سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۲۷م اسد ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 18 August , 2019

واکنش دونالد ترامپ به اورلاندو، کمک مستقیم به تروریستان

نویسنده : دیوید روتکوف/ترجمۀ سلیم شفیق - کد خبر : 46133

۲۶ جوزا , ۱۳۹۵

david_rothkopf


نامزد ریاست‌جمهوری حزب جمهوری‌خواه با سخنان هراس‌آلود، نفرت‌انگیز و ایده‌های غیرامریکایی به‌عنوان تهدید شماره یک برای امنیت ملی ایالات متحده در حال پدیدارشدن است.

دونالد ترامپ، نامزد اسامه بن لادن برای ریاست‌جمهوری است. هیچ‌چیزی همانند عمل‌کرد ترامپ پس از تیراندازی‌ اورلاندو این موضوع را نشان نمی‌دهد که روز یک‌شنبه اتفاق افتاد.

اگر هدف یک تروریست، گسترش ترس باشد، نیرومند‌ترین اسلحۀ او یک تفنگ یا جلیقۀ موادانفجاری نیست، بلکه هراس‌افکنی در میان جامعۀ هدف‌قرارگرفته‌‌ ـ‌به‌ویژه آنانی‌که با تجسم یا ملتهب‌کردن انگیزه‌هایی، روایت تروریست دربارۀ دشمنش را حمایت می‌کنند‌ـ ‌است. در این‌ زمینه دشوار است تا یک متحد بنیادگرایی‌ را نسبت به ترامپ مؤثرتر تصور کرد؛ کسی‌ که از سکوی جهانی‌اش برای چشم‌اندازی با بوق‌وکرنا استفاده می‌کند که آدمک/کاریکاتوری از جهل و نفرت امریکایی است. به نظر می‌رسد کلمات او برای پشتیبانی از روایتی طراحی شده که ایالات متحده ناروادار، نژاد‌پرست و در جنگ با همۀ افراد جهان اسلام است.

ترامپ بیش از هرزمان دیگری این مسأله را ساعاتی از پس خبر حمله بر باشگاه شبانۀ پالس ‌به وضوح نشان داد. او درخواستش برای ممنوعیت ورود همۀ مسلمانان به ایالات متحده را تجدید کرد، آزادی مذهب را به کناری انداخت که امریکا براساس آن ایجاد شده بود و این واقعیت را نادیده گرفت که در واقع عامل تیراندازی واقعۀ فلوریدا، یک شهروند امریکایی بود که از چنین ممنوعیتی متأثر نخواهد شد. او با درخواست کناره‌گیری رییس‌جمهور ایالات متحده، یک حملۀ تروریستی را سیاسی کرد و تأثیر آن را از طریق احتمال بدتر بزرگ‌نمایی.

من در کتابم «ناامنی ملی: رهبری امریکا در عصر وحشت» ریاست‌جمهوری‌های بوش و اوباما را طرح کردم و این‌که چگونه آن‌ها با این چالش‌ها رفتار کردند و به کلیت این دوران به‌عنوان «عصر وحشت» اشاره کردم. من تأکید کردم که نسل‌های آینده، سیاست‌های خارجی دو رییس‌جمهور را به‌عنوان واکنشی به ترور خواهند دید‌ـ‌بوش به حملات ۱۱ سپتامبر واکنش نشان داد و اوباما عمدتاً به واکنش بوش به حملات ۱۱ سپتامبر پاسخ می‌دهد. در طول این دوران، هیچ سیاست‌مداری جرأت نکرد تا یادآور شود که تهدید تروریسم کمتر از موجودیت آن بوده است (حتا اگر این تهدید به وضوح موجود بود).

 البته به نظر می‌رسد حتا پس از تیراندازی او بوق‌وکرنا سر داده و مدعی شده است که این اقدام دیدگاه‌هایش در زمینۀ افراط‌گرایی را اعتبار بخشیده است؛ بنابراین تمایل خود برای قراردادن عوام‌فریبی و خودشیفتگی‌اش را پیش از حساسیت و رهبری حملۀ همانند این نشان می‌دهد که بایستی در موقعیت یک‌ رییس‌جمهور احتمالی خلق کند. او روز دوشنبه در سخنرانی خود مرتکب این اشتباه مخرب شد. او در اوج جدیدی از تلاشِ به‌شدت غیرسازنده و تلاشی در خدمت خود قرار گرفت و هنگامی‌ که پیشنهاد کرد، اگر سیاست‌های‌مان را در قبال ترور تغییر ندهیم، این آشفتگی را گسترش داد و گفت: «داریم در جهتی پیش می‌رویم که دیگر کشوری نخواهیم داشت‌ـ‌دیگر چیزی باقی نخواهد ماند‌». این اظهارات او تهدیدی را به میان می‌آورد که از سوی شمار به نسبت اندکی از تندروها در جهان مطرح است (شاید حدود ۳ هزار عضو داعش موجود باشد)، در برابر تهدیدی که از سوی اتحاد جماهیر شوروی در دوران جنگ سرد مطرح بود. این بی‌معنا، پوچ، اشتباه و آسیب‌زننده است. تنها در خدمت یک هدف است: تحریک‌کردن ترس و حمایت از سیاست‌های خارج از کنترل او.

او با دوبرابرکردن درخواستش برای ممنوعیت از ورود مسلمانان به ایالات متحده به شهرت رسیده، در حالی‌که حمایتش برای لابی‌ اسلحه را نیز تکرار می‌کند. او اجازه‌دادن ورود مسلمانان به این کشور را به‌عنوان اسب تروای بالقوه توصیف کرده است‌ـ‌یک‌بار دیگر اشاره می‌کند که همۀ مسلمانان یک تهدیدند، نفرتی را علیه یک گروه مذهبی با روش کاملاً ضدامریکایی تحریک می‌کند. چه یک‌ترکیبی!‌ـ ‌هدف قراردادن گروهی برای باورهای فکری/معنوی‌شان، نشان می‌دهد که آن‌ها از تهدید بیرونی برای همۀ امریکایی‌ها و شیوۀ زندگی‌مان نمایندگی می‌کنند، در عین‌حال تأکید می‌کند که ما به فراهم‌کردن اسلحۀ مرگبار به امریکایی‌ها نیاز داریم که برای یک‌ هدف موجود است‌: کشتن افراد دیگر در مقیاس بزرگ.

درکنارهم قراردادن اقدامات او، دربارۀ نوعی از افراد امریکایی پیام زشتی را به جهان می‌فرستد که به نظر می‌رسد در قراردادن او در جایگاه رییس حکومت‌شان، متمایل‌اند.

چه پیروزی‌ای بزرگ‌تر از این برای اسامه بن لادن است! این چه یک پیروزی برای تندروهاست! این کار قدرت‌مندترین ملت جهان را از طریقی تضعیف می‌کند که واقعاً به همان روش می‌تواند انجام شود‌ ـ‌ از داخل. البته این بزرگ‌ترین بینش بن لادن بود. او می‌دانست هیچ گروه تروریستی یا قدرت خارجی نمی‌تواند ایالات متحده را شکست دهد‌:‌ این کار تنها به وسیلۀ خودمان امکان‌پذیر است. در این دورۀ انتخابات، یک‌بار دیگر به نظر می‌رسد که تعداد قابل‌توجهی از امریکایی‌ها ‌ـ‌و نامزد جمهوری‌خواهان‌ـ‌ کاملاً به اثبات درستی این نظریه متعهدند.

انتخابات ۲۰۱۶، چهارمین انتخابات ریاست‌جمهوری پس از حملات ۱۱سپتامبر است. هر‌کدام این انتخابات‌ها از این حملات قویاً متأثر بوده‌ است. اولین انتخابات، همه‌پرسی‌ای بود دربارۀ پاسخ جورج دبلیو. بوش به آن حملات و در پایان، انتخاب دوباره‌اش رأی اعتمادی به روش او در راه‌اندازی جنگ با تروریسم بود. انتخابات‌های دوم و سوم در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲، راجع به جست‌وجوی روش دیگری در مقابله با ترور و تحولات مرتبط با آن در خاورمیانه، از سوی امریکا بود که ارتباط خیلی نزدیکی با آن داشت. حال‌آن‌که شاید باراک اوباما بوش را انکار کرده باشد، اما او نتوانست و تلاش واقعی را برای جابه‌جایی ترور از بودن در مرکز مسأله امنیت ملی در اذهان امریکایی‌ها انجام نداد.

من در کتابم «ناامنی ملی: رهبری امریکا در عصر وحشت» ریاست‌جمهوری‌های بوش و اوباما را طرح کردم و این‌که چگونه آن‌ها با این چالش‌ها رفتار کردند و به کلیت این دوران به‌عنوان «عصر وحشت» اشاره کردم. من تأکید کردم که نسل‌های آینده، سیاست‌های خارجی دو رییس‌جمهور را به‌عنوان واکنشی به ترور خواهند دید‌ـ‌بوش به حملات ۱۱ سپتامبر واکنش نشان داد و اوباما عمدتاً به واکنش بوش به حملات ۱۱ سپتامبر پاسخ می‌دهد. در طول این دوران، هیچ سیاست‌مداری جرأت نکرد تا یادآور شود که تهدید تروریسم کمتر از موجودیت آن بوده است (حتا اگر این تهدید به وضوح موجود بود).

At Least 50 Dead In Mass Shooting At Gay Nightclub In Orlando

پدیدارشدن داعش در دوران اوباما، تهدید تازه‌ای را خلق کرده که شوم‌تر از القاعده بوده است؛ گروهی ‌که نه‌تنها آرزوی داشتن قلمروی‌ از آن خود را داشته است، بلکه به‌گونۀ زیرکانه‌ به اولین گروه تروریستی‌ای تبدیل شده است که مدلی با منبع آزاد را پذیرفته است. هرکسی می‌تواند خیلی راحت با ادعاکردن در هرجایی، بخشی از داعش باشد. این گروه غیرمتمرکز شده است. این یک مدل سلسله‌مراتبی نیست. این گروه در تلاش گسترده‌‌ترکردن ترور است. این گروه به این درک رسیده است که با پذیرش افراد از‌خودبیگانه و عصبانی که تمایلی برای اقدام به نام این گروه دارند ‌ـ‌حتا اگر آن‌ها ارتباط بسیار اندکی با این گروه داشته باشند‌ـ‌ می‌توا‌ند داعش را بزرگ‌تر و شوم‌تر جلوه دهد. حمله بر قهوه‌خانه‌ای در سیدنی استرالیا یک مثال کامل بود. حملۀ یک‌شنبۀ عمر متین نمونۀ دیگر است.

وقتی نتیجه‌گیری کتابم را نوشتم، اظهار امیدواری کردم که انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ متفاوت خواهد بود و شاید بتوانیم توجه‌مان را از ترور برگردانیم و به مسایل بزرگ‌تری معطوف شویم که جهان را شکل می‌دهند؛ این‌که ما به پرسش‌های بزرگ‌تر مؤثر بر کیفیت زندگی امریکایی‌ها ‌ـ‌نابرابری در ظهور قدرت‌های بزرگ جدید در سطح جهانی‌ـ‌ رسیدگی خواهیم کرد. امیدوار بودم که ما به پایان عصر هراس رسیده‌ایم.

شعارهای اولیۀ ترامپ نشان می‌داد که این امیدواری تحقق نخواهد یافت. از اولین روزهای نامزدی‌اش‌ ـ‌و مشخصاً در پی حملات سان برناردینو‌ـ‌ ترامپ شعله‌های خشم بسیاری امریکایی‌ها دربارۀ ترور، در مورد اسلام، و در مورد فرهنگ‌های دور ناآشنایی که بسیاری امریکایی‌ها با دریغ بسیار کم دربارۀ آن می‌دانند، تشدید کرد. اما حالا یک‌بار دیگر ‌روشن شده است که ترور، محور این دورۀ انتخابات ریاست‌جمهوری خواهد بود. یک‌بار دیگر، تمایل بن لادن برای تعیین دستورکار ایالات متحده، البته بعد از مرگش تحقق خواهد یافت. یک‌بار دیگر بسیاری شهروندان ایالات متحده این واقعیت را نادیده خواهند گرفت که تنها راه برای شکست واقعی ترور، نادیده‌گرفتن وحشت‌افکنی، کنار‌نهادن ترس و تمرکز بر ترویج سرچشمه‌های قدرت‌ ما خواهد بود.

او روز دوشنبه در سخنرانی خود مرتکب این اشتباه مخرب شد. او در اوج جدیدی از تلاشِ به‌شدت غیرسازنده و تلاشی در خدمت خود قرار گرفت و هنگامی‌ که پیشنهاد کرد، اگر سیاست‌های‌مان را در قبال ترور تغییر ندهیم، این آشفتگی را گسترش داد و گفت: «داریم در جهتی پیش می‌رویم که دیگر کشوری نخواهیم داشت‌ـ‌دیگر چیزی باقی نخواهد ماند‌». این اظهارات او تهدیدی را به میان می‌آورد که از سوی شمار به نسبت اندکی از تندروها در جهان مطرح است (شاید حدود ۳ هزار عضو داعش موجود باشد)، در برابر تهدیدی که از سوی اتحاد جماهیر شوروی در دوران جنگ سرد مطرح بود. این بی‌معنا، پوچ، اشتباه و آسیب‌زننده است. تنها در خدمت یک هدف است: تحریک‌کردن ترس و حمایت از سیاست‌های خارج از کنترل او.

هیلاری کلینتن، وزیر خارجۀ پیشین و نامزد احتمالی دموکرات‌ها، درست‌تر اقدام کرده است. اظهارات او دربارۀ تیراندازی اورلاندو، قوی ولی معتدل بوده است. او این حملات را محکوم کرده، اما این کار را بدون این‌که دید امریکایی‌ها را نفرت‌انگیز بسازد، انجام داده است؛ یا بدون تحریک نفرت بیشتر، به‌گونه‌ای که ترامپ انجام داده است. او در برنامۀ تلویزیونی تودی‌ شو گفت: «نمی‌خواهم دیوانگی و عوام‌فریبی و جنگی را علیه یک مذهب اعلام کنم. این کار خیلی خطرناک است و این کار کمکی به داعش است‌».

اما حتا با شیوۀ اندازه‌گیری او، مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده به میزان گسترده‌ای روی این پرسش پیچ خواهد خورد که چه کسی ما را از چنین حملات مصئون‌تر نگه می‌دارد. متأسفانه به نظر می‌رسد که احتمالاً درخواست کلینتن برای یک ‌مجموعه اقداماتی که می‌توانست به میزان چشم‌گیری حملات همانند روز یک‌شنبه را غیرمحتمل‌تر کند ‌ـ‌اقدامات جدید کنترل سلاح، به شمول ممنوعیت اسلحه جنگی و بررسی‌های قوی‌تر کارنامه و گذشتۀ اشخاص‌ـ‌ جذبه/کشش سیاسی واقعی کمتری خواهد داشت. امروزه آسیب‌شناسی ملی ما دربارۀ اسلحه، ‌بیماریی ‌که امریکایی‌ها را در مقیاس صدها برابر بیشتر از حملات تروریستی می‌کشد، نزدیک‌تر از درمانی نیست که پس از تیراندازی در [مکتب] کلمباین یا [مدرسۀ] نیوتاون بود.

البته که این طعنه‌آمیز است؛ زیرا اگر مسأله این است، اگر ترامپ هم‌چنانی ‌که مشاهده شده به این کارش ادامه دهد ‌ـ‌حمله بر همۀ مسلمانان، صحبت دربارۀ ممنوعیت، استقبال از شکنجه و تأکید بر این‌که سیاست خویشتن‌داری و مبتنی بر واقعیت ضعیف‌ است‌ـ‌ او به کمک تروریستان خواهد شتافت. او نیروهای جدیدی را برای داعش تولید خواهد کرد. کار او به نفرت یا هراس تازه‌ای از ایالات متحده منجر خواهد شد. در واقع، در حالی ‌که اختلافات را در امریکا پرورش می‌دهد که واقعاً ما را ضعیف می‌کند و آسیب‌پذیرتر می‌سازد، دشمنان ما را تقویت خواهد کرد.

از اولین روزهای نامزدی‌اش‌ ـ‌و مشخصاً در پی حملات سان برناردینو‌ـ‌ ترامپ شعله‌های خشم بسیاری امریکایی‌ها دربارۀ ترور، در مورد اسلام، و در مورد فرهنگ‌های دور ناآشنایی که بسیاری امریکایی‌ها با دریغ بسیار کم دربارۀ آن می‌دانند، تشدید کرد. اما حالا یک‌بار دیگر ‌روشن شده است که ترور، محور این دورۀ انتخابات ریاست‌جمهوری خواهد بود. یک‌بار دیگر، تمایل بن لادن برای تعیین دستورکار ایالات متحده، البته بعد از مرگش تحقق خواهد یافت. یک‌بار دیگر بسیاری شهروندان ایالات متحده این واقعیت را نادیده خواهند گرفت که تنها راه برای شکست واقعی ترور، نادیده‌گرفتن وحشت‌افکنی، کنار‌نهادن ترس و تمرکز بر ترویج سرچشمه‌های قدرت‌ ما خواهد بود.

در واقع، ترامپ برای همۀ شعارهایش دربارۀ تهدیدها، راجع به بزرگ‌ترین تهدید امنیت ملی که امریکایی‌ها با آن مواجه است، دچار اشتباه خواهد شد. ترامپ رییس‌جمهور آدم‌بدهایی خواهد بود که می‌خواهند ما چنین رییس‌جمهوری داشته باشیم. او یک نژاد‌پرست، نادان، قلدر جهانی، بی‌احترام به قوانین بین‌المللی، بیگانه نسبت به اکثریت مسلمانان، به‌رغم این واقعیت است که بسیاری‌های آن‌ها عمیقاً دلسوز ایالات متحده‌اند و می‌توانند مهم‌ترین متحدان ما در مبارزه با افراط‌گرایی باشند.

افزون بر این، ترامپ به این دلیل یک خطر است که او در تشخیص این موضوع شکست خورده که اولین و مهم‌ترین چیزی که در اورلاندو اتفاق افتاد، یک تراژدی امریکایی بود. قربانیان ارولاندو بخشی از طبقۀ منفور و موردآزار امریکایی‌هایند و آن‌ها با اسلحۀ گرمی سلاخی شدند که به سادگی در ایالات متحده می‌شود خریداری کرد.

عمر متین، نظام اعتقادی یک گروه تروریستی همانند یک کت ارزان را به تن داشت که آن را به‌عنوان توجیهی قبضه کرده بود که ریاکارانه و بی‌ربط به ارزش‌های اسلامی بود؛ آن‌گونه که پاسخ ترامپ به ارزش‌های واقعی امریکا ریاکارانه و بی‌ربط است. با ناکامی در مشاهدۀ این واقعیت به‌عنوان یک ‌مشکل امریکایی به جای این‌که تقصیر آن را بر «دیگری» بیندازیم، تضمین می‌کنیم که هیچ‌چیزی برای رسیدگی به این مشکل انجام نخواهد شد و در نتیجه می‌تواند وضعیت بدتر شود.

چه پیروزی‌ای بزرگ‌تر از این برای اسامه بن لادن است! این چه یک پیروزی برای تندروهاست! این کار قدرت‌مندترین ملت جهان را از طریقی تضعیف می‌کند که واقعاً به همان روش می‌تواند انجام شود‌ ـ‌ از داخل. البته این بزرگ‌ترین بینش بن لادن بود. او می‌دانست هیچ گروه تروریستی یا قدرت خارجی نمی‌تواند ایالات متحده را شکست دهد‌:‌ این کار تنها به وسیلۀ خودمان امکان‌پذیر است. در این دورۀ انتخابات، یک‌بار دیگر به نظر می‌رسد که تعداد قابل‌توجهی از امریکایی‌ها ‌ـ‌و نامزد جمهوری‌خواهان‌ـ‌ کاملاً به اثبات درستی این نظریه متعهدند.

 دیوید روتکوف، رییس اجرایی و دبیر گروه فارن پالیسی است. آخرین کتاب او «ناامنی ملی: رهبری امریکا در عصر هراس‌» در اکتبر ۲۰۱۴ منتشر شد.

منبع: فارن پالیسی

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: