سال چهارم / شماره : 735 / شنبه / ۲۹م سرطان ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Saturday, 20 July , 2019

ضرورت خویشتنداری

نویسنده : رحمت احمدی - کد خبر : 46097

۲۵ جوزا , ۱۳۹۵

Rahmat Sofi


یک منبع که نخواسته نامی از وی برده شود، به رادیو آزادی گفته است که دولت افغانستان از پاکستان در سازمان ملل شکایت می‌کند. او ضمن یادآوری این نکته، هم‌چنان افزوده است که اسناد معتبری در دست دارد که نشان می‌دهد پاکستان در داخل خاک افغانستان دست‌درازی کرده است/می‌کند. به نظر می‌رسد که این اقدام در واکنش به رخداد شام یک‌شنبه صورت گرفته باشد. ساعت نه شام یک‌شنبه مرزبانان افغان با مرزبانان پاکستانی درگیر شدند. در نتیجه این درگیری شش مرزبان پاکستانی و یک مرزبان افغانی ‌جان‌شان را از دست داده‌اند. وزارت داخله کشور گفته است که درگیر زمانی اتفاق افتاده که پاکستانی‌ها شروع به ساخت تأسیسات مرزی در گذرگاه ترخم کرده‌اند. این عمل آنان با واکنش‌ نیروهای افغان مواجه شده است.

در این میان نیروهای امنیتی ما به خوبی از خود واکنش نشان داده و مانع ‌ساخت ‌تأسیسات نظامی پاکستان شده‌اند. این اقدام آنان هم از سوی مردم و هم از سوی مقامات درجه اول کشور ستایش‌‌ شده است. در همین مورد داکتر عبدالله گفته است که افغان‌ها دفاع از منافع ملی را فرض‌شان می‌دانند. ‌وزارت دفاع کشور نیز طی بیانیه‌ای گفته است که نیروهای سرحدی افغان آماده هرگونه تهدید امنیتی می‌باشند.

خط دیورند از دیر زمانی به این‌سو محل تنش میان دو کشور بوده است. پاکستانی‌ها این خط را‌‌ مرز‌ مشترک میان دو کشور قلمداد می‌کنند؛ چیزی را که دولت افغانستان نمی‌پذیرد. از سویی هم، مقامات تصمیم‌گیرنده افغان باور دارند که خط دیورند توسط ‌انگلیس بر افغان‌ها تحمیل شده ‌و ما این را هیچ‌گاهی نمی‌پذیریم. روی همین برداشت، هیچ‌گاهی کسی از مقامات دولت افغانستان آن را به‌مثابه مرز مشترک عنوان نکرده است. از همین‌رو، این خط هم‌چنان زمینه‌ساز تنش‌های گاه و بیگاه میان دو دولت بوده است. ‌دیورند، یک مسأله تاریخی است. بناءً هر‌اقدامی که ربط به این موضوع داشته باشد، باید مبتنی بر سنجش‌ ظرفیت‌های دو طرف باشد. در حال حاضر کاری را که نیروهای امنیتی کشور انجام داده‌اند، درست به نظر می‌رسد. ما تا اقدامات بعدی نیازمند عملیات‌های بازدارنده هستیم؛ زیرا هم می‌تواند مانع ‌دست‌درازی‌های پاکستان شود و هم مانع ‌آمد‌و‌شد تروریستان از آن‌سوی خط به داخل کشور. از هر‌لحاظ که دیده شود، چنین اقداماتی به نفع کشور است.

در حال‌ حاضر هند و چین روی همین موضوع با هم مشکل دارند، هند و پاکستان نیز به همین سیاق؛ اما ‌می‌شود مشکلاتی از این‌دست را به کمک دیپلماسی‌ قوی و کارا حل کرد، یا حد‌اقل از میزان تنش آن کاهید. این چیزی است ما همواره آن را خواسته‌ایم. تنش میان ‌افغانستان و پاکستان به ضرر هر‌دو کشور است. هرچه نباشد پاکستان با ما همسایه است و طولانی‌ترین مرز را نیز ‌با ما دارد. در حال حاضر تعداد‌ زیادی از افغان‌ها در داخل خاک پاکستان زندگی می‌کنند. از سویی هم، ما کالاهای مورد نیاز‌مان را از بندر کراچی وارد می‌کنیم. در نتیجه هر‌اقدامی که به سردی روابط میان دو کشور بینجامد، تبعات سنگینی را به دنبال دارد. در زمینه برخورد با پاکستان باید احتیاط لازم به خرج داده شود، تا تنش‌ها بیشتر از این نشود. ما نباید دیورند را تبدیل به کشمیر کنیم. 

از وجه دیگر، در این اواخر ما شاهد تحرکاتی از سوی پاکستانی‌ها بوده‌ایم که معنایی جز‌ نادیده‌گرفتن تمامیت ارضی افغانستان ندارد. این کشور بارها اقدام به ساخت پوسته‌های نظامی و تأسیسات دیگر در مرز و هم‌چنان در خاک افغانستان کرده است‌؛ مثلاً این کشور در ولایت پکتیکا و در منطقه‌ای به نام انگور، تأسیسات نظامی برای خودشان ساخته بود‌ که در این اواخر به دولت افغانستان سپرده شدند. افزون بر این‌ها بارها ولایت‌های مرزی‌ افغانستان آماج حملات توپ‌خانه‌ای پاکستان قرار گرفته‌اند که در ‌‌تلفات نظامی و ملکی را نیز به همراه داشته است. مردم ولایت کنر بارها‌ شاهد چنین حملات بوده‌اند. این حملات گاهاً به‌گونه‌ای شدید بوده ‌که در جریان یک روز ۲۴ موشک بر بخش‌هایی از این ولایت شلیک شده‌اند. از سوی دیگر، نویسنده کتاب ۸۸ روز تا قندهار در جایی از این کتاب چشم‌دیدش را این‌گونه روایت می‌کند که در شروع حملات امریکایی‌ها علیه طالبان، پاکستانی‌ها را در حال ساخت تأسیساتی در داخل خاک افغانستان دیده است. در هرحال این‌ها همه نمونه‌های آشکاری‌اند مبنی بر این‌که نگاه پاکستان به سوی افغانستان همواره نگاه آمیخته با تخریب و طمع بوده است. روی همین حساب است که آنان سال‌هاست طالبان را علیه منافع ملی ما به کار گرفته و افغانستان را تخریب می‌کنند. بناءً هر‌نوع اقدامی که سبب تغییر نوع نگاه پاکستان در رابطه با افغانستان شود، ما مردم افغانستان از آن استقبال می‌کنیم. این بدان معنا نیست که ما بر طبل جنگ می‌کوبیم. حس وطن‌دوستی چیزی است که در هر‌افغان‌ وجود دارد.

در این میان نیروهای امنیتی ما به خوبی از خود واکنش نشان داده و مانع ‌ساخت ‌تأسیسات نظامی پاکستان شده‌اند. این اقدام آنان هم از سوی مردم و هم از سوی مقامات درجه اول کشور ستایش‌‌ شده است. در همین مورد داکتر عبدالله گفته است که افغان‌ها دفاع از منافع ملی را فرض‌شان می‌دانند. ‌وزارت دفاع کشور نیز طی بیانیه‌ای گفته است که نیروهای سرحدی افغان آماده هرگونه تهدید امنیتی می‌باشند.

از جهت دیگر، مشکلات مرزی در خیلی از جاهای جهان وجود دارد و چیزی نیست که تنها به افغانستان و پاکستان محدود شود. در حال‌ حاضر هند و چین روی همین موضوع با هم مشکل دارند، هند و پاکستان نیز به همین سیاق؛ اما ‌می‌شود مشکلاتی از این‌دست را به کمک دیپلماسی‌ قوی و کارا حل کرد، یا حد‌اقل از میزان تنش آن کاهید. این چیزی است ما همواره آن را خواسته‌ایم. تنش میان ‌افغانستان و پاکستان به ضرر هر‌دو کشور است. هرچه نباشد پاکستان با ما همسایه است و طولانی‌ترین مرز را نیز ‌با ما دارد. در حال حاضر تعداد‌ زیادی از افغان‌ها در داخل خاک پاکستان زندگی می‌کنند. از سویی هم، ما کالاهای مورد نیاز‌مان را از بندر کراچی وارد می‌کنیم. در نتیجه هر‌اقدامی که به سردی روابط میان دو کشور بینجامد، تبعات سنگینی را به دنبال دارد. در زمینه برخورد با پاکستان باید احتیاط لازم به خرج داده شود، تا تنش‌ها بیشتر از این نشود. ما نباید دیورند را تبدیل به کشمیر کنیم. ما می‌توانیم به کمک دیپلماسی قوی مسأله را به شیوۀ مسالمت‌آمیز آن حل کنیم. در کنار این موارد هم‌چنان نیاز است تا فضای عمومی نیز کنتر‌ل شود. در حال حاضر افکار عموی، علیه پاکستان ‌است. دولت باید در این زمینه‌‌ اقداماتی را روی دست گیرد تا در نهایت فضا اندکی سردتر شود.

در نهایت مسأله دیورند یکی از مسایل جدی ما به حساب می‌آید. نیاز است تا این مشکل بر‌طرف شود. در صورتی که دیورند هم‌چنان رازآلود و مبهم باقی بماند، تنش‌ها را نیز نقطۀ پایانی نیست؛ زیرا خیلی از مشکلات‌ امنیتی که اکنون ما را به چالش کشیده‌اند، از خط دیورند آب می‌خورند.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: