سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۳۱م سنبله ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 22 September , 2019

آن‌سوی پایتخت

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 45889

۱۸ جوزا , ۱۳۹۵

beyond the capital


بلخ

درگیری فرماندهان پیشین جمعیت چهار کشته برجای گذاشت

مقام‌های محلی در ولایت بلخ گفته‌اند که در نتیجه درگیری میان افراد دو فرمانده پیشین حزب جعیت اسلامی در این ولایت، چهار تن کشته شده‌اند.

منیراحمد فرهاد، سخنگوی ولایت بلخ به بی‌بی‌سی گفته است که در درگیری میان هواداران نظرگل و محمود از فرماندهان پیشین جمعیت، فرمانده محمود و سه تن از افراد وی کشته شده‌اند. به گفتۀ سخنگوی والی بلخ، این افراد قبلاً نیز بارها باهم درگیر شده بودند و در پی هربار مداخله پولیس این ولایت، آنان با سلاح دست‌داشته‌شان به کوه‌ها فرار می‌کردند. سخنگوی سرپرست ولایت بلخ تأیید کرد که این دو فرمانده در گذشته وابسته به حزب جمعیت اسلامی بوده و در حال حاضر آن‌ها مربوط به علم آزادی و اسحاق رهگذر، نمایندگان مجلس و از افراد نزدیک به عطامحمد نور، سرپرست ولایت بلخ و رییس اجرایی جمعیت اسلامی‌اند.

‌پیش از این هواداران حزب جمعیت اسلامی و حزب جنبش ملی با هم درگیر شدند و در نتیجه آن ۱۰ تن کشته و ۱۵تن دیگر زخمی شدند. بعد از آن کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی از وزارت عدلیه خواست تا فعالیت و تشکیلات احزاب جمعیت اسلامی و ‌جنبش ملی اسلامی را بررسی کند.

……………………..

مدیر امنیت سانچارک کشته شد

مدیر امنیت ولسوالی سنچارک ولایت سرپل همراه با شش تن دیگر در یک کمین طالبان کشته شدند.

مسئولان امنیتی در این ولایت گفته‌اند که در این رویداد‌ شرف‌الدین، مدیر امنیت ولسوالی سانچارک، همراه با چهار افسر پولیس و یک منسوب امنیت ملی کشته شده‌اند. عنایت‌الله حبیبی، آمر امنیت سرپل به رسانه‌ها گفته است که در میان کشته‌شدگان یک کودک نیز شامل است.

تاکنون فرد یا گروهی مسئولیت این رویداد را برعهده نگرفته، اما قربانیان چنین رویدادهایی ‌معمولاً از سوی طالبان هدف قرار می‌گیرند.

سرپل در شمال کشور از جمله ولایت‌هایی است که در بخش‌هایی از آن طالبان حضور‌ گسترده دارند.

……………………….

اسارت دو فرمانده هبت‌الله به دست افراد رسول

مقام‌های ولایت فراه گفته‌اند که در نتیجه درگیری میان افراد وابسته به هبت‌الله، رهبر جدید گروه طالبان، و شاخه انشعابی این گروه به رهبری ملا رسول، دو فرمانده هبت‌الله به اسارت افراد ملا رسول درآمده‌اند.

اقبال باهر، مسئول رسانه‌‌ای فرماندهی پولیس ولایت فراه روز دوشنبه (۱۷ جوزا) به رسانه‌ها گفته است که در این درگیری ملا فضل و ملا میراحمد از سوی افراد ملا رسول اسیر گرفته شده‌اند. وی افزوده است که این دو فرمانده طالبان یکی در ولسوالی خاک سفید ولایت فراه و دیگرش در ولسوالی شیندند ولایت هرات وظیفه داشته‌‌ و در آن مناطق فعالیت می‌کرده‌اند. مسئول رسانه‌ای فرماندهی ولایت فراه گفته است که درگیری میان افراد این دو شاخه طالبان در منطقه بالا‌بلوک ولایت فراه رخ داده است.

بعد از مرگ ملا محمدعمر، رهبر اسبق طالبان، گروه طالبان به دو شاخه تقسیم شد. هواداران ملا رسول، ملا اختر منصور، جانشین ملا عمر را که در نتیجه حمله هوایی امریکا در بلوچستان پاکستان کشته شد، قاتل ملا عمر می‌دانستند و راه‌شان را از وی جدا کردند. حالا که هبت‌الله به جای ملا منصور آمده است، هنوز هم درگیری‌ها میان این دو شاخه طالبان جریان دارد.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: