سال چهارم / شماره : 735 / چهارشنبه / ۱م عقرب ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Wednesday, 23 October , 2019

از خانه تا شهر؛ روایت یک طاعون

نویسنده : نیلوفر لنگر - کد خبر : 45278

۱ جوزا , ۱۳۹۵

Niloofar langar


 چشم‌های گرسنه و ذهن‌های محدود و آلوده، دست‌ها، پاها و همۀ اندام‌شان را از کنتر‌ل خارج کرده‌اند. هم‌چون گرگ درنده که هنگام گرسنگی، خود را مالک همۀ زنده‌جان‌های روی زمین می‌داند، تصور می‌کنند که هرچه زن در کوچه و خیابان راه می‌رود، طعمه‌ای است برای فروکش‌دادن شعله‌های مهارناشدنی جنسی‌شان و عقده‌هایی که هر‌کدام به نحو متفاوتی در دل دار‌د.

گشت‌و‌گذار در خیابان‌های عمومی و مزدحم به‌ویژه مراکز خرید‌وفروش برای من همواره ناخوشایند بوده و از ده‌ها زن دیگر نیز شنیده‌ام که چندش‌آور‌ترین کار برای آن‌ها رفتن به بازار بوده است. مکان‌های مزدحم شهر در افغانستان اکثراً در اختیار مردان قرار دارند و زنان هنگام عبور از میان ازدحام مردان همواره دچار مشکل بوده‌اند. ‌مکان مزدحم اگر مرکز خریدو‌فروش باشد یا زیارت یا پارک تفریحی، در نهایت محلی است برای فحش‌دادن و فحش‌شنیدن، دست‌کشیدن‌های غیرمجاز، نیشخند‌ها و هیاهوی ده‌ها کلمه رکیکی که در فضا پیچ‌و‌تاب می‌خورند و هم‌چون تازیانه‌ای بر دل و روان زنان فرود می‌آیند.

اکنون به ازدحام شهر رسیده‌ای‌ و باید مواظب باشی؛ زیرا همه می‌خواهند به‌گونه‌ای با بدن تو تماس برقرار کنند، بماند این‌که تماس با یک پارچه که بدن یک زن را پوشانیده است، چه کیفیت به‌خصوصی دارد. همه می‌خواهند مستقیم روبه‌روی تو بیایند و اگر فرصت باشد چشم به چشم تو شوند و زشت‌ترین آرزوی‌شان را که فقط بار جنسی دارد به تو بگویند و رد شوند. همین‌گونه می‌بینی و می‌بینی و در راه بازگشت با خود فکر می‌کنی که چرا همه این‌طوری‌اند! چه طاعونی بر این قوم نازل شده که همگان چنین وحشی و گرسنه‌اند؟ 

ماجرای آزار و اذیت خیابانی در کشور من، از سال‌های قبل از تولد من و شما شروع می‌شود و تا‌کنون که جهان مسیر رفتن به سمت آخرین مدارج علم و تکنالوژی را می‌پیماید، ادامه دارد. هنگامی که سر از خانه بیرون می‌کنی، نخستین کلماتی که در نخستین قدم‌هایت می‌شنوی کلمات فحش‌گونه حاوی اسم تمام آلت‌های جنسی است که میان دکانداران سرکوچه رد‌و‌بدل می‌شوند. بعد در ادامه مسیر، از مردان نود‌و‌چند‌ساله تا پسر‌بچه‌های نه‌ساله، از رانندگان تاکسی تا شیک‌ترین مغازه‌داران، از کارگران سر چوک تا کسبه‌کاران، همه و همه از کمر به سمت پایان حرف می‌زنند و همه یا به قهر یا به خنده اسم آلت‌های جنسی را پشت سر هم به صف می‌کشند و هیچ شرمی از این زبان بی‌عفت خود ندارند. اکنون به ازدحام شهر رسیده‌ای‌ و باید مواظب باشی؛ زیرا همه می‌خواهند به‌گونه‌ای با بدن تو تماس برقرار کنند، بماند این‌که تماس با یک پارچه که بدن یک زن را پوشانیده است، چه کیفیت به‌خصوصی دارد. همه می‌خواهند مستقیم روبه‌روی تو بیایند و اگر فرصت باشد چشم به چشم تو شوند و زشت‌ترین آرزوی‌شان را که فقط بار جنسی دارد به تو بگویند و رد شوند.

همین‌گونه می‌بینی و می‌بینی و در راه بازگشت با خود فکر می‌کنی که چرا همه این‌طوری‌اند! چه طاعونی بر این قوم نازل شده که همگان چنین وحشی و گرسنه‌اند؟ آیا هیچ‌کدام از این‌ها همسر ندارند که بتوانند نیازمندی‌های جنسی‌شان را به‌صورت انسانی سامان دهند؟ پس این‌همه زنان شوهر‌دار که اکثراً از ۱۳ سالگی مجبور می‌شوند در کمال بدبختی زندگی مشترک را تحمل کنند، همسران کی‌هایند؟ اساسی‌ترین مشکل این مردان در کجاست؟ آیا زمینه ازدواج‌شان مساعد نیست؟ و یا همسران‌شان به دلیل بی‌سوادی و چالش‌های متداوم روزگار نمی‌دانند چگونه زندگی کنند و شوهران‌شان را به مسیر یک زندگی با‌ثبات سوق دهند؟ و یا حجاب اجباری سبب شده تا چشم و دل مردم این‌همه گرسنه بماند و دیدن مو‌ها و دست و پای زن برای‌شان یک آرمان به حساب رود که به خاطر رسیدن به آن دست به هر‌عملی در هر‌قالبی می‌زنند؟

این طاعون همگانی مردانه که نه‌تنها در بازار، بلکه در مراکز اجتماعی، ادارات دولتی، مکان‌های اکادمیک و دیگر حلقات نیز به‌شدت در فوران است، اکثراً پای زنان را از خیابان‌ها و مکان‌های عمومی کوتاه می‌کند و به یک بدنه مهم اجتماع تلقین می‌کند که دست از هرچه فعالیت و جنبیدن بردارد و در گوشۀ بردگی، سکوت اختیار کند؛ زیرا جهان حق مردان است و آن‌ها دیگری هستند…

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: