سال چهارم / شماره : 735 / چهارشنبه / ۱م عقرب ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Wednesday, 23 October , 2019

علیه قانون

نویسنده : علی نظری - کد خبر : 45012

۲۵ ثور , ۱۳۹۵

ali nazari


به تاریخ ۷ میزان ۱۳۹۳ وقتی داکتر عبدالله در مراسم تحلیف خود سخنرانی کرد، «مبارزه جدی با فساد اداری» و «اصلاح نظام انتخاباتی» را از عمده‌ترین اهداف کاری حکومت مشترکش با داکتر غنی بیان داشت. داکتر اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور نیز در سخنرانی‌اش در مورد مبارزه با فساد اداری ‌گفت: «‌فساد اداری در اداره‌جات کشور را تحمل نخواهم کرد و برای رفع علل این پدیده شوم اقدامات همه‌جانبه را روی دست خواهم گرفت».

اکنون که از تحلیف رییس‌جمهور و رییس اجرائیه حدود یک سال و هفت ماه می‌گذرد، اما نه از اصلاحات انتخاباتی خبری است و نه مبارزۀ چندان جدی با فساد اداری صورت گرفته است. در هیچ زمینه‌ای تاکنون حکومت وحدت ملی نتوانسته کارنامۀ روشن و درخشانی داشته باشد تا بشود ـ‌برای خوش‌بین‌بودن هم که شده‌ـ آن‌ را نمونه آورد و به آیندۀ روشن امید بست. بزرگ‌ترین پرونده‌های فساد اداری که در زمان حکومت آقای کرزی تشکیل شدند، تاکنون هم‌چنان خاک می‌خورند و متهمان به فساد اداری و اختلاس راست‌راست راه می‌روند، برخی از آن‌ها بر چوکی‌های حکومتی لم داده‌اند و برخی دیگر از پول ملت تجارت پررونقی راه انداخته‌اند. رییس‌جمهور غنی در آغازین روزهای حکومتش برای پایان‌دادن به پروندۀ فساد مالی کابل‌بانک زمان سه‌ماهه تعیین کرد؛ اما سه‌ماهه‌های بسیاری تاکنون گذشته، در حالی که پول ملت هم‌چنان مفقود است و متهمان آزاد. هرچند در حد بازداشت چند رییس یا چند مدیر پایین‌رتبه دولتی در ارتباط با فساد اداری اقدام شده است، اما با توجه به سطح بالای فساد در ادارات دولتی از جمله نهاد ریاست‌جمهوری، چنین اقداماتی نمی‌توانند مایۀ دل‌گرمی مردم شوند. مردم بیشتر ‌چنین کارها را ـ‌در حالی که کسی چون فاروق وردک راحت کارهای سیاسی می‌کند و کسی چون زاخیل‌وال یکی از پست‌های مهم دولتی را در انحصارش داردـ نمایش‌های مضحک حکومت برای پاشیدن خاک به چشم مردم و سرپوش‌گذاشتن بر ناکامی‌هایش می‌بینند. پروندۀ مبارزه با فساد حکومت وحدت ملی تاکنون وضعیتی ندارد که بشود از آن دفاع کرد.

اصلاحات انتخاباتی که یکی از مهم‌ترین وعده‌های داکتر عبدالله در روز تحلیف و از مهم‌ترین وعده‌های رییس‌جمهور‌ غنی در روزهای پس از تحلیف بود، تاکنون صورت نگرفته است. کسانی که یک انتخابات ناکام ـ‌که بیشتر شبیه بازی کودکانه بودـ را مدیریت کردند و در نزدیک به یک سال بعد از ایجاد حکومت وحدت ملی در یک اقدام خنده‌آور نتیجۀ آن را اعلام کردند، هنوز مدیریت کمیسیون‌های انتخاباتی را در دست دارند و خاطیان آن‌ها نه محاکمه شده‌اند و نه اراده‌ای برای آن وجود دارد. این‌که چرا تاکنون دولت نتوانسته اصلاحات انتخاباتی را اعمال کند، به دلیل نبود اراده است. انتخاباتی که برآیند آن حکومت وحدت ملی بود، به هردلیلی یک انتخابات ناکام و پر از تقلب بود. حداقل در دور دوم انتخابات، هرچه تقلب صورت گرفته، به نفع یکی از تیم‌های شریک در حکومت وحدت ملی صورت گرفته است. برکناری کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی ـ‌به رغم غیرقانونی‌بودنش‌ـ بارها از سوی حکومت به‌خصوص از سوی ریاست اجرائیه مطرح شده، اما این‌که چرا این اتفاق نمی‌افتد، ارتباط دارد به ترسی که حکومت وحدت ملی از کمیشنران دارد. فساد در انتخابات و تقلب هرچه صورت گرفته، توسط تیم‌های انتخاباتی در تبانی با کمیشنران صورت گرفته است. برکناری آن‌ها می‌تواند یک افشاگری را در پی داشته باشد.

 هرچند در حد بازداشت چند رییس یا چند مدیر پایین‌رتبه دولتی در ارتباط با فساد اداری اقدام شده است، اما با توجه به سطح بالای فساد در ادارات دولتی از جمله نهاد ریاست‌جمهوری، چنین اقداماتی نمی‌توانند مایۀ دل‌گرمی مردم شوند. مردم بیشتر ‌چنین کارها را ـ‌در حالی که کسی چون فاروق وردک راحت کارهای سیاسی می‌کند و کسی چون زاخیل‌وال یکی از پست‌های مهم دولتی را در انحصارش داردـ نمایش‌های مضحک حکومت برای پاشیدن خاک به چشم مردم و سرپوش‌گذاشتن بر ناکامی‌هایش می‌بینند. پروندۀ مبارزه با فساد حکومت وحدت ملی تاکنون وضعیتی ندارد که بشود از آن دفاع کرد.

هرچند رییس‌جمهور سال گذشته با صدور ‌فرمان تقنینی اقدام به اصلاح نظام انتخاباتی کرد، اما به دلیل نبود اراده جدی، از سوی حکومت حمایت آن‌چنانی نشد و به تاریخ ۳۰ قوس از سوی پارلمان رد شد. از آن روز تاکنون حدود پنج ماه می‌گذرد، اما فرمان تقنینی رییس‌جمهور تاکنون از سوی مجلس تصویب نشده است. هرچند ممکن است در رد فرمان تقنینی رییس‌جمهور، مجلس سلیقه‌ای با مبتنی بر منافع وکیلان کنونی رفتار کرده باشد، اما رفتار حکومت نشان می‌دهد که رییس‌جمهور و رییس اجرائیه به‌صورت عمدی فرمانی صادر می‌کنند که از سوی مجلس پذیرفته نشود، تا با این کار، مجلس را مقصر جلوه دهند و پروژه‌های ملی نظیر انتخابات را در گرو خود بگیرند. اگر ارادۀ جدی برای برگزاری انتخابات و پیش از آن اصلاح نظام انتخاباتی وجود می‌داشت، تغییر یک یا چند ماده یک فرمان تقنینی پنج ماه زمان نمی‌برد. اکنون فیفا یا نهاد ناظر بر انتخابات افغانستان نیز ادعا می‌کند که حکومت تصمیم دارد انتخابات پارلمانی را برای بار دیگر به تأخیر بیندازد.

همه‌چیز بیانگر این است که اراده‌ای برای کار در ریاست‌جمهوری و ریاست اجرائیه وجود ندارد و حکومت علیه قانون و علیه مردم ایستاده است. با وجودی که ماده هشتادوسوم قانون اساسی به صراحت می‌گوید: «دوره کار ولسی‌جرگه به تاریخ اول سرطان سال پنجم، بعد از اعلان نتایج انتخابات به پایان می‌رسد و شورای جدید به کار آغاز می‌نماید. انتخابات اعضای ولسی‌جرگه در خلال مدت سی الی شصت روز قبل از پایان دوره ولسی‌جرگه برگزار می‌گردد.» ولی حکومت به سادگی این ماده قانون اساسی ‌را دور ‌زده است. قانون اساسی کشور، بر رعایت انکشاف متوازن و عدالت اجتماعی تأکید کرده است، اما حکومت عملاً و علناً خلاف این حکم قانون رفتار می‌کند. چنین رفتاری جز ایستادن علیه قانون و علیه منافع عمومی، معنای دیگر ندارد.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: