سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۲۷م اسد ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 18 August , 2019

ضروت شجاعت در دیپلماسی

نویسنده : خلیل پژواک - کد خبر : 46131

۲۶ جوزا , ۱۳۹۵

khalil Pazhwak


تلاش نیروهای مرزی پاکستانی برای ساختن تأسیسات پاسبانی مرزی در نقطۀ صفر خط دیورند، واکنش نیروهای مرزی افغانستان را به دنبال داشت. تبادل آتش یک‌شنبه‌شب گرچه سبب شد این تأسیسات ساخته نشوند، اما تلفات جانی‌ای نیز به همراه داشت. پولیس سرحدی، تلفات نظامی مرزبانان پاکستانی را شش تن، به شمول ۱۲ زخمی گفته‌ است. نیروهای مرزی کشور نیز یک شهید و ۶ زخمی داده‌اند. رسانه‌های پاکستانی ارقام متفاوتی از ‌کشته‌شدگان دو طرف در این درگیری ارائه می‌کنند. با این حال، یک مقام ارشد مرزبانان پاکستانی نیز مشمول کشته‌شدگان است؛ او در اثر زخم‌هایی که برداشته بود، در یک شفاخانه در پشاور جان باخت. فارغ از شمار کشته‌شدگان و زخمی‌ها، پیامدهای سیاسی این درگیری نیز قابل تأمل و مایۀ نگرانی است. به چند نکته در این مورد اشاره می‌شود:

یک ـ افغانستان با پاکستان طولانی‌ترین مرز مشترک را دارد. ۲۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک از جنوب‌غرب‌ کشور شروع و تا شرق آن امتداد می‌یابد. آنچه بر اهمیت این مسأله افزوده است، تنش مرزی میان دو کشور است. کابل خط دیورند را «مرز» نمی‌شناسد و آن را حداکثر خط فرضی‌ای می‌داند که میان دو کشور به‌صورت ناعادلانه و غیرقانونی‌ کشیده شده است و مردمان دو سوی مرز را از هم جدا ساخته است. این تنش مرزی ابعاد و لایه‌های پیچیده‌ای دارد. در ادبیات رسمی دولت‌هایی که یکی از پس دیگری در کابل استقرار یافته‌اند، مسأله «خط دیورند» غیرقابل معامله تلقی می‌شده است. کابل از دعوای ارضی در آن‌سوی خط دیورند نیز ابایی نداشته است و بارها حاکمان این کشور به‌صورت تلویحی یا مستقیم این ادعا را مطرح کرده‌اند. از این منظر، خط دیورند چه از این حیث که تاریخ اعتبارش گذشته است و یا در صریح‌ترین شکل آن، بر‌اساس تحمیل یک فیصله از سوی بریتانیای کبیر و تلاش‌های کمپنی هند شرقی بر افغانستان قبولانده شده است، خود جنجالی ناحل‌شده است. از جهتی دیگر، برای پاکستان خط دیورند اهمیت استراتژیک دارد. این کشور به دلیل ظرفیت بالایش برای تجزیه‌شدن، تلاش کرده تا به اندازۀ تنش‌هایش با هند بر سر جامو و کشمیر، بر مسألۀ تنش مرزی میان کابل و اسلام‌آباد نیز توجه خود را معطوف بدارد. در آن‌سوی خط دیورند، حکومت قبایلی برپاست و تا چند سال پیش، ارتش هیچ‌گونه عملیاتی را در آن اجرا نمی‌کرد. مقررات خاصی در این مناطق از وزیرستان‌ها گرفته تا خیبرپشتونخوا و باقی مناطق همجوار آن، وضع شده است. این مناطق به‌لحاظ ادارۀ مسایل داخلی، خودمختار بودند. پس از قدرت‌گرفتن طالبان پاکستانی، اسلام‌آباد به اجبار نفربرهای ارتش را به این مناطق سوق داد؛ چیزی که برای جنرالان پاکستانی یک ریسک جدی بود. اقوام پشتون آن‌سوی خط دیورند شخصیت‌های قدرت‌مند سیاسی‌ای نیز در سپهر سیاسی پاکستان دارند. احزاب آن‌ها فعال‌‌اند و در مسایل سیاسی آن کشور اثرگذار.

 شجاعت مرزبانان ما بی‌نظیر و تحسین‌برانگیز است. تردیدی نیست که آن‌ها تحت هر‌شرایطی آمادۀ دفاع از تمامیت ارضی کشور‌ند. با این حال، دامن‌زدن به تنش‌های بیشتر و تحریک احساسات عمومی سود چندانی ندارد. روحیۀ دفاع از تمامیت ارضی آن‌قدر وجود دارد که نیازمند تحریک احساسات عمومی نباشیم. از این منظر، ضمن آن‌که نیروهای بیشتری باید در نقاط تنش‌آلود مرزی جابه‌جا شوند، شورای امنیت ملی باید بر هرگونه فعالیتی در این مناطق نظارت جدی کند. منطقاً هر‌آتش‌باری‌ای در نقاط مرزی به دلیل حساسیت‌های قابل درکی که دارد، باید اجازۀ شورای امنیت ملی یا نهادهای امنیتی و حکومت را داشته باشد؛ زیرا با سنگین‌شدن این تنش‌ها، پیامدهای آن برای مردم و دولت جدی و مهارناپذیر خواهد بود.

دوم ـ آمار رسمی مهاجران افغان در پاکستان در میان ۲ تا ۳ میلیون نفر در نوسان بوده است. پاکستان بزرگ‌ترین میزبان آوارگان افغانی بوده است و میلیون‌ها تن در کمپ‌های آوارگان و در شهرهای این کشور زندگی می‌کنند. از سوی دیگر، طرح عمق استراتژیک پاکستان و تقویت روحیۀ بنیادگرایی اسلامی و حمایت از تأسیسات و مدارس دینی، نفوذ پاکستان را در افغانستان بسط داده و تقویت کرده است. در هنگام جنگ مجاهدین با روس‌ها و حکومت‌های کمونیستی تحت حمایت روسیه، پاکستان نقش مهمی در لوژستیک و رهبری این جنگ بر عهده داشت. شخصیت‌ها و احزاب مقتدر جهادی در پاکستان بودند و از مجاری‌ای که در کنتر‌ل دولت این کشور بود، تغذیه نظامی و مالی می‌شدند. پس از آن، بخش عمدۀ فرماندهان و رهبران طالبان در مدارس پاکستانی آموزش دیدند. شورای کویته و پشاور اکنون در پاکستان فعال‌اند و طالبان پیش از آن‌که استقلال سیاسی داشته باشند، در گرو تصامیم نهادهای نظامی پاکستان‌اند. هم‌اکنون ده‌ها‌هزار مسلمان تندرو که از جهاد جهانی شبکه‌های تروریستی حمایت می‌کنند، در مدارس پاکستانی وجود دارند. پاکستان مرکز تولید و مأمن خوب نیروهای بنیادگراست؛ چه این‌که از یک‌سو برای این کشور توجیه استراتژیک دارد و از سویی نیز، وجود مناطق نیمه‌خودمختار قبایلی پوشش نسبتاً امنی برای شبکه‌های ترویستی ایجاد کرده است.

از جهتی دیگر، برای پاکستان خط دیورند اهمیت استراتژیک دارد. این کشور به دلیل ظرفیت بالایش برای تجزیه‌شدن، تلاش کرده تا به اندازۀ تنش‌هایش با هند بر سر جامو و کشمیر، بر مسألۀ تنش مرزی میان کابل و اسلام‌آباد نیز توجه خود را معطوف بدارد. در آن‌سوی خط دیورند، حکومت قبایلی برپاست و تا چند سال پیش، ارتش هیچ‌گونه عملیاتی را در آن اجرا نمی‌کرد. مقررات خاصی در این مناطق از وزیرستان‌ها گرفته تا خیبرپشتونخوا و باقی مناطق همجوار آن، وضع شده است. این مناطق به‌لحاظ ادارۀ مسایل داخلی، خودمختار بودند. پس از قدرت‌گرفتن طالبان پاکستانی، اسلام‌آباد به اجبار نفربرهای ارتش را به این مناطق سوق داد؛ چیزی که برای جنرالان پاکستانی یک ریسک جدی بود. اقوام پشتون آن‌سوی خط دیورند شخصیت‌های قدرت‌مند سیاسی‌ای نیز در سپهر سیاسی پاکستان دارند. احزاب آن‌ها فعال‌‌اند و در مسایل سیاسی آن کشور اثرگذار.

سوم ـ افغانستان درست مانند همسایۀ غربی‌اش، با پاکستان نیز مشکل حل‌نشدۀ آب را دارد. هزاران مترمکعب آب از این کشور به پاکستان سرازیر می‌شود؛ آبی که برای زراعت در این کشور اهمیت غیرقابل اغماضی دارد. ورود این آب‌ها تابع هیچ مقررۀ رسمی‌ای نیست، و پاکستان نیز می‌کوشد این وضعیت کماکان ادامه یابد.

چهارم ـ عمده‌ترین معبر تجاری افغانستان به کشورهای دیگر، نیز پاکستان است. بندر کراچی و گذرگاه تورخم برای افغانستان اهمیت حیاتی دارند. هزاران کامیون امتعه تجاری به افغانستان وارد و با‌لعکس از آن خارج می‌شوند. تا زمان پایان کار بندر چابهار، ما کماکان با دشواری‌های جدی‌ای برای نقل و انتقال اموال تجاری‌مان مواجهیم. این نظر خوش‌بینانه خواهد بود که با باز‌شدن راهی به مسیر بحیرۀ عمان، افغانستان از بنادر پاکستان بی‌نیاز شود.

با توجه به این مسایل و بده‌و‌بستان‌های سیاسی‌ای که میان دو کشور وجود دارد، لازم است حکومت در روزهای آینده نکاتی را در تصامیم سیاسی و نظامی‌اش مدنظر قرار دهد:

۱-‌ شجاعت مرزبانان ما بی‌نظیر و تحسین‌برانگیز است. تردیدی نیست که آن‌ها تحت هر‌شرایطی آمادۀ دفاع از تمامیت ارضی کشور‌ند. با این حال، دامن‌زدن به تنش‌های بیشتر و تحریک احساسات عمومی سود چندانی ندارد. روحیۀ دفاع از تمامیت ارضی آن‌قدر وجود دارد که نیازمند تحریک احساسات عمومی نباشیم. از این منظر، ضمن آن‌که نیروهای بیشتری باید در نقاط تنش‌آلود مرزی جابه‌جا شوند، شورای امنیت ملی باید بر هرگونه فعالیتی در این مناطق نظارت جدی کند. منطقاً هر‌آتش‌باری‌ای در نقاط مرزی به دلیل حساسیت‌های قابل درکی که دارد، باید اجازۀ شورای امنیت ملی یا نهادهای امنیتی و حکومت را داشته باشد؛ زیرا با سنگین‌شدن این تنش‌ها، پیامدهای آن برای مردم و دولت جدی و مهارناپذیر خواهد بود.

2-‌ به همان اندازه که نیروهای مرزی شجاعت می‌ورزند، زمان آن رسیده است که از منظر سیاسی، شجاعت حل تنش‌های مرزی میان دو کشور، در کابل شکل بگیرد. رییس‌جمهور غنی باری گفته بود که جنگ اعلام‌نشده‌ای میان پاکستان و افغانستان وجود دارد. دلایل این جنگ روشن است؛ فارغ از تحرکات هند، خط دیورند کماکان مشکل اصلی است. باید حکومت تمهیدات جدی‌ای برای پایان‌دادن به اختلاف مرزی میان دو کشور بسنجد. در کنار آن‌که مراحل پیچیده و زمان‌گیری دارد، به‌صورت فوری نیاز است تا دستگاه دیپلماسی کشور فعال شود و از مجاری دیپلماتیک این تنش‌ها را مهار کند. 

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: