سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۲۱م قوس ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 12 December , 2019

ورود زنان به عرصه­‌های تولید و توزیع دانش

نویسنده : فرزانه فرنگیس - کد خبر : 45406

۳ جوزا , ۱۳۹۵

2000px-Woman-power_emblem.svg


موضوعی که جنبش زنان در آغاز با آن رو‌به‌ور شد، مسایلی چون حق آموزش، حق مالکیت، حق ارث و حق داشتن جایگاه برابر در خانواده بود. از زمانی که جنبش زنان برای درک سرنوشت‌ خود و رها‌کردن خود از زیر بار ستم، پای در راه تغییر آن نهادند‌، راه‌برد­های زیادی را دنبال کرد‌ند. آن­ها در دهه­های ۶۰ و ۷۰ میلادی راهکار متفاوتی را پدید آوردند‌ که عهده­دار آن جنبش آزادی‌بخش­ زنان بود. آن­ها پس از یک قرن مبارزه برای تغییر در سایر عرصه­های زندگی زنان به این نتیجه رسیدند‌ که بایست ماهیت بنیاد­هایی را که زنان را در موقعیت ‌نابرابر و فرودست قرار می­دهند، به‌طور دقیق و روشن دانسته و تبیین شود. جنبش آزادی‌بخش زنان برای انجام این طرح سازنده راه‌بردی را در پیش­ گرفت‌ که می­توانست به مسایل مربوط به زنان بپردازد و بنیادهای مطمئن تجربی و عقلانی فراهم­ کند. بر مبنای چنین ایده‌ای‌ در نیمۀ دوم سدۀ بیستم، جنبش آزادی‌بخش­ زنان دگرگونی در حیطۀ تولید و توزیع دانش را هدف قرار دادند‌ و رویارویی سختی را با آنچه که انحصارطلبی مذکر در سپهر تولید و توزیع دانش می­نامیدند، آغاز کردند. فیمینست­ها برای پیش‌برد این طرح‌، به دو کار دست زدند.

نخستین گام در این راستا ورود به حوزه نقد علوم و دانش متعارف بود. در این مورد شاخه­ های مختلف علوم انسانی، الهیات، فلسفه، معرفت‌شناسی، جامعه‌شناسی، زبان­شناسی، ادبیات، زیبایی­شناسی و هنر مورد نقد‌ قرار گرفتند. فیمینست­ها نقد­های فراگیری را بر پارادایم مسلط و عقل و دانش پس از مدرنیته وارد ‌و تحلیل­های زیادی ارائه کردند‌ تا نشان دهند‌ که ایده‌‌آل­های مدرن دانش تا چه حد‌ آرمان­های به‌طور خاص مردانه را مجسم می­کنند‌. در این زمینه بخش عمده­ای‌ از انتقاد­های نظریه­پردازان فیمینستی به معرفت­شناسی مردانه اختصاص یافت. معرفت‌شناسان فیمینست ‌در‌بارۀ امکان دست‌یابی به نظریه عام در‌باره شناخت که اعتبار کلی آن مبتنی بر ویژگی­ها و مقتضیات‌ انسانی باشد، پرسش‌ها و تردیدهایی را مطرح کردند. پرسش­هایی که برای آن­ها در ابتدا مطرح شدند، عبارت بود‌ند از این‌که چگونه تجارب و ارزش­های مردانه تعیین‌کنندۀ اعتبار واقعی معرفت علمی شناخته شده‌اند و تجارب، ارزش­ها‌ و علایق ‌غیر‌مرد‌ان بی‌اهمیت تلقی ­شده و یا ‌طرد شده­ا­ند؟ چگونه شرایط و مقتضیات مردان سفید‌پوست تعیین‌کنندۀ آرمان­ها و هنجار­های حاکم بر طعبیت و جهان اجتماعی بوده‌اند؟ چگونه مفاهیم معرفت‌شناختی مثل عینیت، روش معتبر‌ و انتزاعی‌بودن فاعل شناسا به‌صورت مفاهمی به سود ارزش­ها و علایق گروه­های انحصار‌طلب مذکر با موقعیت مسلط اجتماعی و سیاسی و اقتصادی درآمدند؟ یک‌سونگری‌های مرد‌محورانه و جنس­گرا چه تأثیری بر نتایج پژوهش­های علمی در زمینه زیست‌شناسی و علوم اجتماعی داشته است؟

Feminism

در گام بعدی جنبش آزادی‌بخش زنان به ارائه راه‌حلی پرداختند‌ که ساختار معرفت را به‌دور از مباحث تبعیض‌آمیز نظام­های مرد­سالار طرح و پی­ریزی­ کند. بر‌اساس چنین رویکردی به طرح پرسش مجدد از معرفت پرداختند. نقد معرفت‌شناسی فیمینستی بر این بود که به جای پرسش از خود‌ معرفت، باید از فاعل شناسا یعنی «معرفت چه کسی است؟» پرسش کرد؛ زیرا در حصول معرفت بافت اجتماعی و جنسیت تأثیر دارد. نظریه‌پردازان فیمینست بر این عقیده بودند‌ که سرشت معرفت‌شناسی مدرن پساروشن­گری دارای جهت­گیری مردانه بوده است و از سوی گروهی از مردان پی­ریزی شده ­است‌ که در موضع قدرت قرار داشته­اند. زنان که­ در قعر نظام سلسله‌مراتب اجتماعی قرار­ گرفته‌اند، در معرفت و دانش اثبات‌گرایی جایگاهی نداشته‌‌ و به حاشیه رانده شده­اند. پس پرسش از معرفت را بایست از زندگی‌ «به ‌حاشیه رانده‌شده‌»ها آغاز کرد. با آغاز‌کردن از منظر آن­هایی که ‌در نظم سلسله‌مراتبی در پایین‌ترین موقعیت اجتماعی قرار دارند، می­توان تعاریف کمتر تحریف­شده و ‌غیرجانب­دارانه از طبیعت و نظم اجتماعی به دست داد.

در چهارچوب این تلقی، معرفت‌شناسی فیمینستی هم سیاق‌مند و هنجاری‌ است و هم توصیفی‌. هم تأثیرات بافت و موقعیت اجتماعی را بر دانش توصیف و تحلیل می­کند، و هم‌زمان با آن طرح مشخصی برای پژوهش­های علمی مبتنی بر دیدگاه­های به حاشیه­رانده­شده‌ها ‌ارائه می­کند.

گام بعدی جنبش آزادی بخش­زنان ورود به حوزه­های تولید و توزیع دانش یا فضا­های اکادمیک دانشگاه­ ها بود. که این آغازی برای فمینیسم آکادمیک یا نقطۀ عزیمت برای تکوین مطالعات زنان شناخته شد.

 نظریه‌پردازان فیمینست بر این عقیده بودند‌ که سرشت معرفت‌شناسی مدرن پساروشن­گری دارای جهت­گیری مردانه بوده است و از سوی گروهی از مردان پی­ریزی شده ­است‌ که در موضع قدرت قرار داشته­اند. زنان که­ در قعر نظام سلسله‌مراتب اجتماعی قرار­ گرفته‌اند، در معرفت و دانش اثبات‌گرایی جایگاهی نداشته‌‌ و به حاشیه رانده شده­اند. پس پرسش از معرفت را بایست از زندگی‌ «به ‌حاشیه رانده‌شده‌»ها آغاز کرد. با آغاز‌کردن از منظر آن­هایی که ‌در نظم سلسله‌مراتبی در پایین‌ترین موقعیت اجتماعی قرار دارند، می­توان تعاریف کمتر تحریف­شده و ‌غیرجانب­دارانه از طبیعت و نظم اجتماعی به دست داد.

فیمنیسم اکادمیک، به لحاظ فکری وامدار جنبش­آزادی بخش­زنان است. این ایده­ها که تولید و توزیع دانش متعارف و آموزش­های اکادمیک فاقد رویکرد زنان است و باز تاب دهندۀ ارزش­ها و منافع زنان نیست و با تجربیات زنان هیچ رابطه ای ندارد. از مباحثی بود، که جنبش آزادی بخش­زنان آن را مطرح کرد و ضرورت بازنگری کامل در آن به یکی از هدف­های اساسی و مهم این جنبش در فیمینسم موج دوم در دهه­های ۶۰ و ۷۰ تبدیل شد، آن­ها برای ورود به عرصه­های تولید دانش موانع ساختگی میان آموزه­های علمی را درهم شکستن و مسایل زنان را وارد فضا های اکادمیک و دانشگاه­ها کردند. به این ترتیب مبحث میان رشته­ایی « مطالعات زنان« ایجاد شد، که به واکاوی دیدگاه گمشده زنان بپردازد، و جهان اجتماعی را از دیدگاه و چشم انداز زنان بر بنیاد تجربیات آن­ها تفسیر و بیان کند. مطالعات زنان » از حوزه­های میان­رشته­ایی است، که از تحلیل­های فرهنگی، اجتماعی، تاریخی و روان شناختی اقتصادی تشکیل شده­است. اولین دیپاتمان آن در ۱۹۷۰ در کالج ایالاتی »سن دیگو« تاسیس شد. وبه زودی این رشته به همه دانشگاه­­های جهان توسعه وگسترش یافت.

تاریخ نگاری زنانه

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: