سال چهارم / شماره : 735 / شنبه / ۲۸م جدی ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Saturday, 18 January , 2020

پولیس رسانه‌ای

نویسنده : محمد فولادی - کد خبر : 45309

۱ جوزا , ۱۳۹۵

kabul_press__640x360_bbc_nocredit


جنبش روشنایی لایه‌های بسیاری از فساد، سرکوب و سیاست‌ورزی مردم‌گریز و مبتنی بر تأمین منافع شخصی را فاش کرد. این جنبش اگر از یک‌سو‌ مدنی‌ترین اعتراض یک کتلۀ عظیم شهروندان بود و نشانه‌های روشنی در مورد تغییر سازوکارهای اجتماعی و سیاسی را حمل می‌کرد، از سویی نیز افشاگر بود. افشاگری جنبش روشنایی را در چند سطح، از جمله فاصلۀ آشکار حکومت و ملت، تفاوت نگاه حاکمان به شهروندان و با‌لعکس، نحوۀ مواجهه مخاطبان مردم با مردم، فساد چندلایه و مواردی از این‌دست را می‌توان برجسته کرد؛ اما در کنار این‌ها، جنبش روشنایی سبب شد تا سرکوب و مهار اعتراض‌ها پای رسانه‌ها را نیز به میان بکشد. صورت‌های متفاوتی از سرکوب به واسطۀ رسانه‌ها را در این روزها شاهد بودیم. رسانه به معنای عام آن مشمول نیرویی شد که مأمور بود به هر‌ترتیبی، جنبش روشنایی را زمین‌گیر کند. فرافکنی، تحریف و تلاش برای تغییر افکار عمومی از صفحات فیسبوکی گرفته تا رسانه‌های دیداری و روزنامه‌ها بسط یافت.

بی‌هیچ تردیدی، رسانه‌ها قواعد و صف‌بندی خودشان را در مسایل اجتماعی و سیاسی دارند. از سویی، جامعۀ چندپارچۀ افغانی، سیاست‌ورزی قومی و عواملی مانند آن سبب شده است تا رسانه‌ها نتوانند از آفت‌های آن در امان بمانند. رسانه‌های چاپی، شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های دیداری، به دلیل ماهیت کار سیاسی‌شان و اثرپذیری از تحولات اجتماعی، گاهی ناگزیرانه به سمتی کشانده می‌شوند. به نظر می‌رسد، چنین لغزشی تا حدی اجتناب‌ناپذیر است. از سویی، رسانه‌ها به تبع قواعد و اصول‌شان، در تحولات اجتماعی و کنش‌های سیاسی، در صفوف متفاوتی قرار می‌گیرند. خوش‌خیالانه است اگر هنوز بر طبل رسانۀ بی‌طرف بکوبیم. از این جهت، باید میان کار حرفه‌ای و بی‌طرفی به معنای عام آن، تفکیک جدی قایل شویم. کار حرفه‌ای، الزاماً بی‌طرفانه نیست؛ چه این‌که به هرحال، نتیجۀ کار حرفه‌ای، به یکی از طرف‌های درگیر آسیب می‌زند و موضع دیگری را تقویت می‌کند.

رسانه‌ها می‌توانستند با تکیه بر اصولی مانند دفاع از حقوق شهروندان، تعهد به نکاتی که مدافع و تضمین‌کنندۀ دفاع از ارزش‌های دموکراتیکی چون برابری و مسئولیت‌پذیری حکومت در برابر شهروندان است و با درک این‌که کدام طرف موضع قابل دفاعی دارد، اطلاع‌رسانی کنند. از این منظر، تن‌در‌دادن به تیوری توطئه و ربط‌دادن این جنبش به سیاست‌های منطقه‌ای و فعالیت‌های استخباراتی، یا تلاش برای پیوند‌دادن آن با خصومت‌های سیاسی میان سیاست‌مداران درون و بیرون از حکومت، هر‌دو مورد را نقض می‌کند. رسانه‌ای که یکی از این دو ادعا را مطرح می‌کند، ناگزیر است برای آن، اسناد و شواهد کافی داشته باشد و دلایلش دست‌کم تأمل‌برانگیز باشد.

اگر بازگردیم به برخورد رسانه‌ها با جنبش روشنایی، می‌توانیم به روشنی دریابیم که کار حرفه‌ای تا چه اندازه با کار پولیسی خلط شد. جنبش روشنایی، برخاسته از یک ‌مطالبۀ مشروع، قانونی و مبتنی بر دفاع از منافع ملی بود. شهروندان به خود‌شان حق دادند که به‌صورت فعال، در پروژه‌ای که تصور می‌کردند ظالمانه تغییر کرده، مداخله کنند. چنین مداخله‌ای بسیار طبیعی است و تأیید می‌کند که رابطۀ حکومت با ملت، رابطۀ دموکراتیک است. شماری از رسانه‌ها، مشخصاً رسانه‌های چاپی، در تبیین این جنبش یا ناآگاه و یا عامدانه، به عواملی اشاره کردند که گاهی صورت مضحک آن بیش از اندازه برجسته بود. ربط‌دادن جنبش روشنایی به رقابت‌های ویرانگر سیاسی‌ میان سیاست‌مداران افغانی، به هیچ عنوان قابل دفاع نبود. رسانه‌ها می‌توانستند در بهترین حالت یکی از این دو موضع را اتخاذ کنند:

1- مبتنی بر کار حرفه‌ای، صورت اصلی کشمکش میان حکومت و شهروندان را روشن می‌کردند. این کار نیازمند تحقیق و بررسی مدعیات هر‌دو طرف بود. تا آنجا که به نیاز رسانه‌ها باز می‌گردد، مدعیات هر‌دو طرف تا حدی روشن بود. ۲- رسانه‌ها می‌توانستند با تکیه بر اصولی مانند دفاع از حقوق شهروندان، تعهد به نکاتی که مدافع و تضمین‌کنندۀ دفاع از ارزش‌های دموکراتیکی چون برابری و مسئولیت‌پذیری حکومت در برابر شهروندان است و با درک این‌که کدام طرف موضع قابل دفاعی دارد، اطلاع‌رسانی کنند. از این منظر، تن‌در‌دادن به تیوری توطئه و ربط‌دادن این جنبش به سیاست‌های منطقه‌ای و فعالیت‌های استخباراتی، یا تلاش برای پیوند‌دادن آن با خصومت‌های سیاسی میان سیاست‌مداران درون و بیرون از حکومت، هر‌دو مورد را نقض می‌کند. رسانه‌ای که یکی از این دو ادعا را مطرح می‌کند، ناگزیر است برای آن، اسناد و شواهد کافی داشته باشد و دلایلش دست‌کم تأمل‌برانگیز باشد.

از سویی، رسانه‌ها به تبع قواعد و اصول‌شان، در تحولات اجتماعی و کنش‌های سیاسی، در صفوف متفاوتی قرار می‌گیرند. خوش‌خیالانه است اگر هنوز بر طبل رسانۀ بی‌طرف بکوبیم. از این جهت، باید میان کار حرفه‌ای و بی‌طرفی به معنای عام آن، تفکیک جدی قایل شویم. کار حرفه‌ای، الزاماً بی‌طرفانه نیست؛ چه این‌که به هرحال، نتیجۀ کار حرفه‌ای، به یکی از طرف‌های درگیر آسیب می‌زند و موضع دیگری را تقویت می‌کند.

واکنش این دسته از رسانه‌ها در برابر جنبش روشنایی، عاری از استدلال قابل دفاع یا منطق و اسناد کافی بود. این دسته از تحلیل‌ها پیش از آن‌که جنبش روشنایی را تبیین کنند، آن را با تحریف و تغییر منطقش و تحلیل توطئه‌آمیز، در ابهام غلیظی تلاش کردند که فرو برند. این کار نمی‌تواند دلایل حرفه‌ای و موجهی داشته باشد. اگر تحلیل‌های این‌چنینی را مبنای این ادعا قرار بدهیم، ناگزیریم بگوییم که «خواسته یا ناخواسته» آن‌ها چنان پولیس سرکوب‌گر، در کنار حکومت که قصد بازداشتن جنبش از مسیرش را داشت، عمل کردند. این، البته در جهان امروز امر شگفتی نیست. رسانه‌هاسی که نقش مؤثری در سرکوب داشته‌اند، کم نبوده‌اند. چه بسیار که رسانه‌ها، آتش‌بیار معرکه و در خدمت نیرویی بوده‌اند که با شهروندان از در خصومت معامله کرده‌اند. پولیس رسانه‌ای اکنون در افغانستان، در کنار موارد دیگر، می‌تواند عامل مؤثری در بازداشتن نیروهای مدنی و جنبش‌های اجتماعی معطوف به تغییر و اصلاح دولت، باشد.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: