سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۱۴م حمل ۱۳۹۹
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 2 April , 2020

ترکیه خواستار تسهیل قوانین ویزای اروپا شد

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 44125

۱ ثور , ۱۳۹۵

Turkey wants EU visa changes by June or migrant deal is off


پاریس (اسوشتیدپرس): احمد داووداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه می‌گوید، اگر اتحادیۀ اروپا ظرف دو ماه آینده قوانین ویزا را برای شهروندان این ‌کشور ساده نکند، ترکیه از توافق بر سر مهاجرت خارج خواهد شد. این درخواست نشان‌دهندۀ هشداری برای توافق بحث‌برانگیزی است که جریان مهاجرت را در دریای اژه بند انداخته است. بر‌اساس توافق ۱۸ مارچ کسانی ‌که برای پناهندگی در اروپا درخواست ندهند، پس از رسیدن به جزایر یو‌نان به ترکیه بازگردانده خواهند شد. با بازگرداندن هر‌شهروند سوریه، اتحادیۀ اروپا یک‌ سوریه‌ای را از ترکیه مستقیماً می‌پذیرد. در بدل این روند، ترکیه میلیاردها یورو را به دست خواهد آورد، در حالی ‌که بیش از ۲٫۷ میلیون مهاجر سوریه‌ای هم‌اکنون در سوریه به‌‌سر می‌برند و هم‌چنین اتحادیۀ اروپا وعده کرده تا رژیم حاکم بر ویزای شهروندان ترکیه‌ای را تسهیل کند.

**

بیروت (رویترز): نیروهای حکومتی سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه، ضدحمله‌ای را علیه شورشیان در ولایت لاذقیه در شمال‌غرب این‌ کشور راه‌اندازی کرده‌اند. این در حالی است که افزایش خشونت در سراسر منطقۀ شمال‌غرب سوریه به روز سه‌شنبه گزارش شده است. اهداف این تهاجم شامل شهرک‌ها و روستاهایی است که توافق آتش‌بس نسبی پس از ۲۷ فبروری، آرامشی را در جنگ میان نیروهای حکومتی و شورشیان به میان آورده بود. در هفته‌های اخیر این توافق از هم پاشیده و درگیری‌های پراکنده در مناطق مختلف صورت گرفته است. سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه نزدیک به مخالفان بشار اسد گفته است که در حملات هوایی در ولایت ادلیب که زیرکنترل مخالفان و در همجواری لاذقیه واقع است، دست‌کم ۷ نفر را در شهر کفر نوبل کشته و ۵ تن دیگر در نزدیکی معارت‌النعمان جان‌شان را از دست داده‌اند. گزارش شده که ده‌ها تن دیگر زخم برداشته‌اند.

**

تهران (اسوشتیدپرس): پارلمان ایران بودجۀ ۹۷ میلیارد دالری سال جاری این ‌کشور را تصویب کرد. بر‌اساس بودجۀ جدید، دولت این ‌کشور اجازه می‌یابد تا ‌با تعیین قیمت ۴۰ دالری هر‌بشکه نفت، روزانه ۲٫۲۵ میلیون بشکه نفت صادر کند. ایران می‌گوید، میزان صادرات نفت خام خود را به ۲٫۱ میلیون بشکه در روز افزایش داده که نشان می‌دهد سطح تولید نفت این ‌کشور دو برابر مقدار پیش از توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی است.

Iran's parliament approves $97 billion budget این توافق از ماه جنوری اجرایی شد. توافق جامع اتمی سبب برداشته‌شدن تحریم‌های بین‌المللی و از‌سرگیری صادرات نفت ایران شد. برای تبدیل‌شدن طرح بودجه به قانون، نیاز است تا شورای نگهبان نیز آن را تأیید کند.

**
ژنو (فرانس‌پرس): سو‌یس روند اعطای شهروندی برای خانوادۀ دو برادر نوجوان مسلمان را پس از آن به حالت تعلیق درآورد که آن‌ها از دست‌دادن با معلمان زن خودداری کردند. این اقدام بحث‌های ملی بر سر آزادی‌های مذهبی را برافروخته است. این برادران ۱۴ و ۱۵ سال سن دارند و به مقام‌های آموزشی در شمال سو‌یس اطلاع داده‌اند که تماس فیزیکی با زنانی‌ که عضو خانوادۀشان نباشند، ناقض باورهای دینی‌شان است. آن‌ها سپس از سنت دست‌دادن معلمان در سو‌یس معاف شدند و مقام‌های محل سکونت‌شان ‌خودداری از تماس با معلمان مرد و هم‌چنین جلوگیری از تبعیض جنسیتی را برای‌شان یاد دادند.

**

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: