ربایی باید هرچه زودتر به دادگاه کشانیده شوند» تا ‌چهارراهی ذنبق، نزدیکی در ریاست اجرایی پیش رفتند، اما با ممانعت نیروهای امنیتی روبه‌رو شدند.

طالبان در ۱۱ جوزا نزدیک به ۱۷۵ مسافر سه موتر مسافربری را در مسیر بزرگ‌راه کابل‌ـ‌تخار در مربوطات ولایت کندز از موتر پایین کرده و با خودشان برده بودند. براساس گزارش‌ها، طالبان شمار زیادی از این مسافران را رها کرده‌اند، اما ده تن آنان را تاهنوز کشته‌اند.

گفته می‌شود که ۸ تن از این مسافران هنوزهم دربند طالبان‌اند.

معترضان خواستار پایان‌دادن به رویدادهای گروگان‌گیری شدند و می‌گویند که حکومت باید عاملان این رویدادها را مجازات کند.

‌معترضان در قطع‌نامه‌ای به حکومت هشدار دادند که اگر به زودترین فرصت گروگان‌ها از بند طالبان آزاد نشوند، امنیت بزرگ‌راه‌ها تأمین ‌نشود و ‌مسئولانی که در حفاظت جان مسافران سهل‌انگاری کرده‌اند، بازداشت و محاکمه نشوند، آنان به اعتراض‌‌شان ادامه خواهند داد.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: