سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۲۱م قوس ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 12 December , 2019

شورای امنیت: تخطی پاکستان خلاف حقوق و موازین بین‌المللی است

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 46143

۲۶ جوزا , ۱۳۹۵

afghan security council approved the plan about border action


شورای امنیت ملی افغانستان در جلسه روز سه‌شنبه (۲۵ جوزا) حمله نظامیان پاکستان بالای نیروهای مرزی افغانستان را محکوم کرده و آن را خلاف حقوق و موازین بین‌المللی دانسته است.

این شورا در خبرنامه‌ای نگاشته است که رییس‌جمهور غنی در این نشست، از احضارات قوای دفاعی و امنیتی کشور به هدف پاسداری و حفظ منافع ملی و تأمین امنیت کشور تقدیر کرده‌ و‌ گفته است که مشکل به‌وجود‌آمده در گذرگاه تورخم، از مجرای دیپلماتیک و شیوه‌های صلح‌آمیز باید حل شود.

درگیری میان پولیس مرزی افغانستان و نظامیان پاکستان، بامداد روز دو‌شنبه (۲۴ جوزا) زمانی آغاز شد که نظامیان پاکستان می‌خواستند در این‌سوی خط مرزی، در خاک افغانستان، تأسیسات نظامی بسازند. در هفت ساعت درگیری اول این رویداد یک افسر پولیس افغان و نزدیک به ۱۰ تن از نظامیان پاکستان کشته شدند.

براساس گزارش‌ها، درگیری‌ها در گذرگاه تورخم روز گذشته از سر گرفته شده ‌و نظامیان پاکستان تجهیزات زرهی‌شان را در آ‌ن‌سوی مرز مستقر کرده‌اند.

این در حالی است که فضل‌هادی مسلمیار، رییس مجلس سنای افغانستان که در پیوند به درگیری مرزی میان نیروهای نظامی پاکستان و افغانستان به نقطه صفر مرزی رفته، گفته است که نیروهای امنیتی افغانستان در برابر پاکستان سر خم نمی‌کنند. وی افزوده است که جنگ در تورخم از طرف نیروهای ارتش پاکستان شروع شده ‌و بنابراین دفاع حق قانونی نیروهای نظامی افغانستان است.

براساس خبرنامۀ شورای امنیت، در نشست روز گذشته شورای امنیت، هدایت داده شده است که توزیع پاسپورت‌های افغانستان در خارج از کشور از طریق نمایندگی‌ها و مجاری دیپلماتیک صورت گیرد.

شورای امنیت هم‌چنان طرح نهایی طرزالعمل راجستر وسایط فاقد اسناد را مورد بحث قرار داده ‌و به نهادهای مسئول دستور داده است تا آن را عملی سازند.

در خبرنامه‌ هم‌چنان آمده است که طرح آمادگی افغانستان برای اشتراک در کنفرانس وارسا نیز از سوی شورای امنیت ملی تأیید شده است.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: