سال چهارم / شماره : 735 / چهارشنبه / ۱م عقرب ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Wednesday, 23 October , 2019

دانشگاه کابل و تداعیات تلخ آن!

نویسنده : ظاهر مفکر - کد خبر : 46008

۲۳ جوزا , ۱۳۹۵

zaher Mofaker


کارکرد ذهن آدمی به‌گونه‌ای است که اشتغال آگاهانه و علاقه‌مندی عامدانه‌ نسبت به رویداد روز و اتفاقات جدید دارد. شاید به این دلیل که رخدادهای تازه، تأثیرگذاری بیشتر و بارزتر بر زندگی انسان‌ها دارد؛ به عبارت دیگر در شکل‌دهی شانس‌ها ‌یا‌ به‌وجودآمدن بدبختی‌ها، رد پای رویدادهای جدید را محسوس‌تر می‌توان دید. از این منظر تظاهرات دانشجویان کابل و طرح خواست تعطیلی تدریس در جریان ماه مبارک رمضان، اتفاق تازه‌ای است که به‌طور طبیعی ذهن ما را به خود مشغول داشته است. این تظاهرات از این حیث که تازه‌ترین «تداعی» ما از دانشگاه کابل را تشکیل می‌دهد، نیز حایز اهمیت بوده و آکنده از الزام اندیشیدن است.

سخن‌گفتن از نقش تداعی‌کنندگی این تظاهرات، لابد لازمه پرداختن و خالی از نتیجه نبود که به آن اشاره شد. برای بازکردن و توضیح این فایده می‌توان چنین نوشت: برای درک اهمیت و دریافت ماهیت یک امر اجتماعی، راه‌ها و شیوه‌های گوناگونی وجود دارد. یکی از متدهای مناسب برای اندیشیدن و تحلیل یک پدیدار و «امر» اجتماعی این است که بدانیم با چه اموری پیوند ذهنی دارد و به سخن سرراست‌تر، تداعی‌کننده و به یادآورنده چه‌چیزها‌ست. از این منظر یکی از طریقه‌های فهم اهمیت و اثرگذاری دانشگاه کابل، توجه و تمرکز به تداعیات آن است. پس، پرسش‌های خود را ‌این‌گونه مطرح می‌کنیم که آیا دانشگاه کابل مانند دانشگاه‌ها و مراکز علمی در کشورهای دیگر، تداعی‌کننده تولید دانایی و آفرینش آگاهی مدرن بوده است و یا خیر؟ دانشگاه‌های موجود در کشورهای دیگر را با راه‌اندازی مطالعات مستمر، پایه‌گذاری پویش‌های پیگر و بنیان‌نهادن جدال‌های جدی در باب بازاندیشی موضوعات مورد نیاز و موارد مبتلابه می‌شناسیم و به یاد می‌آوریم. دانشگاه کابل باب کدام مبحثی را گشوده‌ است؟ اگر دور هم نرویم، اندیشیدن به دانشگاه‌های موجود در کشورهای همسایه‌، ذهن ما را به سمت اندیشیدن و به‌خاطرآوری آفرینش آثار ارزنده و گران‌سنگ علمی، می‌کشد. اندیشیدن به دانشگاه کابل، کلید به‌خاطرآوری کدام کتاب‌های تولید‌شده در افغانستان است؟ دانشگاه‌های دیگر، تداعی‌کننده تولید و توسعه تیوری‌های تازه‌اند و بطلان و بی‌اعتباری بسیاری از نظریه‌های پذیرفته‌شده (‌در گذشته) را در تاق تداعی می‌چینند. دانشگاه کابل افتخار تولید کدام نظریه نو و دست‌کم‌ امتیاز کدام نقد و نو‌اندیشی در عرصه مشخص را در کارنامه تداعی‌کنندگی خود دارد؟

با این مقدمه، به چند مورد مشهور از تداعیات دانشگاه کابل اشاره و اکتفا می‌شود:

یکم ـ‌ تظاهرات به منظور تعطیلی و توقف تدریس: به زبان جاری‌سازی عبارت دانشگاه کابل، ناخواسته و ندانسته ما را به یاد تازه‌ترین تظاهرات دانشجویان کابل می‌اندازد. محتوا و مقصد این تظاهرات مشخص است: تا حلول عید فطر، دانشگاه تعطیل گردد. استدلال این دانشجویان هم واضح و مشخص بود: بدحجابی دوشیزه‌های دانشجو بنیاد بطلان روزه را فراهم می‌آورد. نظر به ادعای این تظاهرات‌کنندگان، پاس‌داشت ارزش‌های اعتقادی اساسی‌ترین انگیزه شکل‌دهی چنین تظاهرات را تشکیل داده‌ بود. واقعاً به حال چنین درک دینی و چنین بلاهتی باید گریست و از چنین استلالی باید به‌شدت شرمید. از حالا معلوم و مشخص است که از این‌دست دانشجویان پس از فراغت چه چشم‌داشتی باید داشت!

دوام سبک سنتی و تدریس جزوه‌های دوران ظاهرشاهی: تأکید بر حفظ متن جزوه‌هایی که کوچک‌ترین آثار آبدیت و امروزی‌شدن را نمی‌توان در آن‌ها یافت، از عتیقه‌های علمی دیگری است که در دانشگاه کابل به وفور و وضوح می‌توان یافت. چنین سبک درسی مبتنی بر حفظ و توأم با خشونت‌ورزی استاد‌ان در برابر پرسش‌های دانشجویان سبب شده که فضای فهم روز تا روز تنگ‌تر شود و هیچ مجالی برای پرسش‌انگیزی، کاوش و کنجاوی پدید نیاید.

دوم ـ شعار «زنده‌باد داعش»: وقتی اولین آثار وجود داعشی‌ها در افغانستان پدیدار شد، واکنش بخشی از دانشجویان دانشگاه کابل خود را در قالب شعار زنده باد داعش نشان داد؛ شعاری که هنوز نقش و نشان آن بر دیوار دانشگاه باقی است. آن زمان داعش هویت و ماهیت مبهم نداشت که بتوان به‌گونه‌ای چنین شعاری را توجیه کرد. طبیعی است که در عصر انفجار اطلاعات، مشت چنین گروه‌هایی زود باز می‌شود و هویت‌شان هویدا. ‌از همین جهت پیش از نوشته‌شدن چنین شعاری بر دیوار دانشگاه کابل، نهان نمانده بود که داعش در مقام عمل رویکرد تروریستی دارد. در مقام نظر نیز، رهیافت رادیکال و تفسیر خشونت‌جویانه‌ این گروه از چشم رسانه‌ها به دور نمانده ‌بود.

سوم ـ شعار «مرگ بر دموکراسی» و «مرگ بر حقوق بشر»: برافراشتن پرچم مخالفت علیه مظاهر مدرن امروزی از آدرس یک نهاد‌ به ظاهر مدرن آموزشی، یکی دیگر از مزایای منحصر‌به‌فرد و افتخارات استثنایی متعلق به دانشگاه کابل است. دانشجویان این دانشگاه بودند که علیه دموکراسی و حقوق بشر شعار مرگ و مخالفت سر دادند.

اگر دور هم نرویم، اندیشیدن به دانشگاه‌های موجود در کشورهای همسایه‌، ذهن ما را به سمت اندیشیدن و به‌خاطرآوری آفرینش آثار ارزنده و گران‌سنگ علمی، می‌کشد. اندیشیدن به دانشگاه کابل، کلید به‌خاطرآوری کدام کتاب‌های تولید‌شده در افغانستان است؟ دانشگاه‌های دیگر، تداعی‌کننده تولید و توسعه تیوری‌های تازه‌اند و بطلان و بی‌اعتباری بسیاری از نظریه‌های پذیرفته‌شده (‌در گذشته) را در تاق تداعی می‌چینند. دانشگاه کابل افتخار تولید کدام نظریه نو و دست‌کم‌ امتیاز کدام نقد و نو‌اندیشی در عرصه مشخص را در کارنامه تداعی‌کنندگی خود دارد؟

چهارم ـ دوام سبک سنتی و تدریس جزوه‌های دوران ظاهرشاهی: تأکید بر حفظ متن جزوه‌هایی که کوچک‌ترین آثار آبدیت و امروزی‌شدن را نمی‌توان در آن‌ها یافت، از عتیقه‌های علمی دیگری است که در دانشگاه کابل به وفور و وضوح می‌توان یافت. چنین سبک درسی مبتنی بر حفظ و توأم با خشونت‌ورزی استاد‌ان در برابر پرسش‌های دانشجویان سبب شده که فضای فهم روز تا روز تنگ‌تر شود و هیچ مجالی برای پرسش‌انگیزی، کاوش و کنجاوی پدید نیاید.

 آنچه اشاره شد، گوشه‌های کوچکی از موارد مرتبط به دانشگاه کابل را نشان می‌دهد. با شنیدن دانشگاه کابل، مسایل بس عجیب و مطالبات متحجرانه بی‌شماری در وادی ذهن شنونده ردیف می‌شوند و پیش چشمانش رژه می‌روند؛ موارد پر‌شماری که در این مقال مختصر نمی‌شود به آن‌ها پرداخت. عاقلانه این خواهد بود که انتظار و امید خود از این دانشگاه را متناسب با این تداعیات شکل دهیم. هرگونه خوش‌بینی و انتظاری که بر بنیاد بی‌توجهی نسبت به این تداعیات شکل گیرد، انتظارات واهی و خوش‌خیالی‌های محض خواهد بود. تا زمانی که چنین تداعیات تلخ پا‌برجا باشند و تداعیات تازه و مثبتی جای‌گزین آن‌ها نشوند، هیچ‌گونه گره‌گشایی و علامت‌های علاج‌آفرینی‌های علمی از آدرس این دانشگاه را نمی‌توان شاهد بود.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: