سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۴م حوت ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 23 February , 2020

نیروهای نامحسوس مقابله با خطاکاران اجتماعی ایران

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 44084

۳۱ حمل , ۱۳۹۵

Iran capital has 7,000 undercover morality crime agents


تهران (فرانس‌پرس): یک ‌مقام بلندپایۀ ایرانی گفته است که پولیس تهران شبکۀ متشکل از ۷ هزار مأ‌مور نامحسوس دارد که وظیفۀ آن‌ها اطلاع‌دادن به پولیس دربارۀ خطاکاران جرایم اخلاقی در جمهوری اسلامی است. «بدحجابی» زنان یکی از این تخلفات اخلاقی شمرده می‌شود و پوشش سر برای زنان در ایران اجباری است و رفتار بد اجتماعی در میان دیگر جرایمی است که این نیرو وظیفۀ مقابله با آن را دارد. جنرال حسین ساجدنیا، رییس پولیس تهران گفته است: «گشت‌های مخفی مردان و زنان با خلاف‌کاران ضمنی در شهر مقابله خواهند کرد.» او گفته است: «مقابله با بدحجابی و برداشتن روسری در موترها، رانندگی بی‌پروا، گشت‌وگذار در خیابان‌ها، آزار و اذیت زنان و متوقف‌کردن آلودگی صوتی اولویت‌های این مأموران است.» به‌رغم اجباری‌بودن روسری یا حجاب برای زنان، حتا خارجیان، از میانۀ دهۀ ۱۹۹۰، تغییراتی در پوشش به میان آمده است. این تغییرات به‌‌ویژه در محلات مرفه‌نشین شمال‌شرق تهران مشاهده می‌شود.

**

اردن (فرانس۲۴): مقام‌های اردن می‌گویند، حدود ۵۰ هزار شهروند سوریه در مرز مشترک با اردن گیر مانده‌اند. این ‌رقم افزایش سه‌برابر را پس از ماه جنوری نشان می‌دهد و دلیل آن نیز بیشترشدن ایست‌های بازرسی خوانده شده است. محمد مؤمنی، سخنگوی حکومت اردن گفته است که برآورد می‌شود ۵۰ هزار مهاجر در پاسگاه‌های مرزی در نقاط بیابانی در عدالت و رکبان متراکم شده‌اند.

Jordan says 50,000 Syrians stranded on border

اردن در ماه جنوری شمار مهاجران را ۱۶ هزار نفر تخمین کرده و خواستار کمک نهادهای امدادرسان بین‌المللی شده بود. مؤمنی گفته است که «به دلیل وضعیت امنیتی، اردن پیش از اجازه‌دادن به ورود، مهاجران را شدیداً کنترل می‌کند و اولویت را به بزرگ‌سالان، زنان و کودکان می‌دهد.» به گفتۀ مؤمنی روزانه ۷۵ کارمند امدادی زیر نظارت سازمان‌های مختلف از اردوگاه‌های پناهندگان بازدید می‌کنند.

**

بیروت (رویترز): گروه‌های شورشی سوریه جنگ تازه‌ای را علیه نیروهای حکومتی این کشور اعلام کردند. این اقدام نشانه‌ای از افزایش خشونت است که توافق آتش‌بس را متأثر و مذاکرات صلح به میانجی سازمان ملل را با خطر همراه کرده است. گروه‌های مختلفی‌ که زیر عنوان ارتش آزاد سوریه و گروه اسلام‌گرای احرارالشام در برابر حکومت دمشق می‌جنگند، در بیانیه‌ای گفته‌اند که به تمام نیروهای حکومتی که بر غیرنظامیان آتش‌باری کنند، با زور پاسخ خواهند داد. توافق آتش‌بس با افزایش درگیری‌ها، مشخصاً در اطراف شهر تقسیم‌شدۀ حلب با تیرگی همراه شده و طرف‌های درگیر همدیگر را به تشدید جنگ متهم می‌کنند. حملات هوایی سنگین در شمال ولایت حمص نیز گزارش شده است. چهره‌های ارشد مخالفان گفته‌اند که فشار برای تصمیم عاجل برای ترک گفت‌وگوهای صلح افزایش یافته است و دلیل آن نیز نبود نشانه‌ای از پیشرفت برای بحث روی انتقال سیاسی خوانده شده که مخالفان بشار اسد آن را دنبال می‌کنند.

**

استانبول (فرانس‌پرس): پولیس ترکیه به روز دوشنبه، در سرکوب تازۀ هواداران فتح‌الله گولن، دشمن رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه، دست‌کم ۱۰۵ نفر به شمول مدیران ارشد ساخت‌وساز را بازداشت کرد. افراد بازداشت‌شده به تمویل‌ مالی گولن متهم شده‌اند. گولن به راه‌اندازی «سازمان تروریستی» به هدف تلاش برای سرنگونی دولت اسلام‌گرای حزب عدالت و توسعه متهم شده است. او یکی از افراد کلیدی برای به‌قدرت‌رسیدن اردوغان در سال‌های اول حاکمیت او بود، ولی در سال ۲۰۱۳ مناسبات‌شان پس از آن به‌هم خورد که پولیس با راه‌اندازی تحقیقات و بازرسی‌های گسترده، افراد نزدیک به اردوغان را به اتهام فساد بازداشت کرد. دادستان‌های ترکیه حکم بازداشت ۱۴۰ نفر را صادر کرده‌اند و تاکنون ۱۰۵ تن از مظنونان دستگیر شده‌اند.

**

 

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: