سال چهارم / شماره : 735 / چهارشنبه / ۱م عقرب ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Wednesday, 23 October , 2019

هلمند را فراموش نکنید!

نویسنده : رحمت احمدی - کد خبر : 45010

۲۵ ثور , ۱۳۹۵

Rahmat Ahmadi (2)@


حیات‌الله حیات، والی هلمند به رسانه‌ها از وضعیت بد‌ امنیتی این ولایت خبر داده است. او هم‌چنان گفته است که از جمله ۱۴ ولسوالی این ولایت ۳ ولسوالی نورمال ۲ ولسوالی متوسط و در نهایت کجکی و سنگین در وضعیت بد‌ امنیتی قرار دارند. در عین حال او افزوده است که شاهراه‌ چهار‌ولسوالی به دست طالبان است و مردم محل هر‌روز از سوی این گروه آزار و اذیت می‌شوند. والی هلمند تأکید کرده است که در نامنی این ولایت مافیایی مواد‌مخدر نیز نقش دارد. او گفته است که آنان محل را ‌ناامن نگه می‌دارند تا نیروهای امنیتی در مزارع کوکنار دست‌رسی نداشته باشند. در نهایت او خطاب به سران قدرت در مرکز گفته است، در صورت‌ بی‌توجهی در خصوص این ولایت احتمال سقوط لشکرگاه به دست طالبان وجود دارد.

 سخن والی هلمند چیزی تازه نیست. این ولایت هیچ‌گاهی امن نبوده است. از زمان جان‌گرفتن دوباره طالبان، هلمند ‌همیشه در اختیار طالبان بوده است. نیروهای امنیتی و قوت‌های خاجی نیز ‌سربازان زیادی ‌را در این ولایت از دست داده‌اند. از سوی دیگر میزان تلفات مردم ملکی ‌بالا بوده است. از باب نمونه، تنها در ماه اول سال ۱۳۹۱، ۳۲۴ تن از مردم ملکی در این ولایت جان‌های‌شان را از دست دادند. غیر از این ‌دیدیم که مرکز این ولایت بعد از غزنی در معرض سقوط جدی قرار گرفت. ‌اگر نیروهای خارجی به کمک رسید، سناریوی سقوط لشکرگاه نیز رخ می‌نمود. ‌بر مبنای گفته‌های بعضی از سربازان نیروهای امنیتی، طالبان در این ولایت به امکاناتی دست‌رسی دارند که نیروهای امنیتی از آن‌ها محروم‌اند. گفته می‌شود که طالبان تک‌تیر‌اندازان را تربیت کرده‌اند که به راحتی سربازان دولتی را شکار می‌کنند. از همین جهت است که جنگ در این ولایت چندان به نفع دولت نبوده است.

هلمند بنا بر دلایلی همیشه در محراق توجه طالبان بوده است. ‌چند ماه پیش طالبان از سران نظام در کابل خواسته بودند که هلمند را به آنان واگذار کنند تا دفتر قطر به هلمند آمده مذاکر‌ه را از سر گیر‌د؛ خواستی که از سوی کابل رد شد. ‌هلمند از جمله ولایت‌هایی است که مرز مشترک با پاکستان دارد. از این منظر حضور طالبان در این ولایت به آنان کمک می‌کند تا به راحتی ‌امکانات نظامی‌شان را فراهم آورند. از سویی هم بارها‌ گفته شده است که طالبان از طریق ولایت هلمند زخمی‌های‌شان را در آن‌سوی مرز برای معالجه منتقل می‌کنند.

 ‌اگر نیروهای خارجی به کمک رسید، سناریوی سقوط لشکرگاه نیز رخ می‌نمود. ‌بر مبنای گفته‌های بعضی از سربازان نیروهای امنیتی، طالبان در این ولایت به امکاناتی دست‌رسی دارند که نیروهای امنیتی از آن‌ها محروم‌اند. گفته می‌شود که طالبان تک‌تیر‌اندازان را تربیت کرده‌اند که به راحتی سربازان دولتی را شکار می‌کنند. از همین جهت است که جنگ در این ولایت چندان به نفع دولت نبوده است.

‌هلمند از جمله ولایت‌هایی است که بیشترین تریاک را تولید می‌کند. طبق داده‌ها نزدیک به ۷۵‌هزار هکتار زمین در این ولایت به کشت تریاک اختصاص یافته است. از همین‌رو گفته می‌شود که این ولایت به تنهایی می‌تواند برای تمام جهان تریاک تولید کند. تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد که یکی از مجراهایی که طالبان از طریق آن پول به دست می‌آورند، فروش تریاک است. آنان ‌علاوه بر این‌که تریاک می‌فروشند، عشر و زکات نیز از آن بر‌می‌دارند. حتا گزارش‌هایی وجود دارد مبنی بر این‌که طالبان همه‌ساله در ماه ثور سربازان خود را جمع کرده و شیره‌های تریاک را جمع‌آوری می‌کنند. در نتیجه اگر دولت بتواند هلمند را مهار کند، ریشه‌های اقتصادی و سیاسی‌ گروه طالبان نیز در معرض خطر واقع می‌شوند. دست‌رسی طالبان به تریاک، به معنای قوت‌گرفتن آن‌ها و استمرار جنگ ‌است. ماه ثور بهترین فرصت ‌برای عملیات نظامی است‌.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: