سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۴م دلو ۱۳۹۷
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 24 January , 2019

امریکایی‌ها صادق باشند

نویسنده : رحمت احمدی - کد خبر : 45969

۲۲ جوزا , ۱۳۹۵

Rahmat Ahmadi (2)@


یک هفته پیش جنرال دیوید پتروس، رییس سی‌آی‌ای، و چهار قوماندان برجسته پیشین امریکایی به شمول پنج سفیر سابق امریکا، در میان کسانی بودند که از بارک ابوما طی نامه‌ای خواسته بودند تا تعدادی از سربازان موجود در افغانستان را حفظ کنند. آنان از وضعیت امنیتی کشور ابراز نگرانی کرده و گفته بودند که وجود این تعداد سربازان می‌تواند سرنوشت جنگ را به نفع نیروهای افغان و به ضرر طالبان تغییر دهد. امریکا‌ در حال حاضر ۹۸۰۰ سرباز در کشور دارد و قرار است‌ این تعداد در سال ۲۰۱۷ به ۵۵۰۰ تن کاهش یابد. هر‌چند‌ رییس‌جمهور امریکا به‌گونۀ مشخص در خصوص سرنوشت سربازانش در کشور چیزی ‌نگفته‌، اما او در تازه‌ترین اقدام برنامه نظامی جدیدی را در مورد جنگ‌ جاری در افغانستان طرح کرده است. طبق این برنامه سربازان امریکایی می‌توانند به‌صورت گسترده‌تر و هم‌گام با نیروهای ملی کشور وارد جنگ شوند. در این میان آمده است که جنرال جان نیکولسن، قوماندان نیروهای امریکایی در کشور تصمیم می‌گیرد که در کدام مواقع می‌باید سربازان امریکایی وارد عمل شوند.

بعد از این‌که مسئولیت تأمین امنیت کشور به دوش نیروهای امنیتی افغان افتاد، مأموریت قوت‌های خارجی بیشتر به‌ آموزش و کمتر به عملیات‌های نظامی ‌تقلیل یافت؛ به‌گونه‌ای که سربازان امریکایی تنها در موارد خیلی حساس می‌توانستند دست به عملیات بزنند. نمونه این عملیات‌ها را به‌صورت کلی در باز‌پس‌گیری کند‌ز و تصفیه دند غوری و عملیات‌های هوایی که علیه داعش در ننگرهار انجام شده‌اند، می‌توان دید؛ اما افزون بر این‌ها، کاهش نقش عملیاتی نظامیان خارجی‌ و سپردن مسئولیت تأمین امنیت به نیروهای داخلی، تصمیمی نبود که منجر به بهبود امنیت شود. به همین دلیل ‌طالبان در نبود یک قوه بازدارنده جنگ را در شمال آغاز کردند و ولایت‌های شمالی را چونان اهداف نظامی در نظر گرفتند. آنان در یک اقدام بی‌پیشینه توانستند بیش از ۳۰ تن از تن از سربازان ارتش را در بدخشان سر ببرند. هم‌چنان در ادامه‌‌، فاریاب را ناامن کردند و کندز سقوط کرد. طالبان تا مرکز غزنی پیش آمدند. مرکز هلمند نیز با خطر سقوط رو‌به‌رو شد که در نتیجه اعزام سربازان بریتانیایی از خطر سقوط نجات یافت. ‌در این گیرو‌دارها میزان تلفات نیروهای امنیتی کشور ‌بالا رفت‌ و فرار از وظیفه به یکی از مسأله‌های جدی ‌بدل شد. بر‌اساس گزارش‌های تأیید‌ناشده، در جریان سال‌های پس از ۲۰۱۴ قوت‌های امنیتی ما با کاهش نیروهای انسانی مواجه بوده است. از همین‌رو گفته می‌شود که اربکی‌سازی برنامه‌ای بود برای پر‌کردن این خلأ‌. به هر‌حال آن‌گونه که انتظار بود، امنیت تأمین نشد. نبود برنامه در سطح رهبری و نیز در سطح عملیاتی، هم‌چنان نبود نیروی هوایی از جمله مواردی‌اند که مقامات در کابل بارها آن‌ها را علل کندی کار عنوان کرده‌اند.

از سویی هم بر پایه گزارش‌ها طالبان بر ۳۰ درصد خاک کشور تسلط کامل دارند. در حال حاضر آنان موفق شده‌اند که دست به راه‌گیری‌های کلان و گروهی بزنند. هم‌چنان طبق تحقیقات موثق کسانی نیز از داخل نظام برای دست‌یابی به ثروت‌ خفته این ملک با طالبان همکاری می‌کنند که از این مجرا طالبان سالانه میلیاردهای دالر پول کمایی می‌کنند. این مقدار پول غیر از درآمدی است که طالبان از بابت فروش تریاک به دست می‌آورند. بدون شک دست‌یافتن طالبان به پول‌های سنگین، تأثیر مستقیم روی امنیت کشور دارد. حضور طالبان و شدت‌گرفتن عملیات‌های آنان از یک‌سو، وجود گروه‌هایی مانند داعش، القاعده و گروه‌های تروریستی ازبیکستانی از سوی دیگر امید به برقراری امنیت در کشور را از بین برده‌اند. پیچیدگی مسأله این‌جا‌ست که اکنون قوت‌های امنیتی ما توان راه‌اندازی عملیات‌های نظامی را علیه تمام این گروه‌ها ندارند. در این زمینه باری دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع به خبرنگاران گفت که دامنه جنگ خیلی گسترده است و ما توان آماج قرار‌دادن تروریستان را در تمام نقاط کشور نداریم. ‌اجمل عابدی‌ نیز در این زمینه نظر مشابه داشت. او می‌گفت ما تمام تحرکات طالبان و دشمنان مردم افغانستان را زیر نظر داریم، اما نمی‌توانیم با همۀ آنان برخورد کنیم. ما تنها در جاهایی عملیات ‌نظامی راه‌اندازی می‌کنیم که احتمال خطر بیشتری وجود داشته باشد.

 طالبان تا مرکز غزنی پیش آمدند. مرکز هلمند نیز با خطر سقوط رو‌به‌رو شد که در نتیجه اعزام سربازان بریتانیایی از خطر سقوط نجات یافت. ‌در این گیرو‌دارها میزان تلفات نیروهای امنیتی کشور ‌بالا رفت‌ و فرار از وظیفه به یکی از مسأله‌های جدی ‌بدل شد. بر‌اساس گزارش‌های تأیید‌ناشده، در جریان سال‌های پس از ۲۰۱۴ قوت‌های امنیتی ما با کاهش نیروهای انسانی مواجه بوده است. از همین‌رو گفته می‌شود که اربکی‌سازی برنامه‌ای بود برای پر‌کردن این خلأ‌. به هر‌حال آن‌گونه که انتظار بود، امنیت تأمین نشد. نبود برنامه در سطح رهبری و نیز در سطح عملیاتی، هم‌چنان نبود نیروی هوایی از جمله مواردی‌اند که مقامات در کابل بارها آن‌ها را علل کندی کار عنوان کرده‌اند.

بناءً و با در‌نظر‌داشت این موارد، تصمیم دولت امریکا نیکو به نظر می‌رسد. طبق گفته‌های مقامات وزارت دفاع، ارتش کشور اکنون به حمایت‌گرانی در میدان جنگ نیاز جدی دارند. از همین‌رو انتظار می‌رود که تصمیم اوباما معادله جنگ را به نفع کشور ما حل کند. در همین مورد چند نکته است که باید به آن اشاره شود. ارتش امریکا از توانایی‌های بسیار پیچیده و در عین حال دقیق برخوردار است. اینان در آغاز یور‌ش بر افغانستان تمام دستگاه طالبان را در ظرف چند روز بر‌انداختند و کشور را از وجود این گروه خالی کردند. از سوی دیگر، ارتش امریکا بن لادن را ‌در پاکستان شناسایی کرده و او را کشتند. هم‌چنان در تازه‌ترین مورد طیاره‌های بی‌سرنشین این کشور ملا منصور را به رگ‌بار بستند. روی این حساب آماج قرار‌دادن طالبان در غزنی، هلمند، لوگر و ولایت‌های دیگر نیز از توان ارتش امریکا خارج نیست؛ خصوصاً زمانی که امنیت ملی می‌گوید ما تمام تحرکات دشمن را زیر نظر داریم. بناءً می‌شود در نتیجه یک هماهنگی اطلاعاتی طالبان را به راحتی آماج قرار داد. اگر امریکایی‌ها در این زمینه با ما صادقانه همکاری کنند، به زانو درآوردن گروه طالبان کار‌ سختی به نظر نمی‌رسد.

افزون بر این در گذشته عملیات‌های شبانه امریکایی‌ها سبب بالا‌رفتن میزان تلفات مردم ملکی شد. دیدیم که این پیشامد اعتراض‌هایی را، از جمله اعتراض کرزی را نیز به همراه داشت. بناءً در‌نظر‌گرفتن جان مردم ملکی هم باید‌ در اولویت‌‌ ا‌مریکایی‌ها باشد. در غیر این صورت عملیات‌های شبانه فقط مردم را عقده‌مند و علیه دولت تحریک می‌کند.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: