سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۳۱م سنبله ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 22 September , 2019

تجلیل از رنج‌های مادر

نویسنده : رحمان رضایی - کد خبر : 46093

۲۵ جوزا , ۱۳۹۵

Rahman Rezai


 می‌خواستم بگویم دیروز (۲۴ جوزا) روز مادر بود.‌ خوب است که در روز‌ مادر به یاد آن دردهای پیدا و پنهانی که جامعه بر آن‌ها تحمیل کرده، اندکی فکر، ‌و تجدید میثاق با مقام مادر کنیم. ‌این روز‌، فرصت بازخوانی و رجعت به مقام ‌مادر را می‌دهد. در این‌جا می‌خواستم اشارتی به تاریخچة این روز‌ داشته باشم که اساساً این روز از کجا وارد فرهنگ بستة افغانی شده است. آیا ‌این روز به مناسبت‌های مذهبی برمی‌گردد یا نه؟ ‌تا جایی که نیک هویدا‌ست، کشورهای جهان همه روزهای مادر دارند. برخی از کشورها ‌روزهای مخصوصی مبتنی بر ‌فرهنگ خودشا‌ن را به‌عنوان روز مادر در تقویم‌‌شان درج کرده‌اند. ولی از آنجایی که ‌افغانستان ۲۴ جوزا را به‌عنوان روز مادر به ‌رسمیت می‌شناسد‌ و از آن تجلیل می‌کند، باید بدانیم که این روز چگونه انتخاب شده است:

 ‌روزهای مناسبتی در کشورهای مختلف به یک عرف بین‌المللی تبدیل شده است. روز بین‌المللی حقوق بشر، روز جهانی محیط زیست، روز جهانی مبارزه با خشونت، روز جهانی سواد، روز جهانی زن (۸ مارچ) و غیره، شناخته‌شده‌ترین‌های‌شان است. هشت مارچ یا روز جهانی زن در تمامی کشورهای دنیا فقط یک همین روز است و تمام. ولی وقتی ما خواسته باشیم در باب روز جهانی مادر چیزی ‌گفته باشیم، چنین نیست. روز مادر در کشورهای مختلف، در روزهای متفاوت ‌تجلیل می‌شود. برخی از کشورها روزهایی چون تولد مریم مقدس و یا تولد فاطمه، دختر پیامبر اسلام را به‌عنوان روز مادر تجلیل می‌کنند. برخی کشورهای دیگر روزهای‌ خاصی را که در تاریخ‌شان اتفاقی افتاده‌‌، روز مادر نام‌گذاری کرده و از آن بزرگ‌داشت می‌کنند. ‌روز مادر مانند روز زن (۸مارچ) در یک روز در تمامی کشورها تجلیل نمی‌شود؛ بل اختلاف دیدگاه و تعدد آرا میان کشورهای مختلف جهان در این مورد وجود دارد. افغانستان که یک کشور دینی-سنتی ‌است، ‌۲۴ جوزا را به‌عنوان روز مادر تجلیل ‌می‌کند. اکنون پرسش این است که این روز از کجا وارد فرهنگ ما شده است؟ وقتی ایران ‌روز تولد دختر پیامبر را روز مادر عنوان می‌کند، فلسفه‌ دارد. کشورهای پیرو‌ سنت کاتولیک تولد مریم مقدس را تجلیل می‌کنند، که این نیز داستانش مشخص است.

صرف نظر از این‌که این مناسبت‌ها چه‌قدر ارج‌گذاری می‌شوند و تا کجا مسایلی از این‌دست برای دولت و شهروندان کشور مهم پنداشته می‌شوند،‌ چیزی مهم است که مادر با آن‌همه شکوه و عظمت که دارد، به یک روز نمی‌گنجد و خلاصه‌کردن او به یک برنامة نمایشی که بازار تجارت‌پیشگان را رونق می‌دهد، جفا در حق مادران است. ‌کالایی‌کردن مقام مادر، در شأن مادر نیست؛ چیزی که بنیان‌گذاران این روز نیز منتقد آن بودند.

در میان بنیان‌گذاران روز مادر در جهان، از سه زن می‌توان یاد کرد که فلسفة این روز نیز بر همین مبنا استوار است. آنا جا‌رویس (مادر)، آنا جا‌رویس (دختر) و جولیا وارد هئود، بنیان‌گذاران روز مادر‌ند. آنا جارویس، کسی بود که در ‌منزل کار کرده بود و در مسایل اجتماعی به‌خصوص در گسترش خدمات صحی به ‌منظور نجات کودکان از مرگ‌و‌میر، فعالیت‌های چشم‌گیری انجام داده بود. او ۱۱ فرزند به دنیا آورد که ۴ تن‌شان زنده ماندند. این مسأله او را وا داشت تا در بخش کودکان و زنان کارهای ارزشمندی انجام دهد. او ‌در سال ۱۸۵۸ ‌برای نخستین‌بار روز مادر را بنیان نهاد و زنان را بسیج کرد تا برای آگاهی‌دهی در مورد صحت و کار جمعی ‌زنان و کودکان کمک کنند. بعد از او، کس‌ دیگری که در این مورد دست بالا داشت، آنا جارویس (دختر) است. او نیز در ایجاد فضای دوستی بین طرفین جنگ داخلی در امریکا تا پایان جنگ فعالیت کرد. او تلاش می‌کرد تا با تحکیم دوستی بین مادران و سربازان، آشتی ایجاد کند. ‌شخصی سوم، ‌جولیا وارد هئود بود. او یکی از شاعران مبارز و صلح‌خواه‌ بود که در ایجاد صلح کارهای زیادی را در امتداد برنامه‌های جارویس انجام داد‌. بعد از آن در سال ۱۸۷۲ روز‌ خاصی را برای مادران و صلح گزید. پس از این روز بود که خیلی از کشورهای صلح‌دوست، از این روز بزرگ‌داشت می‌کنند و افغانستان نیز به ‌بهانة آن روز مادر را در همین تاریخ تجلیل می‌کند.

 آنا جا‌رویس (مادر)، آنا جا‌رویس (دختر) و جولیا وارد هئود، بنیان‌گذاران روز مادر‌ند. آنا جارویس، کسی بود که در ‌منزل کار کرده بود و در مسایل اجتماعی به‌خصوص در گسترش خدمات صحی به ‌منظور نجات کودکان از مرگ‌و‌میر، فعالیت‌های چشم‌گیری انجام داده بود. او ۱۱ فرزند به دنیا آورد که ۴ تن‌شان زنده ماندند. این مسأله او را وا داشت تا در بخش کودکان و زنان کارهای ارزشمندی انجام دهد. او ‌در سال ۱۸۵۸ ‌برای نخستین‌بار روز مادر را بنیان نهاد و زنان را بسیج کرد تا برای آگاهی‌دهی در مورد صحت و کار جمعی ‌زنان و کودکان کمک کنند. بعد از او، کس‌ دیگری که در این مورد دست بالا داشت، آنا جارویس (دختر) است.

صرف نظر از این‌که این مناسبت‌ها چه‌قدر ارج‌گذاری می‌شوند و تا کجا مسایلی از این‌دست برای دولت و شهروندان کشور مهم پنداشته می‌شوند،‌ چیزی مهم است که مادر با آن‌همه شکوه و عظمت که دارد، به یک روز نمی‌گنجد و خلاصه‌کردن او به یک برنامة نمایشی که بازار تجارت‌پیشگان را رونق می‌دهد، جفا در حق مادران است. ‌کالایی‌کردن مقام مادر، در شأن مادر نیست؛ چیزی که بنیان‌گذاران این روز نیز منتقد آن بودند.

وسعت هیچ آسمانی، به اندازه عطوفت‌ مادر نیست. با‌ارزش‌‌تر از مادر، واژه‌ای در فرهنگ مهربانی‌ها پیدا نمی‌شود. در این روزگار رنگ‌و‌رو‌رفته لبخند مادر ناب‌ترین تصویری است که زندگی می‌تواند به خود داشته باشد. گاهی اگر ‌جادة زندگی هموار است، بدانیم که مهربانی‌ها و نصیحت‌های مادر بانی آن بوده است. هستی‌بخش‌ترین موجود برای بشر، مادر است. خلاصه‌کردن آن‌همه جلال و شکوه‌مندی ‌به یک روز تجملی، ‌کاری ‌است ناصواب. برای این‌که مقام مادر را ارج نهاده باشیم، بهترین کار ‌هدیه‌دادن گل نیست؛ بل راز ارج‌گذاری به مقام او همکاری و همیاری در مشکلاتی زندگی است که روزگار بر مادران ما آورده است. مهربانی با مادری که ‌در روستاها کارهای شاقه می‌کند و یا در گوشه‌ای از کشور داغ فرزند دیده است، ‌تجلیل از مقام او‌ست. وقتی به تاریخچة روز مادر دقیق کنیم، مادر را با صلح در یک کانتکس دسته‌بندی می‌کنند. این نشان می‌دهد که صلح و مادر، شالودة ‌زندگی را شکل می‌دهند. ‌تجلیل تجملی در هتل‌های چند‌ستاره، درد مادر پسر‌مرده را دوا نمی‌کند. وقتی صلح در کشور تأمین شود، مادران ما بیشتر از یک روز خواهند داشت و داغ فرزند نخواهند دید؛ و این خود بهترین تجلیل از مقام مادر است.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: