سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۱۴م حمل ۱۳۹۹
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 2 April , 2020

بمب‌گذاری در مسجد شیعیان در بغداد

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 44176

۴ ثور , ۱۳۹۵

File photo of a military vehicle of the Iraqi security forces being driven in the streets of Ramadi


بغداد (رویترز): بمب‌گذاری انتحاری که مسئولیت آن را داعش برعهده گرفته، دست‌کم ۹ تن را در مسجدی در شمال‌غرب بغداد کشت. این بمب‌گذاری هنگام برگزاری نماز جمعه اتفاق افتاد. منابع پولیس می‌گویند، بمب‌گذار انتحاری دوم پیش از آن‌که خودش را در مسجدی در محلۀ رضوانیه منفجر کند، در پی تیراندازی نیروهای امنیتی کشته شد. بمب دیگری در محلۀ ابوغریب در غرب بغداد منفجر شده است. در این حادثه دو تن جان باخته و ۹ نفر زخمی شده‌اند. ظهور این‌ گروه رادیکال اسلام‌گرا که بر سر کنترل بخش‌های شمال و غرب عراق با نیروهای امنیتی می‌جنگد، تنش‌های فرقه‌ای میان شیعیان و سنی‌ها را تشدید کرده که پس از مداخلۀ نظامی امریکا در ۲۰۰۳ به میان آمد. حکومت عراق توانسته در ماه‌های اخیر شماری از شهرک‌ها را از کنترل داعش خارج کند.

**
حلب (فرانس‌پرس): حملات هوایی بر مناطق زیرکنترل شورشیان در حلب، دومین شهر بزرگ سوریه، به روز جمعه به جان‌باختن دست‌کم ۱۴ غیرنظامی و زخمی‌شدن بیش از ۱۲ تن دیگر انجامیده است. دیدبان حقوق بشر سوریه، نزدیک به شورشیان که در لندن مستقر است، می‌گوید که هواپیماهای جنگی رژیم این حملات را انجام داده‌اند. یک‌ حملۀ هوایی در منطقۀ بوستان القصر، یکی از مناطق پرجمعیت بر ساختمان ۵طبقه‌ای انجام شده و بخشی از سقف آن فروریخته است. امدادگران داوطلب غیرنظامی وارد ساختمان شده‌‌ و به جست‌وجوی خانواده‌هایی پرداخته‌اند که زیر آوار گیر مانده‌اند. یک عضو سازمان دفاع از غیرنظامیان گفته است که ۷ غیرنظامی کشته و ۱۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

**

کراچی (رویترز): پولیس شهر کراچی پاکستان، یک عضو عملیاتی القاعده را بازداشت کرده که شامل فهرست تحریم‌های سازمان ملل قرار دارد. پاکستان برای سرکوب گروه‌های شبه‌نظامی اسلام‌گرا زیر فشار قرار دارد و عملیاتی را علیه شماری از این ‌گروه‌ها در ۲۰۱۴ راه‌اندازی کرد.

Pakistan arrests al Qaeda operativeراه‌اندازی عملیات موسوم به ضرب عضب هم‌زمان شد با اعلام شاخۀ جدید القاعده از سوی ایمن الظواهری زیر نام القاعده در شبه‌قارۀ هند. این منطقه کشورهای‌ پاکستان، هند و بنگلادیش را شامل می‌شود که حدود ۴۰۰ میلیون مسلمان در آن زندگی می‌کنند. مقدس حیدر، افسر پولیس پاکستان گفته است که عبدالرحمان سیند، در عملیات مشترک پولیس و نهادهای اطلاعاتی بازداشت شد.

**
گواتی، هند (اسوشتیدپرس): بارش‌های سیل‌آسا در منطقۀ دورافتادۀ هند در نزدیکی مرز با چین، به لغزش زمین انجامید که در نتیجۀ آن دست‌کم ۱۷ تن جان باختند. این رویداد صبحگاه جمعه اتفاق افتاده و به گفتۀ پولیس امدادگران ۱۶ جسد را بیرون کرده و آن‌ها را در منطقۀ گردشگری تاوانگ در ایالت آروناچال پرادش آورده‌اند. یکی از کارگران زخمی در راه انتقال به شفاخانه جان باخته است. این کارگران در حال ساخت هتلی در منطقۀ کوهستانی و در خیمه‌ای در حال خواب بودند که لغزش زمین اتفاق افتاده است. ۳ کارگر توانسته‌اند که از خیمه فرار کنند و آسیبی به آنان وارد نشده است. هفتۀ جاری باران‌های موسومی این منطقه را فرا گرفته است.

**

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: