سال چهارم / شماره : 735 / شنبه / ۲۹م سرطان ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Saturday, 20 July , 2019

آرامش را در بهسود بر‌گردانید

نویسنده : رحمت احمدی - کد خبر : 46134

۲۶ جوزا , ۱۳۹۵

Rahmat ahmadi (2)


مقامات محلی میدان‌وردک از وقوع درگیری میان باشندگان محل و کوچی‌ها در حصه اول ولسوالی بهسود خبر داده‌اند. به قول منبعی، بر اثر این درگیرها ۲ تن از مردم محل کشته شده و ۲ تن دیگر زخم برداشته‌اند. تا حال از تلفات کوچی‌ها چیزی به رسانه‌ها درز نکرده است. مل پاسوال خلیل‌الله اندرابی این خبر را تأیید کرده و افزوده است که نیروهای دولتی به منظور مهار هر‌نوع تنش در محل اعزام شده‌اند. افزون بر این‌ها باشندگان محل گفته‌اند که هر‌دو جانب درگیری مجهز به سلاح‌های سبک و سنگین‌اند. آنان هم‌چنان افزوده‌اند که در صورت بی‌توجهی در این مورد، امکان تنش‌های سنگین و بیشتر ‌وجود دارد.

‌برخورد کوچی‌ها با مردم محل یکی از واقعیت‌های دردسرساز ‌بوده است. همه‌ساله در این وقت ‌سال کوچی‌ها به هدف یافتن چراگاه‌های تازه، مسیر ‌بهسود را در پیش می‌گیرند که این اقدام آنان همواره هزینه‌های مادی و معنوی را برای هردو جانب به همراه داشته است. ظاهراً ادعای کوچی‌ها این است که پدران آنان جواز این کار را از سوی دولت‌مردان وقت به دست آورده‌اند؛ از همین‌رو استفاده از زمین‌های مردم محل برای چراندن مواشی را حق خودشان می‌دانند. از این‌سو، مردم محل می‌گویند گیرم که این سند را کوچی‌ها با خود داشته باشند، اما این دلیل نمی‌شود که زمین‌های آنان پای‌مال مواشی دیگران شوند؛ زیرا این‌گونه مشروعیت‌دادن از بنیاد مشکل دارد و اساسش بر تبعیض و نادیده‌گرفتن حقوق دیگران بنا نهاده شده است. ‌مردم محل تنها منبع رزق و روزی‌شان همان زمین و مال و مواشی‌شان است. هرگاه این منابع توسط دیگران تاراج شوند، بدون شک جنگ‌ تنازع بقا را به دنبال خواهد داشت. در هر‌حال مسأله در هاله‌ای از ابهام سال‌هاست که پیش آمده و تا اکنون نیز گرهی از این مشکل به دستی هیچ زمام‌داری گشوده نشده است. از همین‌رو مردم محل سالیان سال است که برای دفاع از زمین‌های زراعتی‌شان قربانی می‌دهند. به‌گونۀ مثال تنها در سال ۱۳۸۶، ۱۱ تن از مردم محل جان‌شان را از دست داده و۱۹۰۰ خانوار از مناطق‌شان آوار‌ه شده‌اند. دردناک این است که هرچه به زمان ‌ما نزدیک می‌شود، میزان تلفات و هزینه‌های مادی و معنوی را که مردم محل متقبل شده‌اند، ‌افزایش می‌یابد.

جنگ و تنش‌ها میان مردم‌ محل و کوچی‌ها در حالی جان تازه‌ می‌گیرد که اشرف غنی در زمان کمپاین‌های انتخاباتی به مردم وعده حل این مشکل را داده بود. از همین‌رو، او در جهت تحقق این وعده «کمیسیون‌ حل مشکلات ده‌‌نشینان با کوچی‌ها» را به ریاست حاجی دین‌محمد و معاونت اسدالله وفا و محمد ‌اکبری ایجاد کرد. رییس‌جمهور‌ از اعضای این کمیسیون خواسته بود تا در مدت سه ماه تمام اسناد کوچی‌ها را مورد بررسی قرار داده و در تمام ولایات زمین‌های مورد جنجال را تثبیت و برای آن راه‌حلی را پیشنهاد کنند. رییس‌جمهور در آن فرمان گفته بود که این مشکل تنها به مردم هزاره خلاصه نمی‌شود، بلکه تمام مردم افغانستان را در بر می‌گیرد. او هم‌چنان افزوده بود که این تنش مردم را خسته کرده‌ و دولت مصمم است تا آن را حل کرده و مرهمی بر زخم مردم بگذارد، تا از این طریق مردم حکومت را از خود بدانند. از زمان صدور این فرمان یک سال‌ می‌گذرد.

مردم محل تنها منبع رزق و روزی‌شان همان زمین و مال و مواشی‌شان است. هرگاه این منابع توسط دیگران تاراج شوند، بدون شک جنگ‌ تنازع بقا را به دنبال خواهد داشت. در هر‌حال مسأله در هاله‌ای از ابهام سال‌هاست که پیش آمده و تا اکنون نیز گرهی از این مشکل به دستی هیچ زمام‌داری گشوده نشده است. از همین‌رو مردم محل سالیان سال است که برای دفاع از زمین‌های زراعتی‌شان قربانی می‌دهند. به‌گونۀ مثال تنها در سال ۱۳۸۶، ۱۱ تن از مردم محل جان‌شان را از دست داده و۱۹۰۰ خانوار از مناطق‌شان آوار‌ه شده‌اند. دردناک این است که هرچه به زمان ‌ما نزدیک می‌شود، میزان تلفات و هزینه‌های مادی و معنوی را که مردم محل متقبل شده‌اند، ‌افزایش می‌یابد.

اشرف غنی، سه ماه به این کمیسیون وقت داده بود تا مشکلات‌‌ را بررسی کرده و برای هر‌کدام راه‌حلی را به ریاست‌جمهوری ارائه کند؛ اما به نظر می‌رسد که تا حال این کمیسیون کاری ‌از پیش نبرده است. گماشتن افراد از سوی رییس‌جمهور برای حل مشکلات‌ مردم، مسئولانه‌ترین کاری است که اشرف غنی انجامش داده بود؛ اما کار تنها به این حد نباید محدود بماند؛ زیرا در کشوری مانند افغانستان فساد، مسئولیت‌گریزی‌ و حق را برای به‌دست‌آوردن پول و ‌مقام زیر‌پا‌کردن به عادی‌ترین رفتار مبدل شده است. بارها کمیسیون‌هایی از سوی نهاد ریاست‌جمهوری برای حل مشکلات مردم ساخته شده‌اند؛ اما یا کمیسیون کار نکرده و یا گزارش کمیسیون جدی گرفته نشده است. روی این حساب پرسش‌هایی ‌فرا‌روی اشرف غنی وجود دارند: کار این کمیسیون بالأخره به کجا کشیده شد؟ اعضای کمیسیون به چه چیزی دست یافتند و آیا کاری را از پیش بردند؟ اگر آنان به راستی مشکلاتی ده‌نشینان با کوچی‌ها را بررسی و در نتیجه راه‌حل‌هایی را نیز به غنی داده باشند، چرا رییس‌جمهور از حل این مشکل باز‌مانده است؟

در نهایت دریغ‌مندانه باید گفت که این تنها مردم بهسود نیستند که از دید دولت دور مانده‌اند. واقعیت این است که از زمان تأسیس حکومت وحدت ملی مردم به حال خود رها شده‌اند. از همین‌رو حتا کسانی از داخل خود نظام مردم را مخاطب قرار داده می‌گویند که فکری به حال خود کنند؛ زیرا قرار نیست دولت کاری ‌انجام بدهد. افزون بر این تا این‌‌جای‌کار دولت نه‌تنها گرهی از کار خلایق ‌نگشوده‌، بلکه بر پیچیدگی‌های آن ‌افزوده است. این در حالی است که یکی از وظایف ذاتی دولت، برقراری نظم در جامعه و پاس‌داری از آن است. از همین‌رو سکوت دولت‌مردان در برابر بی‌نظمی‌های ‌جامعه، فاقد توجیه معنادار است. در هرحال باید این تضادها مدیریت شوند. در بود یک نظام سیاسی، چطور ممکن است گروهی بیاید و مال‌ومنال دیگران را تاراج کند؟ بناءً نیاز است دولت اقدام کند. پدیدار‌شدن گروه‌های جنگی و یا این‌که مردم دست به سلاح ببرند، فضا را سیاسی و مافیایی می‌کنند. تعدادی از این پیش‌‌آمد استفاده کرده دست به باج‌گیری زده و زمینه خرید و فروش سلاح و مهمات را فراهم می‌آورند. روی این حساب زمان آن فرا رسیده است که اشرف‌ غنی همان برنامه‌هایی را که قرار بود برای حل مشکل کوچی‌ها استفاده کند، روی دست گیرد.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: