سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۳۱م سنبله ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 22 September , 2019

ژیو‌پولیتیک‌های جدید چین، هند و پاکستان-۲

نویسنده : ترجمۀ سلیم شفیق - کد خبر : 46045

۲۴ جوزا , ۱۳۹۵

China-India-Pakistan


اشاره:

پژوهش‌کده/اندیشکده شورای روابط خارجی در سال ۱۹۲۱ در امریکا تأسیس شده است. این نهاد بیش از نیم قرن‌ سهم اساسی در شکل‌گیری مفاهیم بنیادی سیاست خارجی ایالات متحده داشته است. دفتر مرکزی این نهاد پژوهشی و فکری در نیویورک و دارای شعبه‌ای در واشنگتن دی.سی. است و عمدتاً مشوره‌ها و توصیه‌هایی را در قالب طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی به مقام‌های رسمی در کاخ سفید و دیگر بخش‌های حکومت و دولت امریکا ارائه می‌کند که در نهایت در شکل‌گیری سیاست خارجی این کشور در بخش‌های مختلف مورد کاربرد قرار می‌گیرند. اکثر پژوهشگرانی که در این مرکز فعال‌اند، سیاست‌مداران و دیپلمات‌های پیشین و افراد تحصیل‌کرده و متخصص در زمینۀ سیاست خارجی‌اند که کارنامه و فعالیتی در کشورهای مختلف جهان دارند. مطلبی که در چند بخش در روزنامۀ جامعۀ باز منتشر خواهد شد، نتیجۀ یکی از بحث‌های اخیر این مرکز دربارۀ افغانستان است. کسانی که در این بحث شرکت کرده‌اند، تجربۀ فعالیت در بخش‌های مختلف دیپلماتیک و نظامی در ۱۴ سال گذشته در افغانستان داشته‌اند و از این جهت مهم است تا در اختیار مخاطبان نیز قرار گیرد. ویدیوی این بحث در وب‌سایت مرکز شورای روابط خارجی قابل دسترس است.

در ماه می ۲۰۱۶، برنامۀ آسیای شورای روابط خارجی نشستی را دربارۀ ژیوپولیتیک‌های جدید آسیای جنوبی برگزار کرد. خلاصۀ این بحث در سه بخش در روزنامه جامعه باز منتشر می‌شود. بحث‌های تفصیلی مطرح‌شده در نشست، طی روزهای آینده منتشر خواهد شد.

بخش دوم

یک‌پارچگی منطقه و پل‌زدن اختلافات

‌بسیاری از منابع اصطکاک در آسیای ‌میانه ‌و همین‌طور هند و اقیانوسیه، ریشه‌های اقتصادی دارند. این ریشه‌ها شامل برنامۀ بلندپروازانۀ «یک کمربند، یک جادۀ» چین برای ایجاد مناسبات تجاری زمینی در سراسر آسیای میانه و مسیرهای دریایی در سراسر اقیانوس هند؛ برنامه‌ریزی چین در سرمایه‌گذاری ۴۶ میلیارد دالری کریدور اقتصادی در پاکستان؛ و تلاش‌های هند برای عمیق‌ترکردن مناسبات تجاری‌اش در جنوب‌شرق آسیا، و به میزان محدودی با همسایگان شمالی‌اش است. همۀ این برنامه‌های تجاری، از چند جاده و راه‌آهن جدید تا بندرهای آب‌ عمیق و جریان تجارت می‌توانند اقتصادهای منطقه را تقویت کنند و همسایگان خسته را به هم نزدیک‌تر‌. پنل دوم، برنامه‌های اقتصادی چین برای منطقه را بررسی کردند و این‌که چگونه ایالات متحده و کشورهایی در آسیای جنوبی، با این برنامه تعامل کنند.

سو زیائو هویی، پژوهشگر مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در مؤسسۀ مطالعات بین‌المللی چین تأکید کرد که طرح «یک کمربند، یک جاده» در قلب همۀ آنچه قرار دارد که یک کالای عمومی را فراهم می‌کند. سو می‌گوید، آوردن ثبات پایدار به منطقه، مستلزم «توسعۀ منطقه» است. از آنجایی که توسعه به مفهوم رسیدگی به نیاز برای سرمایه‌گذاری تخمینی ۲٫۶ تریلیون دالر تا سال ۲۰۲۰ است، چین میلیاردها دالر و مجموعه‌ای از سازمان‌ها را برای این مشکل به‌راه انداخته است؛ از بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیایی تا بانک جدید توسعه برای کریدور اقتصادی چین و پاکستان.

برای برخی‌ها همانند دانیال اف. فیلدمن، فرستادۀ ویژۀ پیشین ایالات متحده برای افغانستان و پاکستان، پروژۀ «یک جاده، یک کمربند» چین، متمم تلاش‌های یک‌پارچه‌ساز ایالات متحده در منطقه است. او گفت: «فکر می‌کنم که این پروژه بسیاری بلندپروازی‌هایی را برآورده می‌کند که ما در پروژه راه‌ ابریشم جدید طرح کرده‌ایم‌».مارک گراسمن، فرستادۀ ویژۀ پیشین ایالات متحده برای افغانستان و پاکستان نیز تأکید کرد، اگر سرمایه‌گذاری‌های تازه به انرژی، شغل، رشد و «امنیت انسانی» بیشتری منجر شود، این کار به فراهم‌کردن امنیت واقعی نیز کمک خواهد کرد. گراسمن گفت: «این یک‌پارچگی اقتصادی … حوزه‌هایی وجود دارد که چین، هند، پاکستان و ایالات متحده می‌توانند مشترکاً روی آن کار کنند‌». همانند او، دیگر شرکت‌کنندگان با توجه به توانایی چین برای فراهم‌کردن ده‌ها میلیارد دالر در سرمایه‌گذاری‌های برنامه‌ریزی‌شده، بدبینی‌هایی را بیان داشتند. اما واقعیت این است که پکن در فاصلۀ چندساله، سرمایه‌گذاری کاملی را هم‌ به‌لحاظ اقتصادی و هم به‌لحاظ دیپلماتیک در منطقه انجام داده، به‌ویژه در حالی‌که ایالات متحده تلاش می‌کند دخالتش را در افغانستان کاهش دهد، یک کار خوشایند است.

افزون بر این، سو یادآورد شد که تلاش‌های چین، چه از طریق بانک‌های جدید یا برنامه‌های سرمایه‌گذاری، به مفهوم «خارج‌کردن ایالات متحده از آسیا» نیست، بلکه عمیق‌کردن همکاری منطقه‌ای است. خانم سو گفت که چهارچوب‌های منطقه‌ای همانند کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا (CICA)، همکاری چندجانبه را در محور دستور کار منطقه‌ای قرار داده است. البته ‌ایالات متحده از سال‌ها پیش، برنامۀ خودش را برای یک‌پارچگی آسیای میانه در منطقه (معروف به ابتکار راه ابریشم جدید) برای تقویت ثبات افغانستان، به‌ویژه پس از کاهش حضور بین‌المللی در این ‌کشور داشته است. سو گفت، در حالی‌که همۀ این دیدگاه‌ها به‌ویژه در مقایسه با تلاش‌هایی با بودجۀ چین با ورشکستگی همراه شده، برنامه‌های دوگانه، منبعی برای تنش نبوده‌اند: «چین باور دارد که اگر ایالات متحده می‌خواهد بخشی از این باشد، این خبر خوبی است.»

جایات پراساد، مدیرکل مؤسسۀ مطالعات و تحلیل دفاعی یادآور شد که برای هند نیز برنامه‌های بزرگ چین الزاماً ناخوشایند نیست. این‌که یک‌هزار سال پیش، هند و چین در جنوب‌شرق آسیا در کارهم قرار گرفتند، «نه در غلبه‌کردن بر هم، بلکه بر‌اساس فرهنگ و تجارت.» امروز هند بار دیگر در تلاش مناسبات دیپلماتیک و تجاری نزدیک‌تر با کشورهای جنوب‌شرق آسیاست، هم‌چنانی‌ که چین این روند را دنبال می‌کند. با این حال ابتکار «یک جاده، یک کمربند» چین، هند را کنار نهاده است. او پیشنهاد می‌کند که یک روش برای کاهش نگرانی‌های هند، پیوستن به پروژه‌های چین در منطقۀ بزرگ‌تر دِلتای مِکونگ است. پراساد گفت: «تلاقی دوبارۀ هند و چین برای موفقیت پروژه‌های چین مهم است.»

شاهد جاوید بورکی، وزیر پیشین دارایی پاکستان پیشنهاد کرد، در واقع برای این‌که یک‌پارچکی اقتصادی آسیای جنوبی و مرکزی به واقعیت مبدل شود، هند نقش پیشرو را برعهده گیرد. مشارکت هند به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد و پرجمعیت‌ترین کشور آسیای جنوبی، حیاتی است. او گفت: «مگر این‌که لنگر اقتصادی پیش‌بینی و تخیل را نشان دهد، هیچ پروژۀ منطقه‌ای نمی‌تواند جهش داشته باشد.» در غیر این ‌صورت، سرمایه‌گذاری بزرگ چین، به‌ویژه در پاکستان، تنها پاکستان را از آسیای جنوبی جدا خواهد کرد. پراساد موافق بود که «هند ناگزیر است بازی‌اش را کنار بگذارد» ولی یادآور شد که «لجاجت» پاکستان برای جلوگیری از دسترسی زمینی میان هند و افغانستان، لزوماً به مفهوم «بهتربودن برنامه‌های دومی است‌». بی‌میلی پاکستان هم‌چنین هزینۀ شانس پاکستان برای داشتن شاهراه تدارکاتی را در بر دارد.

وقتی دربارۀ یک‌پارچگی منطقه‌ای پرسیده شد که اقتصاد را شامل نیست، پراساد به یک فرصت بزرگ برای همکاری بیشتر اشاره کرد: مسایل مرزی که مستقماً چین و جنوب و جنوب‌شرق آسیا را متأثر می‌کند. او یادآور شد، سه رودخانۀ بزرگ آسیای جنوبی از چین سرچشمه می‌گیرند، ولی در عین‌حال کشورهای منطقه به سختی در مورد مدیریت رودخانه‌ها همکاری می‌کنند. او گفت، حالا که تغییرات آب‌وهوایی، یخچال‌های طبیعی در فلات تبت را ذوب می‌کند و الگوهای موسمی را در شبه‌قاره تغییر می‌دهد، همکاری حیاتی است: «تغییرات آب‌وهوایی بر آب، انرژی و غذا تأثیر می‌گذارد‌».

 سو یادآورد شد که تلاش‌های چین، چه از طریق بانک‌های جدید یا برنامه‌های سرمایه‌گذاری، به مفهوم «خارج‌کردن ایالات متحده از آسیا» نیست، بلکه عمیق‌کردن همکاری منطقه‌ای است. خانم سو گفت که چهارچوب‌های منطقه‌ای همانند کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا (CICA)، همکاری چندجانبه را در محور دستور کار منطقه‌ای قرار داده است. البته ‌ایالات متحده از سال‌ها پیش، برنامۀ خودش را برای یک‌پارچگی آسیای میانه در منطقه (معروف به ابتکار راه ابریشم جدید) برای تقویت ثبات افغانستان، به‌ویژه پس از کاهش حضور بین‌المللی در این ‌کشور داشته است. سو گفت، در حالی‌که همۀ این دیدگاه‌ها به‌ویژه در مقایسه با تلاش‌هایی با بودجۀ چین با ورشکستگی همراه شده، برنامه‌های دوگانه، منبعی برای تنش نبوده‌اند: «چین باور دارد که اگر ایالات متحده می‌خواهد بخشی از این باشد، این خبر خوبی است.»

گزینه‌های سیاست ایالات متحده برای باثبات‌کردن منطقه

هرچند چین و کشورهای آسیای جنوبی و مرکزی، نقش پیشرویی را در یک‌پارچگی/ادغام اقتصادی و آیندۀ معماری امنیتی منطقه بازی خواهند کرد، حوزه‌های روبه‌افزایش بزرگی در سیاست‌گذاری ایالات متحده در آسیای جنوبی وجود دارد. به‌طور کلی، مقام‌های پیشین حاضر در این نشست، هنگام ارزیابی این‌که چگونه واشنگتن باید به منطقه و تلاش‌های اخیر چین پاسخ دهد، در اردوگاه‌های جداگانه قرار گرفتند. برای برخی‌ها همانند دانیال اف. فیلدمن، فرستادۀ ویژۀ پیشین ایالات متحده برای افغانستان و پاکستان، پروژۀ «یک جاده، یک کمربند» چین، متمم تلاش‌های یک‌پارچه‌ساز ایالات متحده در منطقه است. او گفت: «فکر می‌کنم که این پروژه بسیاری بلندپروازی‌هایی را برآورده می‌کند که ما در پروژه راه‌ ابریشم جدید طرح کرده‌ایم‌».

شاهد جاوید بورکی، وزیر پیشین دارایی پاکستان پیشنهاد کرد، در واقع برای این‌که یک‌پارچکی اقتصادی آسیای جنوبی و مرکزی به واقعیت مبدل شود، هند نقش پیشرو را برعهده گیرد. مشارکت هند به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد و پرجمعیت‌ترین کشور آسیای جنوبی، حیاتی است. او گفت: «مگر این‌که لنگر اقتصادی پیش‌بینی و تخیل را نشان دهد، هیچ پروژۀ منطقه‌ای نمی‌تواند جهش داشته باشد.» در غیر این ‌صورت، سرمایه‌گذاری بزرگ چین، به‌ویژه در پاکستان، تنها پاکستان را از آسیای جنوبی جدا خواهد کرد. پراساد موافق بود که «هند ناگزیر است بازی‌اش را کنار بگذارد» ولی یادآور شد که «لجاجت» پاکستان برای جلوگیری از دسترسی زمینی میان هند و افغانستان، لزوماً به مفهوم «بهتربودن برنامه‌های دومی است‌». بی‌میلی پاکستان هم‌چنین هزینۀ شانس پاکستان برای داشتن شاهراه تدارکاتی را در بر دارد.

مارک گراسمن، فرستادۀ ویژۀ پیشین ایالات متحده برای افغانستان و پاکستان نیز تأکید کرد، اگر سرمایه‌گذاری‌های تازه به انرژی، شغل، رشد و «امنیت انسانی» بیشتری منجر شود، این کار به فراهم‌کردن امنیت واقعی نیز کمک خواهد کرد. گراسمن گفت: «این یک‌پارچگی اقتصادی … حوزه‌هایی وجود دارد که چین، هند، پاکستان و ایالات متحده می‌توانند مشترکاً روی آن کار کنند‌». همانند او، دیگر شرکت‌کنندگان با توجه به توانایی چین برای فراهم‌کردن ده‌ها میلیارد دالر در سرمایه‌گذاری‌های برنامه‌ریزی‌شده، بدبینی‌هایی را بیان داشتند. اما واقعیت این است که پکن در فاصلۀ چندساله، سرمایه‌گذاری کاملی را هم‌ به‌لحاظ اقتصادی و هم به‌لحاظ دیپلماتیک در منطقه انجام داده، به‌ویژه در حالی‌که ایالات متحده تلاش می‌کند دخالتش را در افغانستان کاهش دهد، یک کار خوشایند است. اِیوان اس. مدیروس، مدیرکل ارشد پیشین آسیا در شورای امنیت ملی ایالات متحده و مدیر اجرایی کنونی گروه یوروآسیا یادآور شد: «این واقعیت که چین تمایل دارد پوستۀ بیشتری را در این بازی بگذارد، برای مناسبات چین و ایالات متحده کاملاً مثبت بوده است‌».

منبع: اندیشکدۀ شورای روابط خارجی

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: