سال چهارم / شماره : 735 / چهارشنبه / ۱م عقرب ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Wednesday, 23 October , 2019

چابهار؛ بندری با نقش‌های سیاسی و اقتصادی

نویسنده : عبدالکریم خلیلی - کد خبر : 45426

۳ جوزا , ۱۳۹۵

Karim Khalili


دولت ایران سال‌هاست برای توسعه بندر چابهار تلاش می‌کند. فرصت‌ها‌، تسهیلات و مشوق‌های لازم را برای سرمایه‌گذاری در این بندر فراهم ساخته‌، اما نتیجه مطلوبی به دنبال نداشته است. این بندر چنان‌چه شایستۀ آن است، توسعه نیافته است. بررسی جایگاه این بندر در توسعه اقتصادی افغانستان و منطقه‌، دلایل عدم توسعه آن و باید‌های افغانستان و کشور‌های منطقه در جهت توسعه هرچه سریع‌تر این بندر، از جمله اولویت‌های مطالعات استراتژیک در افغانستان است. امیدوارم زمینۀ این‌گونه مطالعات در افغانستان فراهم شود!

تجارت بین‌الملل و راه‌یافتن به بازار‌های جهانی، یکی از مهم‌ترین عوامل رشد و توسعه اقتصادی شناخته شده است. دسترسی آسان و ارزان به بازار‌های جهانی، رابطۀ مستقم با توسعه تجارت و در نتیجه توسعه پایدار در یک کشور دارد. افغانستان یکی از کشور‌های فقیر و توسعه‌نیافته است که برای دست‌یابی به رشد اقتصادی و توسعه پایدار، در کنار تمامی عوامل توسعه باید سهم مؤثری در تجارت بین‌الملل داشته باشد. موقعیت افغانستان به‌عنوان قلب آسیا و بندر چابهار در کنار دیگر بنادر منطقه، این فرصت را برای افغانستان فراهم خواهد ساخت تا جایگاهش را در تجارت منطقه و جهان پیدا کند؛ جایگاهی که با دست‌یابی به آن آسیای مرکزی و جنوبی ‌شاهد توسعه تجارت و رونق اقتصادی خواهند بود. بندر چابهار یکی از بنادر منطقه است که نقش حیاتی در توسعه تجارت و رونق اقتصادی در افغانستان دارد. می‌توان گفت که توسعه تجارت و بازرگانی در افغانستان رابطه معناداری با توسعه بندر چابهار دارد. چابهار کوتاه‌ترین مسیر برای دسترسی افغانستان به آب‌های بین‌المللی و حمل‌ونقل آبی است که با استفاده از این بندر می‌توان تولیدات داخلی را با کمترین هزینه به بازارهای جهانی صادر و کالاهای مورد نیاز کشور را از خارج وارد کرد. از سوی دیگر با وصل‌کردن آسیای مرکزی به آب‌های گرم، ثبات اقتصادی و سیاسی را در منطقه به دنبال خواهد آورد که افغانستان در آن نقش قلب را بازی می‌کند. منطقه با‌ثبات قلب آرام نیاز دارد.

رکود اقتصادی در چابهار از جمله ناکامی‌هایی است که روابط ایران و ایالات متحده امریکا بر آن سایه افگنده است. تحریم‌های اقتصادی ایران نیز سبب شده است تا شرکت‌های بین‌المللی اجازه سرمایه‌گذاری در این بندر را نداشته باشند و‌ سرمایه‌گذاران ایرانی نیز قدرت سرمایه‌گذاری کلان را از دست بدهند. دولتی‌بودن اقتصاد ایران، ‌از دلایل دیگری است که سبب شده ‌سرمایۀ لازم در این بندر جذب نشود. فساد اداری، نگاه متفاوت دولت به سود اقتصادی، دخالت‌های سیاسی و قومی و… ‌پیامدهای اقتصاد دولتی‌اند که چابهار از در امان نمانده‌اند.

چابهار تنها بندری نیست که افغانستان می‌تواند از آن استفاده کند؛ کراچی، بندر عباس، دبی و گوادر نیز بنادر و مناطق اقتصادی‌اند که افغانستان در حال حاضر از آن‌ها استفاده می‌کند و یا در آینده شاهد حمل کالاهای افغانی در آن خواهیم بود. وابستگی تجارت افغانستان به بندر کراچی و اقتصاد مافیایی پاکستان، با‌عث شده که تجارت و اقتصاد در افغانستان نیز به سوی مافیایی‌شدن پیش برود. بندر چابهار نیرومند‌ترین رقیب بندر کراچی در افغانستان است که با توسعه آن قدرت چانه‌زنی افغانستان در تجارت و سیاست افزایش می‌یابد. با چابهار اقتصاد افغانستان از مافیا‌گرایی نجات پیدا کرده و به سوی اقتصاد منطقی پیش خواهد رفت‌. تجارت و اقتصاد در ایران نسبت به پاکستان از منطق بهتری برخوردار است و قوانین بین‌المللی و منطقوی تجارت بیشتر عملی می‌شود. استفاده از بندر چابهار به تاجران افغان کمک می‌کند تا با استندرد‌های تجارت بین‌الملل آشنایی بهتری پیدا کنند و از قوانین تجارت آگاه شوند و در نهایت توسعه فرهنگ تجارت را در افغانستان به ارمغان آورند‌. هزینه گزاف تجارت در دبی و نزدیکی چابهار به آب‌های آزاد نسبت به این بندر، امتیاز دیگری است که چابهار در رقابت به دبی دارد. ‌گوادر‌ اما مثل چابهار در آغاز راه است و رقیب آینده چابهار خواهد بود. اگر افغانستان در بازی‌های منطقوی درست بازی کند، می‌تواند از هر‌دو بندر به نفع خود استفاده کند؛ زیرا فاصله این دو بندر از همدیگر کمتر از بنادر دیگری است که افغانستان از آن‌ها استفاده می‌کند یا استفاده خواهد کرد. اگر با رویکرد توسعه متوازن در افغانستان نگاه کنیم، بندر چابهار موازنه‌ای را به نفع ولایت‌های جنوب و غرب ایجاد خواهد کرد. ترانزیت کالا از خاک افغانستان به آسیای مرکزی، از این ولایت‌ها صورت می‌گیرد که منافع آن مستقیماً به این ولایت‌ها خواهد رسید.

 بندر چابهار یکی از بنادر منطقه است که نقش حیاتی در توسعه تجارت و رونق اقتصادی در افغانستان دارد. می‌توان گفت که توسعه تجارت و بازرگانی در افغانستان رابطه معناداری با توسعه بندر چابهار دارد. چابهار کوتاه‌ترین مسیر برای دسترسی افغانستان به آب‌های بین‌المللی و حمل‌ونقل آبی است که با استفاده از این بندر می‌توان تولیدات داخلی را با کمترین هزینه به بازارهای جهانی صادر و کالاهای مورد نیاز کشور را از خارج وارد کرد. از سوی دیگر با وصل‌کردن آسیای مرکزی به آب‌های گرم، ثبات اقتصادی و سیاسی را در منطقه به دنبال خواهد آورد که افغانستان در آن نقش قلب را بازی می‌کند. منطقه با‌ثبات قلب آرام نیاز دارد.

با وجود تلاش‌های ایران و ظرفیت‌های موجود در چابهار، توسعه چشم‌گیری در این بندر دیده نمی‌شود. چرا؟ مهم‌ترین دلیل آن موجودیت این منطقه اقتصادی در ایران است. روابط خصمانه ایران و ایالات متحده امریکا سبب شده است که بازی‌های ایران در منطقه نتیجۀ مطلوبی در پی نداشته باشند. رکود اقتصادی در چابهار از جمله ناکامی‌هایی است که روابط ایران و ایالات متحده امریکا بر آن سایه افگنده است. تحریم‌های اقتصادی ایران نیز سبب شده است تا شرکت‌های بین‌المللی اجازه سرمایه‌گذاری در این بندر را نداشته باشند و‌ سرمایه‌گذاران ایرانی نیز قدرت سرمایه‌گذاری کلان را از دست بدهند. دولتی‌بودن اقتصاد ایران، ‌از دلایل دیگری است که سبب شده ‌سرمایۀ لازم در این بندر جذب نشود. فساد اداری، نگاه متفاوت دولت به سود اقتصادی، دخالت‌های سیاسی و قومی و… ‌پیامدهای اقتصاد دولتی‌اند که چابهار از در امان نمانده‌اند.

خارج از ایران رقابت هند و چین دلیل دیگر عدم توسعه بندر چابهار است. چین علاقمند سرمایه‌گذاری در بندر گوادر است؛ اما هند علاقمند سرمایه‌گذاری در چابهار است. بازی سیاسی این دو قدرت اقتصادی سبب شده است که نه بندر چابهار توسعه چشم‌گیری داشته باشد و نه بندر گوادر. نبود امنیت و زیربنا‌های اقتصادی در افغانستان نیز سبب شده است که سرمایه‌گذاران خصوصاً هندی‌ها اعتماد چندانی به سرمایه‌گذاری در این بندر ‌‌نداشته باشند و از آینده تاریک تجارت در هراس باشند. رکود اقتصادی در آسیای مرکزی و وابستگی این منطقه به روسیه، دلیل نیرومند دیگری است که سرمایه‌گذاران بزرگ ‌که فقط در فکر کسب سود اقتصادی‌اند، از سرمایه‌گذاری در منطقه اقتصادی خود‌داری کنند و منتظر رشد اقتصادی در کشور‌های آسیای مرکزی و وجود بازار مطمئن در این منطقه باشند. گرم‌شدن روابط‌ ایران و ایالات متحده امریکا، تفاهم چین و هند در فعالیت‌های اقتصادی منطقه‌، لغو تحریم‌ها علیه ایران‌، وجود امنیت و زیربنا‌ها در افغانستان و رشد اقتصادی در آسیای مرکزی، از جمله بایدهای توسعه بندر چابهارند.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: