سال چهارم / شماره : 735 / چهارشنبه / ۱م عقرب ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Wednesday, 23 October , 2019

الیزابت کیدی استنتون

نویسنده : فرنگیس - کد خبر : 45721

۱۲ جوزا , ۱۳۹۵

Elizabeth Cady Stanton


نخستین پیش‌گامان

فردیت زنانه

«سنگ‌اندازی بر سر راه تحصیلات کامل، مثل درآوردن چشم‌هاست، انکار حق مالکیت مثل بریدن دست‌هاست، نپذیرفتن حق سیاسی افراد برابر است ‌به ربودن عزت نفس آن‌ها، ازبین‌بردن امکان بازار و امکان جبران در دنیای کار، و نیز محروم‌کردن آن‌ها از سهم‌داشتن در انتخاب کسانی است که قانون را وضع و اجرا می‌کنند، محرومیت از انتخاب در هیأت منصفه‌ای که در برابرش محاکمه می‌شوند و قاضی‌ای که برای‌شان حکم صادر می‌کند. ببینید زن چه جایگاهی دارد. ‌حقوق طبیعی‌اش از او ربوده شده، همۀ قوانین و رسوم دست و پایش را بسته، ‌با این حال مجبور است برای زندگی‌اش بجنگد و در شرایط اضطراری برای محافظت به خودش متکی باشد».

این متن بخشی از خطابۀ پرشور و منحصربه‌فرد‌ الیزابت کیدی استنتون در دفاع از حقوق و جایگاه زنان در آغازین سال‌های شکل‌گیری جنبش زنان امریکایی است. این خطابه یکی از قدرت‌‌مند‌ترین خطابه‌ها در تاریخ مبارزات فیمینستی به شمار می‌رود. کیدی استنتون آن را در سال ۱۸۹۲ نوشت زمانی که ۷۸ سال داشت و از جنبش حق رأی کناره‌گیری کرده بود، در این خطابه او بر حق تساوی زنان بر بنیاد فردیت زنانه پا‌فشاری کرد و خواهان استقلال و خوداتکایی و تکامل فردی زنان شد. به عقیدۀ او تنها راه رهایی زنان از اسارت کامل از عادات و رسوم و خرافات و از وابستگی به مرد‌ ‌و راه رسیدن به آزادی اندیشه و عمل، تکیه بر فردیت خود است.

  الیزابت کیدی استنتون از شخصیت‌های شاخص و از بنیان‌گذاران جنبش زنان در امریکا‌ست. او در سال ۱۸۱۵ در یک خانواده مرفه و محافظه‌کار در شمال نیویورک متولد شد. پدرش قاضی بود. الیزابت ‌بعد از فراغت از مدرسه به دلیل جنسیتش نتوانست به شغل وکالت بپردازد، از آن پس او متوجه مسأله حقوق زنان شد. در سال ۱۸۴۰ با هنری استنتون که شغل وکالت داشت و از هواداران الغای بردگی بود، ازدواج کرد. در هنگام عقد درخواست کرد‌ که تعبیر «‌اطاعت مطلق از شوهر» از قرار‌داد ازدواج حذف شود؛ زیرا به برابری حق زن با شوهرش باور داشت. الیزابت از کنش‌گران فعال در تمام زمینه‌های حق مالکیت، حق طلاق، حق حضانت و حق رأی زنان بود؛ اما با نوشتن «‌فردیت زنانه» ثابت کرد که مطالبات او برای زنان بیشتر از این‌هاست‌، هر‌چند در این عرصه‌ها نیز گام‌های بلندی را برداشت. در فوریه ۱۸۵۴ هنگامی که ۳۸ سال داشت، به نمایندگی از مجمع ایالتی هوادار حقوق زنان در مقابل قانون‌گذاری ایالت نیویورک حاضر شد‌ و سخنرانی معروفش را با عنوان «‌آنچه برخود می‌پسنیدید بر زنان روا دارید» را ایراد کرد. در این سخنرانی حق شهروندی زنان را مطالبه کرد‌ و خواهان بازنگری در قانون ایالاتی و تبیین قوانین تازه برای زنان شد.

. کیدی استنتون آن را در سال ۱۸۹۲ نوشت زمانی که ۷۸ سال داشت و از جنبش حق رأی کناره‌گیری کرده بود، در این خطابه او بر حق تساوی زنان بر بنیاد فردیت زنانه پا‌فشاری کرد و خواهان استقلال و خوداتکایی و تکامل فردی زنان شد. به عقیدۀ او تنها راه رهایی زنان از اسارت کامل از عادات و رسوم و خرافات و از وابستگی به مرد‌ ‌و راه رسیدن به آزادی اندیشه و عمل، تکیه بر فردیت خود است.

 استنتون در سال ۱۸۴۸ رهبری جنبش سنکافالز را برعهده گرفت. این جنبش به هدف بررسی وضعیت اجتماعی، مذهبی و حقوقی زنان به وجود آمد. جنبش اعلامیه‌‌ا‌ی‌ را بر‌اساس مدل اعلامیه استقلال ترتیب داد‌ و اعضای آن در سنکافالز نیویورک گردهم آمدند‌، پیش‌نویس آن را به تصویب رساندند ‌و به این ترتیب آغاز جنبش زنان را رسماً اعلام کردند. ‌در همان سال الیزابت کیدی استنتون  به سازمان‌دهی و سخنرانی در دفاع از حق مالکیت زنان متأهل پرداخت‌ و به تصویب قانون دادگاه نیویورک از حق مالکیت کمک کرد.

الیزابت استنتون در سال ۱۸۵۱ با سوزان آنتونی متحد شد و انجمن هواداران حق رأی را تأسیس کردند. استنتون ریاست اولین همایش جهانی زنان در واشنگتن را که به فراخوان خود او در ۱۸۸۸ برگزار شد، بر‌عهده داشت. پس از آن الیزابت کیدی استنتون همراه با سوزان آنتونی تا پایان قرن نوزدهم جنبش زنان را رهبری و هدایت کردند. 

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: