سال چهارم / شماره : 735 / شنبه / ۲۸م جدی ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Saturday, 18 January , 2020

افغانستان؛ کشور مهاجرت

نویسنده : علی نظری - کد خبر : 45370

۲ جوزا , ۱۳۹۵

ali nazari@


هرباری که زندگی در کشور ناممکن یا دشوار شده است، انسان‌های بسیاری رخت سفر بسته و برای زنده‌ماندن سرزمین دیگری را انتخاب کرده‌اند. ایجاد افغانستان، با مهاجرت‌ها و فرار دسته‌جمعی شروع شد و تاکنون این سلسله گسسته نشده است. حتا از زمان حمله تیمور، مهاجرت‌ها در داخل افغانستان امروزی وجود داشته است؛ پشتون‌های بسیاری از دامنه‌های کوه سلیمان به جانب خراسان مهاجرت کرده‌اند.‌ مهاجرت افغان‌ها به خارج از کشور اما پس از پایان‌یافتن حکومت تیمورشاه ابدالی شدت یافت. پس از آن حکومت عبدالرحمان به مهاجرت‌های داخلی و خارجی افغان‌ها رمق بخشید و افغان‌های بسیاری را مجبور کرد تا برای زنده‌ماندن به کشورهای خارجی بروند. از زمان حکومت خلف عبدالرحمان، از شدت مهاجرت‌ها کاسته شد و این روند استمرار یافت تا این‌که پای روس‌ها به کشور باز شد. روس‌ها با جنگ‌های شدید وارد شدند و مهاجرت‌ افغان‌ها را گسترش دادند.

یکی از پیامدهای حتمی جنگ، مهاجرت و فرار است. جنگ‌هایی که پس از ورود روس‌ها به کشور اتفاق افتادند، فرار و مهاجرت‌های بیشتری را موجب شدند. جنگ‌های داخلی و در پی آن حکومت طالبان، زندگی را برای بسیاری از شهروندان کشور سخت و حتا ناممکن کرد و آن‌ها زنده‌ماندن‌شان را در فرار و مهاجرت جستند. حکومت پساطالبانی هم به این دلیل که نتوانست شعله‌های جنگ در کشور را فرو نشاند، روند مهاجرت‌ها را ‌نتوانست متوقف کند. بارزترین نمونه مهاجرت در حکومت پساطالبانی، مهاجرت هزاران افغان در سال گذشته به کشورهای اروپایی است؛ روندی که تاکنون متوقف نشده، هرچند از شدت آن کاسته شده است. این‌همه مهاجرت و در مقاطع مختلف، همه به دلیل جنگ‌ در کشور بوده‌اند.

 بحران مهاجرت را می‌شود در داخل کشور حل کرد، آن هم با عملی‌شدن تعهدات حکومت. تأمین امنیت و ایجاد شغل از اصلی‌ترین شعارهای انتخاباتی تیم‌های بر سر قدرت و از اصلی‌ترین شعارها و مکلفیت‌های حکومت است. این دو مأمول، می‌توانند زمینۀ مهاجرت‌های بیشتر را از بین ببرند و مهاجران کنونی را به کشور برگردانند. استخراج معادن و تولید برق در داخل کشور، می‌توانند شغل‌های بسیاری ایجاد کنند و در نهایت خشونت‌های جاری در کشور را به‌طور نسبی کاهش دهند. بخشی از خشونت‌های کنونی در کشور، از بیکاری و بی‌نانی آب می‌خورد.

هرچند افغان‌ها در سراسر جهان پراکنده شده‌اند، اما آمار درشتی از مهاجران افغان در کشورهای ایران و پاکستان در همسایگی افغانستان به ثبت رسیده است.‌ نزدیک به ۳ میلیون افغان در ایران و حدود ۲٫۵ میلیون دیگر در پاکستان زندگی می‌کنند؛ اما از این میان تنها حدود ۸۰۰ هزار تن در ایران و ۱٫۵ میلیون تن دیگر در پاکستان ثبت شده‌اند. افغان‌هایی که در این دو کشور زندگی می‌کنند، بیشتر از کسانی که کشورهای دیگر را برای زندگی گزیده‌اند، دشواری‌های مهاجرت را تحمل می‌کنند. در پاکستان حکومت هرازگاهی به اخراج مهاجران افغان و تخریب خانه‌های آن‌ها دست می‌زند و در ایران حکومت و مردم در تبانی با هم بر رنج‌های مهاجران افغان می‌افزایند و نفس‌کشیدن را برای آن‌ها دشوار می‌کنند. «افغان کثافت» از معمول‌ترین و عادی‌ترین دشنام‌هایی است که همه‌روزه در ایران نثار افغان‌های مهاجر می‌شود. اخراج افغان‌ها از ایران وضعیت به‌مراتب بدتر از پاکستان را بر مهاجران تحمیل می‌کند. در برخی از موارد، دختری خردسال‌ بدون خانواده و آشنایی، از ایران رد مرز می‌شود. حکومت هرچند تا حال در چندین مورد با مقام‌های ایرانی و پاکستانی برای کم‌کردن رنج افغان‌های مهاجر در این دو کشور گفت‌وگو کرده‌ است، اما این تلاش‌ها تاکنون مؤثر نیفتاده‌اند. تلاش‌های حکومت بیشتر به دلیل ضعف دستگاه دیپلماسی و دیپلومات‌ها، نه جلو توهین و اخراج مهاجران را در پاکستان گرفته و نه در ایران.

مواضع مقام‌های حکومت وحدت ملی در قبال بحران مهاجرت متفاوت و مختلف است. وزیر مهاجرین از کشورهای میزبان مهاجران چیزی درخواست دارد و رییس‌جمهور چیز دیگر. مردم اما در این میان همواره از مهاجرت دفاع می‌کنند؛ به این دلیل که در کشور نه آرامشی وجود دارد برای زیستن و نه نانی وجود دارد برای خوردن. در غیبت نان و امنیت، مردم مهاجرت را بهترین و شاید تنهاترین گزینه می‌دانند. مذاکره با کشورهای مهاجرپذیر هرچند برای بهبود وضعیت مهاجران کنونی ضروری و ارزنده است، اما نمی‌تواند مانع مهاجرت‌های بیشتر شود. 

‌پنجمین نشست گفت‌وگوی افغانستان و پاکستان با همکاری مشترک انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان و انستیتوت صلح منطقه‌ای پاکستان در دو روز گذشته، به بحران مهاجرت اختصاص یافته بود. شرکت‌کنندگان در مورد وضعیت مهاجران، چالش‌های اجتماعی ‌و جابه‌جایی آن‌ها در کنار پیداکردن راه‌حل پایدار برای یک بحران انسانی بحث کردند. این تلاش‌ها هرچند در سطح تصمیم‌گیرندگان دو دولت انجام نمی‌شوند، اما می‌توانند دولت‌ها را متوجه ‌وضعیت بد مهاجران کنند و اذهان عامه را برای کم‌کردن فشارها بر مهاجران آماده سازند. برخورد حکومت وحدت ملی در قبال مهاجران افغان چندان تعریفی ندارد. مواضع مقام‌های حکومت وحدت ملی در قبال بحران مهاجرت متفاوت و مختلف است. وزیر مهاجرین از کشورهای میزبان مهاجران چیزی درخواست دارد و رییس‌جمهور چیز دیگر. مردم اما در این میان همواره از مهاجرت دفاع می‌کنند؛ به این دلیل که در کشور نه آرامشی وجود دارد برای زیستن و نه نانی وجود دارد برای خوردن. در غیبت نان و امنیت، مردم مهاجرت را بهترین و شاید تنهاترین گزینه می‌دانند. مذاکره با کشورهای مهاجرپذیر هرچند برای بهبود وضعیت مهاجران کنونی ضروری و ارزنده است، اما نمی‌تواند مانع مهاجرت‌های بیشتر شود.

بحران مهاجرت را می‌شود در داخل کشور حل کرد، آن هم با عملی‌شدن تعهدات حکومت. تأمین امنیت و ایجاد شغل از اصلی‌ترین شعارهای انتخاباتی تیم‌های بر سر قدرت و از اصلی‌ترین شعارها و مکلفیت‌های حکومت است. این دو مأمول، می‌توانند زمینۀ مهاجرت‌های بیشتر را از بین ببرند و مهاجران کنونی را به کشور برگردانند. استخراج معادن و تولید برق در داخل کشور، می‌توانند شغل‌های بسیاری ایجاد کنند و در نهایت خشونت‌های جاری در کشور را به‌طور نسبی کاهش دهند. بخشی از خشونت‌های کنونی در کشور، از بیکاری و بی‌نانی آب می‌خورد. هرچند تأمین امنیت و ایجاد شغل کار یک روز یا یک سال نیست؛ اما چهارده سال عمر حکومت پساطالبانی فرصت بسیار و ارزشمندی برای تحقق این خواست بود که متأسفانه از دست رفت. در هرصورت، چه دیر یا زود، بحران مهاجرت را می‌شود در کشورهای صادرکننده مهاجر مهار کرد، و به همین سلوک بحران مهاجرت افغان‌ها را می‌شود در خود «کشور مهاجرت» کنترل کرد. 

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: