سال چهارم / شماره : 735 / چهارشنبه / ۱م عقرب ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Wednesday, 23 October , 2019

معارف در افغانستان؛ به سوی دیپلماسی دانش و آموزش

نویسنده : دکتر یحیی بیضاء، کارشناس تعلیم و تربیه و تاریخ در افغانستان - کد خبر : 46135

۲۶ جوزا , ۱۳۹۵

Yahia Baiza Portrait


بخش اول

دیپلماسی دانش در زبان فارسی دری در کل و در افغانستان به‌طور خاص اصطلاح جدید است. این نوشته برای اولین‌بار این بحث را در متن معارف در افغانستان مطرح می‌کند. دیپلماسی واژه‌ای است که در علوم سیاسی و روابط بین دول برای برقراری روابط، گفت‌وگو، و تبادل نظر میان دو دولت به کار برده می‌شود. کلمه دانش، به تعریف ناصر خسرو بلخی، ابزار عقل است که انسان را در کشف و دانستن ماهیت چیزها همان‌گونه که استند (از راه نظری و یا تجربه عملی) کمک و یاری می رساند (ناصر خسرو، ۱۳۴۸، ص ۲۷).

 این نوشته تلاش دارد با ترکیبی از این دو اصطلاح (دیپلماسی و دانش) بحث تازه‌ای را برای نظام آموزش و پرورش افغانستان در کل، و آموزش عالی (تحصیلات عالی) به‌طور خاص، ارائه کند. پرسشی را که این نوشته کاوش و تحلیل می‌کند، این است که «چرا نهادهای آموزشی افغانستان، به‌خصوص مؤسسات آموزش عالی آن، نتوانستند در عرصه علوم اجتماعی، انسانی و طبیعی حد‌اقل توانایی و ظرفیت رقابت در سطح منطقه  را پیدا کنند». پاسخ های فراوانی برای این پرسش می‌تواند وجود داشته باشد. فرضیه‌ای که در پشت این پرسش و به پشتیبانی طرح دیپلماسی دانش و آموزش قرار دارد، استدلال می‌کند که «با وجود گذشته ۱۱۳ ساله، نظام آموزشی افغانستان، از دوره ابتدائیه تا عالی، همیشه بر بنیاد کمک‌های بیرونی و بین‌المللی استوار بوده است. یکی از پیامدهای این وابستگی، که بخشی از آن مرتبط به رویکرد رهبران سیاسی و آموزشی کشور است، نگاه سرد و راکد، و در بیشتر حالات ایستادگی‌ در برابر دنیای دانش جدید است».

 این پرسش و فرضیه شاید برای بسیاری‌ها، به‌خصوص آن‌هایی که در دهه های ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ خورشیدی در پوهنتون کابل و یا مؤسسات دیگر آموزش عالی افغانستان آموزش دیده‌‌ ‌یا تدریس کرده‌اند، بحث‌‌برانگیز باشد. اگرچه این نوشته ارائه آن استدلال‌ها را برای خوانندگان ‌واگذار می کند، اما یکی از دلایلی که شاید در ذهن بسیاری ها خطور کند این است که دانشکده های گوناگون دانشگاه کابل و انستیتوت پولیتخنیک در دهه های ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ خورشیدی با دانشگاه های اروپای غربی، ایالات متحده امریکا، اتحاد جماهیر شوروی وقت، و جامع الازهر مصر رابطه داشته‌اند. در عین حال، اتحاد شوروی، آلمان فدرال و ایالات متحده امریکا لیسه ها و مکاتب تخنیکی و مسلکی با کیفیت بلند را در نقاط مختلف کشور تأسیس کرده بودند. اما، سه دهه جنگ آسیب های جدی بر بنیاد آموزش و پرورش وارد کرد. دلیل اشاره به این نمونه ها این است که ماهیت و نحوه این ارتباط‌های بین‌المللی در ادامه این نوشته بحث خواهد شد. با توجه به این فراز‌و‌نشیب‌های دوران پیش از جنگ، سه دهه جنگ‌ و تحولات ۱۵ سال اخیر، این نوشته دیپلماسی دانش و آموزش را به‌عنوان یک انتخاب مناسب برای بلند‌بردن کیفیت آموزشی با هدف راه‌اندازی بحث بزرگ‌تر برای خوانندگان ارائه می‌کند.

 نگاه کوتاهی از شروع قرن بیست تا به امروز نشان می‌دهد که تعلیم و تربیه در افغانستان اشکال گوناگون کمک‌های بین‌المللی را تجربه کرده است. مکتب مبارکیه حبیبیه (لیسه حبیبیه کنونی) در سال دوم امارت امیر حبیب‌الله خان (میزان ۱۲۸۰ – دلو ۱۲۹۷) با همکاری علمی استادان ترکی و هندی فعالیت خود را آغاز کرد و ادامه داد. شاه امان‌الله (حوت ۱۲۹۷ – جدی ۱۳۰۷) تلاش کرد تا معارف عصری را با فرستادن دانش‌آموزان پسر و دختر به کشورهای اروپایی و ترکیه، تقویت کند. پس از عضویت در جامعه ملل در ۱۳۱۵ و سازمان ملل متحد در ۱۳۲۵ خورشیدی، خدمات آموزشی یونسکو (سازمان فرهنگی، علمی و آموزشی ملل متحد) به افغانستان راه یافت. در ادامه این خدمات و در دوران پادشاهی محمد‌ظاهر (۱۳۱۲ – ۱۳۵۲ خورشیدی) مؤسسات آموزش عالی کشور تفاهم‌نامه‌هایی را با مؤسسات آموزش عالی کشورهای اروپایی، امریکا و مصر، که پیشتر به آن‌ها اشاره شد، امضا‌ کرد. در درازای همین سال‌ها، کشورهای روسیه، آلمان فدرال، فرانسه و امریکا نیز مکتب‌های متوسطه‌، تخنیکی و مسلکی را در افغانستان ایجاد کردند و به ارائه خدمات تعلیمی پرداختند. کمک‌های آموزشی این کشورها، به استثنای اتحاد شوروی، در دوران حضور نیروهای نظامی شوروی سابق در افغانستان به پایان رسید. در دوره پساطالبان، کمک‌های علمی به‌گونۀ پراکنده دوباره آغاز شد (Baiza، ۲۰۱۳)، ولی تا هنوز به یک ساختار نظام‌مند مبدل نشده‌اند.‌

اتحاد شوروی، آلمان فدرال و ایالات متحده امریکا لیسه ها و مکاتب تخنیکی و مسلکی با کیفیت بلند را در نقاط مختلف کشور تأسیس کرده بودند. اما، سه دهه جنگ آسیب های جدی بر بنیاد آموزش و پرورش وارد کرد. دلیل اشاره به این نمونه ها این است که ماهیت و نحوه این ارتباط‌های بین‌المللی در ادامه این نوشته بحث خواهد شد. با توجه به این فراز‌و‌نشیب‌های دوران پیش از جنگ، سه دهه جنگ‌ و تحولات ۱۵ سال اخیر، این نوشته دیپلماسی دانش و آموزش را به‌عنوان یک انتخاب مناسب برای بلند‌بردن کیفیت آموزشی با هدف راه‌اندازی بحث بزرگ‌تر برای خوانندگان ارائه می‌کند.

 آنچه که قابل ذکر است، این است که در همه این دوره‌ها، افغانستان همکار و شریک علمی مؤسسات و دانشگاه‌های بیرونی نبوده است. وزارت‌ها و نهادهای آموزشی کشور در موقف کاملاً بی‌کُنشی و گیرنده کمک‌های بین‌المللی قرار داشته‌اند، و ابتکار عمل به دست کشورها و مؤسسات تمویل‌کننده بوده است. همین تجربه و داستان در ۱۵ سال گذشته نیز پیاپی تکرار شده است. در این نوع معامله، برنامه‌ریزی، مشخص‌کردن سقف کمک‌ها و تخصیص هزینه، و تصمیم‌گیری در مورد اولویت‌های تعلیمی به دست مؤسسات و کشورهای تمویل‌کننده است. ایجاد و ارتقای ظرفیت روند وارداتی یک‌طرفه دارد. نقطه خمیدگی قضیه درست در همین‌جا‌ست که تا هنوز به آن فکر علمی و سازنده نشده است.

 آنچه را این نوشته زیر عنوان دیپلماسی دانش و آموزش مطرح می‌کند، این است که افغانستان بایست از موقف دریافت‌کننده به موقف شریک بالا برود. از دید واژه‌شناسی، کلمه «شریک» به کسی اطلاق می‌شود که در کاری ‌یا معامله‌ای با طرف مقابل هم‌دست و فعال است. این تغییر موقف نیاز به تغییر دیدگاه و چارچوب فکری دارد. به این تغییر می‌توان از طریق پذیرش و عملی‌کردن دیپلماسی دانش و آموزش، دست یافت. همان‌گونه که در آغاز تعریف شد، دیپلماسی به رابطه‌ای گفته می‌شود که دو طرف معامله به‌گونۀ‌ فعال روی قضیه خاصی با یکدیگر کار، همکاری و گفت‌وگو می کنند.

 

دیپلماسی دانش و شرایط آن

دیپلماسی دانش و آموزش نیاز به پذیرش بسته‌ای از شرایط دارد که در ایجاد و شکل‌دهی چارچوب فکری نوین مؤثر است. این‌ها شامل بینش سیاسی، جسارت علمی، هزینه مالی، تشویق فرهنگ شایسته‌گرایی و لیاقت‌گرایی، و خودمختاری مؤسسات آموزشی می‌شوند.

موضوع بینش سیاسی بایست با نگاه تحلیلی به پس‌زمینه سیاست در افغانستان بحث گردد. اصطلاح «سیاست» در متن سیاسی و اجتماعی افغانستان همیشه اشاره ذهنی (دلالت ضمنی) منفی داشته، که ناشی و ‌تأثیرپذیرفته از کارکردهای سیاست‌گذاران و حتا بخشی از نخبه‌های فکری کشور است. در افغانستان به‌ندرت می‌توان پدیده ای را، از اقتصاد، زبان و قوم تا فرهنگ و دانش، سراغ کرد که خالی و بی‌تأثیر از سیاست باشد. دانش و آموزش یکی از موضوعاتی است که همیشه در سایه اشارات ذهنی منفی سیاست نفس کشیده است. یکی از نمونه‌های برجسته آن، که هشت سال کاری حکومت و مجلس نمایندگان کشور را در بر گرفت، پذیرش دو واژه «دانشگاه» و «دانشکده» است. پس از هشت سال گفت‌وگوها و استدلال‌های داغ و پرهیجان، اعضای مجلس نمایندگان کشور توانستند این دو واژه را در ۱۰ جوزا ۱۳۹۵ با رأی اکثریت بپذیرند و راه را برای تطبیق قانون اساسی آموزش عالی کشور باز کنند.

 از دید زبان‌شناسی، این دو واژه در کنار هزاران واژۀ دیگر دو سخن دیرینه و عادی‌اند؛ اما سایه اندیشه‌های سیاسی حاکم چنان اشاره‌های ذهنی منفی به آن‌ها داده بودند که شمار چشم‌گیری در مجلس نمایندگان به هشت سال کاری نیاز داشتند تا باور کامل به دست بیاورند که این واژه‌ها هیچ خطری به فرهنگ ملی و یا زبان‌های رایج در کشور ندارند.

 چرا یاد‌آوری ‌این موضوع مهم است و چه ربطی به ایجاد فرهنگ دیپلماسی دانش دارد؟ مانند میدان نبرد گرم، گسترش فرهنگ دانش و آموزش به سپاه‌سالاران و دریا‌نوردان خردمند و دلیر نیاز دارد – دلیرانی که از پاگذاشتن در میدان نبرد و دریای دانش جدید هراس نداشته باشند. آنانی که از این نبردها هراس دارند‌ و یا پیش از پا‌گذاشتن در دریای دانش نخست سردی، گرمی‌ و ژرفی آب را با هزاران دلهره آزمایش می‌کنند، هیچ‌گاهی نمی‌توانند میدان‌ها و دریاهای دانش را فتح و طی کنند.

موضوع بینش سیاسی بایست با نگاه تحلیلی به پس‌زمینه سیاست در افغانستان بحث گردد. اصطلاح «سیاست» در متن سیاسی و اجتماعی افغانستان همیشه اشاره ذهنی (دلالت ضمنی) منفی داشته، که ناشی و ‌تأثیرپذیرفته از کارکردهای سیاست‌گذاران و حتا بخشی از نخبه‌های فکری کشور است. در افغانستان به‌ندرت می‌توان پدیده ای را، از اقتصاد، زبان و قوم تا فرهنگ و دانش، سراغ کرد که خالی و بی‌تأثیر از سیاست باشد. دانش و آموزش یکی از موضوعاتی است که همیشه در سایه اشارات ذهنی منفی سیاست نفس کشیده است. یکی از نمونه‌های برجسته آن، که هشت سال کاری حکومت و مجلس نمایندگان کشور را در بر گرفت، پذیرش دو واژه «دانشگاه» و «دانشکده» است. پس از هشت سال گفت‌وگوها و استدلال‌های داغ و پرهیجان، اعضای مجلس نمایندگان کشور توانستند این دو واژه را در ۱۰ جوزا ۱۳۹۵ با رأی اکثریت بپذیرند و راه را برای تطبیق قانون اساسی آموزش عالی کشور باز کنند.

 ظهور اروپای جدید به ترقی و تمدن کنونی‌اش می‌تواند بهترین الگو برای دیپلماسی دانش باشد. سقوط امپراتوری عثمانی‌ها و مغولان هند در نیمه دوم قرن نوزدهم و آغاز قرن بیستم به ترتیب همراه با زوال‌ پویایی دانش بود. زوال‌ پویایی دانش و آموزش در دانشگاه‌ها و نهادهای آموزشی مسلمانان نقطه ثقل دانش را از دنیای اسلام به اروپا انتقال داد. در حالی که دانش روند زوال خود را در میان مسلمانان می‌پیمود، دانشگاه‌های اروپایی با جسارت تمام برای ارتقای ظرفیت علمی خود تلاش می‌کردند. آن‌ها با سرمایه‌گذاری مالی و فرهنگی بهترین دانشمندان زمان را استخدام می‌کردند. برعکس،‌ مسلمان‌ها و دانشگاه‌های آن‌ها بسیار محتاطانه و با شک و گمان‌ با دنیای دانش جدید برخورد می‌کردند. آن‌ها شجاعت و دلیری مبارزه در دنیای دانش و اندیشه‌های نوین علمی را از دست داده بودند. نمونه‌های برجسته این نوع رویکرد را می‌توان در خصومت اکثر علما‌ در برابر مکتب حبیبیه در آغاز قرن بیست، رویکرد فکری طالبان با تعلیم و تربیه در کل و تعلیم و تربیه دختران به‌طور خاص در پایان قرن بیست، و جبهه‌گیری شمار کثیری از اعضای پارلمان کشور در برابر دو واژه «دانشگاه» و «دانشکده» در آغاز قرن بیست‌ویک،‌ به روشنی ملاحظه کرد.

‌دانشگاه‌های اروپا اما دریانوردان جسور پرورش دادند و قلمرو دانش خود را یکی پی دیگری گسترده‌تر ساختند. این جسارت و دستاوردهای علمی بود که کشور کوچکی مانند بریتانیا توانست از شرق تا غرب دنیا را زیر تسخیر خود دربیاورد. این جسارت و دلیری به اروپایی‌ها و امریکایی‌ها توانایی علمی و عملی بخشید تا به پیش‌گویی هزار سال پیش ناصر خسرو بلخی (وفات: ۴۶۷ هجری خورشیدی) جامه عمل بپوشانند: درخت تو گر بار دانش بگیرد/به زیر آوری چرخ نیلوفری را (ناصر خسرو، ۱۳۸۰).

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: