سال چهارم / شماره : 735 / چهارشنبه / ۱م عقرب ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Wednesday, 23 October , 2019

نزاع بر سر قدرت

نویسنده : خلیل پژواک - کد خبر : 45369

۲ جوزا , ۱۳۹۵

Khalil Pajhwak


درگیری نیروهای وابسته به جنبش ملی اسلامی با جمعیت اسلامی در ولایت فاریاب می‌تواند به معنای نقطۀ شروع تقابل دو گروه بزرگ سیاسی و (تا حدی) نظامی در شمال کشور باشد. هفتۀ پیش، گروهی از اعضای جنبش اسلامی با یک فرمانده محلی حزب جمعیت اسلامی درگیر شد که در نتیجۀ آن ۷ تن جان باختند. هر دو طرف روایات ضد و نقیضی از چگونگی این برخورد ارائه داده‌اند، اما با کمی اغماض می‌توان گفت، این تنش با پیشینه و جدی است و نمی‌تواند آنگونه که فرمانده جنبش اسلامی در «المار» فاریاب گفته، تصادفی باشد.

به چند نکته در این مورد می‌توان اشاره کرد:

یکم؛ شمال از سوی مثلث جمعیت اسلامی، جنبش اسلامی و وحدت اسلامی اداره می‌شد. از زمان سقوط حکومت دکتر نجیب‌الله تا کنون این سه گروه نظامی-سیاسی در شمال نقش اثرگذار و تعیین‌کننده‌ای داشته‌اند. ائتلاف شمال که کلیدی‌ترین اعضایش از همین سه حزب بود، یگانه نقطۀ ثقل مبارزه در برابر طالبان بود. این ائتلاف توانست تا سقوط امارت تاب بیاورد و صاحب اصلی میراث پس از جنگ با طالبان باشد. گرچه این میراث آن‌گونه که باید، میان همه اعضا تقسیم نشد و گروه‌های دیگر نیز در آن شامل و به سرعت رشد یافتند، اما به هرحال نمی‌توان از نقش جدی و غیرقابل اغماض ائتلاف شمال در اتفاقات مهم سیاسی چند دهۀ اخیر گذشت. این گروه‌ها در میان هم نیز دچار تقابل‌های جدی شدند. پس از پایان جنگ و سقوط طالبان و شکل گرفتن نظام کنونی، در شمال کشور به ویژه میان اعضای برجستۀ جمعیت اسلامی و جنرال عبدالرشید دوستم و هوادارانش در جنبش ملی اسلامی، تنش‌ها و رقابت‌ها وارد مرحله‌ای جدیدی شد. عطامحمد نور به سرعت بلخ را تصرف کرد و در آن توانست ماندگار شود و بیخ و بن قدرتش را گسترش بدهد و استحکام بخشد. در این میان عبدالرشید دوستم نیز توانست با توجه به نفوذ خودش در میان ازبیک‌ها، کماکان رهبر بی‌رقیب باقی بماند.

به نظر می‌رسد تقابل نور و دوستم در شمال جدی است. هر دو طرف، بر سر حکمروایی در شمال با هم دست به گریبان خواهند شد. این وضعیت با تلاش‌های سیاسی گروه‌های دیگر تشدید می‌شود. جنرال مرد شماره دوم حکومت است و عطامحمد نور از کسانی است که رابطۀ قابل وصفی با ارگ ندارد و در کنار آن، با کسانی نزدیک‌تر می‌شود که از غنی فاصله گرفته‌اند. تقابل فرماندهان محلی هر دو گروه می‌تواند نشانۀ جدی‌تر شدن تنش هر دو فرد قدرتمند شمال باشد.

دوم؛ در زمان حامد کرزی، دوستم به صورت تدریجی کنار گذاشته شد. کرزی تلاش ورزید تا بسیاری از افراد قدرت‌مند و با نفوذ را به مرور زمان از چرخۀ قدرت خارج سازد. نمونۀ روشن آن، امیر اسماعیل، والی قدرت‌مند هرات بود. اسماعیل خان با شدت یافتن نارضایتی در هرات و درگیری شدن نیروهای هوادارش با مخالفان، به خصوص در شیندند، تن به پیشنهاد کرزی داد و هرات را ترک کرد. او وزیر انرژی و آب شد و البته اقتدار نظامی و اجتماعی‌اش کاهش یافت. دوستم نیز از این پالیسی، آسیب دید. او در بیرون از دولت و در کابل حداکثر توانست «اکبر بای» را که می‌رفت تا به رقیب وی تبدیل شود، کنترول کرد. دوستم در آن هنگام درگیر مهار رقبایی شد که می‌خواستند به صورت نرم و خزنده در برابرش قرار بگیرند. بسیاری از دوستان نزدیکش تلاش کردند، اما دوستم همه را از پا انداخت و در آخرین روز حاکمیت کرزی، او هنوز چهرۀ قدرت‌مند و با نفوذ شمال بود. در این میان، عطامحمد نور، به طرز اعجاب‌آوری خودش را حفظ کرد. آقای نور ظاهراً از این منظر با گل‌آقا شیرزوی قابل مقایسه است. او نه مانند اسماعیل خان یا دوستم که بر خلاف آن‌ها در برابر حکومت مرکزی تهدید جدی نبود و به صورت تدریجی، در کنار آن‌که حمایت مارشال فهیم را با خود داشت، توانست در کنار آن‌که حضور را در بلخ تضمین می‌کند، دامنۀ اقتدارش را گسترش بدهد. اکنون اما عطامحمد نور، قدرت‌مندترین چهرۀ جمعیت اسلامی در شمال است. او در انتخابات از عبدالله عبدالله حمایت کرد و ظاهراً جدی‌ترین حامی سیاسی و مالی‌اش بود. بارها در برابر غنی ایستاد و در آخرین بار تهدید کرد که کسی او را به سادگی از بلخ نمی‌تواند برکنار کند و اگر قرار بر چنین کاری نیز باشد، فردی مناسب را در جایگاهش خواهد نشاند. به این ترتیب، نور اکنون به یکی از چهره‌های قدرت‌مندی بدل شده است که از سوی دیگر، با رییس جمهور غنی و دفتر ریاست جمهوری نیز رابطۀ گرمی ندارد. برعکس دوستم که معاون اول ریاست جمهوری است و پس از تکیه زدن بر این مسند، بارها به شمال رفته تا طالبان را سرکوب کند. او بیشتر چهرۀ نظامی داشته و به رغم دیگر معاونان ریاست جمهوری، چندان درگیر مسایل سیاسی حکومت نبوده است.

 پس از پایان جنگ و سقوط طالبان و شکل گرفتن نظام کنونی، در شمال کشور به ویژه میان اعضای برجستۀ جمعیت اسلامی و جنرال عبدالرشید دوستم و هوادارانش در جنبش ملی اسلامی، تنش‌ها و رقابت‌ها وارد مرحله‌ای جدیدی شد. عطامحمد نور به سرعت بلخ را تصرف کرد و در آن توانست ماندگار شود و بیخ و بن قدرتش را گسترش بدهد و استحکام بخشد. در این میان عبدالرشید دوستم نیز توانست با توجه به نفوذ خودش در میان ازبیک‌ها، کماکان رهبر بی‌رقیب باقی بماند.

سوم؛ اسماعیل خان دوباره به هرات بازگشته است. او دید و بازدیدهایش را با مردم بیشتر ساخته و در چند برنامه از جمله در سالروز تجلیل از پیروزی مجاهدین مردم را جمع کرد و سخنان تندی گفت. این برنامه بیشتر رزمایش سیاسی اسماعیل خان را نشان می‌داد. او از سویی نیز نزدیک به سیاف است، کسی که در رأس شورای حراست و ثبات افغانستان، مواضع تندی در برابر حکومت داشته و برخی از اعضای گروه آن، مانند عمر داوودزی، طرح بدیل حکومت فعلی را پرورش می‌دهند و عمر حکومت را دو ساله می‌دانند. عطامحمد نور اخیراً با رحمت‌الله نبیل دیدار و گفت‌وگو داشت. جنرال رازق، جنرال رشد یافته در سایۀ حمایت کرزی، باری به بلخ رفت و با عطامحمد نور دیدار کرد. آقای نور در زمان اوج تنش‌های سیاسی پس از انتخابات، با زبان تهدیدآمیز با غنی صحبت می‌کرد. پس از حملۀ انتحاری و درگیری چند ساعته در مزارشریف، در زمستان سال گذشته، عطامحمد نور، حلقاتی در درون حکومت را متهم به اخلال امنیت مزار شریف کرد. در این میان معاون اول ریاست جمهوری، چهاربار با هدف اجرای عملیات نظامی و تصفیۀ طالبان و تروریست‌ها به شمال رفته است. مانوری که هربار از سوی رقیب کنونی‌اش، عطامحمد نور، نیز با اجرای نمایش مشابهی، پاسخ داده شده است. اگر این مسایل را نشانی از تقابل هر دو گروه ندانیم، دستکم نمی‌توان از پاره شدن عکس «دوستم» هنگام برپایی جشن نوروز در مزارشریف و درگیری‌های پس از آن، چشم پوشید. والی بلخ مانع تظاهرات هواداران جنبش در مزارشریف شد و هواداران هر دو طرف، در برخی نقاط درگیر شدند.

Dostum and Noor

چهارم؛ به نظر می‌رسد تقابل نور و دوستم در شمال جدی است. هر دو طرف، بر سر حکمروایی در شمال با هم دست به گریبان خواهند شد. این وضعیت با تلاش‌های سیاسی گروه‌های دیگر تشدید می‌شود. جنرال مرد شماره دوم حکومت است و عطامحمد نور از کسانی است که رابطۀ قابل وصفی با ارگ ندارد و در کنار آن، با کسانی نزدیک‌تر می‌شود که از غنی فاصله گرفته‌اند. تقابل فرماندهان محلی هر دو گروه می‌تواند نشانۀ جدی‌تر شدن تنش هر دو فرد قدرتمند شمال باشد. واکنش تند عطامحمد نور و خون‌سردی جنرال دوستم، اما تندی افراد نزدیک به وی، همه می‌توانند نگران‌کننده باشند. به خصوص از این منظر که دستکم ۲۰هزار ملیشۀ غیر قانونی مسلح، از هردو طرف در شمال مستقرهستند. فرماندهان جنبش و جمعیت فارغ از آن‌که به حکومت وابستگی روشنی داشته باشند، پاتک و کندک دارند. تشدید تنش‌ها با این حال، می‌تواند وضعیت امنیتی را به شدت تاریک و ترسناک بسازد. مهار آن‌ها به واسطۀ یک‌دیگر تا به چالش بزرگی در برابر حکومت تبدیل نشوند، راه درستی نیست. این روش، اگر در حال اجرا باشد که هنوز به درستی روشن نیست، عملاً شمال را به پرتگاه هرج و مرج جدی خواهد انداخت.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: