سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۳۱م سنبله ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 22 September , 2019

حرکت یک گام به عقب حکومت

نویسنده : حیات امانت - کد خبر : 45967

۲۲ جوزا , ۱۳۹۵

Hayat Amanat (2)


تصور کلی حکومت از کشته‌شدن ملا اختر منصور، جانشین ملا محمدعمر، رهبر پیشین طالبان، ایجاد تشتت در صفوف طالبان و کمک به روند گفت‌وگوهای صلح بود/است. سران حکومت وحدت ملی در نخستین روزهای بعد از قتل منصور، اعلام کردند که با ایجاد خلأ رهبری میان گروه طالبان، این گروه توان منسجم‌کردن نیروهای جنگی‌اش را از دست داده است و افراد این گروه مجبور خواهند شد که راه صلح را برگزینند. به همین دلیل هم بود که رییس‌جمهور لحن تندش نسبت به طالبان را که ناشی از حمله طالبان بالای ریاست ده امنیت رجال برجسته در کابل بود، تغییر داد و گزینه صلح را دوباره به‌عنوان یک راه‌حل در دستور کارش قرار داد.

بعد از آن وقتی ملا هبت‌الله آخوندزاده به‌عنوان جانشین ملا اختر منصور انتخاب شد، این خوش‌بینی حکومت بیشتر تقویت شد؛ حکومت از آن جهت که ملا هبت‌الله را یک فرد مذهبی و غیر‌مسلکی در جنگ می‌دانست‌، فکر می‌کرد که وی نمی‌تواند گروه متخاصم و خیره‌سر طالبان را آن‌طوری که ملا عمر و منصور مدیریت می‌کردند، رهبری کند. بناءً انتظار داشت که طالبان با درنظر‌داشت این وضعیت و آینده‎ای مبهم که حکومت برای آنان تصور می‌کرد، به گفت‌وگوهای صلح بپیوندند.

اما یک روز بعد از آن‌که ملا هبت‌‌الله سکان رهبری طالبان را به دست گرفت، برخلاف انتظار حکومت اعلام کرد که هیچ گفت‌وگویی در کار نیست و نبرد آنان با حکومت هم‌چنان ادامه خواهد یافت، که چنین نیز شده است.

طالبان در یک ماه اخیر، سه بار بالای محاکم افغانستان حمله کرده ‌و نزدیک به ۳۰ تن را کشته‌اند و نیز در حمله‎ای در کابل شیرولی وردک، یک تن از نمایندگان مردم در مجلس نمایندگان را ترور کردند.

قتل و ایجاد فضای رعب و وحشت اما به دیگر ولایات افغانستان نیز بسط داده شد. فصل تازه‌ای از گروگان‌گیری در بزرگ‌راه های کشور و انتقال نا‌امنی در بخش‌هایی از کشور که قبل از این کمتر شاهد نا‌امنی بوده‌ا‌ند، به خوبی می‌رساند که طالبان اراده‎ای برای ختم جنگ و برآورده‌شدن خواست‌های حکومت افغانستان ندارند. چیزی دیگری که از ورای جنگ و صلح افغانستان در پستوهای ذهن بسیاری از شهروندان و حتا شرکای حکومت نقش بسته است، بی‌رغبتی نظام در هر‌دو بعد قضیه است؛ حکومت نه میلی برای سرکوب دشمنانش (طالبان) دارد و نه اراده‎ای برای به‌بارنشستن گفت‌وگوهای صلح.

از آنجایی که ‌طالبان به سادگی می‌توانند به سیستم تشخیص هویت (بایومتریک) منسوبان نیروهای امنیتی دست بیابند و بسیار راحت نیروهای امنیتی را شناسایی و با خود ببرند و نیز چندین مورد دیگری که چهره‌های در رأس نظام مانع شلیک نیروهای امنیتی بر مخالفان مسلح می‌شدند، این فرضیه را عینیت می‌بخشد که حکومت سیاست مماشات را نسبت به طالبان در پیش گرفته است. هرچند وزارت داخله، دست‌‌یابی طالبان به سیستم تشخیص هویت منسوبان نیروهای امنیتی را رد کرده‌، اما گروه طالبان با پخش تصاویری از آن، نشان داده‌اند که آنان دستگاهای این سیستم را با خود دارند.

زمانی که ملا منصور توسط پهپادهای امریکایی در بلوچستان کشته شد، سخنگویان حکومت آن را دستاورد بزرگ برای نیروهای امنیتی افغان خواندند و تلویحاً آنان را قهرمان نابودی زعیم طالبان قلمداد کردند. حا‌ل‌آن‌که در زمان کشته‌شدن ملا منصور، حکومت افغانستان با بی‌خبری تمام از قضایا، بساط نشست‌های صلح را در پاکستان پهن کرده بود. این داستان قبلاً در کشته‌شدن ملا عمر، بنیان‌گذار گروه طالبان نیز تکرار شده است. حکومت افغانستان یک هفته قبل از آن‌که مرگ ملا عمر همگانی شود، پیام عیدی ملا عمر را دریافت کرده بود و رییس‌جمهور با اعتماد‌به‌نفس آن را نشانه‎ای از تغییر رویکرد طالبان در قبال حکومت افغانستان دانست؛ اما بعداً واضح شد که ملا عمر دو سال قبل از آن، کشته شده است.

این‌همه نشان می‌دهد که داستان جنگ و صلح حکومت افغانستان با گروه‌های مخالف مسلح‌، تابع اتفاقاتی است که خود حکومت در آن‌ها کمترین نقشی را ندارد. زمانی که ملا منصور توسط پهپادهای امریکایی در بلوچستان کشته شد، سخنگویان حکومت آن را دستاورد بزرگ برای نیروهای امنیتی افغان خواندند و تلویحاً آنان را قهرمان نابودی زعیم طالبان قلمداد کردند. حا‌ل‌آن‌که در زمان کشته‌شدن ملا منصور، حکومت افغانستان با بی‌خبری تمام از قضایا، بساط نشست‌های صلح را در پاکستان پهن کرده بود. این داستان قبلاً در کشته‌شدن ملا عمر، بنیان‌گذار گروه طالبان نیز تکرار شده است. حکومت افغانستان یک هفته قبل از آن‌که مرگ ملا عمر همگانی شود، پیام عیدی ملا عمر را دریافت کرده بود و رییس‌جمهور با اعتماد‌به‌نفس آن را نشانه‎ای از تغییر رویکرد طالبان در قبال حکومت افغانستان دانست؛ اما بعداً واضح شد که ملا عمر دو سال قبل از آن، کشته شده است.

حالا اما که بازار مذاکرات با حزب اسلامی گرم است، طالبان یک بار دیگر با رد درخواست دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان و شورای عالی صلح‌ مبنی بر آتش‌بس در ماه مبارک رمضان، بر جنگ در افغانستان تأکید کرده‌اند. ذبیح‌الله مجاهد که خودش را سخنگوی طالبان معرفی می‌کند، به روزنامه اکسپرس تریبیون چاپ پاکستان گفته است که جنگ در افغانستان جهاد و عبادت است و از این لحاظ در ماه رمضان این جهاد ۷۰ برابر ثوابش بیشتر است.

‌دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری در واکنش به این گفته‌های مجاهد، بار دیگر مصرانه از طالبان خواسته است که به جنگ و دهشت‌افگنی در افغانستان پایان دهند.

ظاهراً حکومت در سرآشیبی قرار گرفته است که نمی‌تواند دست تضرع از دامن طالبان کوتاه ‌و افق روشنی برای آینده کشور ترسیم کند. چنین وضعیتی معلول قرار‌گرفتن در وضعیت مبهمی است که دولت‌ها بالای آنچه که باید انجام دهند مسلط نیستند و اطلاعات و برنامه‌ها از زوایای دیگر به خورد آنان داده می‎شود.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: