سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۲۱م قوس ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 12 December , 2019

عهد‌نابستن از آن به که ببندی و نپایی

نویسنده : رحمت احمدی - کد خبر : 44962

۲۲ ثور , ۱۳۹۵

Rahmat ahmadi (2)


سرپرست ریاست امنیت ملی گفته است که او اجازه نمی‌دهد ‌جاسوسان در داخل نظام دست به فعالیت تخریبی بزنند. معصوم استانکزی امروز به‌صورت رسمی به‌عنوان سرپرست ریاست امنیت ملی معرفی شد. ‌او در خصوص جنگ جاری در کشور گفته است که این نبرد ریشه در کشورهای بیرونی دارد و ما قربانی منافع متضاد کشورهای دیگر می‌شویم.

وجود افراد‌ نفوذی دشمن و ‌عاملانی که از نان دولت می‌خور‌ند اما برای دیگران کار می‌کنند، یکی از موضوعات جدی امنیتی کشور است. تا‌کنون وجود این افراد‌ خسارت‌های زیادی را وارد آورده است. چنان‌چه‌ بارها ادعا شده است که انتحاری‌ها را کسانی در داخل شهر دست‌به‌دست کرده و به مقصد می‌رسانند که سمت بالایی در دولت دارند. از همین‌رو دیده شده است که عامل انتحاری به راحتی توانسته است خود را در حساس‌ترین نقطه شهر و مکان‌های مهم دولتی رسانده و دست به انتحار بزند. ‌به‌گونۀ مثال، دو سال پیش ما شاهد حمله انتحاری در پشت دروازه دفتر قوماندان امنیه کابل بودیم. در همان زمان نیز این پرسش مطرح بود که این فرد چطور و به کمک چه کسانی توانسته است خود را به آنجا برساند. غیر از این، کسی که برهان‌الدین ربانی را به قتل رساند، نیز به کمک افراد دولتی به ملاقات او آورده شده بود. افزون بر این‌ها بارها از بنگاه‌های خبری می‌شنویم که پولیسی در فلان ولایت دست به کشتار هم‌قطاران ‌خود زده ‌و تعدادی را زخمی کرده است. تازه‌ترین نمونه این‌گونه ویران‌کاری‌ها، حمله انتحاری بر ساختمان ریاست حفاظت از رجال برجسته است. در خصوص این رویداد ادعا‌هایی مطرح شد مبنی بر این‌که کسی در داخل ساختمان قبل از حمله شروع به تیر‌اندازی کرده و تعدادی را کشته است.

دو سال پیش ما شاهد حمله انتحاری در پشت دروازه دفتر قوماندان امنیه کابل بودیم. در همان زمان نیز این پرسش مطرح بود که این فرد چطور و به کمک چه کسانی توانسته است خود را به آنجا برساند. غیر از این، کسی که برهان‌الدین ربانی را به قتل رساند، نیز به کمک افراد دولتی به ملاقات او آورده شده بود. افزون بر این‌ها بارها از بنگاه‌های خبری می‌شنویم که پولیسی در فلان ولایت دست به کشتار هم‌قطاران ‌خود زده ‌و تعدادی را زخمی کرده است. تازه‌ترین نمونه این‌گونه ویران‌کاری‌ها، حمله انتحاری بر ساختمان ریاست حفاظت از رجال برجسته است. در خصوص این رویداد ادعا‌هایی مطرح شد مبنی بر این‌که کسی در داخل ساختمان قبل از حمله شروع به تیر‌اندازی کرده و تعدادی را کشته است.

بناءً ‌اگر کسی بیاید و از اقداماتی سخن بگوید که مانع از فعالیت افراد جاسوس و نفوذی شود، امیدوار‌کننده است. حال سرپرست تازه به مسند نشسته ریاست امنیت ملی در همین سیاق سخن گفته است؛ اما در خصوص گفته‌های او نکته‌هایی است که باید مطرح شود. اولین نکته این است که معصوم استانکزی پیش از این ‌سرپرست وزارت دفاع بود. بررسی کارنامه او در وزارت دفاع نشان می‌دهد که او ‌کار چندانی از پیش نبرده است. ‌حادثه کندز را همه به یاد دارند. این حادثه ننگین ‌درست زمانی رخ نشان داد که وی سرپرست وزارت دفاع بود. هم‌چنان در زمانی که او در کار دفاع از وطن بود، طالبان در شمال جسورتر شدند. نیز در ادامه مرکز ولایت غزنی تا لبه پرتگاه نزدیک شد. هم‌چنان اگر بریتانیا در هلمند نیرو‌ نمی‌فرستاد، مرکز آن ولایت ‌به دست طالبان می‌افتاد. در سوی دیگر حادثه جلریز نیز در همین موعد رخ داد. اگر حملات توپخانه‌ای پاکستان را نیز بر این وضعیت بیفزایم، کارنامه او در خصوص مهار جنگ و شورش‌گری تاریک‌تر می‌شود.

در نتیجه با در‌نظر‌داشت این موارد، هر‌چند سرپرست‌ها آن‌گونه که باید از صلاحیت اجرایی برخوردار نیستند، اما امیدواریم که این‌بار جناب استانکزی به وعده‌هایش ‌عمل کند و ما شاهد باشیم که این ریاست حملات شورشیان را بعد از رخداد گزارش نداده، بلکه قبل از آن خنثا کند.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: