سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۶م سرطان ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 27 June , 2019

با ادامۀ تقلای امریکا در افغانستان، نگرانی هند قابل درک است

نویسنده : راجیو دوگرا/ ترجمۀ سلیم شفیق - کد خبر : 45769

۱۵ جوزا , ۱۳۹۵

shafiq new


دیگ سیاسی در افغانستان همواره در حال جوشیدن است؛ فعالیت به حدی شتاب دارد که یک لحظه فوراً به تاریخ تبدیل می‌شود. هم‌اکنون اختر منصور به خاطره پیوسته است. مردم شاید خیلی زود بپرسند: «او کی بود؟، این‌که آن‌ها واقعاً این کار را انجام می‌دهند، مسأله نیست؛ آنچه اهمیت دارد، این است؛ آیا هرگز واقعیت را دربارۀ کشتن منصور، رهبر طالبان خواهیم دانست؟ برای چه مسأله‌ای، او مرگ ملا عمر، سلفش را برای دو سال پنهان نگه داشته بود؟ به احتمال زیاد هیچ‌یکی از ما میزان دخالت پاکستان در میزبانی و سپس خیانت به اسامه بن لادن را نمی‌دانیم‌».

در شب عملیات بر اسامه بن لادن در ابوت‌آباد، اعتراضات شدیدی در داخل و از سوی پاکستان ادامه داشت. اما توقف واکنش پیش‌فاکتور پاکستانی‌ها پس از حملۀ هواپیماهای بی‌سرنشین امریکایی در داخل بلوچستان برای کشتن منصور، پرسش‌هایی خلق کرده است. آیا پاکستان ‌دست‌ داشت؟ آیا این ‌کشور انجام حملۀ موردنظر را تشویق کرده بود؟ با همۀ این‌ها همه‌روزه هواپیماهای بی‌سرنشین امریکایی حریم هوایی پاکستان را نقض می‌کند. در واقع، ظرف چند سال گذشته، حملات هواپیماهای بی‌سرنشین بر خاک پاکستان بسیار کاهش یافته است. از اوج ۱۱۷ حمله در سال ۲۰۱۰، میزان آن در سال ۲۰۱۵ به تنها ۱۱ مورد کاهش یافت. و تا ۲۲ می ۲۰۱۶ تا این‌جای کار تنها ۳ حمله انجام شده‌اند؛ این سه حمله شامل حمله‌ای می‌شود که در آن اختر منصور کشته شد. خیلی روشن است که پهپادهای متجاوز به یک استثنا تبدیل شده و احتمالاً ایالات متحده این محدودیت را به دلیل مجموعه‌ای از عوامل تجربه می‌کند: خسارت‌های ناخواسته، اعتراضات پاکستانی‌ها و یا فقدان اطلاعات زمینی برای هدایت مؤثر حملات هواپیماهای بی‌سرنشین. یا این کاهش در حملات، اذعانی از سوی ایالات متحده است که افغانستان دیگر نمی‌تواند دچار آشفتگی شود و این‌که پاکستان کارت‌های برنده را کنترل می‌کند.

 

تجدیدنظر ایالات متحده

نشانه‌هایی وجود دارد که دولت اوباما مشغول بازنگری گزینه‌هایش در افغانستان است. هرچند جنگ افغانستان دیگر در فهرست اولویت‌های وزارت دفاع ایالات متحده قرار ندارد، اما تاکنون «جنگ فراموش‌شده» نیز نیست. ولی این واقعیت نیز وجود دارد، حتا زمانی‌که ایالات متحده منابع گسترده را متعهد شده بود، اذهانش هرگز کاملاً درگیر‌ این جنگ نبود. در جریان مدت کوتاه «افزایش» سربازان، نیروهای ایالات متحده در جای اشتباهی متمرکز شدند و توانایی کاهش مورد نظر در حملات دشمن را نداشتند.

افغانستان خودش‌ یک دولت عمیقاً شکننده و از زمان اشغال شوروی در ۱۹۷۹ درگیر بحران دوامدار است. امروز افغانستان با چالش‌های سراسری مواجه است. سرانۀ تولید ناخالص ملی آن در پایین‌ترین میزان جهانی قرار دارد. فقر گسترده است و دیگر شاخص‌های اجتماعی ملالت‌انگیز. حکومتداری در این ‌کشور با حکومت مرکزی ضعیف و منقسم‌شده‌اش از کار افتاده که در رده‌بندی بانک جهانی و شفافیت بین‌الملل در میان ناکاراترین و فاسدترین در جهان قرار می‌گیرد.

این یک پیغام احمقانه است تا در چنین مسایلی، به‌ویژه در ‌وضعیتی همانند افغانستان ادعای قطعی کرد. اما با شتابی که شاخۀ حقانی و پسر ملا عمر، ترفیع آخوندزاده را تأیید کردند، نشانه‌ای از آن است که دست پنهانی این روند را هدایت می‌کرده است. پاکستان راهش را به سپهرهای دیگری ‌نیز به دست گرفته است. حالا این ‌کشور به میزان گسترده‌ای می‌پذیرد که به‌رغم شواهد، ایالات متحده به خودش اجازه داده است تا دربارۀ حمایت پاکستان و سازمان اطلاعات داخلی ارتش این ‌کشور از شبکۀ حقانی و طالبان فریب بخورد.

افغانستان به‌شکل مؤثری با کارگزاران رقیب قدرت اداره می‌شود که اغلب نیروهای امنیتی خودشان را دارند و برای درآمد از اقتصاد تریاک افغانستان با طالبان رقابت می‌کنند.

در اکثر پارامترهای حکومتداری، حکومت افغانستان نزدیک به حداقل ممکن قرار می‌گیرد. از حاکمیت قانون تا کارایی حکومت، از ثبات سیاسی تا کنترل فساد، حکم حکومت به سادگی نادیده گرفته می‌شود. در واقع این طالبان است که مستقیم و غیرمستقیم بر ۳۰ درصد خاک افغانستان کنترل مؤثر دار‌د. چنین وضعیتی بر سایر بخش‌ها گسترش یافته است. چنان‌چه ایالات متحده در کندز دریافت، وقتی طالبان برای مدت کوتاهی بر آن تسلط یافتند، استراتژی واقعی و انجام عملیات از سوی افسران ارتش پاکستان به پیش برده می‌شد.

Taliban new leader Mullah Haibatullah Akhundzada is seen in an undated photograph, posted on a Taliban twitter feed and identified separately by several Taliban officials, who declined be named.

این موضوع ما را به پرسش‌هایی بر‌می‌گرداند که با آن بحث خود را شروع کردیم. چرا ملا عمر و ملا منصور کنار گذاشته شدند؟ آیا ادارۀ پاکستان دریافته بود که آن‌ها خیلی مستقلانه عمل می‌کنند و به‌عنوان دست‌نشاندۀ نهایی در افغانستان، چالش احتمالی برای اقتدار این‌ کشور است؟ آیا ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر جدید طالبان برای پاکستان و اهدافش در افغانستان بیشتر تابع است؟ این یک پیغام احمقانه است تا در چنین مسایلی، به‌ویژه در ‌وضعیتی همانند افغانستان ادعای قطعی کرد. اما با شتابی که شاخۀ حقانی و پسر ملا عمر، ترفیع آخوندزاده را تأیید کردند، نشانه‌ای از آن است که دست پنهانی این روند را هدایت می‌کرده است. پاکستان راهش را به سپهرهای دیگری ‌نیز به دست گرفته است. حالا این ‌کشور به میزان گسترده‌ای می‌پذیرد که به‌رغم شواهد، ایالات متحده به خودش اجازه داده است تا دربارۀ حمایت پاکستان و سازمان اطلاعات داخلی ارتش این ‌کشور از شبکۀ حقانی و طالبان فریب بخورد.

بنابراین، وقتی اوباما تصمیمش را دربارۀ مقیاس و نوع حضور آیندۀ ایالات متحده در افغانستان می‌گیرد، قطعاً از فاکتور پاکستان و تجدید حیات شبکۀ حقانی و ترکیب طالبان آگاه خواهد بود. او هم‌چنین آگاه خواهد بود که نیروهای امنیتی افغانستان به تنهایی توانایی حفاظت از جمعیت بزرگ و حکومت‌های ولایتی‌شان را نخواهند داشت.

اگر اوباما تصمیم غیرمحتمل برای کاهش زیانش و ترک افغانستان بگیرد، در نهایت این ‌کشور را به ترکیب وسیع‌تری از طالبان و شبکۀ حقانی واگذار خواهد کرد. از جانب دیگر، اگر پس از ۲۰۱۶ او ‌در کنار مشاوران ویژه، به حفظ حدود ۵ هزار سرباز تصمیم بگیرد و این سیاست را به جانشینش توصیه کند، فرصت خوبی برای نیروهای افغان خواهد بود؛ نیروهایی ‌که تلاش خواهند کرد تا کنترل اوضاع تا زمانی ‌که امکان داشته باشد، حفظ کنند. حتا در چنین موردی، امریکایی‌ها قبلاً تلاش نخواهند کرد؛ زیرا دیگر افغانستان اولویت استراتژیک برای این‌ کشور نیست؛ آن‌گونه که در زمانی در چنین وضعیتی قرار داشت. حالا آسیای میانه نیز منعفت استراتژیک بزرگ برای ایالات متحده نیست.

 

مقاومت در برابر فریب درگیرشدن

ایالات متحده به میزان گسترده‌ای پس از حملات ۱۱ سپتامبر تغییر کرده است. حالا، منابع استراتژیک این کشور محدود است و حوزه‌های بسیاری است که این‌ کشور به آن‌ها نیاز دارد.

دریغ از نگرانی‌های بشردوستانه، دامنۀ کمک و مداخله با نتایج آن‌ها تعیین می‌شوند، نه با نیاز یا نیات خوب. مشاهدۀ خودخواهانه از دید یک امریکایی، خروجش از افغانستان شاید یک مورد استراتژیک خوب باشد. اما چنین واقع‌بینی خودخواهانه، خطراتی را حمل می‌کند و بلندپروازی‌های طالبان/پاکستان شاید به تنهایی با افغانستان اشباع نشود. افزون بر این، یک نیروی ۵ هزار تا ۶ هزار نفری ایالات متحده، ثبات را تضمین نمی‌کند؛ زیرا کمپین گستردۀ مبارزه با شورش‌گری همانند مورد افغانستان نمی‌تواند تنها از طریق نظامی به پیروزی برسد. این کمپین باید با کار سیاسی و توسعه‌ای تکمیل شود که حمایت گسترده را با خود همراه کند. بنابراین، چنان‌چه اوباما در این‌ مورد می‌اندیشد، شاید او به این دیدگاه برسد که ایالات متحده باید استراتژی ترکیبی نظامی و غیرنظامی را داشته باشد و این‌که ایالات متحده به تنهایی نمی‌تواند این ترکیب را فراهم کند. این‌ کشور برای کارآیی آن به شریک استراتژیک نیاز دارد.

اگر اوباما تصمیم غیرمحتمل برای کاهش زیانش و ترک افغانستان بگیرد، در نهایت این ‌کشور را به ترکیب وسیع‌تری از طالبان و شبکۀ حقانی واگذار خواهد کرد. از جانب دیگر، اگر پس از ۲۰۱۶ او ‌در کنار مشاوران ویژه، به حفظ حدود ۵ هزار سرباز تصمیم بگیرد و این سیاست را به جانشینش توصیه کند، فرصت خوبی برای نیروهای افغان خواهد بود؛ نیروهایی ‌که تلاش خواهند کرد تا کنترل اوضاع تا زمانی ‌که امکان داشته باشد، حفظ کنند. حتا در چنین موردی، امریکایی‌ها قبلاً تلاش نخواهند کرد؛ زیرا دیگر افغانستان اولویت استراتژیک برای این‌ کشور نیست؛ آن‌گونه که در زمانی در چنین وضعیتی قرار داشت. حالا آسیای میانه نیز منعفت استراتژیک بزرگ برای ایالات متحده نیست.

‌این اولین‌بار نخواهد باشد که ایالات متحده خواهان چنین پشتیبانی‌ای از هند شده است. در همۀ موارد پیشین، هند ‌با دلیل خوب مقاومت کرده است. شاید این یک سیاست خوب باشد تا آنچه را در گذشته برای رویکردهای مشابه گفته، تکرار کند و حتا بهتر خواهد بود تا درس‌هایی از تاریخ بگیرد که به کسانی داده که برای دلایلی در مورد مشارکت و سرمایه‌گذاری اقتصادی در افغانستان فکر کرده‌اند. خوب است که نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، پیش از ملاقاتش با رییس‌جمهور اوباما در واشنگتن از افغانستان دیدار می‌کند. البته این دومین دیدار مودی از افغانستان در شش ماه است. در دسامبر ۲۰۱۵ او در پرواز بازگشتش به دهلی، بالبداهه از کابل به لاهور رفت. خیلی زود پس از این دیدار حمله بر پایگاه هوایی پتان‌کوت اتفاق افتاد. این‌بار مسیر او از افغانستان به سرزمینی امن‌تر واشنگتن ختم می‌شود، اما برای تصمیم‌گیری‌هایی که می‌تواند اساسی باشد.

راجیو دوگرا/ دیپلمات پیشین و نویسندۀ کتاب مرزهای خون‌چکان

ترجمۀ سلیم شفیق

منبع: وایر

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: