سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۳۱م سنبله ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 22 September , 2019

آن‌سوی پایتخت

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 46016

۲۳ جوزا , ۱۳۹۵

beyond the capital


غزنی

۸ طالب در غزنی کشته شدند

مقام‌های امنیتی در کشور از کشته‌شدن ۸ طالب مسلح در ولایت غزنی خبر داده‌اند.

وزارت داخله در خبرنامه‌‌ای که روز شنبه (۲۲ جوزا) به رسانه‌ها فرستاده‌، گفته است که این طالبان شب گذشته زمانی کشته شدند که بالا پوسته‌های امنیتی در این ولایت حمله کرده بودند. در خبرنامه آمده است که طالبان بعد از چند ساعت درگیری با نیروهای امنیتی شکست خوردند و ‌علاوه بر ‌۸ کشته، ۳ تن دیگر‌شان نیز زخمی شدند. به قول خبرنامه، در این درگیری از نزد طالبان سه ماین بشکه‌‌ای ضد وسایط، ۵ قبضه بمب دستی، دو فیر مرمی راکت و مقداری مهمات دیگر نیز به دست نیروهای امنیتی آمده‌اند. وزارت داخله گفته است که نیروهای امنیتی در این نبرد، آسیبی ندیده‌اند.

ولایت غزنی در این اواخر شاهد نا‌امنی‌های گسترده‌‌ ا‌ست. هفتۀ گذشته طالبان مسلح بالای دادگاه استیناف این ولایت حمله کرده و چندین نفر را کشتند. دو روز قبل نیز افراد ‌گروه طالبان ۱۱ مسافر را در این ولایت ربودند.

……………………

ننگرهار

فرمانده امنیه ولسوالی هسکه‌مینه ‌کشته شد

در نتیجه حمله افراد گروه داعش در ولسوالی هسکه‌مینه ولایت ننگرهار، فرمانده امنیه این ولسوالی همراه با پنج پولیس دیگر کشته شدند.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار روز شنبه (۲۲ جوزا) به کلید گفته است که این حمله جمعه‌شب رخ داده است که در نتیجۀ آن ۲۰ تن از اعضای داعش نیز کشته و زخمی شده‌اند. وی افزوده است: «گروه داعش بالای ساختمان قوماندانی امنیه ولسوالی هسکه‌مینه حملات گروهی انجام دادند که در پی آن ۱۳ فرد مسلح این گروه کشته و ۷ تن دیگر‌شان زخمی شدند». به گفتۀ وی: «در نتیجه این درگیری به شمول شاه‌محمود، قوماندان امنیه این ولسوالی، پنج منسوب امنیتی افغان کشته و شش تن دیگر‌شان زخمی شدند».

ننگرهار یکی از ولایات ناامن کشور به حساب می آید که گروه های هراس افگن ازجمله طالبان و داعش درآن فعالیت دارند.

………………………..

‌دانشجویان دانشگاه هرات تظاهرات کردند

صدها تن از دانشجویان و باشندگان ولایت هرات، در اعتراض به کشته‌شدن یک دانشجو در مرکز این شهر، روز شنبه (۲۲ جوزا) در مقابل ساختمان ولایت هرات تجمع کرد‌ند.

معترضان با حمل جنازه دانشجوی کشته‌شده بر شانه‌های‌شان، خواهان کیفری‌شدن عاملان این رویداد شدند. آنان به حکومت هشدار داد‌ند که اگر به خواست‌های‌شان توجه نشود، در‌وازه ولایت را خواهند بست.

از سویی هم محمد‌آصف رحیمی، والی ولایت هرات به محل تجمع معترضان رفته ‌و به آنان وعده داد‌ که عاملان این رویداد بازداشت خواهند شد. وی گفت‌: «به شما عزیزان اطمینان می‌دهم از ساعت و دقیقه‌ای که این جنایت انجام شده ‌است، پولیس ولایت هرات جداً وارد اقدام شده و در قدم اول چهار تن و براساس گفته قوماندان امنیه هرات شش تن عاملان و محرکان دستگیر شده و به پنجه قانون سپرده شده‌اند».

شام روز پنج‌شنبه افراد ناشناس یکی از دانشجویان دانشگاه هرات را در منطقه قول‌اردوی شهر هرات به وسیله چاقو به قتل رسانده و سه تن دیگر‌ را زخمی کرده‌اند.

فرمانده امنیه ولایت هرات گفته است که احتمال آن می‌رود که دستان بزرگی در این حادثه دخیل باشند.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: