سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۲۱م قوس ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 12 December , 2019

روایت سربازی از نبرد برگشته

نویسنده : رحمت احمدی - کد خبر : 45371

۲ جوزا , ۱۳۹۵

Rahmat Ahmadi


«برنامه نیست، حکومت نیست، هیچ کس د فکر کس نیست، کار سروسامان نداره، استخبارات ضعیف است، ما در میان خود هم احساس امنیت نمی‌کنیم، چه رسد د بین طالبا‌». این پاره‌ای از سخنان یک سرباز اردوی ملی است. او مدتی است که در کابل آمده است. البته نه این‌که به او مرخصی داده باشند؛ مادرش مریض است،  به علت ناخوشی مادرش است که در کابل است. چند روز پیش مدتی که باهم بودیم، از دشواری‌ها و سختی‌هایی که در صفوف‌ اردو وجود دارد، باهم سخن‌ها گفتیم. او از دوستان دوران مکتبم است. از این‌رو بسیار به پاکی و صداقت با من سخن می‌گفت. از سوی دیگر، من نیز علاقه بسیاری داشتم تا بدانم واقعاً در میان صفوف اردوی ملی چه چیزی در جریان است. دیدن او برایم از این جهت با‌اهمیت بود؛ زیرا قبلاً آنچه از اردو می‌خواندم یا خبرها بود یا اعلامیه‌هایی که از سوی نهاد‌های جنگی و دفاعی کشور به رسانه‌ها داده می‌شدند؛ اما هرگز با فردی که تازه از جنگ برگشته باشد رو‌به‌رو نشده بودم. این پیشامد را غنیمت شمردم و باهم قدری از کار‌و‌بار همدیگر سخن گفتیم.

نامش قدرت‌الله است. او سه سال است ‌علیه طالبان در کار جنگ است. تا حال در چند ولایت خدمت سربازی کرده است. در آخرین مورد دولت او را به ولایت ناامن ننگرهار فرستاده است. از مکان مشخصی که در آن خدمت می‌کند، برایم چیزی نگفت؛ اما گفت که همواره در کوه‌پایه‌های ولایت ننگرهار کارش را انجام می‌دهد. با ناامیدی عمیقی سخن می‌گفت، به‌گونه‌ای که احساس می‌شد از کار خود خیلی راضی به نظر نمی‌رسید. در جواب سوالی که کار در اردو را چگونه ارزیالی می‌کند، ‌‌گفت: «خوب نیست، معاش کم است و خطر کشته‌شدن بسیار است. دولت نیز بی‌کفایت است. استخبارات ضعیف عمل می‌کند. ما در میان خود حتا امنیت نداریم. بارها شده است که کسی از میان جمع خاسته و دیگران را کشته. تعدادی از بچه‌ها در لباس اردو، ولی طالب‌اند. با طالبان دست دارند. دولت هیچ کشف نمی‌تواند‌».

علاوه بر این‌، بارها گزارش‌هایی را خوانده‌ایم که پرده از بی‌مبالاتی مقامات مسئول در امر مبارزه با تروریسم برداشته است. در گزارش‌ها تعدادی از سربازان گفته بودند که آنان عملاً و قصداً به دست طالبان انداخته می‌شوند. در زمانی که جنگ وجود دارد، به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده مهمات به آنان نمی‌رسد. این گفته‌ها مصداق‌های زیادی دارند؛ کافی است به حوادث کندز و جلریز توجه کنیم. در این دو وضعیت نه برنامه‌ای برای دفاع وجود ‌داشت و نه از لوجستیک خبری بود.

این سرباز تازه از میدان ‌برگشته ‌از وجود افرادی سخن می‌گفت که در حقیقت طالب‌اند، اما در لباس اردو ظاهر می‌شوند. از جهت دیگر وضع این سرباز برای همۀ ما قابل درک است؛ زیرا وجود افراد نفوذی و خطرهایی که از ناحیه آنان متوجه مردم و نیروهای امنیتی است، برای کسی پوشیده نیست. ما بارها خبرهایی را خوانده‌ایم که در فلان ولایت کسی از میان نیروهای امنیتی برخاسته و تعدادی از پیاده‌نظام اردو و پولیس ملی را به رگبار بسته است. این دریغ از گذشته‌های دور وجود داشته و تا حال نیز نظارت به‌گونه‌ای نبوده است که مانع از حضور این‌گونه افراد در قوت‌های مسلح کشور شود. از باب نمونه، چند وقت پیش ۱۰ پولیس به دست یکی از هم‌قطاران خود در ولایت قندهار شب‌هنگام کشته شدند. نمونه‌های زیادی در آرشیو رسانه‌ها موجودند که نشان می‌دهند تعداد‌ زیادی از سربازان در همین سیاق شهید شده‌اند. در هر‌حال وجود‌ افراد‌ نفوذی در میان قوت‌های دفاعی، یکی از مشکلاتی است که ما با آن رو‌به‌روییم. وجود این قبیل افراد در میان نیروهای امنیتی روحیه اردو را به‌شدت پایین آورده و حس اعتماد و هم‌دلی را از میان آنان بر‌می‌دارد. این واقعیت را من در چهره قدرت‌الله به روشنی در‌یافتم. او می‌گفت که با بی‌باورانه‌ترین حالت به جنگ می‌رود: «از خود در برابر طالب دفاع کنیم و ترس حمله خودی را نیز مراقب باشیم.» آماری که نشان بدهد چه تعداد از سربازان به دست هم‌قطاران خود کشته شده‌اند، در دسترس نیست؛ اما آنچه از قراین بر می‌آید، نشان از این دارد که این بحث یکی از واقعیت‌های درناک امروزین ماست. سربازان ما در خواب و در عالم رفاقت ناجوان‌مردانه از سوی دوست و هم‌وطن خود در گم‌نامی جان‌شان را از دست می‌دهند. هرچند در تازه‌ترین مورد معصوم استانکزی که به تازگی ‌سرپرست‌ ریاست امنیت ملی مقرر شده است، به رسانه‌ها گفت که او مانع ‌افراد جاسوس در ‌کشور می‌شود. گذشته از این‌که او به صفت سرپرست در این ریاست تا چه میزان‌ از صلاحیت اجرایی و اصلاحی برخوردار است، اما در صورت عملی‌شدن این وعده، حد‌اقل‌ فشار روانی را که سربازان ما این روزها تجربه‌ می‌کنند، می‌تواند کاهش دهد.

army soldier

عکس تزیینی است

دوست سربازم دنباله سخنانش را گرفته ادامه داد: «رفیق وضع خوب نیست. حتا وقتایی شده که یک روز نان به ما نرسیده.» ‌نیم‌تنه‌اش را بالا کرده و با اشاره به کمربندش به من گفت: «ای کمر بند ره امروز از پول شخصی خود گرفتم.» هر‌چه بود او ناخوش به نظر می‌رسید. سینه‌اش پر بود از سخن‌های ناگفته. از بی‌تجهی دولت در خصوص لوجستیک برایم گفت، از ناچاری‌هایش برایم گفت و از این‌که چرا مجبور است این وضع را تاب بیاورد. «پدرم فوت کرده. مادرم پیر است و مریض. یک برادرم د مکتب است و یک خواهرم در دانشگاه. در کنار خرج خانه باید مصارف آن دو را هم بدهم.» در نهایت او مبایلش را از جیب پتلونش در‌آورد و عکس‌های سربازی‌اش را برایم نشان داد. گفتم عکس‌هایت را حذف کن، خدا‌نخواسته در مسیر راه به دست طالبان افتادی کار دستت ندهد. او هیچ نگفت!

 او سه سال است ‌علیه طالبان در کار جنگ است. تا حال در چند ولایت خدمت سربازی کرده است. در آخرین مورد دولت او را به ولایت ناامن ننگرهار فرستاده است. از مکان مشخصی که در آن خدمت می‌کند، برایم چیزی نگفت؛ اما گفت که همواره در کوه‌پایه‌های ولایت ننگرهار کارش را انجام می‌دهد. با ناامیدی عمیقی سخن می‌گفت، به‌گونه‌ای که احساس می‌شد از کار خود خیلی راضی به نظر نمی‌رسید.

قدرت‌الله نمونه‌ای است از مجوع سربازانی که در این خاک برای دفاع از جان، مال و ناموس مردم این سرزمین اسلحه بر دوش می‌گیرند. سختی‌ها و مرارت‌هایی که او از آن سخن به میان آورد، درد مشترک همۀ سربازان است. سربازان‌مان تنها در ولایت‌های شرقی از سوی افراد نفوذی کشته نمی‌شوند، بلکه در هر‌جای این خاک که سربازی هست، این خطر با او‌ست. علاوه بر این‌، بارها گزارش‌هایی را خوانده‌ایم که پرده از بی‌مبالاتی مقامات مسئول در امر مبارزه با تروریسم برداشته است. در گزارش‌ها تعدادی از سربازان گفته بودند که آنان عملاً و قصداً به دست طالبان انداخته می‌شوند. در زمانی که جنگ وجود دارد، به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده مهمات به آنان نمی‌رسد. این گفته‌ها مصداق‌های زیادی دارند؛ کافی است به حوادث کندز و جلریز توجه کنیم. در این دو وضعیت نه برنامه‌ای برای دفاع وجود ‌داشت و نه از لوجستیک خبری بود.

در فرجام باید گفت، تا حال به درستی صدای سربازان در جنگ گیرمانده ‌شنیده نشده است. اگر مقام‌های در‌جه اول و مسئول این سرزمین تعهد کاری دارند و می‌خواهند گره جنگ در این کشور اندکی سست شود، می‌باید به صدای سربازان گوش فرا دهند. در وضعیتی که هیچ جای این وطن از امنیت کافی برخوردار نیست، داشتن ارتش قوی و سرکوب‌گر یکی از نیازهای اساسی به شمار می‌رود. از این جهت توجه به احوالات سربازان حرمت‌گذاشن به این خاک و مردمانی است که در این پهنه زندگی می‌کنند. اشرف غنی به صفت سرقوماندان اعلای نیروهای مسلح باید در این مورد جدی عمل کند‌، تا شود که هیچ سربازی از بیم دشمن خودی و از ترس نرسیدن مواد جنگ در هراس نباشد.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: