سال چهارم / شماره : 735 / چهارشنبه / ۱م عقرب ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Wednesday, 23 October , 2019

راهپیمایی مردم هزاره در اعتراض به خطوط برق

نویسنده : ترجمۀ سلیم شفیق - کد خبر : 45156

۲۸ ثور , ۱۳۹۵

Copies of the Guardian newspaper on display in London in August 2013


هزاران تظاهر‌کننده از اقلیت هزارۀ افغانستان در کابل راهپیمایی کردند تا اعتراض‌شان را به مسیر انتقال برق چندین‌میلیون‌دالری بیان کنند. این مسأله چالش بزرگی را برای حکومت اشرف غنی خلق می‌کند.

شماری از معترضان با انداختن سنگ، تلاش می‌کنند تا از سر کانتینرهایی بالا بروند که خیابان‌های کابل را به مناطق دیپلماتیک و ادارات حکومتی مسدود کرده، اما خشونت قابل‌توجهی به روز دوشنبه گزارش نشد.

معترضان می‌خواهند تا مسیر انتقال برق ۵۰۰کیلوولت که ترکمنستان را به کابل وصل می‌کند، از طریق دو ولایت با اکثریت جمعیت هزاره بگذرد؛ گزینه‌ای که حکومت می‌گوید هزینۀ آن میلیون‌ها دالر و تأخیر در تطبیق پروژه است و چندین‌سال به عقب می‌افتد.

سازمان‌دهندگان تأکید می‌کنند که معترضان «کاخ استبداد را خواهند لرزاند». مقام‌ها دسترسی به کاخ ریاست‌جمهوری را با نگرانی از تکرار خشونت سال گذشته مسدود کرده‌اند. در آن زمان شماری از معتراض تلاش کردند تا از دیوارهای ارگ عبور کنند.

در کنار امکان خشونت، این راهپیمایی تنش‌های سیاسی را برجسته می‌کند که حکومت غنی، هم‌زمان با جنگ در برابر شورش‌گری به رهبری طالبان با آن مواجه است و تلاش می‌کند تا اقتصاد درهم‌شکستۀ ناشی از چندین دهه جنگ را بازسازی کند.

یک راهپیمایی در ماه نوامبر بر سر قتل گروهی از هزاره‌ها، به بزرگ‌ترین اعتراض ضدحکومتی در کابل تبدیل شد.

عبدالرووف صفری، معترض ۳۵ ساله از غزنی در مرکز افغانستان با جمعیت بزرگ هزاره می‌گوید: «ما حقوق‌مان را می‌خواهیم؛ ما دیگر تبعیض را نخواهیم پذیرفت و این‌بار حکومت دیگر راهی برای نادیده‌گرفتن ما ندارد‌».

سازمان‌دهندگان تأکید می‌کنند که معترضان «کاخ استبداد را تکان خواهند داد‌». مقام‌ها دسترسی به کاخ ریاست‌جمهوری را با نگرانی از تکرار خشونت سال گذشته مسدود کرده‌اند. در آن زمان شماری از معتراض تلاش کردند تا از دیوارهای ارگ عبور کنند.

در حالی‌ که راهپیمایان به جاده‌های مسدود‌شده رسیدند، تعدادی بر کانتینرهای فلزی سنگ پرتاب کرده یا ضربه زدند، اما واکنش فوری پولیس را در پی نداشت. جمعیت بزرگی از معترضان در یک چهارراهی دورتر از مرکز شهر گردهم آمدند.

theguardian

هزاره‌های عمدتاً شیعه از خیلی مدت‌ها با آزار و اذیت روبه‌رو بوده‌اند، اما آن‌ها به‌لحاظ سیاسی نیز سازمان‌یافته‌اند.

رهبران هزاره به شمول اعضای بلندپایۀ حکومت می‌گویند، مسیر انتخاب‌شده برای انتقال خطوط برق، تبعیضی علیه مردم آن‌ها‌ست؛ این چیزی است که غنی و شرکت ملی برق آن را رد می‌کند.

تنها حدود ۳۰ درصد افغانستان به انرژی برق وصل است. عصری‌سازی سیستم فرسودۀ برق که با خاموشی مکرر مواجه بوده، یک اولویت است.

در نظر است تا این پروژه، برق مطمئن را برای ۱۰ ولایت فراهم کند که بخشی از پروژه گسترده‌تر توپاپ است و از سوی بانک توسعۀ آسیایی حمایت می‌شود و جمهوری‌های غنی از انرژی آسیای میانۀ ترکمنستان، اوزبیکستان و تاجیکستان را با افغانستان و پاکستان را وصل کند.

بر‌اساس برنامه‌های کنونی که قرار است تا ۲۰۱۸ اجرا شود، این خط از یک استیشن تبدیل‌کننده در شهر شمالی پلخمری از طریق کوهپایه‌های سالنگ به کابل انتقال یابد.

معترضان نسخۀ قبلی برنامه را می‌خواهند که از طریق مسیری از پلخمری به ولایت‌های بامیان و وردک در غرب کابل اجرا خواهد شد. شرکت برشنا می‌گوید، برنامۀ کنونی انرژی وسیع و مطمئنی را به بامیان و وردک مهیا می‌سازد و این‌که تغییر مسیر ده‌ها میلیون دالر هزینه خواهد داشت و سه‌ سال تأخیر در اجرای پروژه و میلیون‌ها نفر را بدون برق مطمئن خواهد گذاشت.

منبع: گاردین

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: