سال چهارم / شماره : 735 / چهارشنبه / ۲۰م حمل ۱۳۹۹
Vol No 04, Issue 735, Wednesday, 8 April , 2020

هشدار صلیب سرخ در افغانستان در مورد مهاجرت افراد تحصیل‌کرده

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 44256

۵ ثور , ۱۳۹۵

salib sorkh


یک مقام ارشد صلیب سرخ گفته است که دنیا نباید اجازه دهد که افغانستان به یک بحران فراموش‌شده‌ تبدیل شود. این مقام از گرداب خشونت، کاهش کمک‌های مالی و مهاجرت انبوه افراد تحصیل‌کرده هشدار داده است.

ژان نیکولا مارتی، رییس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان گفته است: «جامعه بین‌المللی نباید رو از افغانستان برگرداند. این (بحران) خیلی مانده که به پایان برسد». مارتی گفته است که صلیب سرخ در سه ماه نخست سال روان ۶۰۰ تن را که در جنگ زخمی شده بودند، به مناطق امن انتقال داده است. با توجه به این‌که درگیری‌ها معمولاً در زمستان، هنگامی که گذرگاه‌های کوهستانی با برف پوشانده‌اند، کاهش می‌یابد، این تعداد زخمی‌ها زیاد است. به گفته این مقام ارشد صلیب سرخ، این (ارقام)… نشان می‌دهد که فصل جنگ در سال روان خطیر و دشوار خواهد شد و ما باید به همان اندازه آمادگی داشته باشیم.

صلیب سرخ افزایش تلفات ملکی در افغانستان را از نگرانی‌های اصلی‌اش خوانده است. بیش از ۱۱ هزار فرد ملکی در سال ۲۰۱۵ کشته یا زخمی شده‌اند که به این ترتیب در هفتمین سال پیاپی رکورد تلفات شکسته شد.

مارتی، نسبت به «فرار مغزها» نیز هشدار داده و گفته است که شمار انبوهی از افراد تحصیل‌کرده و با‌صلاحیت می‌خواهند کشور را ترک کنند، که این پدیده می‌تواند پیامدهای جدی داشته باشد. این مقام ارشد صلیب سرخ گفته است: «این پدیده مرا نسبت به آینده این کشور بسیار نگران می‌سازد، چون من افغان‌هایی را می‌شناسم که ۱۰ سال پیش این‌جا بودند و امید داشتند که برای افغانستان آینده‌ای ایجاد کنند و اکنون وسایل‌شان را جمع می‌کنند و به اروپا یا کانادا فرار می‌کنند». او هم‌چنان گفته است که مشکلات افغانستان به خاطر کاهش کمک‌های مالی، افزایش یافته است و یک دلیل آن این است که توجه جامعه بین‌المللی به سوریه و عراق معطوف شده است. «ما شاهد کاهش توجه عمومی به افغانستان بوده‌ایم، اما وضعیت در حال بدتر‌شدن است. این خطرناک است».

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: