سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۶م سرطان ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 27 June , 2019

تروریسم-۱۰

نویسنده : ترجمۀ سلیم شفیق - کد خبر : 45664

۱۱ جوزا , ۱۳۹۵

UN-Headquarters


مسایل سیاست تروریسم ایالات متحده و بین‌الملل

«رویداد ۱۱ سپتامبر، حمله‌ای بر ایدۀ جامعۀ مدنی، آزاد و فراگیر بود. این، حملۀ مستقیم بر اصول بنیادی خود سازمان ملل بود.»

رودولف جولیانی، شهردار [پیشین] نیویورک

 

بخش دهم

خلیج گوانتانامو

آیا ایالات متحده باید زندان خلیج گوانتانامو را ببندد؟

بلی: بازداشتگاه ایالات متحده در خلیج گوانتاناموی کوبا، با عنایت به احترام به حقوق بشر و حاکمیت قانون، آسیب غیرقابل‌جبرانی به جایگاه بین‌المللی ایالات متحده وارد کرده است. انکار دادرسی و نگهداری نامحدود بازداشت‌شدگان، نه‌تنها قانون و تعهدات ایالات متحده به قانون حقوق بشر و انسان‌دوستانه را نقض می‌کند، بلکه در تضاد با ارزش‌هایی قرار دارد که ایالات متحده ادعا‌ دارد‌ آن‌ها را گرامی می‌دارد. چنان‌چه بازداشتگاه گوانتانامو به وسیله‌ای برای بیان احساسات ضدغربی تبدیل شده و ابزار قوی سربازگیری برای سازمان‌های تروریستی. بستن این بازداشتگاه، مخالفان ایالات متحده را از شانس بهره‌برداری گوانتانامو برای تبلیغات محروم خواهد کرد و مهم‌تر از همه اعتبار و نیک‌نامی ایالات متحده را در تلاش‌های بین‌المللی مبارزه با تروریسم تقویت خواهد کرد. کنگره باید زندانیایی‌ را رها کند که از سوی مقام‌های ایالات متحده به پرونده‌های‌شان رسیدگی شده و بقیه را اجازه دهد تا از طریق نظام قضایی محلی محاکمه شوند؛ آن‌ عده نظام‌های قضایی که در پرونده‌های مرتبط با تروریسم بدون به‌خطرانداختن امنیت ملی، توانایی ارائه عدالت را ثابت کرده‌اند.

نه: طرفداران حفظ بازداشتگاه در خلیج گوانتانامو ادعا می‌کنند که این بازداشت‌گاه برای امنیت ملی ایالات متحده حیاتی و فاقد جای‌گزین‌های معتبر است. در بازداشتگاه گوانتانامو اشخاص خطرناکی نگهداری می‌شوند که در صورت بسته‌شدن، سرنوشت‌شان نامشخص خواهد بود. بحث بر سر محل دادرسی جای‌گزین برای برگزاری روند محاکمه ادامه دارد و حفظ بازداشتگاه گوانتانامو‌ ـ‌و مهم‌تر از نیاز خواهد بود همۀ کسانی‌که خطر بزرگی را ایجاد می‌کنند یا به دلیل محدودیت‌های مدارک نمی‌توانند محاکمه شوند‌ـ‌ در بازداشتگاهی نگهداری شوند.

این طرح شامل بیش از ۷۰ توصیه است که از دولت‌های عضو و سازمان‌های منطقه‌ای می‌خواهد تا برنامه‌های عمل و ظرفیت‌سازی را توسعه دهند؛ به دستور کار (آجندای) ۲۰۳۰ برای توسعۀ پایدار متوسل شوند؛ اهمیت حقوق بشر، حکومت‌داری خوب، حاکمیت قانون و حل بحران را برجسته ‌کنند؛ و بر توانمندسازی زنان و جوانان، از جمله از طریق استفادۀ استراتژیک شبکه‌های اجتماعی فشار وارد کنند. این توصیه روی یک رویکرد «همه دولت» و «همه سازمان ملل» برای اطمینان‌یافتن از رسیدگی مسئولانه به همۀ پیچیدگی‌های افراط‌گرایی خشونت‌آمیز، هم‌چنین استفادۀ کارآ از منابع تمرکز می‌کند. بان هم‌چنین اعلام کرد که حکومت سو‌یس، یک کنفرانس بین‌المللی مقدر برای اپریل ۲۰۱۶ را برای اجرای این برنامه، سازمان‌دهی کرده بود.

بازگرداندن بازداشتی‌ها به کشورهای خارجی برای محاکمه یا رهایی، به احتمال زیاد منجر به نقض بیشتر حقوق بشر‌ یا ظاهرشدن دوبارۀ نگرانی‌های امنیتی خواهد شد. افزون بر این، بستن بازداشتگاه گوانتانامو پادزهر‌ بد‌نامی ایالات متحده در خارج از این ‌کشور نخواهد بود. عملیات دوامدار بازداشت‌کردن‌ها همانند آنچه در پایگاه هوایی بگرام در افغانستان اتفاق می‌افتد و دیگر پی‌گیری‌های مبارزه با تروریسم، هم‌چنان تصویر منفی از ایالات متحده در بخش‌هایی از جهان را حفظ خواهد کرد.

باج‌دهی

آیا ایالات متحده برای رهایی شهروندان ربوده‌شده یا به گروگان‌ گرفته‌شده از سوی تروریستان باج بدهد؟

بلی: آنانی‌ که برای رهایی شهروندان ربوده‌شده یا به گروگان گرفته‌شدۀ امریکایی از سوی تروریستان طرفدار باج‌دهی استند، استدلال می‌کنند که حکومت ایالات متحده بدون توجه به شرایط، مسئول حفاظت شهروندانش در برابر آسیب است. هم‌چنین طرفداران باج‌دهی خواستار توجیه اخلاقی، تأکید می‌کنند که حفظ زندگی شهروندان غیرقانونی، هیچ هزینۀ بالایی ندارد. حکومت‌ها شاید با راه‌اندازی عملیات‌های پنهان نظامی برای نجات گروگان‌ها تلاش کنند، اما هیچ‌گاهی موفقیت چنین مأموریت‌هایی تضمین نشده است‌ـ‌چنان‌چه ناکامی نیروهای عملیات‌های ویژه ایالات متحده برای پیداکردن روزنامه‌نگاران امریکایی گرفتار‌شده از سوی داعش در ۲۰۱۴ مدرکی برای این مدعاست. این مدرک نیاز به شیوه‌های جای‌گزین برای رهایی گروگان‌ها، همانند باج‌دهی را برجسته می‌کند. افزون بر این، احتمال زیاد وجود دارد که گروگان‌های کشورهایی‌ که به باج‌دهی مشهورند ‌ـ‌همانند فرانسه‌ـ‌ در مقایسه با همتایان امریکایی یا بریتانیایی‌شان در زمان گروگان‌گیری زنده بمانند ‌ـ ‌حکومت‌هایی [امریکا و بریتانیا، مثلاً] به‌شدت، سازش‌های مالی با تروریستان را به‌عنوان یک سیاست رد می‌کنند.

نه: مخالفان تأکید می‌کنند که باج‌دهی از یک منبع قابل‌توجه درآمد برای سازمان‌های تروریستی نمایندگی می‌کند و آن‌ها را برای عملیات، خریداری اسلحه‌ و راه‌اندازی حملات در آینده قادر می‌سازد. در سال ۲۰۱۲، ناصر الوحیشی، رهبر القاعده در شبه‌جزیرۀ عربستان با افتخار گفت که گروگان‌گیری «حدود نصف» بودجۀ این سازمان را تشکیل می‌دهد. علاوه بر این، باج‌دهی تنها تروریستان را به ادامۀ آدم‌ربایی ترغیب می‌کند و چرخۀ شرارت را تغذیه. در واقع، به نظر می‌رسد ‌گروه‌های تروریستی حکومت‌هایی را شناسایی کرده‌اند که به باج‌دهی تمایل دارند‌ ـ‌به‌شکل قابل‌توجهی فرانسه، اتریش، اسپانیا و سویس‌‌ـ‌ و بنابرین شهروندان این ‌کشورها را هدف قرار می‌دهند. بنا بر یک گزارش روزنامۀ نیویورک تایمز در جولای ۲۰۱۴، ظرف پنج‌سال گذشته ۵۳ گروگان شناسایی شده‌اند که از سوی القاعده و متحدانش ربوده شده‌اند که یک‌سوم آن‌ها اهل فرانسه بوده‌اند. هم‌زمان شهروندان ایالات متحده و بریتانیا رقم کوچکی از قربانیان را تشکیل می‌دهند. دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در بخش تروریسم و اطلاعات مالی، این واگرایی را به واقعیتی نسبت می‌دهد که ایالات متحده و بریتانیا از باج‌دهی خودداری کرده‌اند.

پیشرفت‌های تازه

اتحادیۀ اروپا‌ مرکز اروپایی مبارزه با تروریسم را شکل داد

جنوری ۲۰۱۶

در جنوری ۲۰۱۶، اتحادیۀ اروپا ایجاد مرکز اروپایی مبارزه با تروریسم را اعلام کرد. این مرکز (ECTC)، همکاری دولت‌های اروپایی در پاسخ به تروریسم و تندوری خشونت‌آمیز را تسهیل می‌کند و روی یک رشته مسایل، به شمول تمویل تروریسم، استفاده از شبکه‌های اجتماعی، سربازگیری پیکارجویان خارجی‌ و قاچاق اسلحه تمرکز خواهد کرد. این مرکز هم‌چنین ظرفیت شریک‌ساختن اطلاعات را از طریق ایجاد یک قطب اطلاعات مرکزی ایجاد خواهد کرد. مرکز اروپایی مبارزه با تروریسم (ECTC) پس از حملات تروریستی ماه نوامبر ۲۰۱۵ ایجاد شد که بر «تشدید جدی» تهدید تروریسم در درون اتحادیۀ اروپا ‌دلالت کرد.

 طرفداران باج‌دهی خواستار توجیه اخلاقی، تأکید می‌کنند که حفظ زندگی شهروندان غیرقانونی، هیچ هزینۀ بالایی ندارد. حکومت‌ها شاید با راه‌اندازی عملیات‌های پنهان نظامی برای نجات گروگان‌ها تلاش کنند، اما هیچ‌گاهی موفقیت چنین مأموریت‌هایی تضمین نشده است‌ـ‌چنان‌چه ناکامی نیروهای عملیات‌های ویژه ایالات متحده برای پیداکردن روزنامه‌نگاران امریکایی گرفتار‌شده از سوی داعش در ۲۰۱۴ مدرکی برای این مدعاست. این مدرک نیاز به شیوه‌های جای‌گزین برای رهایی گروگان‌ها، همانند باج‌دهی را برجسته می‌کند. افزون بر این، احتمال زیاد وجود دارد که گروگان‌های کشورهایی‌ که به باج‌دهی مشهورند ‌ـ‌همانند فرانسه‌ـ‌ در مقایسه با همتایان امریکایی یا بریتانیایی‌شان در زمان گروگان‌گیری زنده بمانند ‌ـ ‌حکومت‌هایی [امریکا و بریتانیا، مثلاً] به‌شدت، سازش‌های مالی با تروریستان را به‌عنوان یک سیاست رد می‌کنند.

دبیرکل سازمان ملل برنامه‌ای برای پیش‌گیری از افراط‌گرایی خشونت‌آمیز را به‌راه انداخت

جنوری ۲۰۱۶

در جنوری ۲۰۱۶، بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل، طرح اقدام برای پیش‌گیری از افراط‌گرایی خشونت‌آمیز را در آستانۀ دهمین سالگرد استراتژی جهانی مبارزه با تروریسم سازمان ملل منتشر کرد. بان کی‌مون در گزارشی، استراتژی چهارستونه را ‌ـ‌برای رسیدگی به شرایط خلق‌کنندۀ تروریسم، پیش‌گیری از و مبارزه با تروریسم، ظرفیت‌سازی، و حفظ احترام به حقوق بشر‌ـ‌ ‌خلاصه می‌کند، اما یادآور می‌شود که اغلب ستون اول و چهارم نادیده گرفته می‌شوند. همین‌گونه، این طرح عمل روی اقدامات پیش‌گیرانه و تحلیل شرایطی تمرکز می‌کند که تحریک‌کنندۀ افراط‌گرایی و رادیکالیسم است. این طرح شامل بیش از ۷۰ توصیه است که از دولت‌های عضو و سازمان‌های منطقه‌ای می‌خواهد تا برنامه‌های عمل و ظرفیت‌سازی را توسعه دهند؛ به دستور کار (آجندای) ۲۰۳۰ برای توسعۀ پایدار متوسل شوند؛ اهمیت حقوق بشر، حکومت‌داری خوب، حاکمیت قانون و حل بحران را برجسته ‌کنند؛ و بر توانمندسازی زنان و جوانان، از جمله از طریق استفادۀ استراتژیک شبکه‌های اجتماعی فشار وارد کنند. این توصیه روی یک رویکرد «همه دولت» و «همه سازمان ملل» برای اطمینان‌یافتن از رسیدگی مسئولانه به همۀ پیچیدگی‌های افراط‌گرایی خشونت‌آمیز، هم‌چنین استفادۀ کارآ از منابع تمرکز می‌کند. بان هم‌چنین اعلام کرد که حکومت سو‌یس، یک کنفرانس بین‌المللی مقدر برای اپریل ۲۰۱۶ را برای اجرای این برنامه، سازمان‌دهی کرده بود.

 

تیراندازی سان برناردینو

دسامبر ۲۰۱۵

به روز دوم دسامبر ۲۰۱۵، در یک حملۀ تروریستی در سان برناردینو در ایالت کالیفرنیا [امریکا] ۱۴ تن کشته شدند. سیدرضوان فاروق و تشفین ملک که همسر هم بودند، در یک مهمانی کاری انجام دادند. این زوج پس از حمله فرار کرده و در جریان تیراندازی پس از آن، به وسیلۀ پولیس کشته شدند. بعداً بازرسان ادارۀ تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) دریافتند که حمله‌کنندگان با ایدئولوژی افراط‌گرایی خشونت‌آمیز رادیکال شده بودند و برای انجام این حمله الهام گرفته بودند، اما از سوی یک هستۀ مشخص تروریستی هدایت نشده بودند. این تیراندازی امکان بالقوه برای افراط‌گرایی خشونت‌آمیز برای الهام‌بخشیدن حملات گرگ تنها در داخل کشورهای غربی، با استفاده از انترنت و شبکه‌های اجتماعی برای گسترش ایدئولوژی رادیکال را نشان می‌دهد.

منبع: شورای روابط خارجی

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: