سال چهارم / شماره : 735 / چهارشنبه / ۱م عقرب ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Wednesday, 23 October , 2019

سه قاف: قتل، قدرت و قانون

نویسنده : مهشید مهجور - کد خبر : 46050

۲۴ جوزا , ۱۳۹۵

Mahsheed Mahjoor (2)


 فیودور داستایوسکی به‌طور ماهرانه‌ای در کتاب پر‌آوازه‌اش «جنایت و مکافات» چندین داستان را در دل یک داستان نهفته است؛ اما اصل داستان روی دانشجویی که نامش راسکلینکف است، می‌چرخد. راسکلینکف به دلیل فقر و وضعیت ناهنجار اطرافش، دست از درس و دانشگاه کشیده ‌و روابطش را با دنیای اطرافش به حداقل رسانده است. ‌به همین دلیل در گوشۀ اتاقش طرح قتل یک پیرزن نزول‌خوار را می‌ریزد‌. بالأخره راسکلینکف پیرزن و خواهرش را که اتفاقی از راه می‌رسد، به قتل می‌رساند. ‌مابقی داستان این است که قاتل چگونه با وجدانش در مورد این قتل کنار می‌آید‌؛ زیرا این یک قتل معمولی به سبب به‌دست‌آوردن مال و منال نیست؛ راسکلینکف این قتل را به دلیل بیزاری از قدرت و قانون مرتکب شده است. داستایوسکی در این کتاب انگیزه‌های قتل و تأثیر آن را بر قاتل به‌طور شگفتی‌انگیزی بر روی کاغذ آورده است، و به این دلیل حتا شاید بشود این کتاب را یک اثر روان‌شناختی محسوب کرد. ‌اگر بعضی ابعاد را در نظر نگیریم، می‌شود «جنایت و مکافات» را یک داستان جنایی و پولیسی نیز دانست. بعضی از صحنه‌ها در این کتاب آن‌قدر زنده هستند که خواننده فکر می‌کند در گوشه‌ای ایستاده است و تمام وقایع را به چشم می‌بیند. در مورد این کتاب می‌شود بسیار نوشت و بحث‌ها کرد؛ اما این مقاله کوتاه به دو نکته در این کتاب اشاره خواهد کرد: چگونه می‌شود انسان‌هایی را که از تضاد «خوب» و «بد» پر هستند، قضاوت کرد؟ و دیگر این‌که راه جنگ با قدرت و قانون مستبدانه چیست؟

 قهرمان اصلی داستان با مرتکب‌شدن این قتل نشان می‌دهد که می‌خواهد به قانونی که با قدرت اعمال شده است، پشت پا بزند. راسکلینکف با این افکارش به آنارشیستی می‌ماند که تنها راه آزادی را گذشتن از قانون و ساختارهای اجتماعی، فرهنگی و مذهبی می‌داند. ‌برای او کسانی که از ‌چنین ساختارها و قوانین پیروی می‌کنند، «شپشی» بیش نیستند. راسکلینکف به این باور است که قدرتمندان قانون را برای کنترل ضعفا نوشته‌اند، در حالی که خود آن قانون‌گذاران هیچ کدام پیرو این قانون‌ها نیست‌.

داستایوسکی در رمان «جنایت و مکافات» انسان‌ها را هم‌زمان گنهکار، پست، معصوم و مهربان به نمایش می‌گذارد؛ مانند بعضی از شخصیت‌های کلیدی داستان: راسکلینکفِ قاتل آخرین پول‌هایش را در اوج تنگ‌دستی خودش به زنی فقیر می‌دهد تا آن را خرج مراسم کفن و دفن همسرش بکند؛ سونیایی که کتاب مقدس و صلیب را از خودش دور نمی‌کند و سخت مذهبی است، به خاطر سیر‌کردن شکم خانواده‌اش خودفروشی می‌کند و سویدریگایلف، پیرمردی شهوت‌پرست که دختری شانزده‌ساله را به عقدش در‌آورده است، بدون هیچ حیله و نیرنگی با مهربانی سرپرستی یتیمان کاترینا را برعهده می‌گیرد.

crime and Punishment-persian

این‌ها نمونه‌هایی از انسان‌های «خاکستری» داستایوسکی در این رمان هستند. ‌خود نویسنده در رابطه به قضاوت در مورد خوب و بد چنین می‌نویسد: «همه در نگرانی به‌سر می‌بردند و حرف یکدیگر را نمی‌فهمیدند. هر‌کس تصور می‌کرد که حقیقت فقط در او خلاصه می‌شود و از مشاهده دیگران عذاب می‌کشید؛ به سینه خود می‌کوفت، می‌گریست و دست‌هایش را به هم می‌مالید. نمی‌دانستند چطور در مورد دیگران قضاوت کنند و نمی‌توانستند به توافق برسند که چه چیز را «شر» و چه چیز را «خیر» به حساب آورند. نمی‌دانستند چه کسی را تبرئه کنند و کی را مقصر به حساب آورند. مردم یکدیگر را در خشمی بی‌معنا می‌کشتند. برای نابودی یکدیگر سپاه درست می‌کردند، همدیگر را سوراخ‌سوراخ و تکه‌تکه می‌کردند، گاز می‌گرفتند و می‌خوردند.» (ص‌۹۷۰) این‌جا داستایوسکی به یک‌دندگی انسان‌ها اشاره می‌کند و این‌که چگونه به آسانی به خود اجازه می‌دهند تا به قضاوت هم بنشینند، در حالی که در خیلی از مواقع فلسفه «خوب» و «بد» می‌تواند این‌قدر نسبی باشد. این نشان می‌دهد که انسان‌ها نه خیلی سیاه‌اند و نه خیلی سفید، و این را باید به خاطر سپرد که می‌شود بعضی اوقات خاکستری بود و این عیب نیست. ‌دوباره سوال این‌جاست که چقدر می‌توان خاکستری بود؟

 داستایوسکی در این کتاب انگیزه‌های قتل و تأثیر آن را بر قاتل به‌طور شگفتی‌انگیزی بر روی کاغذ آورده است، و به این دلیل حتا شاید بشود این کتاب را یک اثر روان‌شناختی محسوب کرد. ‌اگر بعضی ابعاد را در نظر نگیریم، می‌شود «جنایت و مکافات» را یک داستان جنایی و پولیسی نیز دانست. بعضی از صحنه‌ها در این کتاب آن‌قدر زنده هستند که خواننده فکر می‌کند در گوشه‌ای ایستاده است و تمام وقایع را به چشم می‌بیند. در مورد این کتاب می‌شود بسیار نوشت و بحث‌ها کرد؛ اما این مقاله کوتاه به دو نکته در این کتاب اشاره خواهد کرد: چگونه می‌شود انسان‌هایی را که از تضاد «خوب» و «بد» پر هستند، قضاوت کرد؟ و دیگر این‌که راه جنگ با قدرت و قانون مستبدانه چیست؟

 یکی از درون‌مایه‌های دیگر این کتاب، به‌چالش‌کشیدن قدرت است. قهرمان اصلی داستان با مرتکب‌شدن این قتل نشان می‌دهد که می‌خواهد به قانونی که با قدرت اعمال شده است، پشت پا بزند. راسکلینکف با این افکارش به آنارشیستی می‌ماند که تنها راه آزادی را گذشتن از قانون و ساختارهای اجتماعی، فرهنگی و مذهبی می‌داند. ‌برای او کسانی که از ‌چنین ساختارها و قوانین پیروی می‌کنند، «شپشی» بیش نیستند. راسکلینکف به این باور است که قدرتمندان قانون را برای کنترل ضعفا نوشته‌اند، در حالی که خود آن قانون‌گذاران هیچ کدام پیرو این قانون‌ها نیست‌. این انگیزۀ او را در مکالمه‌ای با سونیا می‌شود به خوبی دید: «سونیا، خواستم بدون دلیل منطقی و جنایی بکشم، برای خاطر خودم بکشم، فقط به خاطر خودم. و در این مورد حتا به خودم هم نمی‌خواستم دروغ بگویم. به دلیل کمک به مادر جنایت نکردم. نه، این دروغ است. به این دلیل مرتکب قتل نشدم که بعد از دسترسی پیدا‌کردن اشیا‌ و قدرت، به مردم نیکی کنم. نه، این دروغ است. همین‌طوری کشتم، فقط به خاطر خودم. در آن لحظه بدون شک برایم بی‌تفاوت بود… و پول هم منظور اصلی من نبود. سونیا، وقتی که داشتم مرتکب قتل می‌شدم، چیز دیگری بیش از پول مطرح بود. چیز دیگری را می‌خواستم بفهمم، چیز دیگری مرا به این کار وا داشت: در آن وقت لازم بود بفهمم که آیا من هم مانند همه مردم شپش هستم یا این‌که انسانم؟ آیا من می‌توانم از حد معینی تجاوز کنم یا نمی‌توانم؟ آیا جسارت این را دارم که خم شوم و آنچه را که می‌خواهم، بردارم یا نه؟ آیا موجودی ترسو و بزدلم یا صاحب حق و اختیار هستم؟» (ص‌ ۷۵۳-۷۵۴) این نشان می‌دهد که او نمی‌خواهد تن به این قوانین دست‌ساز و کاذب بدهد و بنابراین دست به عمل رادیکالی چون قتل می‌زند، و با این کارش فکر می‌کند که از سیطره قدرت و قانون بیرون آمده ‌و آزادی‌اش را تمرین کرده است. اما بعدها برای خواننده روشن می‌شود که راسکلینکف در جنگ با قدرت و قانون شکست می‌خورد.

crime and Punishment

 قتل نه، بلکه نفس دلیل راسکلینکف برای این قتل خیلی‌ها با‌ارزش است‌. با این قتل داستایوسکی به خوانندگانش یادآور می‌شود که آن‌ها انسان‌هایی‌اند آزاده، صاحب اختیار و تصمیم‌گیر‌، و با این وجود باید در برابر ظلم و استبداد بایستند و صدای‌شان را در برابر سؤ‌استفاده از قانون و قدرت بلند کنند. ‌چنان‌چه نویسنده در آخر روشن می‌کند، بدیهی است که قتل راه‌حل نیست. تاریخ نشان داده است که قوانین و قدرت استبدادی را می‌توان با «آگاهی» و «مبارزات مستدام مدنی» به چالش کشید و از بین برد. نباید مانند راسکلینکف بی‌گدار به آب زد و دست به عملی «ناسنجیده»، «فوری» و «بد» زد؛ بلکه پایه‌های اعتراض باید محکم و سنجیده باشند تا باشد در «دراز‌مدت» نتیجه مطلوبی بدهد که به نفع عموم باشد. راسکلینکف نیز برای آزادی خودش و رودررویی با قدرتی که قوانینی ظالمانه وضع می‌کرد، باید دست به یک مبارزه متداوم و مصمم می‌زد. ‌در آخر این‌که «جنایت و مکافات» خواننده را با خودش سخت درگیر می‌کند و او را به دنبال جواب سوال‌های دشوار می‌فرستد.

  1. نجیب الله
    ۱۰:۴۸ ق.ظ در جوزا ۲۵م, ۱۳۹۵

    شاید وضعیت راسکلینکف هم مثل وضعیت مردم افغانستان بوده است که قانون فقط بالای طبقه مظلوم و فقیر جامعه لازم الجرا است نه بالای کسانی که قانون را وضع، تصویب و توشیح میکنند.
    در جامعه که قانون بالای همه یک سان تطبیق شود، خشونت و قتل راه منطقی نیست و اما در جامعه که حق انسان از شخص سلب شود، چنانچه میگویند حق خود را باید از دهن شیر گرفت، اینجا مجبورا این کار را انجام باید داد.

دیدگاه‌تان را بنویسید: