سال چهارم / شماره : 735 / دوشنبه / ۲۵م سنبله ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Monday, 16 September , 2019

شورای امنیت: کابل و اسلام‌آباد برای حل منازعه تورخم گفت‌وگو می‌کنند

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 46193

۲۹ جوزا , ۱۳۹۵

spoksperson of afghanistan nsc


قرار است به زودی کابل و اسلام‌آباد روی چگونگی ازمیان‌برداشتن منازعات در گذرگاه تورخم، گفت‌وگو کنند.

شورای امنیت ملی گفته است که مقام‌های پاکستانی از حکومت افغانستان خواسته‌اند که باید روی حل نزاع در تورخم، گفت‌وگو صورت گیرد و این موضوع از راه‌های سیاسی حل‌و‌فصل شود.

تواب غورزنگ، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفته است که دولت افغانستان به این درخواست اسلام‌آباد جواب مثبت داده و گفته است که به زودی در این مورد با مقام‌های پاکستانی گفت‌وگو می‌کنند.

این در حالی ا‌ست که نظامیان سرحدی پاکستان و مرزبانان افغان در گذرگاه تورخم در چند روز گذشته باهم درگیر بودند. مقام‌های امنیتی گفته‌اند که درگیری زمانی آغاز شد که نظامیان سرحدی پاکستان می‌خواستند در این‌طرف ‌مرز‌ در خاک افغانستان تأسیسات نظامی بسازند که از سوی مرزبانان افغانستان ممانعت شد. مقام‌های افغان اعلام کردند که آغازگر این درگیری‌ها نظامیان پاکستانی بوده‌اند؛‌ اما اسلام‌آباد افغانستان را متهم کرده که مانع مدیریت مرزی پاکستان می‌شود.

با این‌حال تواب غورزنگ گفته است، اگرچه پاکستان از محمدحنیف اتمر، مشاور امنیت ملی و صلاح‎الدین ربانی، وزیر امور خاجۀ افغانستان خواسته است تا با اسلام‎آباد وارد گفتگو شوند، اما فیصلۀ حکومت این است تا هیأتی را در سطح معین وزارت امور خارجه برای انجام گفت‌وگو به پاکستان بفرستد.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: