سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۶م سرطان ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 27 June , 2019

گران و بی‌فایده: کمک‌های امریکا به افغانستان

نویسنده : شریل بنارد/ترجمۀ سلیم شفیق - کد خبر : 45968

۲۲ جوزا , ۱۳۹۵

Shafiq


به روز ۴ جون، نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند به شهر هرات افغانستان سفر کرد تا در مراسم بهر‌ه‌برداری از بند سلما که به بند دوستی هند و افغانستان تغییر نام یافته، به اشرف غنی بپیوندد. این پروژه که چندین دهه به طول انجامیده، از سوی هند تمویل شده و دو چیز را فراهم می‌کند که نیازهای فوری روزانۀ میلیون‌ها افغان‌اند: آب و برق.

در شبکه‌های اجتماعی، برای یک‌بار بدون بدبینی معمول، از این رویداد به‌عنوان گام واقعی رو به جلو برای افغانستان که هنوز با فقر دست‌وپنجه نرم می‌کند، تجلیل شد. برای ما در ایالات متحده، بند سلما تنها می‌تواند به‌عنوان بندی که توانایی تولید ۴۵ میگاوات برق و آبیاری ۷۵ هزار جریب زمین را دارد، درسی است که به چه میزانی ما در فهم کمک‌های توسعه‌ای خود به جهت اشتباه حرکت کرده‌ایم و البته در دوستی‌مان. ما نیز به همین هدف قبلاً بندهایی را در افغانستان ساخته‌ایم. حالا تلاش می‌کنیم تا دموکراسی‌ها را بسازیم و دیگران را دربارۀ حقوق بشر، برابری زنان، آزادی رسانه‌ها و… آموزش بدهیم. ما به صادرکنندگان ناملموس تبدیل شده‌ایم ‌ـ ‌نه حتا به چنین منبعی. ما به اصرارکنندگان ناملموس تبدیل شده‌ایم. این کار را بکنید، این کار را نکنید. این کار را به این روش انجام دهید.

وقتی شما خیلی پیشرو باشید و در زمان صلح زندگی کنید و سویچ شما چراغ‌ها را روشن کند، شما می‌توانید «توانمندسازی» را با این معنا تعریف کنید که زنان باید در جلسۀ بعدی با صدای بلندتر صحبت کنند. اما وقتی شما تلاش می‌کنید تا پس از ۴۰ سال جنگ چیزی را بیرون بکشید، هنگامی‌ که شما یکی از فقیرترین و دست‌کم توسعه‌نیافته‌ترین کشور در جهان باشید، «توانمندسازی» شاید تنها این معنا را بدهد: یک بند می‌تواند کیلووات‌ها برق واقعی به ارمغان بیاورد.

کمک توسعه‌ای جدید مورد علاقۀ ایالات متحده را مدنظر قرار دهید: کارگاه. نه ‌کارگاهی که در آن چیزهای واقعی همانند نجاری یا کشاورزی تدریس شود، این کارگاه‌‌ همانند جلساتی با معیار کالیفرنیا‌ست که در آن اکثراً زنان، و در کل کسانی‌ که به تکرار دعوت می‌شوند‌ ـ‌کسانی‌که خوب انگلیسی صحبت می‌کنند و درک خوبی از افرادی دارند تا آن‌ها را شامل فهرست مدعو‌ین کنند (که بعداً بی‌وقفه دوباره شامل فهرست می‌شوند؛ به این دلیل که این کار خیلی ساده‌تر از جست‌وجو برای نامزدان جدید است)‌ـ از سوی «آموزگاران‌شان» تفهیم می‌شوند که آن‌ها مساوی و مهم‌‌اند و برای رهبرشدن متولد شده‌اند، در نتیجه آن‌ها نوشتن «دیدگاه‌های‌شان برای آینده» را روی تخته ‌سفید تمرین کنند و مصاحبه‌های ساختگی رادیویی بدهند؛ دو مهارتی که خیلی واضح برای زنان مظلوم در وضعیت‌های پسابحران جوامع سنتی مهم‌اند. فارغان این کارگاه‌ها به دوره‌های «آموزش مربی» می‌روند و اگر آن‌ها کارت‌شان را درست بازی کنند، به کلاس پیشرفته و کارگاه تازه‌تر و کلاس‌های ویژه می‌روند تا چگونه خودشان را برای واردشدن به یک دفتر آماده کنند. این روند می‌تواند به چیزی همانند یک حرفه، با غذای مجانی، یک دست‌مزد، گذراندن چندین روز در هتل‌های زیبا و برای خوش‌شانس ویژه، کنفرانس‌هایی در دبی یا اروپا، یا حتا در ایالات متحده تبدیل شود. ادارۀ توسعۀ بین‌المللی ایالات متحده (USAID) برنامۀ ۴۱۶ میلیون دالری به نام «ترویج» را به‌راه انداخته که هدف آن تقویت اعتماد‌به‌‌نفس زنان افغان و «توانمندسازی»‌شان برای رهبرشدن است.

بانوی اول افغانستان، یک شخص کلاً با‌نزاکت، مؤدب و با رفتار بسیار دیپلماتیک، احمق نیست. او با صراحت غیرمعمول هشدار داد که «امیدوارم که بار دیگر به بازی پیمان‌کاری و پیمان‌کاران فرعی و کارگاه‌های روز‌مره و جلسات آموزشی سقوط نکنیم که تعداد بی‌شمار تصدیق‌نامه روی کاغذ تولید کند.»

بازرس کل ایالات متحده برای بازسازی افغانستان (SIGAR)، پس از بررسی این برنامه با رُک‌گویی بیشتر نگرانی‌اش را بیان داشت که «آن‌عده زنان افغان که در این برنامه دخیل‌اند، شاید در ختم، برنامه را بدون سود ملموس ترک کنند». این، به مفهوم از‌دست‌دادن صدها میلیون دالر مالیات‌دهندگان امریکایی است.

به این هشدارها هیچ توجهی نشده است و در واقع دشوار خواهد بود تا این روند را تغییر داد: با این رویکرد جاری مد روز، کل دستگاه شامل ادارات، دفاتر، مقام‌ها، مسیرهای شغلی و البته منافع عظیم و گسترده‌ای رشد کرده است.

«بازی پیمان‌کار و پیمان‌کاری فرعی» که بانوی اول به آن اشاره کرده، در وهلۀ اول هم‌ نقصان عظیمی را به کمک‌های توسعه‌ای مرسوم ما وارد آورده است. بر‌اساس این روند بابخردانه، مجموعۀ عظیمی از پول برای پروژۀ خاص ‌ـ‌بگذارید بگوییم، درمانگاه‌ها در مناطق روستایی‌‌ـ ‌اختصاص داده شده است. این پول به یک پیمان‌کار بزرگ داده شده است؛ کسی که در عوض، تلاش‌های عظیم و پول هنگفتی را برای ایجاد روابط با نهادهای حکومتی ایالات متحده اختصاص داده، کارمندانی را برای نوشتن طرح دریافت کمک‌های مالی استخدام کرده که نمایندۀ نهادهای امریکایی را می‌شناسد و زبان ویژه‌ای را که آن‌ها ترجیح می‌دهند به کار می‌برد؛ اغلب به این دلیل که آن‌ها‌ این افراد را در گذشته استخدام کرده بودند. «پیمان‌کار پیشتاز» پس از برنده‌شدن در مناقصه که به «ممتاز» شهرت می‌یابد، یک بخش بزرگ پول را بر می‌دارد و فوراً پروژه را به یک یا چندین پیمان‌کار فرعی می‌دهد و در عوض پیمان‌کاران فرعی هم سهم‌شان را بر می‌دارند. در طول مسیری که دفتر گران‌قیمتی در کابل اجاره شد، موترهای آخرین مدل خریداری شدند، محافظان امنیتی استخدام شدند و روند طولانی قراردادهای فرعی به‌راه انداخته شدند، در نتیجه تعداد محدودی از کارگران افغان یا پاکستانی به وسیلۀ یک تجارت متزلزل استخدام شدند تا با چند بیلچه، چکش و بودجۀ ناچیزی که زمانی خیلی هنگفت بود، برای جان‌کنی به محل پروژه فرستاده می‌شوند. این مهم نیست؛ زیرا به دلیل مقررات امنیتی، مسئول پروژه در ادارۀ توسعۀ بین‌المللی ایالات متحده اجازۀ رفتن به محل کار را ندارد و هرگز به نزدیکی محل احداث پروژه نخواهد رفت و با مصونیت می‌توان گفت‌ ـ‌این‌ها در همۀ زمان‌ها اتفاق می‌افتد‌ـ‌ که کار ساخت درمانگاه تکمیل شده است‌؛ چیزی که در واقع قالب‌های سمنتی ترک‌خورده در جایی در یک بیابان است. ادارۀ متهور و بی‌باک سیگار که واقعاً به ساحۀ محل احداث پروژه می‌رود، دریافته است که درمانگاه‌ها با فاصلۀ ده کیلومتر یا بیشتر از محل طرح‌شده ساخته شده‌اند که اکثراً بدون آب یا برق‌اند و دیوارهای آن‌ها ترک‌خورده و قارچ‌ گرفته‌اند و دیگر مسایل ساختمانی در آن‌ها نادیده گرفته شده است.

مشکل نبود کنترل کیفیت در پروژه‌های زیربنایی ایالات متحده در افغانستان از آغاز وجود داشته است. با توجه به موجودیت چندین پیمان‌کار فرعی که در واقع هیچ‌کدام پاسخ‌گو نیستند، چندین پلچک و پل در مسیر جادۀ کابل‌ـ‌قندهار از اول حذف شدند. این بدان مفهوم است که موترهای تیزرفتار و لاری‌ها مسیرشان را از جادۀ آسفالت‌ تغییر دهند و در طول سفر با نقشۀ خودشان در مسیرهای خاکی برانند‌ـ‌پس از مدت کوتاهی بعد از بهره‌برداری این جاده در سال ۲۰۰۳، خودم می‌توانم از سفرم در این مسیر گواهی بدهم. نظارت جزئی هم‌چنین به این معناست که تنها پس از دو سال، این جاده شروع به خراب‌شدن کرد. برای پروژۀ عظیم جاده‌سازی در افغانستان به رهبری ایالات متحده در مجموع ۴ میلیارد دالر صرف شده است.

 به دلیل مقررات امنیتی، مسئول پروژه در ادارۀ توسعۀ بین‌المللی ایالات متحده اجازۀ رفتن به محل کار را ندارد و هرگز به نزدیکی محل احداث پروژه نخواهد رفت و با مصونیت می‌توان گفت‌ ـ‌این‌ها در همۀ زمان‌ها اتفاق می‌افتد‌ـ‌ که کار ساخت درمانگاه تکمیل شده است‌؛ چیزی که در واقع قالب‌های سمنتی ترک‌خورده در جایی در یک بیابان است. ادارۀ متهور و بی‌باک سیگار که واقعاً به ساحۀ محل احداث پروژه می‌رود، دریافته است که درمانگاه‌ها با فاصلۀ ده کیلومتر یا بیشتر از محل طرح‌شده ساخته شده‌اند که اکثراً بدون آب یا برق‌اند و دیوارهای آن‌ها ترک‌خورده و قارچ‌ گرفته‌اند و دیگر مسایل ساختمانی در آن‌ها نادیده گرفته شده است.

ساخت بی‌کیفیت، ترافیک سنگین لاری و گاهی بمب‌های کنار جاده‌ای، این جاده‌ها را به مسیر پرتلفات، با تصادف زیاد و تله‌های مرگبار تبدیل کرده است و چاله‌های ایجاد‌شده در مسیر اسفالت سبب می‌شود تا تاکسی‌ها به ناگهان به درون آن‌ها بیافتند، بدون این‌که کسی آگاهی یابد. از هنگامی‌ که حکومت ایالات متحده به بینش انقلابی رو آورده که بر‌اساس آن جاده‌ها بدون برنامۀ حفظ و مراقبت و بدون کنترل کیفیت ساخته شوند، موضوع جاده‌سازی کاملاً بی‌مهفوم شده است؛ اما این بدان‌ معنا نیست که ما باید کارمان را متوقف کنیم یا سیستم را تغییر دهیم: در واقع هنوز قراردادهایی وجود دارند که قبلاً اهدا شده و باید با افزایش بودجه به پیش بروند. به دلیل کاهش امنیت، حالا ساخت جاده‌ها در هر‌کیلومتر ۵ میلیون دالر هزینه دارد. ادارۀ سربازرس ویژه حکومت امریکا برای پروژه‌های بازسازی افغانستان که خداوند حفظ‌شان کند، سال‌هاست که در تلاش کاملاً بیهوده بدون این‌که کسی به آن‌ها گوش بدهد، اعتراض کرده ‌تا این‌که کسی صدای‌شان را بشنود. آن‌ها نسبت به هدررفتن میلیون‌ها دالر پولی هشدار داده‌اند که کسی برای آن پاسخگو نیست. در واقع مقام‌های مسئول ادارۀ توسعۀ بین‌المللی ایالات متحده نه‌تنها در فراهم‌کردن نظارت ناکام مانده‌اند، بلکه حتا نمی‌توانند با اطمینان دربارۀ پروژه‌هایی سخن بگویند که آن‌ها هیچ‌گاهی از آنجا دیدن نکرده، یا تلاش نکرده‌اند تا از طریق نظارت جغرافیایی و عکس‌ها بر آن‌ها نظارت کنند که به‌شکل فرضی در مکان‌هایی واقع شده‌‌اند. سیگار تعداد، نام و شواهد ملموس از پروژه‌ها را دار‌د؛ پروژه‌ها واقعاً موجودند، اما کسی گوش نمی‌دهد. آن‌ها چندین پیمان‌کار بزرگی را یافته‌اند که جرم سؤمدیریت، یا حتا تقلب آشکارا دارند، اما پس از ضربه‌ای بر روی مچ دست، همان شرکت‌ها قراردادهای بزرگ بعدی را به دست آورده‌اند.

afghan

جاده‌ها از رونق افتاده‌اند، شگفتی‌آور نیست که شعار مدروز، «کارگاه» است. چقدر ساده است که ۲۰ زن را به سالن هتل سرینا بیاورید تا آن‌ها سخن‌گفتن با‌جرأت در مقابل میکروفون را برای سه‌ روز تمرین کنند. چقدر مناسب‌تر است تا تعدادی از زنان را به‌شکل تصادفی گرد آورد، آن‌ها را به‌عنوان «صداهایی» در برابر خشونت تعیین کرد و متعهدشان کرد تا به خانه بروند و به پسران‌شان بگویند که به صفوف طالبان نپیوندند. معیارها؟ مهم نیست. این زنان می‌دانند که کدام طرف نان‌شان را پنیر بمالند و نتیجۀ شما در پرسشنامه پرحرارت خواهد بود. این [کارگاه] زندگی‌ام را تغییر داده است و من حالا به پیش خواهم رفت و همۀ زنان دیگر در افغانستان را آزاد خواهم کرد. هم‌چنانی ‌که با صحبت جدی با پسرم به شورش‌گری پایان می‌دهم. سپاس‌گزارم، امریکا.

افزون بر این‌که این بازی گران است، بی‌فایده نیز است. چرا روی‌هم‌رفته هیچ‌کاری نکنیم؟ یا چرا با کشوری شریک نشویم که این ‌نوع محیط را می‌شناسد، این نوع جمعیت و نیازهایش را درک می‌کند و می‌تواند در این‌جا کار کند ‌ـ‌ مثلاً‌ هند؟ کشوری با این نوع فهم از «توانمندسازی» می‌تواند چیزهای متفاوتی را در زمینه‌های متفاوت مقرر بدارد.

وقتی شما خیلی پیشرو باشید و در زمان صلح زندگی کنید و سویچ شما چراغ‌ها را روشن کند، شما می‌توانید «توانمندسازی» را با این معنا تعریف کنید که زنان باید در جلسۀ بعدی با صدای بلندتر صحبت کنند. اما وقتی شما تلاش می‌کنید تا پس از ۴۰ سال جنگ چیزی را بیرون بکشید، هنگامی‌ که شما یکی از فقیرترین و دست‌کم توسعه‌نیافته‌ترین کشور در جهان باشید، «توانمندسازی» شاید تنها این معنا را بدهد: یک بند می‌تواند کیلووات‌ها برق واقعی به ارمغان بیاورد.

و من این فرضیه را مطرح می‌کنم: وقتی آن‌ها در نتیجۀ آب کشتزارهای‌شان را آبیاری کنند، یا کودکان‌شان را به درمان‌گاهی ببرند و در آنجا برق و آب موجود باشد، هزاران نافع افغان این فکر را خواهند کرد: هند دموکراتیک در کنار ماست، این یک چیز واقعی است!‌ ما نیز این مسیر را باید برو‌یم …

روشن نیست که چگونه ۲۰ کارآموز با گرفتن استراحت بوفۀ غذای چاشت در هتل سرینا همان تأثیر را خواهند پذیرفت.

دکتر شریل بنارد، نویسندۀ چندین پژوهش در مؤسسۀ راند در زمینۀ بازسازی پسابحران، زنان در توسعه و مسایل فساد در افغانستان است. در حال حاضر، خانم بنارد مدیر اتحاد برای بازسازی میراث فرهنگی در واشنگتن است.

ترجمۀ سلیم شفیق

منبع: نشنل انترست

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: