سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۲۷م اسد ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 18 August , 2019

شکست طالبان به نفع امریکا نیست

نویسنده : محمدجواد سلطانی - کد خبر : 46186

۲۹ جوزا , ۱۳۹۵

Sultani (2)


جنرال جان نیکلسون، مقام ارشد نظامی امریکا و ناتو در افغانستان گزارشی از وضعیت جنگ در افغانستان ارائه کرده است. این‌که محتوای گزارش جنرال امریکایی را چه امور و موضوعاتی تشکیل می‌دهد، هنوز به درستی روشن نیست؛ اما نکتۀ محوری در این گزارش «شکست طالبان» است. در روزهای گذشته رییس‌جمهور امریکا به نیروهای زمینی و هوایی امریکا مستقر در افغانستان برای شرکت در جنگ با نیروهای طالبان، دستور داده است. مسألۀ مهم در این میان این است که آیا واقعاً امریکا و کشورهای عضو ناتو در شکست‌دادن طالبان جدی‌اند؟ یا سیاست‌های جدید این کشور مصرف داخلی دارند؟ شواهد و نیز برنامه‌های سال‌های گذشته ناتو و امریکا نشان می‌دهد که هیچ تغییر جدی در سیاست‌های جنگی این کشورها به وجود نیامده ‌است. هرچه به انتخابات امریکا نزدیک‌تر می‌شویم، رجزخوانی‌ها و برخی از اقدام‌های محدود نظامی ‌علیه چهره‌های کلیدی طالبان نیز بیشتر می‌شود. بدیهی است که این رویداد تأثیر سرنوشت‌ساز و تعیین‌کننده‌ای بر وضعیت عمومی و امنیتی افغانستان ندارد؛ به دلایل زیر:

 پانزده سال از حضور نظامی امریکا و ناتو در افغانستان می‌گذرد. در تمام این سال‌ها، کشورهای غربی هرگز شکست قطعی گروه‌های تروریستی را دنبال نکرده‌اند. در یک‌و‌نیم دهۀ گذشته، شاهد این نبودیم که برای نابودی و سرکوب نهایی گروه طالبان اقدام نظامی جدی صورت گرفته باشد. پیش از این در سال ۲۰۱۴ امریکایی‌ها خود را پیروز جنگ خوانده و بخش عمده‌ای از نیروهای‌ نظامی و عملیاتی‌شان را از کشور خارج کرده‌اند. بعد از دو سال از این رویداد، سخن‌گفتن از شکست طالبان یک معنا بیشتر ندارد: ‌طالبان در گذشته شکست نخورده بودند و امریکایی‌ها به بهانۀ یک پیروزی ادعایی و بی‌اساس افغانستان را در اوج ناامنی و خشونت رها کرده‌اند؛ ورنه تأکید مجدد و هدف‌گذاری برای گروهی که شکست خورده است، چگونه قابل توجیه است؟

واقعیت این است که امریکا و کشورهای غربی در شکست تروریسم نمی‌توانند جدی باشند؛ به این دلیل ساده که تا این‌جای کار فقط کشورهای اروپایی و ایالات متحده امریکا بوده‌اند که از ترور‌یست‌ها و تکفیری‌ها در خاورمیانه سودهای بزرگ و غیر قابل تصوری را نصیب شده‌اند. هرگز قابل باور نیست که غربی‌ها به دلیل دلبستگی به ارزش‌های اخلاقی و انسانی، در صدد سرکوب تروریست‌ها باشند. غربی‌ها مانند بسیاری از کشورهای دیگر اهداف سیاسی و اقتصادی دارند، نه اهداف انسانی. از این‌رو بعید به نظر می‌رسد که سود و منفعتی که این کشورها از طریق حمایت و سازمان‌دهی گروه‌های تروریستی به دست آورده‌اند، قابل چشم‌پوشی باشد. تروریسم یک تجارت کثیف، اما سودآور است. در جهانی که زندگی می‌کنیم، تجارت کثیف بخشی از فرهنگ واقعی زندگی انسان‌ها‌ست. بنابراین دور از انتظار است که این تجارت سرشار از سود که کم‌ترین هزینه را برای کشورهای اروپایی داشته است، به دلایل انسانی و انگیزه‌های بشری متوقف شود. از این‌رو نباید منتظر شکست گروه طالبان به دست نیروهای خارجی ماند. تنها مردم افغانستان، ‌که در طی سال‌های حضور امریکایی‌ها و دیگر کشورهای عضو ناتو، هزینه‌های سنگین خشونت، تروریسم و جنگ را پرداخته‌اند، می‌توانند به این وضعیت پایان دهند، نه هیچ نیرو و طاقت دیگر.

حکومتی که با حمایت و توافق سیاسی با امریکایی‌ها به وجود آمد، اکنون در برابر هیچ خواست مردم افغانستان پاسخ‌گو نیست. تبعیض ساختاری و برهنه بیداد می‌کند. سیاست حذف در تمام سطوح نظام سیاسی با جدیت و شدت هرچه تمام‌تر پی‌گیری می‌شود و نهادهای اصلی قدرت به انجمن‌های قومی و قبیله‌ای مبدل شده‌اند. دور از ذهن نیست که برای پیش‌برد اهداف سیاسی و اقتصادی کشورهای غربی، گروه‌های تروریستی و حکومت فاسد و ناکارآمد به‌صورت مکمل هم‌ عمل می‌کند. آنچه امریکایی‌ها ضرورت دارند، حکومتی ناکارآمد، فاسد و ناتوان است. به این دلیل که با موجودیت یک نظام سیاسی نیرومند و کارآمد، زمینه‌های استمرار جنگ و ناامنی کاهش می‌یابد و توان و ظرفیت انسانی و مادی کشور برای تولید ثروت و رفاه همگانی استفاده خواهد شد. وجود یک حکومت قوی، مسئول و کارآمد، به‌طور حتم تروریست‌ها را منزوی خواهد کرد و زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی برای سربازگیری را خیلی‌ها دشوار خواهد ساخت. 

نکتۀ بعدی دستاوردهای حضور ناتو و امریکا در افغانستان است. اکنون و بعد از یک‌و‌نیم دهه، برخی از ابعاد این حضور خود را بر همگان واضح ساخته است. برای مثال: گسترش بی‌سابقۀ فقر و بیکاری. حضور غربی‌ها تمام حوزه‌ها و قلمروهای زندگی انسان افغانی را مافیایی کرده است. هیچ جایی و هیچ موقعیت اجتماعی‌ای وجود ندارد که سرشت و ماهیت مافیایی پیدا نکرده باشد. نتیجۀ این حضور این بوده است که یک اقلیت مافیایی تا جایی که ممکن بوده است، به‌صورت سازمان‌یافته، همه‌چیز مردم افغانستان را غارت کرده است. بعد از حضور جامعه جهانی، هیچ چیزی در افغانستان از غارت سازمان‌یافته برکنار نبوده است. در این سال‌ها واپسین دارایی مردم افغانستان (‌معادن کشور) به‌صورت بی‌سابقه‌ای در حال تاراج‌اند. هیچ کسی ابعاد و پیچیدگی‌های این واقعیت ویران‌گر را به درستی نمی‌داند. پیامد دیگر حضور غربی‌ها در کشور، موج مهارناپذیر فساد مالی و رانتی‌شدن سیاست در کشور است. با همه‌چیز در کشور چونان کالایی تجاری برخورد می‌شود؛ از پست‌ها و مقام‌های سیاسی و نظامی گرفته تا عزل و نصب مأموران دون‌پایۀ دولت، همگی بخشی از تجارت سیاه‌اند که در جامعۀ امروز ما با قدرت و گستردگی کم‌سابقه‌ای جریان دارد. سرمایه‌های کشور در حال تاراج‌اند و سهم هرکسی را از این مائدۀ آسمانی، قدرت زورگیری و زور‌گویی او تشکیل می‌دهد. تمام شیرازه‌ها و بنیادهای هنجاری و ارزشی جامعه متلاشی شده‌اند.

واقعیت این است که امریکا و کشورهای غربی در شکست تروریسم نمی‌توانند جدی باشند؛ به این دلیل ساده که تا این‌جای کار فقط کشورهای اروپایی و ایالات متحده امریکا بوده‌اند که از ترور‌یست‌ها و تکفیری‌ها در خاورمیانه سودهای بزرگ و غیر قابل تصوری را نصیب شده‌اند. هرگز قابل باور نیست که غربی‌ها به دلیل دلبستگی به ارزش‌های اخلاقی و انسانی، در صدد سرکوب تروریست‌ها باشند. غربی‌ها مانند بسیاری از کشورهای دیگر اهداف سیاسی و اقتصادی دارند، نه اهداف انسانی. از این‌رو بعید به نظر می‌رسد که سود و منفعتی که این کشورها از طریق حمایت و سازمان‌دهی گروه‌های تروریستی به دست آورده‌اند، قابل چشم‌پوشی باشد. 

بعد از پانزده سال حضور جامعه جهانی در کشور، اکنون نظام سیاسی را داریم که هیچ بخش آن قانونی نیست. قانون اساسی به‌صورت عملی تعلیق شده است. تنها چیزی که به آن اعتنایی نمی‌شود، قانون اساسی است. برای مثال حکومت وحدت ملی با تعلیق اصول و ارزش‌های قانون اساسی ممکن شد و امریکایی‌ها به هردلیلی، موجه یا ناموجه این حکومت را بر مردم افغانستان به بهای نادیده‌گرفتن قانون اساسی، تحمیل کردند. حکومتی که با حمایت و توافق سیاسی با امریکایی‌ها به وجود آمد، اکنون در برابر هیچ خواست مردم افغانستان پاسخ‌گو نیست. تبعیض ساختاری و برهنه بیداد می‌کند. سیاست حذف در تمام سطوح نظام سیاسی با جدیت و شدت هرچه تمام‌تر پی‌گیری می‌شود و نهادهای اصلی قدرت به انجمن‌های قومی و قبیله‌ای مبدل شده‌اند. دور از ذهن نیست که برای پیش‌برد اهداف سیاسی و اقتصادی کشورهای غربی، گروه‌های تروریستی و حکومت فاسد و ناکارآمد به‌صورت مکمل هم‌ عمل می‌کند. آنچه امریکایی‌ها ضرورت دارند، حکومتی ناکارآمد، فاسد و ناتوان است.

به این دلیل که با موجودیت یک نظام سیاسی نیرومند و کارآمد، زمینه‌های استمرار جنگ و ناامنی کاهش می‌یابد و توان و ظرفیت انسانی و مادی کشور برای تولید ثروت و رفاه همگانی استفاده خواهد شد. وجود یک حکومت قوی، مسئول و کارآمد، به‌طور حتم تروریست‌ها را منزوی خواهد کرد و زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی برای سربازگیری را خیلی‌ها دشوار خواهد ساخت. امریکایی‌ها به تروریسم نیاز دارند و تروریسم خود را با فساد، فقر، بی‌عدالتی و حق‌کشی توجیه می‌کند. امریکایی‌ها به حکومتی نیاز دارند که تمام کشور از جمله حوزه‌هایی را که تا‌کنون تروریست‌ها دسترسی نداشتند، به عرصه‌ای برای جنگ، تجاوز، راه‌زنی و گروگان‌گیری مبدل ‌سازد. به نظر می‌رسد، تنها چنین حکومتی است که مورد «حمایت قاطع» قرار خواهد گرفت.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: