سال چهارم / شماره : 735 / شنبه / ۲۹م سرطان ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Saturday, 20 July , 2019

شیوع مرگ‌های مرموز

نویسنده : رحمت احمدی - کد خبر : 46046

۲۴ جوزا , ۱۳۹۵

Rahmat Ahmadi (2)@


سه روز پیش سه خواهر به‌صورت مرموزی در ولسوالی خروار ولایت لوگر به قتل رسیدند. آن‌ها چهار خواهر بوده‌اند. در این میان یکی از آن‌ها موفق به فرار شده است. جریان از این قرار بوده که این چهار تن برای آوردن خاک سفید به تپه‌ای در قریۀ ‌پنج‌بای رفته بوده‌اند. حین بازگشت دو تن از افراد که گفته می‌شود مسلح نیز بوده‌اند، ‌‌آن‌ها را گرفتار و در نتیجه سه تن آن‌ها را تیرباران می‌کنند. در این گیرودار از این سه فرد یک تن توانسته، از این حادثه جان سالم به‌در ببرد. از همین‌رو چگونگی رویداد را از زبان او نقل کرده‌اند. منابع می‌گویند این دختران از جمله دختران یکی از افراد با‌نفوذ ولسوالی خروار بوده‌اند. هم‌چنان آورده‌اند که از قرار معلوم خانواده مقتولان هیچ دشمنی و کینه‌ای با کسی و یا گروهی نداشته است. واکنش دولت تا دیروز در این مورد تنها به گزارش اخبار اختصاص یافته بود؛ اما دیروز مقامات ‌محلی ولایت لوگر به رسانه‌ها گفته‌اند که احتمالاً این جنایت به ‌دست طالبان رخ داده باشد. در ادامه آمده است، جایی که این سه تن به قتل رسیده‌اند، دولت در آن حضور ندارد.

این قتل در ولایت لوگر، جایی در جنوب کابل، رخ داده است. مقامات محلی لوگر ظاهراً خواسته‌اند سنگینی بار را از دوش خود بردارند و آن را به طالبان تحویل دهند. از همین‌رو آنان عنوان کرده‌اند که این جنایت در جایی خارج از اداره دولت به قوع پیوسته است. با این حال به نظر می‌رسد که قتل‌های مرموز چیزی نیست که تنها در دایره اقتدار طالبان به وقوع بپیوندند. بارها دیده شده است که در چشم‌انداز حاکمیت ‌دولت تعدادی از افراد ایستاده‌اند و کسانی را نیز کشته‌اند. در این اواخر مردم شاهد ماجرا‌‌هایی بوده‌اند که ربط معنا‌داری به حادثه لوگر دارند و نه‌تنها در ساحۀ حاکمیت طالبان رخ نداده، بلکه در مرکز اقتدار سیاسی این نظام رخ داده است. روی همین حساب کافی است اندکی به اخبار روزنامه‌ها و صفحات اجتماعی مراجعه کنیم. در همین زمینه، چندی پیش جوانی شب‌هنگام در ناحیه ۶ کابل به‌صورت مرموزی به قتل رسید. کاربران نظر داده بودند که در این ناحیه چند شب‌ قبل‌تر نیز قتلی به همین سیاق رخ داده بوده است. نیز گفته می‌شود، در ماه مبارک رمضان گروپ‌های مسلح ‌نیمۀ ‌شب شروع به تاراج اموال عمومی می‌کنند. غیر از این چند روز پیش دانشجویی در ولایت هرات چاقو خورد و جان داد. دشواری کار در این است که تعداد‌ زیادی از این رویدادها رسانه‌ای نشده و پولیس نیز در این زمینه‌ها سکوت کرده و هیچ اطلاعی را با مردم در میان نمی‌گذارد. این‌گونه سهل‌انگاری و بی‌توجهی در امر مبارزه با بزهکاران گاهاً صبر مردم را لب‌ریز کرده و آنان را به سرک‌ها کشانده است؛ زیرا افراد مسئول حفظ امنیت، غیرپاسخ‌گو و مسئولیت‌ناشناس‌اند. این چیزی است که دانشجویان ولایت هرات نیز در مظاهره خود آورده بودند. آنان از بی‌توجهی مقامات شکایت داشته و خواهان این بودند که قاتلان ‌مجازات شوند.

وضعیت خوب نیست، فقر بیداد می‌کند و مردم نانی برای خوردن ندارند. از همین‌رو ایمان‌شان را نیز از دست داده‌اند. مؤمن‌بودن به این‌که جان آدمی حرمت دارد، دیگر بازار خریدی در این کشور ندارد. گرسنگی همه را از یادها برده و ناکار کرده است. در نتیجه مردم به جان هم افتاده و یکدیگر را می‌جوند. راه‌ها از وجود دزدان بسته شده‌اند. دزدان و راه‌زنان به‌صورت فزاینده‌ای هر‌روز بر تعدادشان افزوده می‌شود. این وضعیت امینت عمومی را به خطر انداخته است. در حال حاضر وضع به‌گونه‌ای آشفته است که هیچ فردی یقین ندارد که به سلامت به مقصد برسد. افزون بر این‌ها، وضعیت کابل مرکز افغانستان به‌گونه‌ای درهم‌و‌برهم است که هیچ کسی شب‌ها در کوچه‌ها با خاطر آسوده گذر کرده نمی‌تواند. بیم ناشی از خطر تاراج‌شدن و چاقو‌خوردن، آرام و قرار را از ما گرفته است. در شرایطی که همه ترس و بی‌اعتمادی را زندگی می‌کنند، دولت ساکت است و هیچ راه‌حل‌ نجات‌بخشی ‌روی دست ندارد. مردم کار می‌خواهند.

در هر‌حال مسأله نگران‌کننده است. مردم دیگر در هیچ جای این کشور امنیت جانی و مالی ندارند. هم ‌در جایی که طالب لگام رهبری را در دست دارد، مردم تاراج می‌شوند و هم در جایی که نشانه‌هایی از حضور دولت به چشم می‌آید ‌مردم با خاطر آسوده نه به جایی رفته می‌توانند و نه در خانۀ خود زندگی آرام می‌توانند. وضعیت خوب نیست، فقر بیداد می‌کند و مردم نانی برای خوردن ندارند. از همین‌رو ایمان‌شان را نیز از دست داده‌اند. مؤمن‌بودن به این‌که جان آدمی حرمت دارد، دیگر بازار خریدی در این کشور ندارد. گرسنگی همه را از یادها برده و ناکار کرده است. در نتیجه مردم به جان هم افتاده و یکدیگر را می‌جوند. راه‌ها از وجود دزدان بسته شده‌اند. دزدان و راه‌زنان به‌صورت فزاینده‌ای هر‌روز بر تعدادشان افزوده می‌شود. این وضعیت امینت عمومی را به خطر انداخته است. در حال حاضر وضع به‌گونه‌ای آشفته است که هیچ فردی یقین ندارد که به سلامت به مقصد برسد. افزون بر این‌ها، وضعیت کابل مرکز افغانستان به‌گونه‌ای درهم‌و‌برهم است که هیچ کسی شب‌ها در کوچه‌ها با خاطر آسوده گذر کرده نمی‌تواند. بیم ناشی از خطر تاراج‌شدن و چاقو‌خوردن، آرام و قرار را از ما گرفته است. در شرایطی که همه ترس و بی‌اعتمادی را زندگی می‌کنند، دولت ساکت است و هیچ راه‌حل‌ نجات‌بخشی ‌روی دست ندارد. مردم کار می‌خواهند. اشرف غنی به مردم گفته بود که روی سفره‌شان نان می‌آورد. تا‌کنون که دو سال از عمر سامان سیاسی او می‌گذرد، در این زمینه هیچ اقدامی که روی زندگی عملی مردم تأثیر داشته باشد، صورت نگرفته است. سودای دست‌یابی به نان و زندگی بهتر، مردم را آواره کرده و ‌کسانی که این‌جا مانده‌اند، دغدغه نان تعدادی از آن‌ها را تبدیل به گدا و دزد کرده است. در یک کلام، اسکلیت این جامعه در حال ‌پاشیدن است.

در نهایت این‌که‌ دولت مسئول تأمین امنیت جان، مال و ناموس شهروندان است. هرگاه کسی بیاید و مسئولیت را به دوش افراد غیرمسئول و تروریستان بیندازد، رفتاری غیر‌مسئولانه انجام داده است. از ضعف و ناکار‌آمدی سیاست‌مداران موجود است که طالب در این جامعه رشد کرده، از مردم ‌‌سربازگیری کرده و در نهایت سینه مردم را نشانه می‌روند. از سویی ‌هم، اگر دولت راجع به امنیت عمومی و اشتغال‌زایی در کشور اندیشه نکند، بدون شک قتل، دزدی و راه‌گیری به شیو‌ه‌ای از معیشت تبدیل خواهد شد. بناءً اگر شرایط دست‌نخورده باقی بماند، بدون شک میزان قتل‌های مرموز از این ‌هم افزایش پیدا خواهد کرد. امروز اگر سه خواهر در لوگر در بیچاره‌ترین حالت جوانی‌‌شان را از دست داده‌اند و دانشجویی در هرات آرزوهایش را با خود به گور برده است، فردا تعدادی دیگر‌ جوان‌مرگ شده و آرزوهای‌شان برباد خواهد شد.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: