سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۶م سرطان ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 27 June , 2019

۷ گامی که باید هند برای کمک به افغانستان بردارد

نویسنده : ترجمۀ سلیم شفیق - کد خبر : 45847

۱۶ جوزا , ۱۳۹۵

Shafiq@


پس از آن‌که رییس‌جمهور اوباما تأیید کرد که ملا اختر منصور، در حملۀ پهپادی کشته شده، این امیدواری خلق شد که حذف او طالبان را در اندازه تقلیل خواهد داد و نمایندگانش را ناگزیر به رفتن به پای میز مذاکره می‌کند. با این‌حال، این امید خیلی زود‌هنگامی زایل شد که مولوی هبت‌الله آخوندزاده با شتاب به قدرت رسید. آخوندزاده که یک ملای تندرو دارای اعتباراتی به‌عنوان یک روحانی مذهبی است، به دلیل دیدگاه‌های قوی‌اش علیه مذاکرات صلح شهرت دارد.

پیش از حملۀ هوایی موردنظر، شواهد فزاینده‌ای نشان می‌داد که شبکۀ حقانی بیش از هر‌زمان دیگری با طالبان هم‌بسته شده است. سراج‌الدین حقانی، رهبر این گروه به‌عنوان معاون رهبر طالبان به اهرمی تبدیل شده و ادغام او یکی از فاکتورهایی است که تهاجم بهاری طالبان را به پیش می‌برد.

چیزی که در میدان عمل تغییر نکرده، این است که افغانستان با چیزی کمتر از یک جنگ برای بقا مواجه نیست. نیکولاس هیسم، نمایندۀ ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان صادقانه گفته است که «بقای حکومت وحدت ملی افغانستان در سال ۲۰۱۶ یک دستاورد خواهد بود.»

هند می‌تواند میان ایالات متحده و افغانستان پل بزند. هرچند این کار خیلی غیرمحتمل است که ایالات متحده تصمیم کاهش حضور نظامی خود در افغانستان را بازنگری کند، اما نخبگان افغانستان به‌شکل مساعدی نسبت به ایالات متحده متمایل‌اند و بسیاری‌ها، مشخصاً در مناطق شهری هستند که خواهان ادامۀ ماندن امریکایی‌هایند. هنوزهم ایالات متحده بانفوذترین بازیگر ژئوپولتیک در افغانستان است و هند می‌تواند با کار همراه ایالات متحده نقشی را در پیشبرد منافع افغانستان بازی کند. هم‌چنین هند باید برای کرسی خود در هر‌نشستی لابی کند که در آن راجع به آیندۀ افغانستان بحث می‌شود. از آنجا که اوباما در آخرین سال ریاست‌جمهوری‌اش قرار دارد، ایالات متحده برای پیش‌قدمی بزرگ تمایل کمتری خواهد داشت؛ بنابراین ابتکار و پیش‌قدمی هند در میان همۀ دوستان افغانستان جایگاه مساعدی خواهد یافت.

چنین نگرانی‌هایی در سطح داخلی نیز بازتاب یافته است: رییس‌جمهور غنی در سخنرانی خود در پارلمان افغانستان هشدار داد که کشور «شش ماه دشوار جنگ و کشتار را در پیش دارد» و از نمایندگان خواست تا متحد باشند و از نیروهای امنیتی پشتیبانی کنند.

هرگز پرسش گفت‌وگوها در افغانستان را از قلم نیندازیم. پاکستان ادعا کرده است که حمله بر منصور به میزان گسترده‌ای بر مذاکرات جاری گروه هماهنگی چهارجانبه تأثیر خواهد گذاشت. طرف‌نظر از این‌که به‌گونۀ رسمی چه گفته شده است، کمتر احتمال دارد که پاکستان از موضع کنونی‌اش کوتاه بیاید؛ این‌که کنترلش بر طالبان را محدود کرده و نمی‌تواند فراتر از یک‌ مرحله برای پیش‌بردن مذاکرات صلح برود. هم‌چنین پاکستان نخواهد پذیرفت تا ناگزیر شود از «سرمایه‌های استراتژیک» خود همانند شبکۀ حقانی و لشکر طیبه چشم‌پوشی کند. این کشور برای کنترل افغانستان به شبکۀ حقانی نیاز دارد و لشکر طیبه را برای سرکوب کسانی ‌که علیه ارتش پاکستان شورش می‌کنند (مثلاً‌ تحریک طالبان پاکستان) و استفاده از آن علیه هند. افزون بر این، حتا اگر شبکۀ حقانی مسئول مستقیم تلفات سربازان امریکایی‌ها باشد، فشار ایالات متحده در این زمینه محدود است.

با توجه به همین سناریو، غیرعاقلانه است اگر انتظار داشته باشیم که ترکیب حقانی‌ـ‌طالبان به خودی خود پس از مرگ منصور از هم بپاشد. در واقع، طالبان تهاجم بهاری‌شان را حتا در قالب عملیات بزرگ‌تری پیش خواهند برد تا ثابت کنند که می‌توانند با یا بدون منصور هم‌چنان با‌اهمیت باقی بمانند. ابرهای موجود بر فراز افغانستان به این مفهوم است که شرکای سنتی همانند هند باید در روش‌هایی خودشان را دخیل سازند که پیش از این انتخاب نکرده بودند. اگر در کار مقابله با طالبان به نیروهای امنیتی کمک نشوند، بیش از هرزمان دیگری خطر ظهور دوبارۀ جنگ‌سالاری یک امکان بسیار احتمالی است.

اجزای یک سیاست بازنگری‌شدۀ افغانستان چه خواهند بود؟ عناصر بالاتر از کار فوق‌العادۀ هند که هم‌اکنون در افغانستان انجام می‌دهد، چه خواهند بود؟

اول؛ هند می‌تواند نیروهای امنیتی افغانستان را تقویت کند. حضور نظامی هند گزارۀ بسیار‌ دشواری خواهد بود، چه این‌که چنین کاری یک جنگ نیابتی اصلی را شعله‌ور خواهد کرد. اما این کار، هند را از آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان که با خیزش دوبارۀ طالبان می‌جنگند، باز نخواهد داشت. نیاز ظرفیت‌سازی به آموزش محدود نمی‌شود؛ نیروی هوایی تازه‌کار افغانستان که از اهدای بالگردهای تهاجمی ام‌‌آی‌ـ‌۲۵ به شکل فوق‌العاده‌ای بهره برده‌اند، می‌توانند با انتقال برخی از دارایی‌های جای‌گزین موجود ما در هند بیشتر تقویت شوند. این کار می‌تواند برای افغانستان ارزش قابل‌توجه چندبرابر داشته باشد.

هند می‌تواند ضمن آگاهی از منافع گوناگون کشورها، در ایجاد ائتلاف‌هایی با سایر بازیگران بین‌المللی کمک کند. چین به این واقعیت پی برده است که یک همسایۀ ناتوان می‌تواند عامل مشکلاتی در ایالت دورافتادۀ سین‌کیانگ این کشور باشد. با ناکامی روند گروه هماهنگی چهارجانبه، چین برای عمیق‌ترکردن روابط نظامی‌اش به شمول مبارزه با تروریسم، همکاری اطلاعاتی و برگزاری مانورهای مشترک نظامی با افغانستان تلاش می‌کند. همین‌گونه چین الزاماً با به‌حاشیه‌راندن طالبان ناراحتی ندارد، ولی نمی‌خواهد به دلیل فاکتور/عامل پاکستان به ریشۀ شورش‌گری طالبان بپردازد.

دوم؛ هند باید برقراری تماس با رهبران ولایتی را احیا کند. پشتیبانی هند در اواخر دهۀ ۱۹۹۰ حکومت معلق افغانستان را حفظ کرد و موضع مستحکم‌تری را هنگامی ارائه کرد که ایالات متحده در ۲۰۰۱ به آن نیاز داشت. هند می‌تواند تماس‌هایی با عناصر کلیدی ضدطالبان برقرار کند که سنگر قوی‌ای را علیه طالبان مورد حمایت پاکستان ایجاد می‌کنند. جنرال عبدالرازق در قندهار، بسم‌الله‌خان محمدی در پنجشیر، عبدالرشید دوستم در بلخ و جوزجان، عطامحمد نور در مزارشریف و اسماعیل‌خان در هرات، رهبران ولایتی محدودی‌اند که هند می‌توانند با آن‌ها کار کنند.

سوم؛ هند می‌تواند میان ایالات متحده و افغانستان پل بزند. هرچند این کار خیلی غیرمحتمل است که ایالات متحده تصمیم کاهش حضور نظامی خود در افغانستان را بازنگری کند، اما نخبگان افغانستان به‌شکل مساعدی نسبت به ایالات متحده متمایل‌اند و بسیاری‌ها، مشخصاً در مناطق شهری هستند که خواهان ادامۀ ماندن امریکایی‌هایند. هنوزهم ایالات متحده بانفوذترین بازیگر ژئوپولتیک در افغانستان است و هند می‌تواند با کار همراه ایالات متحده نقشی را در پیشبرد منافع افغانستان بازی کند. هم‌چنین هند باید برای کرسی خود در هر‌نشستی لابی کند که در آن راجع به آیندۀ افغانستان بحث می‌شود. از آنجا که اوباما در آخرین سال ریاست‌جمهوری‌اش قرار دارد، ایالات متحده برای پیش‌قدمی بزرگ تمایل کمتری خواهد داشت؛ بنابراین ابتکار و پیش‌قدمی هند در میان همۀ دوستان افغانستان جایگاه مساعدی خواهد یافت.

چهارم؛ در جبهۀ سیاست خارجی‌ نیاز است تا سیاست ما در قبال افغانستان از پاکستان زدوده شود. در جمع‌بندی‌های‌مان به عاملی در اسلام‌آباد نیازی وجود ندارد. در حالت ایده‌آل، هند باید نمایندۀ ویژه‌ای برای افغانستان تعیین کند تا همکاری میان دو کشور را با شتاب بیشتر پی‌گیری کند. گفت‌وگوها در سطح معاونان شورای امنیت ملی/وزارت خارجۀ‌ میان دو کشور می‌تواند در توالی منظم برقرار شود. این اقدامات تعهدات هند به افغانستان را بدون تأکید بیش از حد بر پاکستان نشان خواهد داد.

پنجم؛ کمک هند می‌تواند در ایجاد یک رژیم مبتنی بر هنجار بین‌المللی ضدتروریسم در همۀ اشکال آن، مؤثر باشد. هند به‌عنوان کشوری‌ که برای بیش از ۶۰ سال با شورش‌گری مبارزه کرده، برای کنوانسیون جامع مبارزه با تروریسم بین‌المللی (CCIT) در سازمان ملل فشار وارد کرده است؛ به گونه‌ای که هر‌دولت علیه تروریسم در همۀ اشکال آن تعهد و همکاری کند.

هند می‌تواند نیروهای امنیتی افغانستان را تقویت کند. حضور نظامی هند گزارۀ بسیار‌ دشواری خواهد بود، چه این‌که چنین کاری یک جنگ نیابتی اصلی را شعله‌ور خواهد کرد. اما این کار، هند را از آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان که با خیزش دوبارۀ طالبان می‌جنگند، باز نخواهد داشت. نیاز ظرفیت‌سازی به آموزش محدود نمی‌شود؛ نیروی هوایی تازه‌کار افغانستان که از اهدای بالگردهای تهاجمی ام‌‌آی‌ـ‌۲۵ به شکل فوق‌العاده‌ای بهره برده‌اند، می‌توانند با انتقال برخی از دارایی‌های جای‌گزین موجود ما در هند بیشتر تقویت شوند. این کار می‌تواند برای افغانستان ارزش قابل‌توجه چندبرابر داشته باشد. 

با این‌حال موضع هند در زمینۀ تروریسم در سراسر جهان به‌عنوان امر معطوف به پاکستان دیده شده است. اگر هند روایت خود را با افغانستان هدایت کند، به احتمال زیاد موضعش مشروعیت بیشتری خواهد یافت؛ زیرا هند و افغانستان هستند که بیشترین رنج را از تروریسم مورد پشتیبانی پاکستان کشیده‌اند.

ششم؛ هند هم‌چنین نیاز خواهد داشت تا هدایت ایجاد یک گفت‌وگوی منطقه‌ای به هدف جلوگیری از مشکلات‌ ـ‌تروریسم، رادیکالیسم، موادمخدر، ارز جعلی، گسترش تسلیحات/مواد اتمی و غیره‌ـ را به دست گیرد، یا نسبت به آن کمک کند ‌که از پاکستان سرچشمه می‌گیرد.

در نهایت، هند می‌تواند ضمن آگاهی از منافع گوناگون کشورها، در ایجاد ائتلاف‌هایی با سایر بازیگران بین‌المللی کمک کند. چین به این واقعیت پی برده است که یک همسایۀ ناتوان می‌تواند عامل مشکلاتی در ایالت دورافتادۀ سین‌کیانگ این کشور باشد. با ناکامی روند گروه هماهنگی چهارجانبه، چین برای عمیق‌ترکردن روابط نظامی‌اش به شمول مبارزه با تروریسم، همکاری اطلاعاتی و برگزاری مانورهای مشترک نظامی با افغانستان تلاش می‌کند. همین‌گونه چین الزاماً با به‌حاشیه‌راندن طالبان ناراحتی ندارد، ولی نمی‌خواهد به دلیل فاکتور/عامل پاکستان به ریشۀ شورش‌گری طالبان بپردازد.

روسیه و ایران که در گذشته منابع جنبش ضدطالبان بوده‌اند، دربارۀ انجام آنچه نگران خواهند بود که حالا از ادامۀ حضور نظامی ایالات متحده در منطقه سود خواهد برد. ایران به هدف کاهش قاچاق موادمخدر در مرزهایش، پیش‌گیری از موج مهاجران افغان و متوقف‌کردن هرگونه فعالیت ضدشیعه، افغانستان باثبات را می‌خواهد. روسیه دربارۀ قاچاق موادمخدر و تأثیر آن بر جمعیت ناآرام خودش، نگرانی دارد. شورش‌گری دوبارۀ طالبان نگرانی‌ای برای جمهوری‌های آسیای میانه نیز است. اوزبیکستان، تاجیکستان و ترکمنستان که با افغانستان مرز مشترک دارند، نسبت به فعالیت طالبان در بخش شمالی افغانستان نگران‌اند.

هم‌زمان با مرگ ملامنصور، بدترشدن وضعیت امنیتی برای نیروهای امنیتی ملی افغانستان، فرصتی را برای هند جهت بازنگری سیاست‌هایش در قبال این ‌کشور فراهم می‌کند. هند می‌تواند و باید نه‌تنها به این کشور کمک کند تا بقا یابد، بلکه افغانستان را در جهت پیشرفت و شکوفایی توانمند سازد. 

اناند آرنی و پرانای کوتاستِن

نویسندگان با برنامۀ ژیواستراتژیک در مؤسسۀ تاکشاشیلا در بنگلور هند کار می‌کنند.

ترجمۀ سلیم شفیق

منبع: وایر

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: