سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۴م دلو ۱۳۹۷
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 24 January , 2019

استقبال کمیسیون شکایات انتخاباتی از رد فرمان تقنینی

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 46145

۲۶ جوزا , ۱۳۹۵

ECC welcome the act of lower house


کمیسیون شکایات انتخاباتی، با استقبال از رد فرمان تقنینی رییس‌جمهور از سوی مجلس نمایندگان، گفته است که نباید با تأکید بر تغییر چهره‌ها در کمیسیون‌های انتخاباتی، جلو اصلاحات واقعی در نظام انتخاباتی گرفته شود.

نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون انتخاباتی روز سه‌شنبه (۲۵ جوزا) در یک نشست خبری گفته است که در فرمان تقنینی رییس‌جمهور چیزی به نام اصلاحات نظام انتخاباتی وجود نداشته است و تنها ‌برکناری کمیشنران کمیسیون‌ها و تقسیم کمیسیون‌ها میان هواداران دو جناح، مطرح شده است. محسنی افزوده است که کمیسیون شکایات انتخاباتی طرفدار اصلاحات قانونی در نظام انتخاباتی کشور است، اما اصلاحاتی که جنبه سیاسی داشته باشد را نمی‌پذیرد. سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی تأکید کرده است که هرگونه اصلاحاتی که در نظام و کمیسیون‌های انتخاباتی وارد می‌شود، باید از مجراهای قانونی و مطابق به ماده‌های قانونی اساسی باشد، نه براساس تصامیم سیاسی که میان ‌عده‌‌ای گرفته می‌شود.

کمیسیون شکایات انتخاباتی در حالی از اصلاحات در نظام انتخاباتی به‌عنوان یک اصل یاد می‌کند که دو کمیسیون فعلی انتخابات، متهم به رسوا‌ساختن انتخابات در افغانستان شده‌اند. در انتخابات گذشته ریاست‌جمهوری که از آن به‌عنوان طولانی‌ترین انتخابات در سطح جهان یاد شد، به باور شماری از ناظران تقلبات گسترده‌ای صورت گرفت که هردو کمیسیون انتخاباتی مجری این رسوایی‌ها خوانده شده‌اند.

با این‌حال، نادر محسنی می‌گوید که اصلاح نظام انتخاباتی تنها از مجرای دو کمیسیون کنونی و موافقت ولسی‌جرگه افغانستان امکان‌پذیر خواهد بود.

این در حالی است که شماری از نهادهای ناظر بر انتخابات، از رد فرمان تقنینی رییس‌جمهور از سوی مجلس انتقاد کرده‌اند و گفته‌اند که این تصمیم پارلمان در مغایرت با منافع ملی است.

مجلس نمایندگان روز دوشنبه (۲۴ جوزا) فرمان تقنینی رییس‌جمهور را در خصوص اصلاحات نظام انتخاباتی رد کرد. بعد از آن رییس‌جمهور در خبرنامه‌ای گفت که رد این فرمان از سوی مجلس، یک عقب‌گرد در اصلاح نظام انتخاباتی است.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: