سال چهارم / شماره : 735 / چهارشنبه / ۲۰م حمل ۱۳۹۹
Vol No 04, Issue 735, Wednesday, 8 April , 2020

غنی: مثنوی معنوی به‌عنوان میراث مشترک افغانستان و ترکیه ثبت شود

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 46195

۲۹ جوزا , ۱۳۹۵

Ghani and turkish fm


محمد‌اشرف ‌غنی، رییس‌جمهور کشور در دیدار با مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در کابل تأکید کرده است که مثنوی معنوی و دیگر آثار مولانا جلال‌الدین بلخی، به حیث میرات مشترک فرهنگی این دو کشور در سطح بین‌المللی ثبت شوند.

در این دیدار که روز پنج‌شنبه (۲۷ جوزا) در ارگ ریاست‌جمهوری صورت گرفته است، رییس‌جمهور گفته است که آثار مولانا متعلق به افغانستان و ترکیه‌ هستند؛‌ باید در سطح بین‌المللی نیز متعلق به این ‌دو کشور باشند.

بعد از آن‌که ایران و ترکیه توافق کردند تا مثنوی معنوی را به‌عنوان میراث مشترک فرهنگی این دو کشور در یونسکو ثبت کنند، حکومت افغانستان اعتراض کرد.

از سویی ‌هم، وزیر خارجه ترکیه در دیداری که با عبدالله عبدالله، رییس اجرائیه داشته‌، تعهد کرده است که کشورش در بخش اقتصادی، ظرفیت‌سازی و آموزش و پرورش نیروهای امنیتی افغان به کمک‌هایش ادامه می‌دهد.

در خبرنامه‌ای که از سوی ریاست اجرائیه به نشر رسیده، آمده است که مولود چاوش اوغلو، به حکومت افغانستان اطمینان داده که ترکیه از موضع افغانستان در کنفرانس‌های ورشو و بروکسل حمایت می‌کند. به گفته وزیر خارجه ترکیه، این کشور بیشترین همکاری‌های خارجی خود را به افغانستان اختصاص داده‌ که شامل ۸۵۰ پروژه به هزینه یک میلیارد دالر است.

قرار است دو نشست مهم بین‌المللی که در آن‌ها در مورد تجدید تعهدات مالی و نظامی جامعه جهانی به افغانستان پس از سال ۲۰۱۶ بحث صورت می‌گیرد، در ورشو و بروکسل برگزار شوند.

براساس پلان کشورهای کمک‌کننده به افغانستان، نشست اول آن متمرکز روی کمک‌های نظامی به افغانستان خواهد بود و در نشست دومی، ‌روی کمک‌های اقتصادی به افغانستان رأی‌زنی خواهد شد.

قرار است نشست ورشو در ماه جولای و کنفرانس بروکسیل ‌در ماه اکتبر برگزار شود.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: