سال چهارم / شماره : 735 / چهارشنبه / ۲۰م حمل ۱۳۹۹
Vol No 04, Issue 735, Wednesday, 8 April , 2020

سوزان بی آنتونی

نویسنده : فرزانه - کد خبر : 46048

۲۴ جوزا , ۱۳۹۵

Susan B. Anthony


نخستین پیش‌گامان

«این ما مردم بودیم، ‌نه فقط مردان سفید‌پوست و یا شهروندان سفید‌پوست؛ ‌بلکه همه ما مردم با هم این کشور را ساختیم، ما این کشور را ساختیم نه به امید‌ این‌که به ما آزادی ببخشد؛ بلکه آزادی را برای همه مردم، چه زن و چه مرد و نیز برای فرزندان‌مان تضمین کند. وقتی دولت دموکراتیک جمهوری‌خواه برگه رأی را که یگانه ابزار آزادی است، از زنان دریغ می‌کند، بسیار مسخره است، که با زنان از آزادی صحبت کنیم».

این متن بخشی از سخنرانی‌ زنی است که شصت سال از زندگی‌اش را صرف مبارزه برای «‌ذره‌‌ای از آزادی‌» کرد؛ مبارزه برای حق رأی، حق مالکیت، حق تحصیل و حق طلاق. ‌برای زنان این حقوق از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی محسوب می‌شوند‌ که این زن یک عمر برای آن‌ها جنگید.

 ‌در جوانی آموزگار مدرسه بود، و در همان زمان به جنبش منع مصرف مشروبات الکلی و جنبش الغای برده‌داری پیوست. شغل معلمی و ازدواج‌نکردنش او را به داشتن استقلال و حق فردی زنان آگاه ساخته بود و همین مسأله زمینه‌ای‌ شد‌ برای آغاز مبارزه طولانی‌اش و پیوستن به جنبش آزادی‌خواهی زنان. آنتونی در سال ۱۸۴۸ به جریان معروف سنکافالز پیوست. این جریان مبارزه صلح‌آمیز و مستمر برای رسیدن به حق رأی را مطرح کرد. آنتونی یکی از فعالان برجسته این جریان شد. او در سال ۱۸۵۰ با الیزابت استنتون کیدی آشنا شد‌ که بعدها هردو انجمن حق رأی را تأسیس کردند.

سوزان بی انتونی‌‌‌ خطیب، مبلغ و از هواداران سرسخت حق رأی و از پیش‌گامان جنبش آزادی زنان (‌موج اول فیمینسم) در دهه ۱۸۴۰ در امریکا‌‌ست. ‌آنتونی در ۱۸۲۰ در ایالات ماسا‌چوست متولد شد. در خانواده لیبرال و مسیحی از شاخه کواکر بزرگ شد. ‌در جوانی آموزگار مدرسه بود، و در همان زمان به جنبش منع مصرف مشروبات الکلی و جنبش الغای برده‌داری پیوست. شغل معلمی و ازدواج‌نکردنش او را به داشتن استقلال و حق فردی زنان آگاه ساخته بود و همین مسأله زمینه‌ای‌ شد‌ برای آغاز مبارزه طولانی‌اش و پیوستن به جنبش آزادی‌خواهی زنان. آنتونی در سال ۱۸۴۸ به جریان معروف سنکافالز پیوست. این جریان مبارزه صلح‌آمیز و مستمر برای رسیدن به حق رأی را مطرح کرد. آنتونی یکی از فعالان برجسته این جریان شد. او در سال ۱۸۵۰ با الیزابت استنتون کیدی آشنا شد‌ که بعدها هردو انجمن حق رأی را تأسیس کردند.

 در انتخابات نوامبر ۱۸۷۲ ریا‌ست‌جمهوری سوزان آنتونی با جعمی از زنان به پای صندوق رأی رفتند‌ تا از حق شهروندی‌شان استفاده کنند و رأی دهند؛ اما از آنجا که دادن رأی از سوی زنا‌ن ممنوع بود، آنتونی دستگیر شد و به اتهام سرپیچی از قانون شهروندی علیه او اعلام جرم شد. در دادگاه مجرم شناخته شد‌ و به پرداخت جریمه محکوم گردید. از آن پس سوزان آنتونی به بخش‌های مختلف نیویورک سفر کرد و به اجرای بیانیه و خطابه‌ها پرداخت. در جون ۱۸۷۳ سخنرانی معروفش را با ‌عنوان «مشروعیت حکومت در گرو حق رأی زنان است» ایراد کرد. او در این سخنرانی دولت ایالات متحده را متهم به بی‌عدالتی کرد‌ که زنان را از حق شهروندی‌شان محروم ساخته ‌و با آنان همچو برده رفتار می‌کند. او از زنان خواست تا حقوق فراموش‌شده شهروندی‌شان را به یاد بیاورند و به‌طور خستگی‌نا‌پذیری تا گرفتن حقوق انسانی و شهروندی‌شان مبارزه کنند. آنتونی خود تا پایان عمر در این راه مُصر و ثابت‌قدم ماند. ‌سوزان آنتونی در سال ۱۹۰۶ درگذشت. ۱۴ سال از مرگ سوزان آنتونی گذشته بود‌ که نوزدهمین اصلاحیه قانون اساسی امریکا در سال ۱۹۲۰ به تصویب رسید و زنان حق رأی را به دست آوردند. 

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: