سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۱۴م حمل ۱۳۹۹
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 2 April , 2020

۷۷ کشته، تلفات زمین‌لرزۀ اکوادور

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 44042

۳۰ حمل , ۱۳۹۵

Earthquake kills 77 in Ecuador, devastated coastal area


اکوادور (رویترز): اکوادر عملیات نجات را پس از وقوع بزرگ‌ترین زمین‌لرزه در چنددهۀ گذشته راه‌اندازی کرد که تاکنون دست‌کم ۷۷ تن جان باخته‌اند. این زمین‌لرزه در مناطق پرجمعیت ساحلی، ویرانی گسترده را به بار آورده و شماری نامشخصی هنوز زیر آوار باقی مانده‌اند. شنبه‌شب، زمین‌لرزه‌ای با قدرت ۷٫۸ درجۀ ریشتر سواحل اقیانوس آرام‌ اکوادور را لرزاند و در سراسر این‌ کشور ۱۶ میلیونی احساس شد‌. زخمی‌شدن نزدیک به ۶۰۰ نفر گزارش شده است. وحشت سراسر شهر کیتو، پایتخت را فرا گرفت و ساختمان‌ها در شهر گوایاکویل، مرکز بزرگ تجاری نیز فرو ریخته‌اند. مناطق ساحی شمال‌غرب که به مرکز زمین‌لرزه نزدیک بوده‌اند، بدترین آسیب را متحمل شده‌اند. جورج گالس، معاون رییس‌جمهور اکوادور گفت: «افراد زیادی در مناطق مختلف زیر آوار گیر مانده و ما عملیات نجات را شروع کرده‌ایم.» به گفتۀ او تاکنون رقم کلی تلفات ۷۷۶ تن و زخمی‌ها ۵۵۶ نفر ثبت شده است. در شش ولایت وضعیت فوق‌العاده اعلام شده است.

**
تهران (فرانس‌پرس) ایران در مانور سالانۀ روز ارتش خود، قطعات موشک اس‌ـ۳۰۰ را به نمایش گذاشت. سال‌ها بود که تحویل این سامانۀ دفاع موشکی از روسیه در حالت انتظار قرار داشت. پیش‌بینی می‌شود که این حرکت ایران منتقدان معاملات تسلیحاتی ایران را دچار رنجش کند. سفارش سامانۀ دفاع موشکی اس‌ـ‌۳۰۰ در سال ۲۰۰۷ صورت گرفته بود، ولی روسیه سه ‌سال بعد پس از صدرو قطعنامۀ مرتبط با برنامۀ اتمی ایران از سوی شورای امنیت، فروش آن را به تعویق انداخت.

Iran unveils S-300 missile system parts at army paradeتوافق میان ایران و شش قدرت جهان بر سر فعالیت‌های اتمی تهران که سبب برداشتن تحریم‌ها در ماه جنوری شد، موانع بر سر راه تحویل این موشک‌ها را برداشت، ولی سیستم عملیاتی کامل آن هنوز هم تحویل داده نشده است. در جریان رزمایش نظامی در جنوب تهران، تصاویری از لوله‌ها و تجهیزات رادار این سامانه به نمایش گذاشته شده‌اند.

**

دمشق (فرانس‌پرس) کمیسیون انتخابات ملی سوریه اعلام کرده است که در انتخابات پارلمانی این‌ کشور که هفتۀ گذشته در سراسر مناطق زیرکنترل حکومت برگزار شد، نامزدان حزب حاکم بعث و متحدانش اکثریت کرسی‌های مجلس قانون‌گذاری را به دست آورده‌اند. در پیروزی‌ انتخاباتی که انتظارش می‌رفت و مخالفان سوریه «کار بیهوده و مسخرگی» عنوان کرده بودند، جنبش بعث بشار اسد و متحدانش زیر نام «ائتلاف ‌وحدت ملی» ۲۰۰ کرسی از ۲۵۰ نمایندگی پارلمان را برده‌اند. کمیسیون ملی انتخابات سوریه نام‌های همۀ نامزدانی را اعلام کرده که در انتخابات ۱۳ اپریل برنده‌ شده‌اند. همۀ نامزدان فهرست قوی ۲۰۰ نفره «وحدت ملی» برنده شده‌اند. از میان ۸ میلیون و ۸۳۴هزار و ۹۹۴ واجد شرایط رأی‌دهی، بیش از ۵ میلیون نفر آرای‌شان را به صندوق‌ها ریخته‌اند. گفته شده که بیش از ۱۱هزار نامزد در انتخابات شرکت کرده بودند.

**

برمه (اسوشتیدپرس) تین چیاو، از یاران نزدیک آنگ سان‌سوچی، رهبر حزب لیگ ملی برای دموکراسی برمه که اخیراً به حیث رییس‌جمهور این‌ کشور برگزیده شده، روز یک‌شنبه به ادامۀ تلاش‌ها برای رهایی زندانیان سیاسی باقی‌مانده متعهد شد که بخشی از تغییرات دموکراتیک مورد انتظار حکومت او خوانده می‌شود. آقای چیاو اولین رهبر منتخب برمه پس از ۵۰ سال حاکمیت مستقیم و غیرمستقیم نظامیان بر این‌ کشور است. مخالفان حکومت پیشین نظامیان به‌صورت عموم بازداشت و به دلیل دیدگاه‌های سیاسی‌شان برای سال‌ها زندانی می‌شدند. یکی از اولین اقدامات حکومت غیرنظامی جدید، رهایی بیش از ۱۰۰ زندانی سیاسی و بازداشت‌شدگانی بود که در انتظار محاکمه بودند. این اقدام در آستانۀ شروع تعطیلات سال نو برمایی‌ها عملی شد.

**

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: