سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۲۷م اسد ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 18 August , 2019

آواز روشنایی‌خواهان

نویسنده : رحمت احمدی - کد خبر : 44917

۲۱ ثور , ۱۳۹۵

Rahmat Ahmadi (2)@


«ما پیروزیم، یعنی عدالت‌خواهی پیروز است» این کامنتی است از کاربری به نام لیاقت‌علی احمدی. او این تکه را زیر استاتوس یکی از کاربران دیگر نوشته است؛ کاربری که در صفحه خود با عکسی از مراسم این مطلب را نوشته بود: «حضور ده‌ها‌هزار‌نفری مردم کابل و شخصیت‌های ملی چون استاد خلیلی، استاد محقق، استاد دانش، استاد شفق و وکلای پارلمان در گردهمایی جنبش روشنایی…»

جنبش روشنایی در واکنش به اقدام دولت برای تغییر مسیر پروژه توتاپ از بامیان به سالنگ به وجود آمده است. بر‌اساس بررسی‌های شرکت فیشنر آلمانی، مسیر بامیان به دلایل امنیتی و اقتصادی مناسب‌تر است تا مسیر سالنگ. با این وجود اما مقام‌ها در ارگ هم‌چنان روی مسیر سالنگ تأکید دارند. این اقدام دولت در آغاز با عکس‌العمل‌هایی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد و رفته‌رفته سامان‌مند شد و جنش روشنایی را شکل داد. این جنش دیروز ۲۰ ثور ‌گردهمایی‌ای را به منظور مشوره و اعلام تاریخ اعتراضات مردمی در کابل، شهرهای دیگر و حتا کشورهای بیرونی راه‌اندازی کرده بود. حضور مردم و مقام‌های عالی‌رتبه دولتی در این مراسم پر‌رنگ بود؛ به‌طوری که نمایندگان مردم در پارلمان، عالمان دین، استادان دانشگاه‌ها و انبوهی از مردم در این مراسم اشتراک کرده بودند.

کریم خلیلی در این مراسم از حرکت مردمی حمایت کرد و گفت: «پیام ما به حکومت روشن است؛ پیچیدگی وجود ندارد و مناطق مرکزی می‌خواهد فیصله کابینه لغو شود. خواست ما عادلانه است. ما برادری و دوستی می‌خواهیم.» او افزود، کسانی که از منطق زور استفاده می‌کنند، از قضیه پرت‌اند؛ در افغانستان دیگر منطق زور جایگاه ندارد. خلیلی با تأکید بر استقرار عدالت در جامعه ‌گفت: «نمی‌خواهیم عدالت قربانی خواست‌های مغرض برخی افراد شود‌».

کریم خلیلی در این مراسم از حرکت مردمی حمایت کرد و گفت: «پیام ما به حکومت روشن است؛ پیچیدگی وجود ندارد و مناطق مرکزی می‌خواهد فیصله کابینه لغو شود. خواست ما عادلانه است. ما برادری و دوستی می‌خواهیم.» او افزود، کسانی که از منطق زور استفاده می‌کنند، از قضیه پرت‌اند؛ در افغانستان دیگر منطق زور جایگاه ندارد. خلیلی با تأکید بر استقرار عدالت در جامعه ‌گفت: «نمی‌خواهیم عدالت قربانی خواست‌های مغرض برخی افراد شود‌».

‌محمد محقق دیگر سخنران این مراسم بود. او از رنجی که در گذشته بر مردم روا داشته شده یاد کرد و مردم را عَلَم‌به‌دستان عدالت خواند: «تجمع امروز عصاره مردمی است که سال‌ها رنج برده‌اند. مردم آمده‌اند تا بیرق عدالت را بلند کنند. ما انسانیم وحق شهروندی داریم. از قتل‌عام‌های تاریخی عبور کرده‌ایم. ما از میان ظلم‌ها عبور کرده‌ایم و جان سالم به‌در برده‌ایم. کسانی‌که می‌خواهند با روش گذشته حکومت کنند، تحولات را درک نکرده‌اند. ما صدای عدالت‌خواهی را بلند می‌کنیم. دیگر تحمل ظلم را نداریم. من بیداری مردم را تبریک می‌گویم». معاون دوم ریاست ‌اجرائیه خطاب به سازمان ملل گفت: «سازمان ملل! ما سلاح را گذاشتیم. حرف این بود که کسی کشته نشود. قتل‌ها از یک‌سو و محروم نگه‌داشتن مردم از سوی دیگر، مردم ما در برابر دیده‌گان جهان تحقیر می‌شوند.» در ادامه او از مردم حمایت و تأکید کرد: «من و دانش نماینده دو میلیون رأی شما در حکومت هستیم. وقتی از کابینه صدا بلند می‌کنیم، انگار یک مسافر صدا بلند کرده است. باید صدای ما شنیده می‌شد که نشد.» آقای محقق هم‌چنان خطاب به رییس‌جمهور ‌گفت: «غنی بشنود، این فریادی نیست که به زودی خاموش شود. غنی می‌گفت همه برابر هستند، اما غنی با تغییر لین برق به مردم مناطق مرکزی می‌گوید گور همۀتان‌».

جنبش روشنایی در واکنش به اقدام دولت برای تغییر مسیر پروژه توتاپ از بامیان به سالنگ به وجود آمده است. بر‌اساس بررسی‌های شرکت فیشنر آلمانی، مسیر بامیان به دلایل امنیتی و اقتصادی مناسب‌تر است تا مسیر سالنگ. با این وجود اما مقام‌ها در ارگ هم‌چنان روی مسیر سالنگ تأکید دارند. این اقدام دولت در آغاز با عکس‌العمل‌هایی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد و رفته‌رفته سامان‌مند شد و جنش روشنایی را شکل داد

ناهید فرید، نماینده مردم هرات در مجلس، نیز از دیگر سخنرانان ‌‌این گردهمایی بود. او از محرومیت هزاره‌ها گفت و نحوه خلق «خالق هزاره». فرید در حمایت از این جنبش گفت: «در کنار جنبش روشنایی هستیم. همه کسانی که خود را روشن‌فکر می‌دانند، از حلقه‌های تنگ مذهب بیرون شده با جنبش روشنایی بپیوندند.»

در آخر این گردهمایی، تاریخ تظاهرات مردمی علیه تغییر مسیر لین برق از سالنگ به بامیان، روز دو‌شنبه (۲۷ ثور) اعلام شد.

رییس‌جمهور کشور ‌در واکنش به اقدام مردم ساعت ۶:۳۰ شام دیروز در تلویزیون ملی حاضر شد و بیان داشت که در مورد پروژه توتاپ کمیسیونی را می‌گمارد تا این قضیه را مورد ارزیابی فنی قرار دهد.

برنامه دیروز را کاربران صفحات اجتماعی به‌صورت انبوه بارتاب داده‌اند. همه مانند لیاقت‌علی احمدی از کامیابی این جنبش سخن می‌گویند و نسبت به این حرکت خوش‌بین‌اند.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: