سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۲۷م اسد ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 18 August , 2019

تروریسم-۹

نویسنده : ترجمۀ سلیم شفیق - کد خبر : 45618

۱۰ جوزا , ۱۳۹۵

Shafiq- (5)


مسایل سیاست تروریسم ایالات متحده و بین‌الملل

«رویداد ۱۱ سپتامبر، حمله‌ای بر ایدۀ جامعۀ مدنی، آزاد و فراگیر بود. این، حملۀ مستقیم بر اصول بنیادی خود سازمان ملل بود.»

رودولف جولیانی، شهردار [پیشین] نیویورک

 

بخش نهم

بررسی اجمالی

ایالات متحده، طرفدار درجه اول و فعال‌ترین همکار در تلاش‌های مبارزه با تروریسم جهانی است. جنگ ۱۴ سال گذشته نشان می‌دهد که هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند به تهدید ناشی از تروریسم رسیدگی کند. در واقع، غیرمتمرکزشدن القاعده، ظهور گروه‌های کوچک تندرو و تهدید فراگیر «گرگ‌های تنها» همگی نشان می‌دهند که تروریسم به‌طور فزاینده‌ای پیچیده، فراملی و پخش‌شونده است.

رسیدگی به این جریان‌ها، همکاری در میان حکومت‌ها، نهادهای بین‌المللی و سازمان‌های غیرحکومتی را می‌خواهد. با این‌حال روی بحث‌ها بر سر روش‌های بهینه و ساختارهای سازمانی برای مبارزه با تروریسم پافشاری می‌شود. هم‌زمان سیاست‌های بحث‌برانگیز مبارزه با تروریسم ایالات متحده‌، ‌به‌ویژه استفاده از حملات هواپیماهای بی‌سرنشین و بازداشت نامحدود مظنونان تروریستی در خلیج گوانتانامو‌،‌ به میزان زیادی در داخل ایالات متحده و در سراسر جهان متنازع‌‌فیه باقی مانده است. چگونگی پاسخ ایالات متحده به این چالش‌ها و چگونگی همکاری این‌ کشور با شریکان حکومتی، سازمان ملل و دیگر بازیگران، موفقیت رژیم جهانی مبارزه با تروریسم را تعیین خواهد کرد.

 

حملات هواپیماهای بی‌سرنشین

آیا ایالات متحده باید استفاده از حملات هواپیماهای بی‌سرنشین را ادامه دهد؟

بلی: طرفداران هواپیماهای بی‌سرنشین که بیشتر به پهپادها (درون) مشهورند، ادعا می‌کنند که حملات هواپیماهای بی‌سرنشین از بهترین ابزار هدف قراردادن تروریستان در مناطق دورافتاده، فاقد حکومت یا خطرناک نمایندگی می‌کند، بدون این‌که زندگی پرسونل ایالات متحده به خطر بیفتد و هزینۀ آن نیز خیلی کم است. از سال ۲۰۰۴ بدین‌سو، حملات هواپیماهای بی‌سرنشین رهبری القاعده و طالبان را در مناطق قبایلی چموش در شمال‌غرب پاکستان هدف قرار دا‌ده که از مدت‌ها پناهگاه‌های امنی برای تروریستان بوده است. در واقع روش‌های جای‌گزین مبارزه با تروریستان‌، همانند تهاجم بزرگ نیروی زمینی، ‌‌گران خواهد بود و خطر بزرگ‌تری را برای نیروهای امریکایی خلق خواهد کرد و منجر به خسارت‌های ناخواستۀ بیشترـ‌مثلاً تلفات غیرنظامیان‌ـ‌ نسبت به حملات هواپیماهای بی‌سرنشین خواهد شد. به همین دلیل، شماری مورد اخلاقی را پیش می‌کشند که کشتار هدفمند با هواپیماهای بی‌سرنشین راه‌حل بهینه را برای نابودی تروریستان ارائه می‌کند. افزون بر این حملات پهپادها با فراهم‌کردن انعطاف‌پذیری جغرافیایی، ایالات متحده را اجازه می‌هد تا تروریستان را در مناطق پرت و دورافتاده هدف قرار دهد؛ در جاهایی مثل یمن و سومالیا که امریکا توانایی عملیات را نخواهد داشت. هرچند مشروعیت چنین حملاتی با پرسش همراه است، اما هارولد کوه، مشاور حقوقی پیشین وزارت خارجۀ ایالات متحده تأکید کرد که «روش‌های هدف‌گیری ایالات متحده به شمول عملیات‌های مرگبار که با استفاده از هواپیماهای بی‌سرنشین انجام می‌شوند، با همۀ قوانین مناسب، از جمله قانون جنگ مطابقت دارند.»

در واقع ابتکارات مبارزه با تندروی خشونت‌آمیز بر اهمیت اقدام مبتنی بر جامعه تأکید می‌کند، با توجه به این‌که تماس‌های محلی ‌ـ‌به شمول اعضای خانواده، رهبران مذهبی و استادان‌ـ ‌نسبت به بازیگران خارجی، بیشتر قابل اعتمادند و بنابراین در منصرف‌کردن اعضای جوامع از توسل به تندروی خشونت‌آمیز موفقیت احتمالی بیشتری خواهد داشت. سرمایه‌گذاری به نسبت کوچک در طرح‌های مقابله با تندروی خشونت‌آمیز‌ ـ‌همانند هدایه و جامعۀ تعامل جهانی و صندوق برگشت‌پذیری (GCERF)، که هر‌دو زیر نظارت انجمن جهانی مبارزه با تروریسم با پشتیبانی ایالات متحده راه‌اندازی شده‌‌اندـ‌ در درازمدت می‌تواند سود چشم‌گیری را در پی داشته باشد. چنین برنامه‌هایی در مرحلۀ اول مانع سربازگیری تروریستان از رادیکالیسم می‌شود و در آینده از نیاز به توسل به نیروی نظامی سنگین و پرهزینه پیش‌گیری می‌کند.

نه: حملات پهپادها انتقادهای زیادی را‌‌ ـ‌از سازمان‌های حقوق بشری و کارشناسان حقوقی گرفته تا استراتژیست‌های نظامی‌ـ‌ ‌به دلایل مختلف به همراه داشته است‌. مزایای تاکتیکی فراهم‌شده به وسیلۀ پهپادها با هزینه‌های استراتژیک جبران می‌شوند. هرچند حملات پهپادها موفقیت‌هایی در محو‌ فرماندهی ارشد القاعده داشته، اما نابودی رهبران سازمان‌های تروریستی به فروپاشی خود سازمان‌ها نینجامیده است. ایالات متحده چندین شخصی را کشته که فکر می‌شد «شخص شماره سه» در رهبری القاعده بودند، اما تأثیر قابل‌توجهی بر قدرت عملیاتی این گروه نداشته است. هم‌زمان سازمان‌های تروریستی از حملات پهپادها به سادگی برای تبلیغات بهره‌گیری کرده و جلب نیروی نسل‌های جدید تروریستان را فراهم کرده است. در واقع، حملات هواپیماهای بی‌سرنشین در مناطق قبایلی پاکستان به میزان گسترده‌ای منفوراست. این حملات جمعیت محلی را دشمن ساخته و به‌صورت بالقوه رادیکال. لازم به یادآوری نیست که اعتماد نسبت به ایالات متحده را تضعیف می‌کند. هرچند ممکن است رهبران پاکستانی در خفا از حملات هواپیماهای بی‌سرنشین چشم‌پوشی کنند، اما حکومت این‌ کشور آشکارا این عمل را به‌عنوان نقض حاکمیت ملی‌ به تصویر می‌کشند که تنش‌های موجود در مناسبات دوجانبه را پیچیده‌تر می‌کنند. افزون بر این، حملات پهپادها باعث خشم طیف وسیعی از بازیگران، از محققان دانشگاهی تا سازمان‌های حقوق بشری را به وجود آورده، در عین‌حال بسیاری مقام‌های سازمان ملل، مشروعیت کشتار هدفمند به وسیلۀ پهپادها را بر‌اساس قوانین حقوق بشر و بشردوستانۀ بین‌المللی مورد پرسش قرار می‌دهند.

حملات هواپیماهای بی‌سرنشین در مناطق قبایلی پاکستان به میزان گسترده‌ای منفوراست. این حملات جمعیت محلی را دشمن ساخته و به‌صورت بالقوه رادیکال. لازم به یادآوری نیست که اعتماد نسبت به ایالات متحده را تضعیف می‌کند. هرچند ممکن است رهبران پاکستانی در خفا از حملات هواپیماهای بی‌سرنشین چشم‌پوشی کنند، اما حکومت این‌ کشور آشکارا این عمل را به‌عنوان نقض حاکمیت ملی‌ به تصویر می‌کشند که تنش‌های موجود در مناسبات دوجانبه را پیچیده‌تر می‌کنند. افزون بر این، حملات پهپادها باعث خشم طیف وسیعی از بازیگران، از محققان دانشگاهی تا سازمان‌های حقوق بشری را به وجود آورده، در عین‌حال بسیاری مقام‌های سازمان ملل، مشروعیت کشتار هدفمند به وسیلۀ پهپادها را بر‌اساس قوانین حقوق بشر و بشردوستانۀ بین‌المللی مورد پرسش قرار می‌دهند.  

هنوز بسیاری‌ها استدلال می‌کنند  که حملات هواپیماهای بی‌سرنشین به ریشۀ عوامل تروریسم رسیدگی نکرده و نباید جای‌گزین استراتژی مبارزه با تروریسم رسمی شوند.

مقابله با افراط‌گرایی خشونت‌آمیز و مبارزه با تروریسم

آیا ایالات متحده به ابتکارات مقابله با افراط‌گرایی خشونت‌آمیز اولویت دهد؟

بلی: هدف طرح‌های مقابله با تندروی خشونت‌آمیز، به‌چالش‌کشیدن جذبۀ ایدئولوژی‌های تندرو است که خشونت را توجیه می‌کنند که احتمال دارد به‌لحاظ سیاسی منجر به مشارکت در آن شود. بر خلاف استراتژی مبارزه با تروریسم تصویب‌شده پس از حملات ۱۱ سپتامبر که بر نیروی نظامی و دیگر ابزارهای «قدرت سخت» برای کاهش قدرت القاعده و متحدانش استوار بود، پارادایم طرح مبارزه با افراط‌گرایی خشونت‌آمیز بر عدم جبر ـ‌«‌قدرت نرم»‌ـ به مفهوم مبارزه با تروریسم، همانند گفت‌وگوهای بین ادیان، دسترسی به اجتماع، توسعۀ مبارزه با روایت‌های تروریستان/تندروها و آموزش تأکید می‌کند. استراتژی سال ۲۰۱۰ امنیت ملی ایالات متحده، که اهمیت چهارچوب ابتکارات مقابله با تندروی خشونت‌آمیز را برجسته می‌کرد، اشاره می‌کند که «بهترین دفاع علیه تندروهای خشونت‌طلب، خانواده‌ها، جوامع ملی و نهادهای مجهز با آگاهی خوب است.» در واقع ابتکارات مبارزه با تندروی خشونت‌آمیز بر اهمیت اقدام مبتنی بر جامعه تأکید می‌کند، با توجه به این‌که تماس‌های محلی ‌ـ‌به شمول اعضای خانواده، رهبران مذهبی و استادان‌ـ ‌نسبت به بازیگران خارجی، بیشتر قابل اعتمادند و بنابراین در منصرف‌کردن اعضای جوامع از توسل به تندروی خشونت‌آمیز موفقیت احتمالی بیشتری خواهد داشت. سرمایه‌گذاری به نسبت کوچک در طرح‌های مقابله با تندروی خشونت‌آمیز‌ ـ‌همانند هدایه و جامعۀ تعامل جهانی و صندوق برگشت‌پذیری (GCERF)، که هر‌دو زیر نظارت انجمن جهانی مبارزه با تروریسم با پشتیبانی ایالات متحده راه‌اندازی شده‌‌اندـ‌ در درازمدت می‌تواند سود چشم‌گیری را در پی داشته باشد. چنین برنامه‌هایی در مرحلۀ اول مانع سربازگیری تروریستان از رادیکالیسم می‌شود و در آینده از نیاز به توسل به نیروی نظامی سنگین و پرهزینه پیش‌گیری می‌کند.

از سال ۲۰۰۴ بدین‌سو، حملات هواپیماهای بی‌سرنشین رهبری القاعده و طالبان را در مناطق قبایلی چموش در شمال‌غرب پاکستان هدف قرار دا‌ده که از مدت‌ها پناهگاه‌های امنی برای تروریستان بوده است. در واقع روش‌های جای‌گزین مبارزه با تروریستان‌، همانند تهاجم بزرگ نیروی زمینی، ‌‌گران خواهد بود و خطر بزرگ‌تری را برای نیروهای امریکایی خلق خواهد کرد و منجر به خسارت‌های ناخواستۀ بیشترـ‌مثلاً تلفات غیرنظامیان‌ـ‌ نسبت به حملات هواپیماهای بی‌سرنشین خواهد شد. به همین دلیل، شماری مورد اخلاقی را پیش می‌کشند که کشتار هدفمند با هواپیماهای بی‌سرنشین راه‌حل بهینه را برای نابودی تروریستان ارائه می‌کند. افزون بر این حملات پهپادها با فراهم‌کردن انعطاف‌پذیری جغرافیایی، ایالات متحده را اجازه می‌هد تا تروریستان را در مناطق پرت و دورافتاده هدف قرار دهد؛ در جاهایی مثل یمن و سومالیا که امریکا توانایی عملیات را نخواهد داشت. 

نه: مخالفان این استراتژی استدلال می‌کنند که ابتکارات مقابله با تندروی خشونت‌‌آمیز، نباید جای‌گزین روش‌های مبارزه با تروریسم آزمایش‌شده، همانند جمع‌‌آوری اطلاعات، عملیات نیروهای ویژه، اجرای قانون، بازداشت یا کشتن تروریستان و تقویت امنیت فیزیکی شود. هرچند چنین برنامه‌هایی مکمل این روش‌هایند، اما در واقع نمی‌توانند به اندازۀ کافی از رادیکال‌شدن همۀ تروریستان بالقوه جلوگیری کنند، به‌ویژه با توجه به این‌که «هیچ راه واحدی وجود ندارد که به تندروی خشونت‌آمیز منتهی شود». برخی کشورها با برنامه‌های محو رادیکالیسم و مبارزه با رادیکالیسم، کاملاً قابل اعتماد نیستند‌. ‌برای مثال، یمن تندروها را از برنامه‌های احیایش رها کرده که سبب شده تا به عملیات‌های تروریستی بپیوندند. افزون بر این، ابتکارات حکومت‌محور، شاید به اندازۀ برنامه‌هایی کارایی نداشته باشد که از سوی قربانیان تروریسم یا تروریستان سابق به پیش برده می‌شوند.

نهادهای دوجانبه یا جهانی

آیا ایالات متحده مناسبات دوجانبه بر سر تلاش‌های نهادهای جهانی برای مبارزه با تروریسم را اولویت دهد؟

بلی: موافقان استدلال می‌کنند که توافقات دوجانبه به ایالات متحده و متحدانش اجازه می‌دهد تا در مقایسه به این‌که از طریق نهادهایی ‌که به‌شدت سیاسی، بروکراتیک و فاقد مکانیسم/سازوکارهایی اجرایی‌اند، بر شریکان خارجی‌شان مستقیم‌تر اعمال فشار کنند. توافقات دوجانبه، کشورهای توسعه‌نیافته را کمک می‌کنند تا ابزارهای مبارزه با تروریسم خود را مدرنیزه کنند و سطح کمک‌ها را به معیارهای کارایی و شفافیت گره بزنند. به جای همکاری کانال مقابله با تروریسم از طریق طرف سوم، همانند سازمان ملل و منابع کشورهای تمویل‌کننده، بهتر خواهد بود تا کمک‌ها مستقیماً در اختیار کشور نیازمند قرار گیرد. فعالان مبارزه با تروریسم در نهادهای جهانی به میزان زیادی سیاسی شده‌اند؛ چنان‌چه با ناکامی دوامدار سازمان ملل برای فرمول‌بندی یک کنوانسیون جامع علیه تروریسم مستند شده است. منافع ایالات متحده می‌تواند با دورزدن این بحث‌های بی‌ثمر، طولانی و مبتنی بر روابط دوجانبه، از طریق ارائۀ کمک‌های ظرفیت‌سازی به کشورهایی‌ که نیاز فوری دارند، تأمین شود.

نه: مخالفان نهادهای جهانی استدلال می‌کنند که رسیدگی به پیچیدگی‌های تروریسم فراملی، نیازمند همکاری چندجانبه است. چنان‌چه از سوی مرکز جهانی برای همکاری امنیتی یادآوری شده، سازمان ملل به‌صورت مشخص، چندین مزیت نسبی را به‌عنوان یک هدایت‌کننده، هنجارگذار، فرنشین و ناظر در مبارزه با تروریسم دارد که هیچ کشور واحدی نمی‌تواند جای آن را بگیرد. شمولیت جهانی سازمان ملل، اقداماتش را به میزان زیادی مشروعیت می‌بخشد. افزون بر این، با توجه به تأکید فزایندۀ جامعۀ مبارزه با تروریسم بر استراتژی‌‌های پیش‌گیرانۀ تروریسم‌‌ همانند مقابله با افراط‌گرایی خشونت‌آمیز و مقابله با رادیکالیسم‌ به جای نیروی نظامی، سازمان ملل در موقعیت بهتری نسبت به اعضای فردی آن برای تسهیل‌‌ توسعۀ درازمدت، همانند ابزارهای «قدرت نرم» قرار دارد.

 منبع: شورای روابط خارجی

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: