سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۲۷م اسد ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 18 August , 2019

استمرار بن‌بست انتخاباتی

نویسنده : علی نظری - کد خبر : 46091

۲۵ جوزا , ۱۳۹۵

ali nazari


ولسی‌جرگه حداقل ده فرمان تقنینی رییس‌جمهور را ‌رد کرده است، که در این میان، دو فرمان مربوط به ساختار، وظایف و صلاحیت‌های نهادهای انتخاباتی می‌شود. در خصوص رد فرمان‌های تقنینی رییس‌جمهور در مورد تشکیل، وظایف و صلاحیت‌های نهادهای انتخاباتی، برخی از نمایندگان مجلس با استناد به ماده یک‌صدونهم قانون اساسی که می‌گوید «پیشنهاد تعدیل قانون انتخابات، در یک سال اخر دوره تقنینیه، نمی‌تواند در فهرست کار شوراى ملی قرار گیرد» تصمیم در این مورد را غیرقانونی می‌دانند. مجلس اما بدون توجه به این ماده، فرمان رییس‌جمهور را در آجندای کاری‌اش قرار داد و در مورد آن تصمیم گرفت. گروه دیگری از نمایندگان، تصمیم‌گیری در خصوص فرمان اخیر رییس‌جمهور را مغایر با ‌ماده یک‌صدونهم قانون اساسی نمی‌دانند؛ با تأکید بر این‌که این ماده در مورد «پیشنهاد تعدیل قانون انتخابات» صراحت دارد نه در مورد ساختار، وظایف و صلاحیت‌های نهادهای انتخاباتی. ایجاد اصلاحات انتخاباتی به منظور جلوگیری از تکرار تجربه‌ انتخابات‌های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۳، از اصلی‌ترین مواد توافق‌نامه حکومت وحدت ملی و از مهم‌ترین تعهدات رهبران حکومت است. داکتر عبدالله عبدالله، با همین وعده توانست موج اعتراض حامیان انتخاباتی‌اش را فرو بنشاند و در کنار داکتر غنی حکومت وحدت ملی با بنیان نهد. ایجاد کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی با مشارکت نمایندگان هردو تیم شریک در قدرت و برخی از نمایندگان مجلس، به همین منظور انجام شد و این کمیسیون بستۀ پیشنهادی خود را به حکومت تحویل داد. صدور دو فرمان تقنینی توسط رییس‌جمهور به همین منظور ـ‌که هردو از سوی مجلس رد شدندـ نیز تلاشی در جهت به‌سازی روند انتخاباتی و عمل به تعهدات و توافق‌نامه حکومت وحدت ملی است. با این حال این تلاش‌ها تاکنون گرهی از بن‌بست انتخاباتی نگشوده و راهی را برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه، باز نکرده است.

واکنش‌ها به رد این فرمان از سوی مجلس، عموماً منفی است؛ از ارگ ریاست‌جمهوری گرفته تا فیفا و کاربران شبکه‌های اجتماعی، همه به نحوی مجلس را متهم می‌کنند که نمی‌خواهد انتخابات برگزار شود. واکنش ارگ این است که بعد از بررسی‌های حقوقی و مشوره با نهادهای مرتبط، احزاب و نهادهای مدنی، اصلاح نظام انتخابات را پی می‌گیرد. فیفا نیز ‌رد فرمان رییس‌جمهور را «تأسف‌آور» دانسته و از حکومت خواسته است که از مجاری دیگر ـ‌غیر از مجلس نمایندگان‌ـ اصلاح نظام انتخاباتی را اعمال و زمینۀ برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها را مهیا کند. با این حساب، بهتر بود که این اصلاحات از مجرای مجلس نمایندگان صورت می‌گرفت. پارلمان نباید کاری می‌کرد که به بی‌اعتباری بیشتر نظام منتج می‌شود و میدان اعمال غیرقانونی بیشتر را هموار می‌سازد. برای حفظ نظام کنونی، اعمال اصلاحات انتخاباتی حتمی است و تصویب فرمان تقنینی رییس‌جمهور از سوی مجلس، «راهی فراسوی بن‌بست» بود.

از آنجایی که کمیسیون‌های کنونی انتخاباتی افغانستان در نزد اذهان عامه بی‌اعتبار شده‌اند، تصویب فرمان تقنینی رییس‌جمهور در خصوص تشکیل، وظایف و صلاحیت‌های این کمیسیون‌ها، از الزامات و نیازهای جدی و فوری به شمار می‌رود. برگزاری انتخابات شفاف و بااعتبار، به ‌تحکیم پایه‌های دموکراسی در کشور می‌انجامد و اعتبار و عمر نظام سیاسی کشور را تا حدودی تضمین می‌کند. از آنجایی که مجلس خلاف قانون اساسی کشور سال ششم کاری‌اش را سپری می‌کند، آن هم براساس فرمان رییس‌جمهور، اذهان عامه خلاف تصمیم نمایندگان مجلس است. تصور مردم این است که نمایندگان برای دوام کارشان ـ‌حتا اگر غیرقانونی باشدـ بر سر راه اصلاح نظام انتخاباتی و در نهایت برگزاری انتخابات پارلمانی سنگ می‌اندازند.

کمتر اتفاق می‌افتد که اذهان عامه با تصامیم ریاست‌جمهوری هماهنگ باشد، ولی در این خصوص انتظار مردم، تصویب فرمان تقنینی رییس‌جمهور بود. واکنش‌ها به رد این فرمان از سوی مجلس، عموماً منفی است؛ از ارگ ریاست‌جمهوری گرفته تا فیفا و کاربران شبکه‌های اجتماعی، همه به نحوی مجلس را متهم می‌کنند که نمی‌خواهد انتخابات برگزار شود. واکنش ارگ این است که بعد از بررسی‌های حقوقی و مشوره با نهادهای مرتبط، احزاب و نهادهای مدنی، اصلاح نظام انتخابات را پی می‌گیرد. فیفا نیز ‌رد فرمان رییس‌جمهور را «تأسف‌آور» دانسته و از حکومت خواسته است که از مجاری دیگر ـ‌غیر از مجلس نمایندگان‌ـ اصلاح نظام انتخاباتی را اعمال و زمینۀ برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها را مهیا کند. با این حساب، بهتر بود که این اصلاحات از مجرای مجلس نمایندگان صورت می‌گرفت. پارلمان نباید کاری می‌کرد که به بی‌اعتباری بیشتر نظام منتج می‌شود و میدان اعمال غیرقانونی بیشتر را هموار می‌سازد. برای حفظ نظام کنونی، اعمال اصلاحات انتخاباتی حتمی است و تصویب فرمان تقنینی رییس‌جمهور از سوی مجلس، «راهی فراسوی بن‌بست» بود.

 برگزاری انتخابات شفاف و بااعتبار، به ‌تحکیم پایه‌های دموکراسی در کشور می‌انجامد و اعتبار و عمر نظام سیاسی کشور را تا حدودی تضمین می‌کند. از آنجایی که مجلس خلاف قانون اساسی کشور سال ششم کاری‌اش را سپری می‌کند، آن هم براساس فرمان رییس‌جمهور، اذهان عامه خلاف تصمیم نمایندگان مجلس است. تصور مردم این است که نمایندگان برای دوام کارشان ـ‌حتا اگر غیرقانونی باشدـ بر سر راه اصلاح نظام انتخاباتی و در نهایت برگزاری انتخابات پارلمانی سنگ می‌اندازند. کمتر اتفاق می‌افتد که اذهان عامه با تصامیم ریاست‌جمهوری هماهنگ باشد، ولی در این خصوص انتظار مردم، تصویب فرمان تقنینی رییس‌جمهور بود.

دوام نظام سیاسی کنونی و جذب کمک‌های جامعه بین‌المللی، وابسته به اعتبار نظام است و پارلمان باید برای حفظ اعتبار نیم‌بند نظام در نزد اذهان عامه و جامعه بین‌المللی، باید تلاش می‌کرد؛ چه این‌که اعتبار خود پارلمان و نمایندگان مجلس نیز‌ در گرو اعتبار نظام است. دوام مجلس کنونی برای سال هفتم ‌‌در نزد اذهان عامه و جوامع بین‌المللی پذیرفتنی نیست؛ و افغانستان در شرایط کنونی نیاز شدید به کمک‌‌های همین نهادهای بین‌المللی دارد. حکومت وحدت ملی ناگزیر است بن‌بست موجود را بشکند و انتخابات را برگزار کند؛ و راهی که اکنون برای حکومت باقی مانده، مسلماً چیزی نخواهد بود که نمایندگان مجلس انتظارش را داشته باشند. اکنون سوال اصلی این است که آیا انتخابات در تاریخ تعیین‌شده برگزار خواهد شد یا نه؟ و اگر برگزار شود، با کدام کمیسیون‌ها این امر عملی خواهد شد؟ آیا برگزاری انتخابات با کمیسیون‌های کنونی، از سوی مردم پذیرفتنی است؟ به نظر نمی‌رسد که انتخابات با کمیسیون‌های موجود برگزار شود؛ چون نه حکومت ـ‌از جمله ریاست اجرائیه‌ـ ادامۀ کار این کمیسیون‌ها را می‌پذیرد و نه مردم. یافتن راه‌حلی از مجاری دیگر غیر از مجلس، هرچند به نفع هیچ کسی نیست، اما می‌تواند تنهاترین بدیل و تنهاترین راه‌حل شکست ‌بن‌بست کنونی باشد.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: