سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۶م سرطان ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 27 June , 2019

ژیو‌پولیتیک‌های جدید چین، هند و پاکستان

نویسنده : ترجمۀ سلیم شفیق - کد خبر : 46005

۲۳ جوزا , ۱۳۹۵

China-India-Pakistan


اشاره:

پژوهش‌کده/اندیشکده شورای روابط خارجی در سال ۱۹۲۱ در امریکا تأسیس شده است. این نهاد بیش از نیم قرن‌ سهم اساسی در شکل‌گیری مفاهیم بنیادی سیاست خارجی ایالات متحده داشته است. دفتر مرکزی این نهاد پژوهشی و فکری در نیویورک و دارای شعبه‌ای در واشنگتن دی.سی. است و عمدتاً مشوره‌ها و توصیه‌هایی را در قالب طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی به مقام‌های رسمی در کاخ سفید و دیگر بخش‌های حکومت و دولت امریکا ارائه می‌کند که در نهایت در شکل‌گیری سیاست خارجی این کشور در بخش‌های مختلف مورد کاربرد قرار می‌گیرند. اکثر پژوهشگرانی که در این مرکز فعال‌اند، سیاست‌مداران و دیپلمات‌های پیشین و افراد تحصیل‌کرده و متخصص در زمینۀ سیاست خارجی‌اند که کارنامه و فعالیتی در کشورهای مختلف جهان دارند. مطلبی که در چند بخش در روزنامۀ جامعۀ باز منتشر خواهد شد، نتیجۀ یکی از بحث‌های اخیر این مرکز دربارۀ افغانستان است. کسانی که در این بحث شرکت کرده‌اند، تجربۀ فعالیت در بخش‌های مختلف دیپلماتیک و نظامی در ۱۴ سال گذشته در افغانستان داشته‌اند و از این جهت مهم است تا در اختیار مخاطبان نیز قرار گیرد. ویدیوی این بحث در وب‌سایت مرکز شورای روابط خارجی قابل دسترس است.

در ماه می ۲۰۱۶، برنامۀ آسیای شورای روابط خارجی نشستی را دربارۀ ژیوپولیتیک‌های جدید آسیای جنوبی برگزار کرد. خلاصۀ این بحث در سه بخش در روزنامه جامعه باز منتشر می‌شود. بحث‌های تفصیلی مطرح‌شده در نشست، طی روزهای آینده منتشر خواهد شد.

بخش اول

نکات کلیدی نشست

- احتمالاً هیچ نقطۀ اشتعال واحدی در آسیای جنوبی منجر به بحران نمی‌شود، ولی ترکیبی از بحران‌ها به‌طور هم‌زمان آشکارا می‌تواند برای منطقه خطرناک تلقی شود.

- طرح زیربنایی یک‌ جاده، یک کمربند چین فرصت‌هایی را برای عمیق‌ترشدن همکاری‌ها و یک‌پارچگی منطقه‌ای فراهم می‌کند، ولی در عین‌حال تنش‌هایی را نیز خلق می‌کند.

- ایالات متحده می‌تواند با پیوستن یا افزایش دخالتش در گروه‌سازی‌های منطقه‌ای که شامل چین، هند و پاکستان باشد، موقعیتش را بالا ببرد.

 

معرفی

با چندین تحولی که هم‌زمان شکل گرفته، منطقۀ جنوب آسیا در میانۀ یک تغییر و تحول جغرافیای سیاسی قرار دارد: ظهور چین، به‌لحاظ اقتصادی و نظامی، و تلاش‌های این‌ کشور برای افزایش نفوذ تجاری و دیپلماتیکش در سراسر یوروآسیا؛ ظهور هند و تلاش‌های این کشور برای کارکردن با کشورهای جنوب و جنوب‌شرق آسیا؛ و تلاش‌هایی از سوی ایالات متحده برای واسنجی استراتژی بزرگش برای رسیدگی به محرک‌های جدید قدرت در سراسر هلال آسیایی از اقیانوس آرام تا اقیانوس هند. این دینامیک‌های تغییرپذیر در داخل خود نه‌تنها حامل تخم‌های بحران بالقوه است، بلکه امیدی برای همکاری بزرگ‌تر‌ در میان قدرت‌های منطقه و بین آن‌ها و ایالات متحده را نیز حمل می‌کند. چنان‌چه جیمز ام. لیندسی، معاون ارشد، مدیر مطالعات، و رییس بخش موریس آر. گرینبرگ در شورای روابط خارجی توضیح می‌دهد‌ که هدف برنامۀ آسیایی شورای روابط خارجی «بررسی نقاط اشتعال کنونی منطقه‌ای با نگاهی به گام‌هایی در جهت هر‌یکی از این کشورها، هم‌چنین ایالات متحده، می‌تواند تنش‌ها را تعدیل کند و ثبات منطقه‌ای را افزایش دهد.»

 

نقاط اشتعال بزرگ در جنوب آسیا

دانیال اس. مارکی، معاون ارشد برای هند، پاکستان و جنوب آسیا در شورای روابط خارجی می‌گوید، یکی از نقاط اشتعال بالقوه ‌ـ‌مثلاً اختلافات مرزی یا بلندپروازی‌های برخورد دریایی‌ـ ‌غیرمحتمل است که به خودی خود بحران میان چین و هند را کلید بزند. اما در اتفاق غیرمحتمل که چندین بحران در عین زمان به وجود آیند، «می‌توانید حتا ظرف ۱۸ ماه آینده، رفتن به یک قلمرو بسیار خطرناک را شروع کنید.»

سامینا احمد، مدیر پروژه آسیای جنوبی در گروه بین‌المللی بحران تأکید کرد که رقابت تسلیحات اتمی بین هند و پاکستان «بسیار بی‌ثبات‌کننده» است و با اختلاف‌های دوامدار رقابت مرزی دو کشور یکجا شده که یک «نقطۀ اشتعال بزرگ در جنوب آسیا» است. او یادآور شد که این مشکل مشخصاً به این دلیل اتفاق می‌افتد که هند و پاکستان به گسترش زرادخانۀ اتمی‌شان ادامه می‌دهند. او گفت: «دهلی‌نو و اسلام‌آ‌باد، هیچ‌کدام‌شان اهمیت، وضع محدودیت بر سر توسعۀ زرداخانۀ اتمی‌شان و سپس توافق با همدیگر را درک نمی‌کند.»

اعضای پنل/میز روی یک نقطۀ اشتعال دیگر‌ توافق داشتند: تروریسم و ناامنی در افغانستان که می‌تواند روابط هند و پاکستان را به هم بزند و مناسبات چین و ایالات متحده را پیچیده کند. چندین شرکت‌کننده تأکید داشتند که تقویت توانایی حکومت افغانستان، باثبات‌کردن وضعیت سیاسی این ‌کشور، و کمک به تقویت اقتصادی آن، شاید تنها بهترین روش‌های تعامل به وضعیت روبه‌وخامت باشد. به‌رغم امیدواری‌ها برای توافق مبتنی بر مذاکره برای این بحران، تهاجم بهاری طالبان شروع شده است. احمد یادآور شد که تهاجم طالبان توأم با حملات تروریستی اخیر در کابل و سایر نقاط کشور، برداشت‌های افغان‌ها از ابزار مذاکره را تغییر داده است. دیگر شرکت‌کنندگان توافق داشتند، هم‌چنانی‌که گفت‌وگوها امر مطلوبی استند، ولی بعید است که کارآیی داشته باشند؛ بدتر از آن، معدود کشورهای شامل که هرگونه برنامۀ جای‌گزین را توسعه داده‌اند، باید کلاً چشم‌انداز گفت‌وگوها را به صفر برسانند.

مارکی نیز نسبت به چشم‌انداز کنترل اسلحۀ اتمی منطقه بدبین بوده و گفت که ناامنی عمیق پاکستان با عطفی به هند به این معناست که سلاح‌های متعارف و جنگجویان نیابتی برای پاکستان، هرگز کافی نخواهد بود. او گفت: «حتا اگر ایالات متحده نقش پیشروی‌ را در تلاش کنترل سلاح بازی کند، در نهایت به ناامنی‌های اساسی‌ای برمی‌گردید که مشخصاً از سوی پاکستان احساس می‌شود.» به‌رغم سال‌ها مناسبات نزدیک میان پکن و اسلام‌آباد، رهبران چینی برای کنترل بلندپروازی‌های اتمی پاکستان کار ناچیزی انجام داده‌اند. مارکی ابراز امیدواری کرد که مشارکت فزایندۀ چین با پاکستان «چین را به‌طور فزاینده‌ای نسبت به پیشرفتی نگران کند که برنامۀ سلاح اتمی پاکستان در قبال دارد.» وانگ ژو، معاون اجرایی مرکز مطالعات جنوب آسیا در دانشگاه پکن یادآور شد که چین زراد‌خانۀ اتمی پاکستان را به جای سلاحی‌ که واقعاً بتواند استفاده شود، به‌عنوان یک عامل الزاماً بازدارنده می‌بیند. اما او اذعان کرد که چین نسبت به تهدیدهای امنیتی نگرانی دارد که از سوی تروریستان برای زراد‌خانۀ اتمی پاکستان ایجاد شده است.

China-India-Pakistan

سی. راجا موهان، مدیر بخش هند در بنیاد کارنگی پاسخ داد که رقابت تسلیحات اتمی و اختلافات مرزی، چیز‌ ثابتی برای چندین دهه بوده است. بی‌ثباتی بالقوه بیشتر، تغییرات وسیع منطقه‌ای بوده است که به نظم اقتصادی و سیاسی‌ای پایان می‌بخشد که از پایان جنگ جهانی دوم برقرار بوده است. او گفت: «شما دربارۀ مقیاسی از تغییر در آسیا صحبت می‌کنید که برایند و قدرت آن فراتر از یک نقطۀ اشتعال در جنوب آسیا قرار می‌گیرد.» برخورد احتمالی میان بلندپروازی‌های چین و منافع ایالات متحده باعث می‌شود که اختلاف هند و پاکستان همانند یک تفریح به نظر برسد … این یک نقطۀ اشتعال است.‌ تنش‌های چین و ایالات متحده نسبت به رویکرد توسعه‌ای و سایشی پکن به دریای چین جنوبی متمرکز بوده است که واشنگتن تلاش کرده تا با نمایش‌های دریایی و متحدان فله‌ای با آن مقابله کند. ولی بسیاری همان دینامیک‌های مشابه‌ـ‌توسعۀ نیروی دریایی چین، دنبال‌کردن منافع روبه‌رشد اقتصادی چین که روی بندرهای دوستانۀ شبکه‌کاری ساخته شده‌ـ حالا در اقیانوس هند بازی می‌شود. در حال حاضر چین توافق‌های بندری را با سریلانکا و پاکستان دارد و پایگاه جدیدی در جیبوتی، که اقیانوس هند را در بر می‌گیر‌د.

گسترش حضور دریایی برای چین، پاسخ منطقی به مسئولیت‌ها و جای‌پای روبه‌رشد بین‌المللی‌اش است؛ از سال ۲۰۰۸ بدین‌سو، کشتی‌های چینی گشت‌های مقابله با دزدی دریایی را در خلیج عدن ‌راه‌اندازی کرده‌اند و شبکه‌ای از پیمان‌های تدارکاتی غیررسمی را توسعه داده‌اند. چین معتقد است که حضورش در منطقه تهدید‌کننده نیست و خیلی ساده گام‌هایی را تکرار می‌کند که قبلاً قدرت‌های تجاری جهانی آن‌ها را برداشته‌اند. اما اقدامات پکن در سال‌های اخیر نگرانی‌هایی را در سراسر منطقه برانگیخته است. موهان یادآور شد: «چین فراتر از پایگاه‌ها یا مکان‌های مورد بحث حرکت کرده است.» هرچند حضور فزایندۀ چین در حیاط‌ خلوت هند فرصت‌های فراوانی را برای همکاری ارائه می‌کند، در عین‌حال ناراحتی‌های زیادی را در دهلی‌نو خلق کرده است. او گفت یکی از دلایلش این است که هند در مسایل دریایی، بیشتر با جاپان و ایالات متحده همکاری می‌کند. موهان تأکید کرد که نیروی دریایی هند، صفحه‌ای را از کتاب ‌بازی چین گرفته و دسترسی خود به سراسر اقیانوس هند را گسترده خواهد کرد، و اذعان کرد که «اگر شما قدرتی را طرح کنید، باید پایگاه‌هایی داشته باشید.»

درگیرشدن «بی‌سابقۀ» چین در گفت‌وگوهای مصالحۀ افغانستان، نشان می‌دهد که این موضوع بازتابی از «واقعیت جدید» نفوذ دیپلماتیک جهانی چین است. ژو مدعی شد که چین خودش را به‌عنوان تازه‌واردی در باتلاق افغانستان می‌بیند، اما تأکید کرد که نیاز است تا به کاستی‌های اقتصادی و سیاسی در افغانستان رسیدگی شود. ژو گفت: «نگرانی بیشتر من از گفت‌وگوهای صلح نیست، بلکه تقویت‌ توانایی کابل است که باید در صدر فهرست قرار گیرد.» برای موهان، آیندۀ افغانستان با بی‌اطمینانی نسبت به آیندۀ توجه ایالات متحده در قبال این‌ کشور، مشخص شده که با آنچه او آن را افزایش حیله‌گری چین، ایران، هند، روسیه و دیگران می‌بیند، توأم شده است. طبیعتاً پاکستان به‌عنوان وارث راج بریتانیا، برای نفوذ بیشتر بر افغانستان تمایل دارد. او تأکید کرد که «پاکستان در این بازی، هملت [اشاره به شخصیت نمایشنامۀ شکسپیر] است‌، ‌اما تراژدی این است که پاکستان راج نیست، بلکه بلندپروازی‌هایش فراتر از فهم آن است.» 

اعضای پنل/میز روی یک نقطۀ اشتعال دیگر‌ توافق داشتند: تروریسم و ناامنی در افغانستان که می‌تواند روابط هند و پاکستان را به هم بزند و مناسبات چین و ایالات متحده را پیچیده کند. چندین شرکت‌کننده تأکید داشتند که تقویت توانایی حکومت افغانستان، باثبات‌کردن وضعیت سیاسی این ‌کشور، و کمک به تقویت اقتصادی آن، شاید تنها بهترین روش‌های تعامل به وضعیت روبه‌وخامت باشد. به‌رغم امیدواری‌ها برای توافق مبتنی بر مذاکره برای این بحران، تهاجم بهاری طالبان شروع شده است. احمد یادآور شد که تهاجم طالبان توأم با حملات تروریستی اخیر در کابل و سایر نقاط کشور، برداشت‌های افغان‌ها از ابزار مذاکره را تغییر داده است. دیگر شرکت‌کنندگان توافق داشتند، هم‌چنانی‌که گفت‌وگوها امر مطلوبی استند، ولی بعید است که کارآیی داشته باشند؛ بدتر از آن، معدود کشورهای شامل که هرگونه برنامۀ جای‌گزین را توسعه داده‌اند، باید کلاً چشم‌انداز گفت‌وگوها را به صفر برسانند.

مارکی یادآور شد که درگیرشدن «بی‌سابقۀ» چین در گفت‌وگوهای مصالحۀ افغانستان، نشان می‌دهد که این موضوع بازتابی از «واقعیت جدید» نفوذ دیپلماتیک جهانی چین است. ژو مدعی شد که چین خودش را به‌عنوان تازه‌واردی در باتلاق افغانستان می‌بیند، اما تأکید کرد که نیاز است تا به کاستی‌های اقتصادی و سیاسی در افغانستان رسیدگی شود. ژو گفت: «نگرانی بیشتر من از گفت‌وگوهای صلح نیست، بلکه تقویت‌ توانایی کابل است که باید در صدر فهرست قرار گیرد.» برای موهان، آیندۀ افغانستان با بی‌اطمینانی نسبت به آیندۀ توجه ایالات متحده در قبال این‌ کشور، مشخص شده که با آنچه او آن را افزایش حیله‌گری چین، ایران، هند، روسیه و دیگران می‌بیند، توأم شده است. طبیعتاً پاکستان به‌عنوان وارث راج بریتانیا، برای نفوذ بیشتر بر افغانستان تمایل دارد. او تأکید کرد که «پاکستان در این بازی، هملت [اشاره به شخصیت نمایشنامۀ شکسپیر] است‌، ‌اما تراژدی این است که پاکستان راج نیست، بلکه بلندپروازی‌هایش فراتر از فهم آن است.» 

منبع: اندیشکدۀ شورای روابط خارجی

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: