سال چهارم / شماره : 735 / شنبه / ۲۹م سرطان ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Saturday, 20 July , 2019

بازگشت به میدان جنگ

نویسنده : خلیل پژواک - کد خبر : 45966

۲۲ جوزا , ۱۳۹۵

Khalil Pajhwak


پس از آن‌که باراک اوباما از هیلاری کلینتون –به‌عنوان نامزد ریاست‌جمهوری ایالات متحده-حمایت کرد، پالیسی نظامی این کشور را در افغانستان نیز تغییر داد. اوباما زمان زیادی برای مدیریت بحران‌هایی که در برابر کاخ سفید قد کشیده‌اند، ندارد. ترامپ یا کلینتون، هر‌کدام که به کاخ سفید راه بیابد، نیز روشن نیست‌ چه راهی برای مقابله با این بحران‌ها خواهد پیمود. این ابهام در مورد افغانستان بیشتر است؛ چه این‌که به‌صورت روشن، افغانستان محور سیاست خارجی امریکا نیست و نامزدان ریاست‌جمهوری امریکا کمتر در مورد آن سخن گفته‌اند. از این منظر، دادن مجوز برای «همراهی فعالانۀ ارتش امریکا با اردوی ملی» و حمایت هوایی لازم و حتا همراهی زمینی اردوی ملی در مصاف با طالبان و تروریست‌ها، می‌تواند این امیدواری را خلق کند که پس از اوباما افغانستان به‌صورت کامل در پرتگاه فراموشی نمی‌افتد.

در بهار ۱۳۹۱، و پس از تنش‌های جدی و سرد‌شدن رابطۀ کابل-واشنگتن بر سر توقف و استمرار حملات شبانه نیروهای ناتو به رهبری ایالات متحده، تفاهم‌نامه‌ای امضا شد که بر مبنای آن، رهبری این حملات به دولت واگذار شد و وزارت دفاع نیز از آن استقبال کرد. آن حملات، به «کارسازی» معروف بودند و طبیعی است که با قربانی‌گرفتن از شهروندان، نارضایتی‌های جدی‌ای نیز خلق کرده بود. پس از آن «روند انتقال» شروع شد که در طی آن نیروهای امنیتی کشور مسئولیت کامل رهبری جنگ و تأمین امنیت را به دست گرفتند و نیروهای حامی خارجی، در صف آموزش‌دهندگان و تمویل‌کنندگان نهادهای امنیتی ایستادند.

حامی آن‌ها طالبان بودند که تا مرز نابودی برای حفاظت از اسامه پیش رفتند. اکنون که داعش و شبکه‌های خطرناک‌تر از القاعده رؤیای پی‌افکندن دولت‌شان را در قلمرو جهان اسلام دارند، بازگشت طالبان –به‌عنوان یک احتمال ضعیف- می‌تواند همان نگرانی را دوباره خلق کند که پس از یازدهم ستپامبر برای امریکا آفریده بود. تلاش برای سرکوب این گروه از این جهت، می‌تواند این نگرانی را تا حدی رفع کند. بخواهیم یا نخواهیم، تروریسم به همان اندازه که برای ما تلخ و خطرآفرین است، امنیت ملی و منافع ایالات متحده و کشورهای غربی را نیز تهدید می‌کند. جلوگیری از آن، ممکن نیست مگر این‌که این شبکه‌ها از هم بپاشند و طالبان که میزبان مهربانی برای تروریست‌هاست، نابود شوند.

چهار سال پس از آن، اینک ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که جنگ در افغانستان نتوانسته نتیجۀ قابل اعتنایی داشته باشد. ۹ سال پس از شروع بازگشت تدریجی طالبان به صحنه، اکنون این گروه به گواهی نهادهای ناظر، ۳۰درصد خاک کشور را عملاً در اختیار دارند و شبکۀ‌شان را در بسیاری از مناطق گسترش داده‌اند. جابه‌جایی طالبان در جنوب اکنون با شمال کشور قابل مقایسه است و این گروه در بسیاری از مناطق‌، هزاران جنگجو دارد که به‌صورت مکرر در پی تصرف یا ناامن‌سازی مناطق‌اند. چند روز پیش در مسیر بدخشان-کندز، مسافران را پیاده کردند و بخشی از آن‌ها را با خود بردند و شماری را تیرباران کردند. رسیدن به چنین وضعیتی، در حالی که همه شکست طالبان و نابودی این گروه را پذیرفته بودند، نامحتمل به نظر می‌رسید. به همین خاطر، بیش از حکومت کرزی و حتا حکومت وحدت ملی، این جنرالان و دیپلمات‌های امریکایی بودند که در مورد آیندۀ افغانستان هشدار دادند و رشد دوبارۀ طالبان را قابل نگرانی دانستند. از این منظر، افزایش یک‌بارۀ سربازان امریکایی در افغانستان، پس از به‌قدرت‌رسیدن اوباما برای بار دوم و به دنبال آن، کاهش جدی آن‌ها و «پایان جنگ» هر‌دو خطا بودند. درست‌تر این بود که نیروهای امریکایی به‌صورت مستمر درگیر جنگ جدی با طالبان می‌ماندند و آن‌ها را نه به هدف سرکوب، که بانیت نابودی، دنبال می‌کردند. کشتن اختر منصور نشان داد که ایالات متحده توانایی لازم را برای اجرای این برنامه پیش از آن‌که شاهد بازگشت اقتدارآمیز طالبان باشیم، داشته است. اعمال فشار کافی بر پاکستان و اجرای پالیسی تهاجمی‌تر می‌توانست سال‌ها پیش کار منصور، ملا عمر و دیگران را بسازد؛ اما در آن هنگام القاعده و شبکه‌های تروریستی، اهداف اصلی امریکایی‌ها بودند و با طالبان به دلایل روشنی، از در مسامحه برخورد کردند.

 ۹ سال پس از شروع بازگشت تدریجی طالبان به صحنه، اکنون این گروه به گواهی نهادهای ناظر، ۳۰درصد خاک کشور را عملاً در اختیار دارند و شبکۀ‌شان را در بسیاری از مناطق گسترش داده‌اند. جابه‌جایی طالبان در جنوب اکنون با شمال کشور قابل مقایسه است و این گروه در بسیاری از مناطق‌، هزاران جنگجو دارد که به‌صورت مکرر در پی تصرف یا ناامن‌سازی مناطق‌اند. چند روز پیش در مسیر بدخشان-کندز، مسافران را پیاده کردند و بخشی از آن‌ها را با خود بردند و شماری را تیرباران کردند. رسیدن به چنین وضعیتی، در حالی که همه شکست طالبان و نابودی این گروه را پذیرفته بودند، نامحتمل به نظر می‌رسید. به همین خاطر، بیش از حکومت کرزی و حتا حکومت وحدت ملی، این جنرالان و دیپلمات‌های امریکایی بودند که در مورد آیندۀ افغانستان هشدار دادند و رشد دوبارۀ طالبان را قابل نگرانی دانستند.

القاعده شبکۀ پیچیده و خطرناکی بود که در افغانستان پناهگاه و حامی داشت. حامی آن‌ها طالبان بودند که تا مرز نابودی برای حفاظت از اسامه پیش رفتند. اکنون که داعش و شبکه‌های خطرناک‌تر از القاعده رؤیای پی‌افکندن دولت‌شان را در قلمرو جهان اسلام دارند، بازگشت طالبان –به‌عنوان یک احتمال ضعیف- می‌تواند همان نگرانی را دوباره خلق کند که پس از یازدهم ستپامبر برای امریکا آفریده بود. تلاش برای سرکوب این گروه از این جهت، می‌تواند این نگرانی را تا حدی رفع کند. بخواهیم یا نخواهیم، تروریسم به همان اندازه که برای ما تلخ و خطرآفرین است، امنیت ملی و منافع ایالات متحده و کشورهای غربی را نیز تهدید می‌کند. جلوگیری از آن، ممکن نیست مگر این‌که این شبکه‌ها از هم بپاشند و طالبان که میزبان مهربانی برای تروریست‌هاست، نابود شوند.

با تمام این‌ها نباید از نظر دور داشته باشیم که درگیر‌شدن با مصالحی که پیشتر برای هر‌دو طرف، کابل و واشنگتن، مطرح بود، از عوامل برجستۀ شکست در نابودی طالبان است. استقبال حکومت از تصمیم ایالات متحده، در حالی که نشانۀ درماندگی نیز هست، مایۀ امیدواری است. این تصمیم نشان می‌دهد که برخورد واقع‌بینانه با طالبان در میان حکومت و کاخ سفید قدرت می‌گیرد. آن‌ها اگر نابود نشوند، به چیزی کمتر از شکست دولت فعلی راضی نخواهند شد و برخورد سهل‌انگارانه و یا مداراجویانه می‌تواند پیامدهای این جنگ را سنگین‌تر سازد. بازگشت دوباره به جنگ، به اندازۀ کافی عبرت‌آموز است و لازم نیست برای بار سوم این عهد تجدید شود. 

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: